Szanse lepszego rozwoju także dla średnich

Nie da się rzec jasna zadekretować, że wszystkim będzie się dobrze żyło, że wszystkie miejscowości będą się jednakowo dobrze rozwijały, w krótkim czasie dogonimy najbogatszych, nie zaznamy większych trosk i zmartwień. Obecne władze podejmują jednak coraz bardziej spektakularne wysiłki, by przynajmniej wyrównywać szanse rozwojowe rodzin wielodzietnych, pokrzywdzonych przez los, poszczególnych sektorów gospodarki, regionów kraju, mniejszych i średnich firm itd.
Strategia odpowiedzialnego rozwoju premiera Morawieckiego określa konkretne działania w tych dziedzinach rozpisane na programy. Jednym z nich jest Pakiet dla miast średnich. Może to być - oprócz programu dla województw ściany wschodniej, Programu dla Śląska - jeden z najważniejszych instrumentów, dzięki którym w tym konkretnym przypadku setki tysięcy mieszkańców naszego kraju, zamieszkujących miasta o wielkości 50-250 tys. mieszkańców, zyskają szansę na nowe miejsca pracy i lepszy rozwój.
- Jednym z fundamentalnych celów polityki społeczno-gospodarczej naszego rządu jest wyrównywanie szans rozwojowych poszczególnych regionów kraju i skończenie z krzywdzącym oraz wstydliwym podziałem na Polskę „A”, „B” i „C”. To właśnie poza aglomeracjami, w małych i średnich polskich miastach, istnieje społeczny niedosyt oraz infrastrukturalny deficyt inwestycji poprawiających jakość życia mieszkańców - uważa premier Mateusz Morawiecki.  
Z kolei w opinii wiceministra rozwoju, Adama Hamryszczaka - Pakiet dla średnich miast to projekt strategiczny, który pomaga mniejszym ośrodkom konkurować z tymi dużymi w pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych, skorzystaniu z innowacyjnych źródeł finansowania i przyciągnięciu prywatnych inwestorów.
Na ostatnim Forum Ekonomicznym w Krynicy Pakiet dla miast średnich pilotowany przez Agencję Rozwoju Przemysłu był przedmiotem jednej z debat. Inicjatywa ta opiera się na dwóch filarach: z jednej strony to wsparcie w podejmowaniu inwestycji publicznych, z drugiej - tworzenie warunków dla inwestycji prywatnych. Jej celem jest wyrównanie szans rozwojowych wszystkich obszarów, w szczególności tych z największymi problemami społeczno-gospodarczymi.
Podczas debaty w Krynicy min. Hamryszczak stwierdził, że w Pakiecie „to ośrodki średniej wielkości powinny stanowić dobre miejsce do lokalizacji inwestycji krajowych i zagranicznych”. - Dlatego szereg instrumentów, które przygotowaliśmy dla miast średnich, powinny tworzyć stabilne miejsca pracy. Uważamy, że szczególna rola w ich tworzeniu przypada mikroprzedsiębiorcom. Korzystają też na tym samorządy, którym się zwiększa się baza podatkowa.
Jak wygląda obecnie sytuacja w praktyce mówił w Krynicy Piotr Pilch, członek zarządu woj. podkarpackiego. Jego zdaniem jest ona trudna sytuacja zwłaszcza w tych średnich miastach, które utraciły status stolicy województwa. - Np. na Podkarpaciu wszystkie ważne urzędy, które wcześniej funkcjonowały w Krośnie czy Przemyślu, przeniesiono do Rzeszowa - mówił Pilch. - Choć od tego czasu minęło prawie 20 lat obie dawne stolice województw nie rozwijają się tak bardzo, jak obecnie Rzeszów, gdzie lokowana jest większość nowych inwestycji, w tym zakłady przemysłowe.
To szczególnie do średnich miast - w ramach Pakietu - Agencja Rozwoju Przemysłu kieruje Program Fabryka. W jego ramach agencja planuje zbudować „centra biurowo-usługowe w wybranych lokalizacjach”. - Przeanalizowaliśmy sytuację gospodarczo-społeczną 38. miast i spośród nich wybraliśmy grupę do pierwszego etapu Programu. Oprócz Radomia, gdzie trwają już prace nad rewitalizacją Fabryki Broni, planujemy do końca 2018 r. podpisać dwa-cztery listy intencyjne z miastami, które w naszej ocenie mają największy potencjał na sukces wspólnej inwestycji - mówił podczas debaty wiceszef ARP, Dariusz Śliwowski.
Szerzej o debacie Gazeta Polska napisze w najbliższym numerze, z 19 września.
To nie wszystko. Także Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości włącza się w wyrównywanie szans rozwojowych średnich miast. Agencja prowadzi bowiem nabór wniosków w IV rundzie dwóch konkursów Badań na rynek. Jeden z nich kierowany jest do średnich miast. Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o wsparcie na wdrożenie innowacyjnych produktów (wyrobów lub usług) będących efektem przeprowadzonych samodzielnie, zleconych lub kupionych prac badawczo-rozwojowych. W puli znalazło się pół mld zł na inwestycje zlokalizowane w  średnich miastach. Konkurs zakończy się 5 grudnia 2018 r.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

15-09-2018 [00:47] - Marek1taki | Link:

"Nie da się rzec jasna zadekretować, że wszystkim będzie się dobrze żyło,.."
ale trzeba próbować.

