Moja korespondencja z prokuraturą o defraudacji 380 tysięcy

16 marca 2015 wysłałem do prokuratury następujące pismo:

Do Prokuratury Rejonowej w Rzeszowie

Proszę o spotkanie z osobę kompetentną, do wyjaśnienia sposobów funkcjonowania prokuratury i zasad zapadania decyzji w sprawie podejmowania lub niepodejmowania czynności przez prokuratorów. Informacje te potrzebne są do mojej pracy doktorskiej o spółdzielniach socjalnych. Szczególnie interesujący badawczo jest stan zabezpieczenia funduszy unijnych przed możliwością defraudacji.
Proszę również o informację czy były w tutejszej prokuraturze składane zawiadomienia o nieprawidłowościach w spółdzielniach socjalnych, które kończyły się umorzeniami?
Pragnę również zapytać, czy przedstawiciel prokuratury weźmie udział w konferencji naukowej dotyczącej między innymi stanu zabezpieczeń funduszy unijnych od strony prawnej?
Interesujące są dla mnie zagadnienia opisane przez Niklasa Luhmanna;
„Jeśli pojmuje się komunikację jako syntezę trzech selekcji, jako jedność informacji, przekazu i rozumienia, to komunikacja jest realizowana o tyle i wtedy, gdy dochodzi do zrozumienia. Wszystko inne dzieje się „poza” jednością elementarnej komunikacji i ją zakłada. Dotyczy to w szczególności czwartego rodzaju selekcji: przyjęcia, względnie odrzucenia zakomunikowanej redukcji sensu.”
( Niklas Luhmann „Systemy Społeczne” s. 139.)
Metodologia – studium przypadku spółdzielni socjalnej „Akacja”.

Z poważaniem.
Leszek Smyrski.

Wczoraj otrzymałem odpowiedź od Zastępcy Prokuratora Rejonowego w Rzeszowie:
W odpowiedzi na pismo z dnia 24 marca uprzejmie informuję, iż w Prokuraturze Rejonowej w Rzeszowie nie były i nie SA prowadzone postępowania przygotowawcze dot. spółdzielni socjalnych. W związku z powyższym żaden z prokuratorów zatrudnionych w tut. jednostce nie wyraził chęci na spotkanie w celu omówienia nurtujących zagadnień, w tym wzięcia udziału w konferencji naukowej.
Z podobnym zapytaniem proszę zwrócić się zatem do innych prokuratur, które być może posiadają wiedzę praktyczną w tej materii.
Zastępca Prokuratora Rejonowego. 

W całej tej sprawie charakterystyczne jest, że prokuratura dopuszcza się zmiany znaczenia zdań, odpowiadając na ten rodzaj pytania, który jest wygodniejszy i łatwiejszy do późniejszego zmanipulowania. 
W podobnym tonie była prowadzona korespondencja z prokuraturą w sprawie 9/Ds/161/77.
Problem zaś polega na tym, że jeśli prokuratura umorzy sprawę, żaden inny organ, łącznie z CBA i Komendą Wojewódzką Policji nie może nic zrobić. Tak w każdym razie twierdzą.
Oznacza to w praktyce, że przy wsparciu prokuratury wszelkie defraudacje pieniędzy publicznych są bezkarne.

Z poważaniem.
Leszek Smyrski.