Ukraina, ISIS i ropa naftowa

Niedawno ukazał się tu inny tekst podejmujący tematykę ISIS autorstwa elig. Tekst ten sugeruje że za ISIS mogą stać Rosjanie. Wydaje mi się jednak że podobnie jak w sprawie Ukrainy rzeczy nie są takie prosto czarno białe. Łatwo napisać że w dobie konfliktu z Rosją ta próbuje zagrać także innymi kartami. Np. Blisko Wschodnimi. Tylko czy Rosja faktycznie posiada takie karty?

Zastanówmy się i weźmy na początek ISIS. Pani elig wspomniała w tym kontekście Al-Kaidę oraz Afganistan. Interesujące jednak jest że zapomniała wspomnieć że Osama podobnie jak Al-kaida zostały stworzone przez CIA. To przecież znana sprawa. Osama miał dodatkowo ścisłe związki z Arabią Saudyjską, kluczowym sojusznikiem USA wśród państw arabskich. Związki te były na tyle silne że Osama długo po zamachach z 2001 cieszył się wolnością i jak się wydaje jakąś ochroną. Do dzisiaj nie wiemy tak naprawdę nic o jego śmierci poza tym że podobno, gdy został złapany, ukrywał się niedaleko amerykańskiej ambasady w Pakistanie.
Ale co innego jest istotniejsze. Mianowicie co takiego miał stworzyć Bin Laden, po co i jak to się skończyło. Idea CIA była generalnie zrozumiała. Wykorzystać islam, zwłaszcza radykalny odłam do walki z ... ZSRR oczywiście. W Afganistanie. Dzisiaj CIA stara się zaprzeczać. Tylko że nie bardzo ma jak ponieważ ta operacja znakomicie pasuje do kontekstu sytuacji w Afganistanie w latach 80tych. CIA słusznie sobie wymyśliła że najprostszym sposobem walki z ówczesnym ZSRR będzie stworzenie zwartej muzułmańskiej oragnizacji, wyszkolenia jej, wyposażenia w broń  i rzucenia do ataku na siły ZSRR. Strategia wypaliła ale miała skutki uboczne. Którymi stali się talibowie. Totalnie radykalny odłam muzułmański, który wymknął się z pod kontroli siejąc terror na terenie Afganistanu.
A teraz spójrzmy na ISIS. Czyż sytuacja nie wygląda identycznie? Najpierw Amerykanie narobili w Iraku wielkiego bałaganu. Długo tam siedzieli mając w ręku środki do rozwiązania problemu. Ale zamiast tego stworzyli nowy. No bo spójrzmy. Łatwo napisać sobie że ISIS jest wspierany czy kreowany przez Rosję tylko czy ma to jakikolwiek sens? Znowu ISIS podobnie jak wcześniej Al-Kaida ma ścisłe związki z Arabią Saudyjską. Kluczowym sojusznikiem USA. Ale co innego jest ciekawsze. Otóż ISIS przecież było jedną z głównych sił atakujących Syrię Asada! Czyż to nie zabawne oskarżać Rosję o wspieranie ISIS, które ma atakować dużo ważniejszego sojusznika, którym jest Syria? Jakoś łatwo umknęła ta sprawa. Drugim zabawnym aspektem jest że wrogiem ISIS jest Iran! I znowu dochodzimy do zabawnego paradoksu przyjmując wpływy rosyjskie w ISIS. ISIS jest sunnickie i walczy z sojuszem Irańsko-Syryjskim którzy sunnitami nie są! Iran jest zdecydowanym wrogiem ISIS, które nawet ośmieliło się atakować miasta na jego terytorium.

