Dzień Wagarowicza, czyli upadek młodzieżowego święta

   W jednym z ostatnich programów "W tyle wizji" prowadzący go redaktorzy zaczęli wspominać swą młodość i wagary szkolne.  Uświadomiłam sobie wtedy, iż dawno nie słyszałam nic o "Dniu Wagarowicza" - nieformalnym święcie obchodzonym przez młodzież szkolną w pierwszym dniu wiosny, czyli 21 marca.  Wydaje się, że ta tradycja umiera.  Jeszcze w roku 2010, czyli osiem lat temu, tak o niej {TUTAJ} pisałam:

  "Mamy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, od  kilkunastu lat obchodzony przez młodzież szkolną jako "Dzień Wagarowicza".  Zaczęło  sie to dość spontanicznie, jako "oddolna" akcja samej młodych ludzi, mniej więcej na początku lat dziewięćdziesiątych.  Uczniowie całymi klasami urywali się ze szkoły, organizowali sobie różne imprezy, a czasem nawet manifestacje i zadymy.
  Ponieważ próby walki z "Dniem Wagarowicza" nie dawały specjalnych rezultatów, władze lokalne i oświatowe postanowiły to zjawisko usankcjonować i skanalizować.  W dniu 21 marca zaczęto organizować, na przykład koncerty dla młodzieży [ w Warszawie na Agrykoli].  Starano się też zatrzymać młodzież w budynkach szkolnych organizując różne atrakcyjne imprezy, zamiast normalnych lekcji.
  Dało to wyniki.  Spontaniczne i barwne święto młodzieży z lat 90-tych zamieniło się w jeszcze jedną imprezę organizowaną przez szkoły i władze dla uczniów.  Ostatnio zresztą "Dzień Wagarowicza" ma szczególnego pecha.  W roku 2008 przypadł on w czasie ferii wielkanocnych, w 2009 w sobotę, a w 2010 w niedzielę.  Są próby przenoszenia go na piątek lub poniedziałek, ale to już nie jest to samo.
  Można to wszystko traktować, jako jeszcze jedną próbę ustanowienia nowego święta.  W ostatnich dwudziestu latach takich prób było kilka.  Za najbardziej udaną można uważać wylansowanie "Walentynek",".

  "Walentynki" też wyraźnie tracą ostatnio na popularności, a w tym roku wypadły w Środę Popielcową, czyli wyjątkowo niefortunnie.  Wpisałam dziś w Google "dzień wagarowicza 2018" i znalazłam tylko niewiele wzmianek w prowincjonalnej prasie.  Wynikało z nich, ze niektóre szkoły wciąż organizują imprezy w ten dzień.  O koncertach na Agrykoli dawno już zapomniano.  Zresztą pogoda nie sprzyja.  Obecnie mieliśmy wciąż zimę.  Trudno jest stworzyć nowe święto z niczego.  Po "Dniu Wagarowicza" pozostaną memy w Internecie {TUTAJ}.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika xena2012

22-03-2018 [16:14] - xena2012 | Link:

No cóż czas leci a mlodzież ma już inne priorytety.Protesty w sprawie aborcji,wdzieranie się do siedzib biskupów z tranparentami,oznakowanie kosciołów tasmami i tablickami,groźby.Studenci i studentki w tych protestach uczestniczący nie są zresztą zainteresowani dyskusją nad aborcją dzieci już chorych w łonie matki ale wzywają do aborcji na zyczenie,a więc sytuacja rozwija się dynamicznie.Nad Dniem Wagarowicza możemy już tylko uronić łezkę.