Jedyne takie Wielkie Księstwo

Luksemburg to kraj o niewielkich gabarytach, ale z bardzo bogatą kulturą i historią, o najwyższych w Europie dochodach na osobę. Do tego wiele go łączy z naszym krajem. Pod koniec października w ambasadzie Wielkiego Księstwa Luksemburga podczas spotkania z ambasadorem Georgesem Faberem, uczestnicy dowiedzieli się m.in. o licznych więzach tego kraju z Polską.
Legendarnym założycielem Luksemburga był Zygfryd, który poślubił syrenę Meluzynę. Po tym, jak nie dotrzymał słowa danego małżonce, ta uciekła do niego i dotarła aż nad Wisłę. Historycznie, miasto Luksemburg powstało w 963 r. a jego władcy bywali potężni. Aż cztery razy sięgali po koronę cesarską, a Jan Luksemburski uważał się za króla Polski i kłócił się o koronę z Władysławem Łokietkiem. Położenie Luksemburga bywało też jego przekleństwem. Jednak jeden z mniejszych narodów świata istnieje już ponad tysiąc lat i zachował swój język i specyfikę. W XIX w. Luksemburg i Niderlandy były związane unią personalną wspólnego władcy i w rezultacie mają podobne flagi (trzy pasy – czerwony biały i błękitny). Oba państwa były członkami założycielskimi Unii Europejskiej, a wśród 11 ojców założycieli dwóch było Luksemburczykami - Robert Schumann i Joseph Bech. Miasto Luksemburg to siedziba wielu unijnych instytucji.
Luksemburg jest jedną ze współczesnych dziedzicznych monarchii konstytucyjnych, i jedynym na świecie Wielkim Księstwem. Mieszka w nim nieco ponad 500 tys. osób, z czego prawie połowa to cudzoziemcy - największa grupa pochodzi z Portugalii (18% populacji), a Polacy są na dziewiątym miejscu (5 tys.). Wszyscy obywatele Luksemburga mogliby więc zasiedlić Poznań. Z drugiej strony, ma jeden z najwyższych PKB per capita w świecie oraz jest jednym z największych globalnych centrów finansowych.
Z Luksemburga nadawane było Radio Luksembourg niezmiernie popularne wśród młodzieży w latach 60’ i 70’, które dla młodych zza Żelaznej Kurtyny, w czasach zimnej wojny było oknem do wolnego świata, mostem do młodzieżowej kultury Zachodu. Wraz ze schyłkiem przemysłu stalowego w latach 70. Wielkie Księstwo zaczęło rozwijać nowe sektory gospodarki jak np. finanse, czy telekomunikację. Dziś Luksemburg jest nr 1 w strefie Euro w bankowości prywatnej i drugim na świecie centrum funduszy inwestycyjnych. W kraju tym, prawie 30 lat temu, rozpoczął działalność globalny lider usług telekomunikacyjnych i satelitarnych SES Astra. Obecnie firma dysponuje ponad 50. satelitami telekomunikacyjnymi, a sygnał przez nie transmitowany obejmuje zasięgiem 99% światowej populacji. SES Astra od samego początku stawiała na najnowsze rozwiązania technologiczne, dziś przeciera szlaki dla formatu Ultra HD.