w sprawie monitorowania przez MSZ wydawanych za granicą publikacji dotyczących historii Polski i Narodu polskiego.

Posłowie na Sejm RP          

Zbigniew Girzyński

Sławomir Zawiślak

Jarosław Żaczek

 

Szanowny Pan

Radosław Sikorski

Minister Spraw Zagranicznych

 

 

INTERPELACJA

 

w sprawie monitorowania przez MSZ wydawanych za granicą publikacji dotyczących historii Polski i Narodu polskiego.

 

 

            Szanowny Panie Ministrze!

 

 

            Od dłuższego czasu możemy zaobserwować bardzo niepokojące zjawisko. Nakładem zagranicznych wydawnictw (głównie niemieckich i rosyjskich, a ostatnio również francuskich) systematycznie ukazują się książki i artykuły przedstawiające zafałszowany obraz dziejów Polski i Narodu polskiego, a także najnowszej historii politycznej w naszym kraju. Obok specjalistycznych publikacji akademickich, znajdujących wąski krąg odbiorców wśród naukowców bezpośrednio zajmujących się daną tematyką (bardzo jednak groźnych bo wpisujących się w dorobek historiografii), zakłamania masowo pojawiają się w monografiach i syntezach przeznaczonych dla szerszego kręgu odbiorców. Powszechne są nawet w publikacjach wydawanych przez renomowane wydawnictwa i firmowanych przez poważne państwowe instytucje. Tymczasem placówki dyplomatyczne, a w szczególności najbardziej w tej materii kompetentni attaché kulturalni, nie wykazują zbyt dużej aktywności na rzecz zmiany tego stanu rzeczy. Brak reakcji polskich władz na takie sytuacje jest o tyle niebezpieczny, iż de facto wywołuje poczucie przyzwolenia na tego rodzaju rewizjonizm historyczny, ukazujący Polskę i Polaków w fałszywym, negatywnym świetle. 

           

Stąd nasze pytania:

1.      Czy, w związku z przedstawioną przeze nas sytuacją, Ministerstwo rozważa powołanie specjalnego organu, mającego za zadanie monitorowanie zagranicznych publikacji dotyczących historii Polski i narodu polskiego?

2.      Czy Pan Minister zamierza podjąć na płaszczyźnie dyplomatycznej stosowne kroki, zmierzające do zaniechania podobnych praktyk w przyszłości ?

3.      Czy Pan Minister rozważa nawiązanie bliższej współpracy z polskimi instytucjami naukowymi i organizacjami pozarządowymi skupiającymi wybitnych historyków w celu skutecznego monitorowanie i reagowania na zafałszowywanie przez historiografię innych państw naszej historii? Za szczególnie przydatne wydaje się zaangażowanie w tego typu działania Instytutu Pamięci Narodowej, Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, Instytutu Historii i Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk czy Polskiego Towarzystwa Historycznego.

4.      Wydaje się właściwym w oparciu o powyższe instytucje i organizacje stworzenie centrum monitorowania obrazu Polski w najnowszej, zagranicznej historiografii. Pan Minister mogłoby powoła zespół złożony z przedstawicieli m.in. tych wymienionych  instytucji, który prowadziłby korespondencję z wszystkimi Instytutami Historii (Zakładami i Katedrami o podobnym profilu badawczym) działającymi w ramach wyższych uczelnie w Polsce w celu zbieranie informacji i koordynowania sposobu reagowania na zjawisko, które poruszyliśmy, a które sprowadza się do przedstawiania zafałszowanego obrazu dziejów Polski i Narodu polskiego w obcej historiografii. Czy Pan Minister rozważy podjęcie tego typu lub podobnych działań?

 

            Będziemy szczerze zobowiązani za zainteresowanie się Pana Ministra poruszoną sprawą i właściwą i szybką reakcję.

 

 

Z wyrazami szacunku

 

Zbigniew Girzyński

Sławomir Zawiślak

Jarosław Żaczek