Sucha Psina czyli jak nam piszą naszą historię...

Wróciłam właśnie z niewielkiej wycieczki do Czech, tak się złożyło, że jadąc do Raciborza przez Głubczyce przejechałam przez wieś opolską, co nosi właśnie taką nazwę – Sucha Psina, słowo daję! Zaraz obok Kietrza. Przeczytałam nazwę i mało nie wpadłam do rowu:)
Oczywiście zaraz po powrocie włączyłam wujka Gugla i dawaj szukać, co to za nazwa.

Otóż pierwotna, zanotowana informacja o nazwie wsi mówi o Suchoppinie, taką nazwę podał Heinrich Adamy w swoim dziele o nazwach miejscowości na Śląsku [1] i przetłumaczył jako Suche korzenie (Trockene Wurzelstocke). Późniejsza nazwa czeska > Suchá Pština, została zgermanizowana  na Zauchwiz, a za czasów hitlerowskich zmieniono ja dodatkowo na Dreimühlen. Czyli kompletny chaos...

Oczywiście mamy własną legendę, do przeczytania na stronie gminy Baborów [2], gdzie podaje się, że rzekomo nazwa pochodzi z roku 1337 od wyschłego ramienia rzeki Psiny. Jest to rok, w którym wieś otrzymują dominikanki z Raciborza i dzieje się to w okresie tzw. kolonizacji niemieckiej, co oznacza , że wioski są lokowane na tzw. prawie niemieckim [3]. 
Co wiemy?
Wiemy, że dominikanki dostały w 1337 roku fundację i postanowiły sprowadzić osadników. Było to prawdopodobnie miejsce nie zagospodarowane, a więc lokowane na tzw. surowym korzeniu [4], stąd prawdopodobnie nazwa > Suchoppina, czyli (staropolski, flamandzki -?) suchy korzeń. Proste?
Ano proste, wystarczy ciut wyobraźni i odrobina znajomości historii osadnictwa.

Jednak legenda jest twarda i nieustępliwa, oto na stronie Dziedzictwo.ekai.pl [5] czytamy:
Sucha Psina to nazwa wsi pochodząca nie od psa, ale od rzeczki Psiny, dopływu Cyny. Rzeka ta bardzo często wysycha, dlatego też dodano do niej przymiotnik „sucha”. Właśnie z owej suchości Psiny wziął się intrygujący patron kościoła.
Jodok, syn protoplasty dynastii frankońskiej księcia północnej Bretanii, został pustelnikiem, przyjął święcenia i wiódł święty żywot. Św. Jadok jest patronem żeglarzy, rybaków, piekarzy, węzła małżeńskiego i wody. Dlatego też koloniści, którzy przybyli w XIII wieku aż zza Achen do Suchej Psiny i nie mieli wody, postanowili sprowadzić Jodoka. Stąd wzięło się wezwanie kościoła.

Niestety -  nie ma wyschłej  rzeczki Psiny,  Psina obecna, dopływ Odry, to staropolska Cina/Cyna, po czesku Pština.
Sęk także w tym, że święty Jodok jest bardzo popularny w Alzacji i Belgii, a skoro osadnicy przybyli spoza Aachen, czyli gdzieś spoza Akwizgranu, to mogli być
po prostu Flamandami! I przywieźli ze sobą swojego świętego...
Tu mapka dla niezorientowanych > 
to czerwone to Aachen na mapie Niemiec, czyli starodawny Akwizgran, za nim już co? Ano Belgia, a w niej Flandria, czyli Flamandowie...... 

Sama wieś wygląda jak niegdysiejsze spore miasteczko, ma charakterystyczne dla ówczesnego osadnictwa wąskie fronty i spory ryneczek. To jest rozplanowana, bardzo duża jak na owe czasy miejscowość, mowy nie ma, żeby siostrzyczki wzięły teren bez wody i sprowadziły tak dużą ilość osadników. Zakony ówczesne, współtworzące osadnictwo na słabo zaludnionych terenach Europy Środkowej, bardzo dokładnie sprawdzały warunki przed przyjęciem fundacji (por. Kapliczki wiejskie. Opowieść o cystersach i o Śląsku).

