„Jednością silni, rozumni szałem”

Gdy Adam Mickiewicz napisał „Odę do młodości” miał 22 lata, członkostwo w dwóch organizacjach patriotyczno-politycznych i przekonanie, że siłami potężniejszymi od rozumu: miłością, młodzieńczym zapałem i entuzjazmem możliwe jest zburzenie starego świata. Ten żarliwy manifest idealizmu, który zapoczątkował romantyzm w Polsce, wykorzystywał oświeceniową wiarę w postęp ludzkości, dążenie do powszechnego szczęścia, jakobiński nakaz, że „gwałt niech się gwałtem odciska” i przekonanie o konieczności przebudowy martwego, samolubnego i gnuśnego świata poprzez zagrzewanie do czynu pod sztandarami równości i braterstwa wszystkich ludzi. Rok po wydaniu rewolucyjnej ody w pierwszym tomiku poezji Mickiewicza „Ballady i romanse”, po procesie filomatów, twórca apelu był już w areszcie, a za kilka lat jego adresaci mknęli w kibitkach na Syberię.
 
Obecni rewolucjoniści, choć dawno ukończyli już dwadzieścia lat, a często mają nawet siwe włosy, posługują się podobnym, idealistycznym hurra-patriotyzmem i dalekim od realizmu sposobem myślenia, według którego wszystko, co było wcześniej, trzeba obalić, zburzyć i zaorać, by na gruzach przeszłości stworzyć nowy świat, nową cywilizację, nową politykę z nowymi przywódcami, a najlepiej też z przystającym do ich wyobrażeń nowym społeczeństwem, a wszystko uszyte na miarę ich egoistycznych pragnień bycia guru – sumieniem Polaków.  Tylko sporym kłopotem dla śledzących ich widowiskowy „patriotyzm szaleńczy”, którego finał wyznacza zwykle posterunek policji a później sąd, jest zbyt ogólnikowy przekaz, który na poziomie skandowanych na marszach haseł może wystarczać, zagrzewać do walki a nawet bitki, ale na poziomie walki o Polskę czy później nią rządzenia, jest sprzeczny z ich często artykułowanymi poglądami i działaniami. Dlatego jest niewiarygodny. Bo do bycia narodowcem nie wystarczy grill u Giertycha, przeczytanie jednej książki czy nawet napisanie takowej. Nie wystarczy slogan „Polacy boją się wolności”, którym próbują  pokryć brak pomysłów, nie pomogą insynuacje wobec największej opozycyjnej partii.  W obecnej sytuacji sama diagnoza i oskarżenia już nie wystarczają.
 
Trudno znaleźć Polaków, chyba tylko wśród ekipy rządzącej, którzy nie mają zastrzeżeń do organizacji i przeprowadzania wyborów w Polsce, także ostatnich, samorządowych, które kolejny raz potwierdziły najpełniej, bo w skali całego kraju, że państwo polskie nie działa, a demokracja jest hasłem, które można znaleźć jedynie w słowniku. Nic więc dziwnego, że łagodniej lub całkiem głośno, nie tylko wyborcy, ale i posłowie bez względu na przynależność partyjną, nie szczędzą słów krytyki odpowiedzialnym za wybory, żądając ich powtórzenia. Choć formalnie nie można im odmówić racji, to realnie, z takim samym organem  ustawodawczym, organizacyjnym i kontrolnym, jest to postulat z gatunku idealistycznych, dający bezpodstawną wiarę, że będzie sprawnie, bezawaryjnie i demokratycznie. Bo wszystkie przesłanki temu przeczą. I nawet wymiana całej PKW nic tu nie da. Państwo polskie nie działa od przynajmniej siedmiu lat, mówią to głośno nie tylko Polacy, ale i prywatnie, po knajpach, rządowi ministrowie, więc metoda walki musi być  racjonalna i przemyślana, by była skuteczna.
 
O co walczą więc „wieszczowie odnowy”, skoro procedury liczenia głosów nie gwarantują wiarygodności? Walczą metodami dawnych romantyków, choć uważają się za realistów i romantyzmem się brzydzą,  każdy polski czyn zbrojny nazywają obłędem, a w sprawie ukraińskiego Majdanu i braterstwa z protestującymi mają jedyną radę – nie mieszać się, bo to żydowski spisek, który doprowadzi do tego, że Polska  będzie musiała wjechać na Ukrainę jako uczestnik misji pokojowej.  Czy walczą  o demokrację? Też nie, bo nie są demokratami, więc mówiąc dziś o ugodzeniu w podstawy demokracji, mijają się ze swymi poglądami. Braun pisał:  „Dla mnie przede wszyst­kim za­wsze i nie­zmien­nie: mo­nar­chia. (...) De­mo­kra­cja jest prze­są­dem, ze­spo­łem uro­jeń i uprosz­czeń nie­opar­tych na em­pi­rii hi­sto­rycz­nej – to świec­ka pseu­do­re­li­gia”. Identyczne poglądy wyznaje Janusz Korwin Mikke, który pojawił się pod siedzibą PKW, dał głos, błysnął muszką, zarzucił białym szalikiem i już go nie było. A Ruch Narodowy? Przeciwko czemu protestował?  Przecież Rober Winnicki przeciwny jest demokracji konstytucyjnej, przedstawicielskiej, która charakteryzuje się wolnymi i uczciwymi  wyborami, a ONR dopowiada: „Chociaż opowiadamy się przeciwko demokracji, jako ustrojowi totalitarnemu, gdzie większą władzę ma wielu tyranów, niż jednostka w innych systemach autorytarnych, to przejrzystość mechanizmów wyborczych będzie gwarantem samostanowienia Narodu w jego prawdziwym, aksjologicznym wymiarze”.  Czyli kompletna degrengolada  aksjologiczna w monarchistyczno-narodowym sosie.   
 
