Gender już dla pierwszaków?

Jako ojciec sześcioletniego królika doświadczalnego* (i jako były student matematyki), chcąc nie chcąc czytam wydawane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej podręczniki do matematyki dla klas pierwszych i drugich szkół podstawowych [link]. Czytam i nadziwić się nie mogę.

Lekturę zaczynam od końca, bo tam jest lista płac. W licznym gronie wymienionych tam recenzentów uwagę przykuwa nazwisko i funkcja dr Iwony Chmura-Rutkowskiej, recenzent(ki) ds. równościowych. Gdyby w podręczniku do matematyki recenzent(ka) ds. równościowych recenzowała równania – może bym się temu nie dziwił. Ale tak nie jest.
Bo niby co może recenzować w podręcznikach do matematyki autorka pracy doktorskiej zatytułowanej „Kulturowe i społeczne negocjowanie tożsamości współczesnych kobiet i mężczyzn: na przykładzie wybranych czasopism oraz w świadomości młodych dorosłych”?
Co może tam recenzować autorka, z której dorobku baza danych nauki polskiej [link] jako najwybitniejsze pozycje podaje cztery artykuły: „`Wyzwolone` kobiety, mass media i patriarchalny elementarz” (z tomu „Nowe stulecie dziecka”), „Ojcostwo a przemoc. Doświadczenia współczesnych mężczyzn” (z tomu „Niebieska linia”, „Pułapka prawdziwej męskości” (tamże) oraz „23,3/172,8/88,2/61,4/88,5/54,6, czyli kobiecość w prasie męskiej” (z tomu „Gender - Kultura - Społeczeństwo. Polskie realia po 1989 roku”?

Jest zachowany parytet płci wśród dzieci na ilustracjach w podręcznikach? Sprawdzono. Jest. Są dzieci różnych ras? Sprawdzono. Są.
Aż dziw, że czujnemu oku recenzentki ds. równościowych umknęło, iż nie ma równości (ani nawet parytetu płci i godności) w stopkach redakcyjnych badanych podręczników, gdyż pań jest tam zawsze dużo więcej niż panów. Najnowsza, czwarta część podręcznika do matematyki dla klas drugich wśród osób zaangażowanych w jego wydanie wymienia tylko czterech panów (ale jedynego w tym gronie prof. dr hab.) oraz osiemnaście pań (w tym cztery mgr, jedną dr, jedną dr hab. i zero prof.).

-----

*) Królik chodzi do drugiej klasy i ma ponad siedem i pół roku, ale gdy we wrześniu 2014 roku przymusowo posłano go do pierwszej klasy – miał lat sześć.

-----

A o `załatwianiu` zleceń na podręczniki - [pod linkiem]

 
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika mada

21-09-2015 [10:18] - mada | Link:

....bo taka " całka" jak się ma do równości pci? Jako chłop - Protestuję!

Obrazek użytkownika Marcin Gugulski

21-09-2015 [19:32] - Marcin Gugulski | Link:

Dobre pytanie.
Obok "całki" (ale to nie dla pierwszaków) mamy też żeńską "równość" i "nierówność" oraz "jedynkę", "dwójkę" itd.
A dla równowagi - męski "ułamek", "plus" i "minus" oraz mnóstwo nijakich "dodawań", "odejmowań", "mnożeń" i "dzieleń" oraz nijakie "zero".

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

21-09-2015 [12:49] - NASZ_HENRY | Link:

Komentarz na PW ;-)

Obrazek użytkownika Marcin Gugulski

21-09-2015 [19:27] - Marcin Gugulski | Link:

Przeczytałem. Dziękuję.