Może więc należałoby się pozbyć nie mającej sensu teorii o wspieraniu ISIS przez Rosję i spróbować czegoś innego? Podstawmy np. za głównego sponsora ISIS USA. Co wtedy nam wychodzi? ISIS atakuje Syrię. Świetnie! ISIS napiera na Iran. Świetnie! ISIS jest bojownikiem sunnickiej sprawy Arabii Saudyjskiej. Świetnie!
Zamiast więc szukać na Bliskim Wschodzie wielkich wpływów Rosji, która ich tam nie ma może lepiej poszukać kolejnych ciosów USA zadawanych Rosji w związku z konfliktem na Ukranie? ISIS jest kreacją, którą w postaci Al-Kaidy, USA wraz z Arabią Saudyjską już przerabiały. Jest to w dodatku kreacja na rękę Izraelowi, który z jednej strony zyskuje na osłabieniu swoich głównych wrogów czyli Syrii oraz Iranu a z drugiej może starać się o wzmożone poparcie wobec nasilającego się ekstremizmu islamskiego.
W takim kontekście ataki Hamasu były znów na rękę Izraelowi, który porządkuje kwestię strefy Gazy. Mimo ofiar nie mniejszych niż na Ukrainie jakoś nikt się tym zbytnio nie wzrusza. W tym kontekście warto także przyjrzeć się Hamasowi. Kolejnej organizacji stworzonej przez USA (wspólnie z Izraelem). To zabawne że dzisiaj oskarża się Hamas o podleganie wpływom rosysjkim. Tylko jak ktoś to sobie wyobraża? Hamas przecież został stworzony jako konkurencja do faktycznie proradzieckiej Organizacji Wyzwolenia Palestyny. Po śmierci Arafata Hamas zdominował siły walczące o wolność Palestyny. I też od tamtego czasu nie osiągnął zupełnie nic. Okres działań Hamasu to okres ekspansji żydowskich osiedli itd.
Mimo to zdarza się przeczytać że Hamas jest antyżydowski. Pod kontrolą Rosji. Ale jakby miało do tego dojść? Przecież wystarczy się zastanowić. Mosad podobnie jak w Polsce SB miał wszystkie teczki osobowe, wszystkie haki. Skoro polska "opozycja" nigdy się nie wymknęła SB to jakim cudem miał się wymkąć Hamas? Daleko potężniejszemu Mosadowi. Przecież to byli ludzie Mosadu, dobrze przeszkoleni. A jeśliby któremuś z nich coś odbiło to nawet nie trzeba takiego zabijać. Wystarczy mały cynk, mały przeciek z teczki takiego gościa o współpracy z Izraelem... Taki człowiek w Palesttynie nie tylko byłby skończony ale już tam sami by się znaleźli ludzie, którzy poczęstowaliby go kulką w łeb oszczędzając pracy Mosadowi.
Logika i czyny to dobry fundament teorii. Skoro działania ISIS i Hamasu są na rękę USA i Izraelowi to chyba jasne kto ich wspiera?

Choć podobno najlepszym dowodem na wsparcie są pieniądze. Wystarczy odpowiedzieć sobie na proste pytanie. Kto wykłada kasę i sprawa jest jasna. To być może najciekawszy aspekt działań ISIS. Niedawno można było wyczytać skąd ISIS bierze pieniądze. Otóż dzięki kontroli nad polami naftowymi! To jest chyba najlepsze w tej historii. Z jednej strony wielki krzyk o złym ISIS a z drugiej strony dobre stosunki handlowe z tą organizacją. Ci co krzyczą mają przecież świetny interes. Mówią na całemu światu że ISIS jest złe. I co w tej sytuacji może zrobić biedne ISIS? Niewiele... Musi ropę sprzedawać tanio, naprawdę tanio, bo przecież handel ze wściekłymi terrorystami nie jest dobrze widziany...
No nie jest ale dla handlarzy ropą jest to świetna okazja na dobry zarobek. I jakoś, tak jak zwykle, żadnemu handlarzowi włos z głowy nie spadnie.
Nie tylko nie spadnie ale może nawet dostanie jakieś odznaczenie. No bo czy to nie jest godne pochwały? Utrzymywanie cen ropy na takim niskim poziomie? Czyż nie czyni to Rosji biedną?
Tak tak. Dziwny jest konflikt na Ukranie. Wydawałoby się że gaz i ropa skoczą do góry. Jak to zawsze było w przypadku konfliktów z państwami eksporterami ropy. Ale tu jest inaczej. Ropa tanieje. Rosja ubożeje a ISIS...
Być może już wykonał swoją robotę i czas na zmiany... Także na Ukrainie.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika marco.kon

23-09-2014 [20:38] - marco.kon | Link:

Logiczne.

Obrazek użytkownika Józef Darski

23-09-2014 [20:47] - Józef Darski | Link:

Chodzi o timing. Moim zdaniem oczywiście za ISIS winę ponoszą Amerykanie, Turcja i Saudyjczycy. Ale to było poprzednio, a teraz swoje robią Rosjnaie

Obrazek użytkownika elig

23-09-2014 [22:40] - elig | Link:

  Proszę przeczytać dzisiejszą informację z Niezalezna.pl  "Związki Kremla z dżihadystami. Interesy kalifatu pod nadzorem Moskwy"

   /TUTAJ/.