Najpierw patriota z  WSI-owego portalu NEon24,  manifestant na zlecenie, pan Gienio Sendecki znalazł trupa na Marszu Niepodległości, później z krzyżem, biało-czerwoną flagą i z taczkami poszedł pod PKW robić rewolucję.  „Wroga ręka” ukradła mu jednak nie tylko taczki, ale i butlę z gazem z namiotu pod sejmem, więc nie było, jak mówi,  nawet „narodowej herbaty”. Za to później miał być narodowy  majdan, którego, by było śmieszniej, organizatorzy są przeciwnikami, ale społeczeństwo nie dało się sprowokować, uznawszy pewnie, że tacy przywódcy jak JKM, Wipler czy Winnicki mało nadają się do ich reprezentowania. Trzeba więc było samemu pociągnąć ten wyreżyserowany teatrzyk tylko kilkoma aktorami, aż do przewidywanego finału. I choć nikt nie umniejsza szlachetnych intencji i bezkompromisowości, które kierowały organizatorami, metoda, którą wybrali, była błędna, emocjonalna, młodzieńcza, nieprzemyślana,  a więc rozpętali wojenkę, którą wcześniej straszyli, nawołując do rewolucji, którą  gardzą. Egzaltowani i często histerycznie reagujący reżyserzy kina akcji, którzy lubią grzać się w świetle kamer, nakręcili autorską zadymę, w którą wplątano nawet Krucjatę Różańcową.
 
Kolejnym błędem „romantycznych partyzantów”, a raczej zawodowych rewolucjonistrów, jest krytyka Prawa i Sprawiedliwości oraz prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Najpierw zapraszanie członków PiS, by przyszli z „posiłkami”, później okrzyki „PiS i PO – to samo zło”, członkowie PiS-u to tchórze, bo nie dołączyli do patriotów, więc nie zależy im na zmianach, w dodatku zbratali się z Millerem, a więc nie tylko socjaliści, ale i komuchy, mówiące tym samym głosem co „Fronda” i „Gazeta Wyborcza”, bo bronią „leśnych dziadków”. Ordynarna manipulacja, która wiele mówi o organizatorach i ich poplecznikach, którym, pod pozorem walki o demokrację, zależy na skłóceniu prawicy i ośmieszeniu  członków największej partii opozycyjnej.  Na szczęście Prawo i Sprawiedliwość wykazało więcej mądrości  i nie dało się złapać w ten „patriotyczny kocioł”, który mógłby się skończyć delegalizacją partii. Więc może nie o protest wyborczy chodziło, tylko przemyślaną prowokację i ośmieszenie opozycji?
 
Opublikowano w "Warszawskiej Gazecie"

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika felek

05-12-2014 [20:55] - felek | Link:

Jestem tu po raz pierwszy, ale z pewnością nie po raz ostatni. Nie ma słowa w powyższym felietonie, z którym bym się nie zgodził. No i jeszcze to pióro - przyjemność czytać.
I jeszcze raz dziękuję za słowo wsparcia u p.KP. Także i dlatego, że dzięki temu zajrzałem w to miejsce.
Serdecznie pozdrawiam.

Obrazek użytkownika Magdalena Figurska

06-12-2014 [12:42] - Magdalena Figurska | Link:

Dziękuję za miłe słowa, a co do p Pasierbiewicza, który ponoć, a odróżnieniu ode mnie ma charyzmę, autorytet i unikalny styl  uważam, że jego teksty wnoszą wiele złego, rozbijają prawicę i przy okazji, a może przede wszystkim pompują jego ego. Mimo wszystko lubię go czytać, a szczególnie obserwować, jak nieodporny jest na krytykę, która wyzwala w nim najgorsze instynkty. 
Takim ludziom zadufanym w sobie należy otwierać oczy, za co Panu serdecznie dziękuję i obiecuję wsparcie licząc na to samo. Serdecznie pozdrawiam

Obrazek użytkownika cassiodorus

06-12-2014 [14:16] - cassiodorus | Link:

