"Afera Marszałkowa"

„Afera Marszałkowa”

 

            Od pewnego czasu w środkach masowego przekazu pojawiają się informacje na temat tzw. „Afery Marszałkowej”. Nazwa ta pochodzi od cyklu artykułów autorstwa redaktora Aleksandra Ściosa po tym właśnie tytułem, w których autor przedstawiał sprawy związane z postępowaniem marszałka sejmu pana Bronisława Komorowskiego wobec aneksu do raportu z likwidacji byłych Wojskowych Służb Informacyjnych (WSI). Mimo licznych prób uzyskania odpowiedzi od pana Bronisława Komorowskiego na zadawane przez dziennikarzy pytania w tej sprawie konsekwentnie ignoruje on te zabiegi.

            Skoro marszałek sejmu pan Bronisław Komorowski nie widzi potrzeby odpowiedzi na zadawane pytanie przez dziennikarzy będzie musiał pochylić się nad tymi samymi pytaniami zadanymi przez posła na sejm w oparciu o ustawę o wykonywaniu mandatu posła i senatora.

            Marszałek sejmu pan Bronisław Komorowski był 24 maja 2006 r. jedynym posłem z Platformy Obywatelskiej, który wspólnie z posłami SLD głosował przeciwko ustawie, która likwidowała Wojskowe Służby Informacyjne. Wielokrotnie bronił WSI, a likwidację ich nazwał publicznie „hańbą” i „szaleństwem”. Ma do tego pełne prawo. Ale czy ma prawo nie udzielać odpowiedzi na pytania zadawane w tej sprawie przez dziennikarzy, którzy zajmują się tą sprawą? Być może i do tego prawo ma choć na pewno wydaje się to przeczyć zasadzie przejrzystości życia publicznego. Ale odmówić odpowiedzi na pytania zadane w oparciu o ustawę o wykonywaniu mandatu posła już nie może. W tej sytuacji… (pismo zamieszczone poniżej w dniu dzisiejszym zostało wysłane z mojego biura do marszałka sejmu pana Bronisława Komorowskiego):

 

 

 

Zbigniew Girzyński               Toruń, 3 lutego 2009 r.

Biuro Poselskie

Ul. Fosa Staromiejska 30/4

87-100 Toruń

 

 

Pan

Bronisław Komorowski

Marszałek Sejmu RP

 

 

Szanowny Panie Marszałku,

 

 

Na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy o wykonywaniu mandatu posła, który stanowi:

 

„Art. 16. 1.: Posłowie i senatorowie mają prawo uzyskiwać od członków Rady Ministrów oraz przedstawicieli właściwych organów i instytucji państwowych i samorządowych informacje i wyjaśnienia w sprawach wynikających z wykonywania obowiązków poselskich lub senatorskich”

 

oraz w związku z olbrzymim zainteresowaniem polskich internautów tak zwaną „Aferą Marszałkową”, a także biorąc pod uwagę wielokrotne odmowy przez Pana Marszałka odpowiedzi na sformułowane poniżej pytania, kierowane m.in. w drodze zapytań dziennikarskich (vide: Misja Specjalna), a przede wszystkim ze względu na węzłowe znaczenie sprawy prowokacji organizowanych przez szkolonych w Moskwie żołnierzy b. WSI dla bezpieczeństwa państwa polskiego, kieruję do Pana Marszałka zapytania poselskie:

 

1. Z opublikowanych zeznań Pana Marszałka przed prokuratorem wynika, że wyraził Pan zainteresowanie propozycją złożoną przez płk. Aleksandra Lichockiego, dotyczącą możliwości dotarcia do tajnego tekstu aneksu do tzw. raportu o likwidacji WSI. Z jakich powodów Pan Marszałek wyraził zainteresowanie propozycją płk. Aleksandra Lichockiego, mając świadomość, że próba dotarcia do tego dokumentu jest przestępstwem?

 

2. Z kim poza płk. Lichockim spotykał się Pan Marszałek w czasie tych dwóch tygodni (do czasu powiadomienia ABW i posła Pawła Grasia) w sprawie aneksu i dlaczego fakt tych spotkań zataił Pan przed opinia publiczną?

 

3. Dlaczego Pan Marszałek nie zawiadomił „o prowokacyjnych działaniach oficerów WSI” ówczesnego szefa komisji weryfikacyjnej byłego premiera Jana Olszewskiego?

 

4. Czy wieloletni współpracownik Pana Marszałka z czasów, gdy był pan ministrem obrony narodowej, gen. Józef Buczyński spotykał się z byłymi oficerami WSI w sprawie uzyskania wglądu do aneksu?

 

5. Jeżeli gen. Józef Buczyński spotykał się z byłymi oficerami WSI w sprawie uzyskania wglądu do aneksu to gdzie i kiedy miały miejsce te spotkania?

 

6. Czy zlecał Pan Marszałek osobiście bądź pośrednio gen. Buczyńskiemu kontakty z funkcjonariuszami WSI w sprawie uzyskania wglądu do aneksu?

 

7. Od jakiego czasu datuje Pan Marszałek znajomość z płk. A. Lichockim i jaki jest związek płk. A. Lichockiego z wydarzeniami z roku 2004, gdy syn Pana Marszałka został potrącony przez samochód jednego z najbogatszych Polaków, który jechał w obstawie dwóch lancii BOR z pokazu Ferrari w hotelu Victoria?

 

8. Od jakiego czasu posiada Pan Marszałek informację, przekazaną później posłowi Pawłowi Grasiowi, jakoby płk A. Lichocki był „szpiegiem związanym z rosyjskim wywiadem” (z zeznania Pawła Grasia przed prokuratorem z dnia 27 listopada 2008 r.) i skąd pochodzi ta wiedza?

 

9. Z jakich powodów Pan Marszałek zataił przed prokuratorem (zeznanie z dn. 24 lipca 2008 r. -  Prokurator Prokuratury Krajowej Andrzej Michalski zadaje pytanie Marszałkowi Sejmu o to czy ten zna Wojciecha Sumlińskiego. Pan Marszałek odpowiada: „Nazwisko Wojciecha Sumlińskiego kojarzę jedynie z prasy. Nie znam go osobiście. Leszka Pietrzaka także nie kojarzę” oraz wypowiedź dla PR1 z dn. 1 sierpnia 2008r.: „Akurat o panu Sumlińskim nic nie wiem, chyba nie znałem tego pana...”) fakt, iż poznał Pan dziennikarza Wojciecha Sumlińskiego w roku 2007, a tematem kilku odbytych spotkań i rozmów był przygotowywany dla programu „30 minut” w TVP Info materiał o Fundacji Pro Civil?

 

10. Jakie związki łączyły w przeszłości pana Marszałka z Fundacją Pro Civil?

 

11. Jaki był powód spotkania i wspólnej narady, w której uczestniczyli: Pan Marszałek Bronisław Komorowski, szef ABW Krzysztof Bondaryk, poseł Paweł Graś oraz ppłk. Leszek Tobiasz ?

 

Ze względu na wagę sprawy, uprzejmie proszę Pana Marszałka o jak najszybszą i pełną odpowiedź na każde z powyższych pytań z osobna.

 

 

Z poważaniem

 

Zbigniew Girzyński

Poseł na Sejm RP