Główna fundacja dominikanek pochodzi od Świątobliwej Ofki z Raciborza [6], księżniczki Piastówny raciborskiej, która zapisała siostrom swoje dziedziczne dobra w testamencie, a zmarła w roku 1359. Ofka wstąpiła do klasztoru dominikanek w roku 1313, a następnie rozpoczęła starania o budowę kościoła. Dostała od brata, księcia raciborskiego Leszka, teren pod budowę kościoła i być może właśnie obszar w dorzeczu Cyny jako źródło utrzymania tegoż kościoła.
Itd., itp. – powtarzam,  wystarczy ciut wyobraźni i odrobina znajomości historii osadnictwa....

Można było przywrócić wsi starą nazwę, choćby Suchopina i byłoby OK, nazwa odzwierciedlałaby historię. Niestety, nasi językoznawcy powojenni woleli „piastowskie” legendy, a współcześni historycy dalej podtrzymują te bajdy – no i mamy Suchą Psinę...
Gdzie mieszkasz? W Suchej Psinie, cudne :)))))))))

 

[1] Heinrich Adamy: Die Schlesischen Ortsnamen ihre entstechung und bedeutung. Breslau: Verlag von Priebotsch`s Buchhandlung, 1888, s. 42.
[2] http://www.zs_baborow.wodip.opole.pl/stara/gmina_baborow/suchapsina.html
[3] https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolonizacja_na_prawie_niemieckim
[4] https://pl.wikipedia.org/wiki/Lokacja_na_surowym_korzeniu
[5] http://dziedzictwo.ekai.pl/@@sucha_psina_kosciol_sw_jodoka
[6] http://www.diecezja.opole.pl/index.php/wiadomosci/aktualne-inicjatywy-duszpasterskie/swiatobliwa-ofka-raciborska/zyciorys-swiatobliwej-ofki

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika minimax

23-08-2015 [22:26] - minimax | Link:

Witam serdecznie i dziekuję za bardzo ciekawy wpis.

Bardzo lubię takie smaczki nazewnicze jak i źródłosłowowe. No i jakże prawdziwe zakończenie...

Pozdrawiam

Obrazek użytkownika angela

23-08-2015 [22:31] - angela | Link:

Oj Esko, Sucha Psina to jeszcze jest piekna nazwa. Co powiesz na nazwe miejscowości Ruchodupki /to nie jest zart,ani swintuszenie/. Obecnie ta nazwa jest przemianowana na...., nie napisze. Kto ciekawy niech poszuka,a jest.

Obrazek użytkownika emilek

24-08-2015 [00:42] - emilek | Link:

Bedac w Polsce kilka lat temu jechalem od strony Lodzi w

kierunku Ujadzu Slaskiego przez wioske o nazwie "TU MI DAJ" .

Musze przyznac ,ze ta nazwa mi sie strasznie spodobala.

Sucha Psina tez jest piekna I pochodzi jak pani sama pisze od rzeki Psina.

Bardzo logiczna nazwa.

Goraco pania pozdrawiam. Emilek

Obrazek użytkownika eska

24-08-2015 [15:56] - eska | Link:

Nie ja piszę, tylko językoznawcy. Tyle, ze w czasie, kiedy wieś zakładano, rzeczka nazywała się Cyna.

Obrazek użytkownika Marcus Polonus

24-08-2015 [04:51] - Marcus Polonus | Link:

Pod koniec lat 70-tych - jechalismy chyba do Kołobrzegu -też natrafilismy na fajna nazwę; dwie nasze koleżanki z pracy ułożyły się po obu bokach tablicy z nazwą tej miejscowosci: TUPADŁY.Do dzisiaj jak popatrze na to zdjęcie, mimowolnie się usmiecham.

Obrazek użytkownika jozef

24-08-2015 [18:20] - jozef | Link:

Nazwa adekwatna do tragedii która tu miała miejsce. Rokosz Lubomirskiego rok 1666. Po bitwie Polacy-rokoszanie wymordowali kilka tysięcy jeńców-żołnierzy Jana Kazimierza, też Polaków.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

24-08-2015 [09:22] - NASZ_HENRY | Link:

Lepiej mieszkać w Suchej Psinie niż w Budzie Ruskiej ;-)