''Więc może nie o protest wyborczy chodziło, tylko przemyślaną prowokację i ośmieszenie opozycji?''
To nawet logiczne, przecież głównym warunkiem sukcesu wyborczego Nowej Jedynej Prawicy jest marginalizacja ''obłąkanych insurekcjonistów'' z PiS. RN tym bardziej bez wykolejenia ''zdziczalego ludu smoleńskiego'' na posadki europejskie się nie wdrapie
Nienawiść jedynych prawicowców do Polski nowoczesnej, rozumnej, odważnej i wolnej jest starsza niż nienawiść komunistów. Sięga XIX-wiecznej szkoły konserwatywnych stańczyków, o których ''atfu'' Kraszewski pisał
''...nim nas pożrą obcy, ów konserwatyzm oczyszcza ze wszystkiego, co by wygodne połknięcie utrudniać mogło.. na próżno w imię tradycji katolickich i monarchistycznych Polski obóz się głosi jedynym spadkobiercą przeszłości, ludzie co go składają nie wiedzą chyba, że spadkobiercą może być tylko młodość i życie, a nie trup i zgnilizna''
albo
''..szkoła ta bezmózgim utopistą zwie świętego Kościuszkę, zbójcami tych, co kiedykolwiek o ojczyzny zbawieniu marzyli. Z wolna przez nią przechodzimy do kanonizacji S . Augusta, do zupełnego oczyszczenia Targowicy'''
Toż to jakby żywcem o truposzach Mikke, Wielomskim i....Braun musi uważać na siebie

Poza tym przychylam się do opinii kolegi Felka odnośnie artykułu. Miło było czytać
Pozdrowienia

Obrazek użytkownika Magdalena Figurska

06-12-2014 [17:01] - Magdalena Figurska | Link:

Konserwatyzm.pl Wielomskiego na liście mailingowej Dugina. Niech żyją hackerzy! 

Obrazek użytkownika Jabe

06-12-2014 [16:46] - Jabe | Link:

Jak już gdzieś napisałem – zarzucanie Braunowi, że będąc monarchistą, protestuje przeciw łamaniu prawa i dobrego obyczaju, jest świństwem.

Zresztą w Pani tekscie jest tego pełno. Np. „każdy polski czyn zbrojny nazywają obłędem”. O doprawdy? Kircholm też? „Żydowski spisek”? Nie słyszałem, a Pani? Ruchowi Narodowemu też się obrywa, że jeden z jego działaczy jest przeciwny demokracji przedstwicielskiej, a mimo to śmie protestować przeciw oszustwu. Rewolucjonistami nazywa Pani pokojowo pikietujących – to jest „patriotyzm szaleńczy”. Tak, to rzeczywiście mogłoby się skończyć delegalizacją partii.

Nie ma to jak sobie popluć na konkurencję, pani dziennikarko, co? Proszę się nie martwić po drugiej stronie też się znajdą tacy uczciwi publicyści, jak Pani. Prezydentowi Komorowskiemu można już gratulować reelekcji.

Obrazek użytkownika Magdalena Figurska

06-12-2014 [17:04] - Magdalena Figurska | Link:

Nie ma Pan racji, wszystkie tezy udowodniłam cytatami. 

Obrazek użytkownika Jabe

06-12-2014 [17:52] - Jabe | Link:

Wobec tego przepraszam. Musiałem je przeoczyć.

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

06-12-2014 [17:23] - Ula Ujejska | Link:

Pisze Pan: (...) Prezydentowi Komorowskiemu można już gratulować reelekcji.

Bulowi gratulowali reelekcji zanim w ogóle został wybrany. Jaki problem znów wyrzucić na śmietnik głosy na kontr kandydata i dostawić 2 - 3 mln. krzyżyków ? Sitwie nikt się już chyba nie sprzeciwi, a pożyteczni idioci i przydupasy znów zaczną pisać: jaki ten PiS nieudolny, Polacy nic się nie stało, Kaczor musi odejść ... etc.

Obrazek użytkownika Jabe

06-12-2014 [17:53] - Jabe | Link:

Też prawda.

Obrazek użytkownika cassiodorus

06-12-2014 [19:09] - cassiodorus | Link:

Kategoryczne twierdzenia Brauna, że powstanie styczniowe wywołali pruscy przebierańcy jest nie tylko antypolskim świństwem, ale wpisuje się w całą antypolską krucjatę, prowadzona bez wytchnienia przez jedynych, normanych prawicowców-mmmonarchistów, którzy plują w twarz polskiemu narodowi od dwóch wieków..
Braun protestuje przeciwko prawu uchwalonemu demokratycznie, a więc przez samego Szatana...Od kiedy to demokratyczne prawo, przegłosowane większością głosów może być dobre i warte ''odsiadki''?
Braun od lat wygłasza orędzia do ''polskiego motłochu''i ''goebbelsowskich propagandystów'', by zaprzestali walki ulicznej i wzięli się do tzw pracy organicznej, a sam idzie na barykady w obronie praw demokratycznych? To są antypolskie odmęty intelektualnego szaleństwa
Rozumiesz co napisałem?