 Amerykanie popierali radykalnych muzułmanów w latach 80-tych, gdy walczyli oni z Sowietami w Afganistanie, w 1999 w Kosowie i w 2000 w Czeczenii.  To się jednak skończyło po 11 września 2001.  Ja pisałam o czasach późniejszych.

 

Obrazek użytkownika smieciu

24-09-2014 [10:16] - smieciu | Link:

Ten artykuł i George Haswani dowodzi tylko że nie można podchodzić do tej sprawy jednostronnie. Jest sporo napisane o nijakim Haswanim a tylko w przelocie wspomniane że ropę kupuje także (czy nawet przede wszystkim) wiele innych państw.
To już trzeba znać szczegóły operacji. Bo to że Haswani ma związki z Syrią Asada i Rosją to nic nadzwyczajnego przecież. Wiadomo że te kraje współpracują. Jednak dość osobliwe są jego kontakty z okupantem Syrii czyli sunnickim ISIS. Tylko handlowe w trudnej sytuacji wojennej czy coś więcej?
W każdym razie jest to nie bardziej dziwna historia niż ukraińscy oligarchowie, którzy do niedawna gładko współpracowali z Rosjanami a dzisiaj wspierają Ukrainę w jej walce z Putinem. Nie bardziej dziwne niż ciągła współpraca handlowa UE z Rosją
To trochę głupio oskarżać Haswaniego o robienie dziwnych interesów podczas gdy codziennie na daleko większą skalę prowadzony jest import rosyjskiej ropy i gazu do UE, są kontrakty wojskowe Francji itp., co jest przecież wspieraniem reżimu Putina.

Skoro już ktoś postanowił iść ścieżką Haswaniego i oskarżać Syrię o samobójczą współpracę z ISIS to co dopiero powiedzieć o współpracy UE - Rosja? Do tego właśnie zmierzam w swoich tekstach. Na czym polega ostatecznie ten konflikt? To wojna czy tylko jakaś gra, po której Rosja UE i USA wypiją szampana za nowy lepszy świat, w którym komunizm jak był tak będzie?

Obrazek użytkownika takijeden

24-09-2014 [09:18] - takijeden | Link:

Lewacy wszystkich krajów, łączcie się!

Panie pozyteczny , wystrugal pan tekst ktorego nie powstydzila by sie
dawna "Trybuna Ludu " badz " Trybuna Robotnicza"

@Wszyscy mlodzi czytelnicy..
- dokladnie tak czytalo sie ta czerwona propagande.
Niezaleznie od problematyki czy dlugosci wywodu ..zawsze miedzy wierszami laurka
dla Rosji .. i oczywiscie ZAWSZE posrednio badz w domysle winne USA ..

Cale lata czerwone scierwa mieszaly w polityce ( na swoj sposob) podtrzymujac wszystkie terrorystyczne
ruchy ktore mogly destabilizowac zachod. Po to aby "Prawda" mogla glosic o tym ze zgnily zachod
ciagle sklocony ..a czerwony wschod taki szczesliwy ,wolny i dostatni.

Bez Moskwy ( niezaleznie czy rekami STASI, UB Polski czy UB Czechoslowacji) nie bylo by krwawych zamachow
w Irlandi Polnocnej i w Kraju Baskow ..
I jak widac po upadku kolosa na glinianych nogach i calego Ukladu Wrszawskiego ... bez forsy z moskwy
semteksu z Czech i bez polskich pistoletow maszynowych "Rak" ( male i zgrabne )
dosyc szybko w Irlandi i Kraju Baskow sie uspokoilo.

Obrazek użytkownika smieciu

24-09-2014 [09:52] - smieciu | Link:

Tak, tylko że pisałem o Al-Kaidzie i ISIS, radykalnych ruchach muzułmańskich a nie o komunistycznych bojówkach.  Proszę także trzymać się  faktów. Czyżby pan np. uważał że ropę od ISIS kupują rosjanie?
A tak swoją drogą to zastanowił się pan jak to jest że mimo tych domniemanych szpiegowskich i innych wpływów Rosji to jest ona w ciągłym odwrocie? Może pana teorie to pieśń przeszłości? Komunistyczny reżim miał swoje 5 minut w historii a teraz żyje dzięki temu że ktoś tam wyciąga do niego pomocną dłoń? Kim byłby np. Putin bez wsprarcia UE i dania mu wolnej ręki przez USA?
Rzeczy nie są czarno białe. To raz a dwa to że poruszam tu temat międzynarodowych gierek mocarstw bez wnikania w wewnętrzne zbrodnie Rosji czy ISIS, które są osobnym tematem.