W sprawie śmierci gen. Władysława Sikorskiego

W sprawie śmierci gen. Władysława Sikorskiego

 

W lipcu ubiegłego roku w imieniu grupy posłów z Parlamentarnego Zespołu Miłośników Historii złożyłem na ręce Marszałka Sejmu projekt rezolucji w sprawie wystąpienie przez Rząd Rzeczpospolitej Polskiej do Rządu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej o odtajnienie i udostępnienie wszelkich dokumentów i materiałów dotyczących okoliczności śmierci byłego Prezesa Rady Ministrów gen. Władysława Sikorskiego.

W grudniu ubiegłego roku Marszałek Sejmu skierował powyższy projekt do wstępnego zaopiniowania przez Komisję Sprawa Zagranicznych, której jestem członkiem. W czasie omawiania tego projektu na posiedzeniu Komisji okazało się, że ta forma zajęcia stanowiska przez Sejm w tej sprawie w tym momencie będzie niemożliwa (brak poparcie ze strony większości parlamentarnej). W ramach prowadzonych rozmów i konsultacji z wszystkimi siłami parlamentarnymi udało się doprowadzić do zawarcia kompromisu, który dziś (8 stycznia 2009 r.) został zrealizowany w postaci zajęcia stanowiska przez Komisję Spraw Zagranicznych w sprawie wysiłków podejmowanych w celu wyjaśnienia okoliczności śmierci byłego Prezesa Rady Ministrów gen. Władysława Sikorskiego.

            W stanowisku Komisja wspiera działania Władz Rzeczypospolitej Polskiej, polskich uczonych i instytucji badawczych podejmujących wysiłki w celu poznania historycznej prawdy o okolicznościach śmierci gen. Sikorskiego. „W związku z faktem, że polski Premier zginął na pokładzie samolotu należącego do 511 dywizjonu brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych kluczowe znaczenie dla wyjaśnienia tej sprawy mają dokumenty znajdujące się w posiadaniu i dyspozycji właściwych władz Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej”.

Komisja liczy na współpracę w wyjaśnieniu tej sprawy ze strony brytyjskich parlamentarzystów, w szczególności członków Komisji Spraw Zagranicznych Izby Gmin i brytyjsko – polskiej grupy parlamentarnej. Mamy nadzieję, że wspólne wysiłki w tej sprawie pozwolą na „dotarcie polskich uczonych do wszystkich niedostępnych do tej pory materiałów związanych z tą sprawą”.

            Stanowisko w tej sprawie Komisja przyjęła jednogłośnie.

            Jednocześnie ustaliliśmy, że sprawa ta stanie się jednym z tematów rozmów podczas spotkanie z delegację Komisji Spraw Zagranicznych Izby Gmin jakie będzie miało miejsce w Warszawie za tydzień, 15 styczni 2009 r. Podczas prac i rozmów doszliśmy także do przekonania, że dobrym momentem do podsumowania tych wszystkich wysiłków będzie lipiec tego roku kiedy przypadać będzie 66 rocznica śmierci gen. Władysława Sikorskiego. Mamy nadzieję, że stanowisko przyczyni się do ujawnienia wszelkich dokumentów w tej sprawie. Gdyby zaś miało się okazać, że było ono zbyt małą formą wypowiedzenia się przez nasz parlament wówczas Komisja może powrócić do przygotowania rezolucji całego Sejmu w tej sprawie. W związku z zawartym w ten sposób kompromisem w imieniu wnioskodawców wycofałem projekt rezolucji Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej w sprawie wystąpienie przez Rząd Rzeczpospolitej Polskiej do Rządu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej o odtajnienie i udostępnienie wszelkich dokumentów i materiałów dotyczących okoliczności śmierci byłego Prezesa Rady Ministrów gen. Władysława Sikorskiego.

            Chciałem podziękować wszystkim parlamentarzystom, którzy byli zaangażowani w tę sprawę i przyczynili się do wypracowania kompromisu.