Adolf cacy, Stanisław be?

Zamiast tradycyjnie w Warszawie – podczas Memoriału Szachowego im. Stanisława Gawlikowskiego, którego w tym roku po raz pierwszy od 33 lat nie zorganizowano – tegoroczne Mistrzostwa Europy w Szachach Szybkich i Mistrzostwa Europy w Szachach Błyskawicznych odbyły się we Wrocławiu, w ramach 23. Memoriału Adolfa Anderssena. Wygrał reprezentant Polski, 16-letni Jan Krzysztof Duda z Krakowa.
Ale dlaczego Warszawa ustąpiła Wrocławiowi a polski dziennikarz niemieckiemu nauczycielowi matematyki? Chętnie bym się dowiedział.

Warszawski dziennikarz Stanisław Gawlikowski (1920+1981) był wielokrotnym drużynowym mistrzem Polski (w barwach Polonii Warszawa i Legionu Warszawa) i indywidualnym wicemistrzem Polski (1948). Jego książki czytali wszyscy szachiści mojego pokolenia. Zmarł w 1981 roku, kilka tygodni przed wprowadzeniem stanu wojennego a rok później warszawscy szachiści zorganizowali na Dworcu Centralnym pierwszy skromny turniej jego imienia. Pamiętam z lat 1991 i 1994 pierwsze swoje partie wygrane (i liczniejsze przegrane) podczas memoriałów Gawlikowskiego w skromnych wnętrzach żoliborskich domów kultury lub mokotowskiego klubu garnizonowego. Turnieje te wygrywali wtedy mistrzowie Jan Adamski i Tomasz Markowski a startowali w nich przeważnie gracze krajowi, głównie z warszawskich klubów, lub amatorzy tacy jak ja.
Od połowy lat 90. turniej zaczęły sponsorować banki: Bank Wschodnioeuropejski z udziałem kapitału rosyjskiej firmy Gasexport (i z Władysławem Baką, ostatnim prezesem NBP w PRL, jako prezesem), potem Bank Współpracy Europejskiej. Od tej pory coraz liczniej co roku w grudniu (lub w listopadzie) zaczęli zjeżdżać do Warszawy – i coraz częściej wygrywać – szachiści zagraniczni, przeważnie ze wschodu...
Od 2001 do 2013 roku sponsorem turnieju był Amplico AIG Life, nazwę turnieju zmieniono na: Międzynarodowy Turniej Szachowy Amplico AIG Life (nadal w ramach memoriału Gawlikowskiego) a od 2004 roku turniej rozgrywano jako Mistrzostwa Europy w Szachach Szybkich. (Przypis dla niewtajemniczonych: mowa o partiach szachowych, w których każdy gracz ma 15 minut na wykonanie wszystkich posunięć.) Od 2009 roku podczas memoriału Gawlikowskiego rozgrywano w Warszawie także Mistrzostwa Europy w Szachach Błyskawicznych. (Przypis dla niewtajemniczonych: w partiach błyskawicznych każdy gracz ma tylko 5 minut na wykonanie wszystkich swoich posunięć.)
W tym czasie przyjeżdżali tu i wygrywali najlepsi szachiści ze wschodu (Ukrainy, Łotwy, Armenii, Gruzji, Rosji), zachodu (Francji) i południa (Węgier, Słowacji, Słowenii); w 2008 roku tytuł zdobył reprezentant gospodarzy, Radosław Wojtaszek. Turnieje rozgrywano w obszernych wnętrzach Pałacu Kultury i Nauki lub w Hali na Torwarze a liczba uczestników nierzadko przekraczała 600. Patronat honorowy nad memoriałem obejmowali oficjele; ostatnimi laty już tylko z PO: Jerzy Buzek (2010), Bronisław Komorowski (2011) i Hanna Gronkiewicz-Waltz (2012, 2013).
W 2014 roku mistrzostwa Europy przeniesiono do Wrocławia, gdzie 20-21 grudnia rozegrano je w ramach 23. Memoriału im. Adolfa Anderssena (1818+1879), nieoficjalnego mistrza świata w latach 1851-1858 a w Warszawie po raz pierwszy od 33 lat nie rozegrano Memoriału im. Stanisława Gawlikowskiego.
Warszawa ustąpiła Wrocławiowi a polski dziennikarz niemieckiemu nauczycielowi matematyki. Dlaczego?