Obrazek użytkownika Baca

17-09-2018 [11:41] - Baca | Link:

Granica, pomiędzy wschodem, a zachodem Polski już powoli się zaciera. Jest jeszcze wiele do zrobienia, ale patrząc wstecz - wiele już się dokonało. Podobna sytuacja jest także z inwestycjami przy mniejszych aglomeracjach. Coraz więcej stref przemysłowych tworzonych jest przy mniejszych miejscowościach. Daje to realną szansę na rozkwit rynku, który wcześniej był niemożliwy. 

Obrazek użytkownika Jan Sobolewski

17-09-2018 [12:03] - Jan Sobolewski | Link:

Trochę to taka praca u podstaw ta strategia odpowiedzialnego rozwoju premiera Morawieckiego. Pakiet dla średnich miast, stabilne miejsca pracy i budowa centrów biurowo usługowych - trzymam kciuki choć wydaje mi się to mrzonką. Ale przecież gdyby nie tacy racjonalizatorzy świat nie posuwał by się do przodu. Powodzenia!

Obrazek użytkownika Jan Sobolewski

17-09-2018 [12:04] - Jan Sobolewski | Link:

Trochę to taka praca u podstaw ta strategia odpowiedzialnego rozwoju premiera Morawieckiego. Pakiet dla średnich miast, stabilne miejsca pracy i budowa centrów biurowo usługowych - trzymam kciuki choć wydaje mi się to mrzonką. Ale przecież gdyby nie tacy racjonalizatorzy świat nie posuwał by się do przodu. Powodzenia!

Obrazek użytkownika sidi1975

18-09-2018 [08:38] - sidi1975 | Link:

Faktycznie sytuacja nie wygląda najlepiej po zredukowaniu miast wojewódzkich. Mieszkam w Koszalinie i wiele spraw muszę jeździć załatwiać do oddalonego o 160 km Szczecina, na szczęście poprawiła się znacznie infrastruktura i można jechać. A jeśli chodzi o rozwój mojego miasta to nie narzekam i widać, że władze wiele działają aby mieszkańcom żyło się lepiej.

Obrazek użytkownika AndrzejRadomski

18-09-2018 [13:15] - AndrzejRadomski | Link:

Trochę to   jest  trudne  aby strony wschodnie  a  zachodnie , południowe  a  północne  wyglądały  .  Bo ciężko  poprawić  byt  małym  miastom  gdyż o  wiele  lepszy  start mają  duże  miasta ( miejsca  pracy  , rozrywek kulturalnych itp. )  A strategia  rozwoju małych  miast  premiera  Morawieckiego  może  i  dobra  . Ale  na pewno  trudne  do  zrealizowania  -  może  się  uda .

Obrazek użytkownika xena2012

18-09-2018 [18:10] - xena2012 | Link:

Wydaje mi się,że już zapomnieliśmy i nie chcemy wracać do wspomnień o trudnej o ile nie tragicznej sytuacji jaka po terapii szokowej Balcerowicza doświadczyła Polska B.Ile ludzkich tragedii,ile wyjazdów za chlebem,ile upokorzeń w szukaniu jakiejkolwiek pracy.Dlatego teraz zamiast patrzeć kpiąco należy takie inicjatywy wspierać.Zrozumiałe,że nie  wszędzie bedzie dobrze,że każdy zaniedbany dotąd region błyskawicznie sie rozwinie,że zmiany które wymagają czasu i nakładów dokonają się błyskawicznie.Nawet jeśli częśc planowanych przedsięwzieć da się zrealizować to już jest dobrze.

Obrazek użytkownika ŁukaszP

19-09-2018 [13:51] - ŁukaszP | Link:

Tutaj dużo do powiedzenia mają samorządy, bo to one najlepiej wiedzą, jakiego typu inwestycje przyczynią się do rozwoju danego regionu.

Obrazek użytkownika Leonardo

20-09-2018 [11:58] - Leonardo | Link:

Najgożej jest w małych miastach tutaj naj więcej mają do powiedzenia lokalne samorzady !