Prezes TK wprost zapowiada naruszenie prawa przez Trybunał

W sprawie nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym ustalmy kilka bezdyskusyjnych faktów:

1) Każda ustawa uchwalona przez parlament, podpisana przez Prezydenta oraz opublikowana w Dzienniku Ustaw jest prawem powszechnie obowiązującym. Do czasu ewentualnego orzeczenia TK stwierdzającego niekonstytucyjność ustawy korzysta ona z zasady domniemania konstytucyjności i musi być stosowana. Ani Prezes TK, ani jakikolwiek inny organ państwowy, ani jakakolwiek gazeta czy telewizja nie może samodzielnie decydować o tym, która ustawa obowiązuje i jest konstytucyjna. Każda ustawa musi być stosowana, dopóki Trybunał w odpowiedniej procedurze nie uzna jej za niekonstytucyjną

2) Trybunał Konstytucyjny działając "bezpośrednio na podstawie Konstytucji" (jak mówi m. in. poseł PO Borys Budka) jest konstytucyjnie zobowiązany do stosowania procedury określonej w ustawie przez Sejm. Mówi o tym art. 197 Konstytucji RP, który stanowi że "Organizację Trybunału Konstytucyjnego oraz tryb postępowania przed Trybunałem określa ustawa.". Dodam także, że zgodnie z Konstytucją "wszystkie organy działają na podstawie i w granicach prawa", zaś TK jest organem państwa jak każdy inny. Musi on działać zgodnie z Konstytucją - nie jest to bóstwo stojące ponad prawem

3) Podsumowując powyższe dwa punkty, do czasu ewentualnego orzeczenia TK stwierdzającego niekonstytucyjność nowelizacji ustawy o Trybunale musi ona być przez Trybunał stosowana. Korzysta ona z domniemania konstytucyjności, i choćby milion albo dwa miliony prawników albo redaktorów wielkich gazet czy telewizji mówiło, że jest niekonstytucyjna, to są wyłącznie ich prywatne opinie, które nie mają rangi orzeczeń TK stwierdzających niekonstytucyjność ustaw. Te opinie są tyle samo warte, co opinie każdego z nas i nie mogą stanowić podstawy do niestosowania jakiejkolwiek ustawy

4) Prezes TK Andrzej Rzepliński powiedział dzisiaj w TVN24, że jego zdaniem Trybunał liczy obecnie 18 sędziów, z których 10 może orzekać. W związku z tym sprawę nowej ustawy o TK zbada skład złożony z tych dziesięciu sędziów. Podkreślmy, że mamy obecnie komplet 15 sędziów zaprzysiężonych przez Prezydenta RP oraz 3 sędziów, którzy nie zostali zaprzysiężeni i których wybór Sejm RP uznał w uchwale za pozbawiony mocy prawnej.

Oznacza to, że prezes Trybunału zapowiedział naruszenie ustawy o TK, która zgodnie z zasadą domniemania konstytucyjności obowiązuje jako konstytucyjna do czasu ewentualnego orzeczenia o jej niezgodności z Konstytucją. Mimo, że sama Konstytucja w art. 197 nakłada na TK obowiązek procedowania według zasad ustalonych przez Sejm w ustawie.

Jeśli stanie się tak, jak zapowiada prezes TK, to wydane w ten sposób "orzeczenie" będzie bezprawne i warte dokładnie tyle samo, ile byłoby warte "orzeczenie" wydane przez dowolnie dobraną grupę 10 osób. W mojej prywatnej ocenie nie powinno ono zostać opublikowane.

Zanim Prezes Andrzej Rzepliński zdecyduje się powołać pozbawiony podstawy prawnej skład 10 sędziów powinien pamiętać, że mogłoby to zostać uznane za przekroczenie uprawnień funkcjonariusza publicznego, za co przewidziana jest sankcja w Kodeksie Karnym.

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Zunrin

28-12-2015 [23:04] - Zunrin | Link:

Nie no, bez przesady. Takie "orzeczenie" należy wydrukować. Wraz z komentarzem, że w związku z drastycznym naruszeniem prawa przy jego wydawaniu jest z mocy prawa pozbawione mocy prawnej.

Obrazek użytkownika mada

29-12-2015 [09:56] - mada | Link:

a ja chcę żeby pan Andrzej dał mi rozwód, bo już nie mogę wytrzymać z tą...

Obrazek użytkownika Lektor

28-12-2015 [23:19] - Lektor | Link:

To jest jedyny obecnie bat na tego chamskiego prezesa. Po kilku niewydrukowanych, jako bezprawnych orzeczeniach, należy go oskarżyć o dywersję i usunąć z TK.

Obrazek użytkownika Zygmunt Korus

29-12-2015 [00:40] - Zygmunt Korus | Link:

Jasno i logicznie wyłożone, a nawet łopatologicznie sedno sporu powtórzone. Dodam jeszcze, że TK ma TERAZ rozpatrywać sprawy chronologicznie. I to od zaraz! A przecież nie dotyczy to OD DZIŚ aktualiów, bo jest nawis zaszłości. Więc "rzemplujący komuszek" musi się trzymać ustawy i czekać, aż jego atak, zgodnie z proceduralną kolejką, na umocniony już wówczas SZANIEC PiS, nastąpi i o ile tak się stanie, zda się psu na budę.
Pozdrawiam Noworocznie.

Obrazek użytkownika Mind Service

29-12-2015 [04:25] - Mind Service | Link:

Tylko, ze podobno juz w marcu Komisja Wenecka ma wydac orzeczenie we wszystkich sprawach lacznie, ktore dotycza sporu z TK w Polsce (a nie tak jak ostatnio bredzil Jazgdyni w jego "Majstersztyku", ze tylko w tym co przeslal jej Waszczykowski /a przeslal nieaktualne juz druki/). I chociaz zalecenia Komisji Weneckiej nie sa wiazace, to nacisk organizacji i instytucji miedzynarodowych, a nawet konkretne sankcje, takze ekonomiczne a nawet mozliwosc usuniecia Polski z roznych gremiow jest juz sprawa powazna z czym trzeba sie liczyc. No i z Petru, ktory wraz "alimenciarzem" wyprowadzi ludzi na ulice a nawet zorganizuje Majdan. I CO WTEDY? - Slucham pomyslow co nalezy wtedy zrobic?

Obrazek użytkownika Zygmunt Korus

29-12-2015 [10:31] - Zygmunt Korus | Link:

Wklejam, bo warto uświadamiać Sz. Czytelników, że dyskusja o Komisji Weneckiej była, choć Panu utrudniano...
http://niepoprawni.pl/blog/ins......

Obrazek użytkownika Akni

29-12-2015 [09:20] - Akni | Link:

TK od lat łamie konstytucję np. art. 32:
Art. 32.

1.Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.

2.Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.

Trybunał dowolnie wybierając sobie kolejność spraw do orzeczenia łamie art. 32 konstytucji.Jakim prawem decyduje,że skarga Kowalskiego jest ważniejsza od skargi Nowaka (nie mówiąc już o równym dostępie obywateli do sądów). W nowej ustawie PIS przywraca konstytucyjność: rozpatrywanie wg kolejności zgłoszeń. Nawiasem mówiąc, łamie również w ten sposób art. mówiący o bezstronności trybunału.

Obrazek użytkownika PS

29-12-2015 [15:45] - PS | Link:

przestępstwo z art. 231 § 1 kodeksu karnego