Kto Nam zwędził polską szynkę??? Cd. Cz.I

Ktoś Nam zwędził polską szynkę??? Przeminęła z  dymem? Szukamy winnego!!!  Cd. Cz. I

1.Przypomnę kolejny raz, że  z dniem 01/09/2014 r. weszło  w życie w Unii Europejskiej  ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR 835/2011 z dnia 19 sierpnia 2011 r. zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1881/2006 odnośnie do najwyższych dopuszczalnych poziomów wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych w środkach spożywczych.  

Źródło:
http://eur-lex.europa.eu/LexUr...
http://europa.eu/rapid/press-r...
http://register.consilium.euro...
http://register.consilium.euro...
 
2.Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1881/2006 z dnia 19 grudnia 2006 r. ustalające najwyższe dopuszczalne poziomy niektórych zanieczyszczeń w środkach spożywczych (Dz.U. L 364 z 20.12.2006, z poźn. zm.)

http://eur-lex.europa.eu/legal...
http://eur-lex.europa.eu/legal...
http://eur-lex.europa.eu/legal...
http://eur-lex.europa.eu/legal...
http://eur-lex.europa.eu/legal...
 
  
3.ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR 835/2011  jest z dnia 19 sierpnia 2011 r. ( wejście w życie 01/09/2014 r), zatem polski przemysł rolno - spożywczy  miał prawie 3 lata, żeby się przygotować do wymogów Rozporządzenia 835/2011.
Unia Europejska  wydając takie rozporządzenie  stanęła przede wszystkim, a może m.in. w obronie zdrowia konsumenta.  
Polskie, przemysłowe produkty mięsne, w tym wędzone,  są  jednak zbyt szkodliwe, co wykazały badania laboratoryjne  na początku 2014 r. Czytamy  o tym w uzasadnieniu do projektu Rozporządzenia MRiRW,  że od 38 do 49% próbek polskich produktów mięsnych skontrolowanych na początku 2014 r. nie spełnia wymogów unijnych wprowadzonych  z dniem  01/09/2014 r.

Strona 5:  
http://legislacja.rcl.gov.pl/d...

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi spał 3 lata, a teraz  My będziemy musieli jeść wędzonki gorszej jakości, niż inni mieszkańcy Unii Europejskiej. Do Unii Europejskiej będziemy wysyłać wędzonki zgodnie z zaostrzonymi normami przedstawionymi w Rozporządzeniu Komisji (UE) nr 835/2011.

U Nas na stół trafi produkt wybrakowany, bardziej szkodliwy/rakotwórczy dla naszego zdrowia i życia. Nie chcę przypominać, jak powstają polskie przemysłowe produkty tzw. mięsne (m.in. dodatek konserwantów, wody, soi GMO, innych podejrzanych/dziwnych  składników, np. skrobia ziemniaczana itd.)  i czym są karmione zwierzęta gospodarskie (m.in. pasze z GMO zawierające także pozostałości rakotwórczego herbicydu Roundup Ready, antybiotyki, itd.). 


Fot.: R.A.Śniady

Fot.: R.A.Śniady


Fot.: Roman Andrzej Śniady

4.Przypomnę, że minister Sawicki był obecny na posiedzeniu (przewodniczył temu spotkaniu...), które decydowało o ROZPORZĄDZENIU KOMISJI (UE) NR 835/2011. Zatem możemy uznać (vide Komunikat  poniżej), że przedstawiciele polskiego ministerstwa na  posiedzeniu Rady Rolnictwo i Rybołówstwo w Brukseli w dniu 19 lipca 2011 r. być może zasnęli albo wyszli na papierosa/cygaro/fajkę, itp  i postanowili nie sprzeciwiać się przyjęciu  dwóch ważnych rozporządzeń Komisji. 

Fragment Komunikatu  European Council - PRES/11/253   19/07/2011  RADA UNII EUROPEJSKIEJ  13028/11(OR. en) PRESSE 253 PR CO 50. KOMUNIKAT PRASOWY 3108

(…)
„Zanieczyszczenia w środkach spożywczych: maksymalne poziomy i kontrole urzędowe
Rada postanowiła nie sprzeciwiać się przyjęciu następujących dwóch rozporządzeń Komisji:
rozporządzenie zmieniające rozporządzenie nr 1881/2006 odnośnie do najwyższych dopuszczalnych poziomów wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych w środkach spożywczych (10014/11);

rozporządzenie zmieniające rozporządzenie nr 333/2007 ustanawiające metody pobierania próbek i metody analiz do celów urzędowej kontroli poziomów ołowiu, kadmu, rtęci, cyny nieorganicznej, 3-MCPD i benzo[a]pirenu w środkach spożywczych (10029/11).Obydwa rozporządzenia Komisji podlegają tzw. procedurze regulacyjnej połączonej z kontrolą. Oznacza to, że w związku z tym, że Rada wyraziła swoją zgodę, Komisja może je przyjąć, o ile sprzeciwu nie zgłosi Parlament Europejski.”

[w:] 3108. posiedzenie Rady Rolnictwo i rybołówstwo Bruksela, 19 lipca 2011 r. European Council - PRES/11/253   19/07/2011  RADA UNII EUROPEJSKIEJ  13028/11(OR. en) PRESSE 253 PR CO 50. KOMUNIKAT PRASOWY 3108. posiedzenie Rady Rolnictwo i rybołówstwo. Bruksela, 19 lipca 2011 r.

Przewodniczący Marek Sawicki minister rolnictwa i rozwoju wsi, Polska. 
(...)

Polska:
Marek SAWICKI minister rolnictwa i rozwoju wsi
Jarosław WOJTOWICZ podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Kazimierz PLOCKE wiceminister rolnictwa
 
Źródło:
http://europa.eu/rapid/press-r...
http://register.consilium.euro...
http://register.consilium.euro...
 
Czyli wiedział, ale nie powiedział ??? To należy wyjaśnić i wyciągnąć wnioski oraz konsekwencje!!!


Fot.: R.A.Śniady

4.  Po przebudzeniu, dopiero w dniu 08/05/2014 r.  minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi  napisał do komisarza Borga.
 

„Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki, po wtorkowych rozmowach w Brukseli, skierował wczoraj do unijnego komisarza ds. zdrowia Tonio Borga pismo w sprawie stosowania nowych norm dotyczących zawartości benzo(a)pirenu dla mięsa wędzonego i produktów mięsnych.
 
Szef polskiego resortu rolnictwa zwrócił się o umożliwienie stosowania po 1 września br. dotychczas obowiązujących, wyższych norm w odniesieniu do tych produktów przeznaczonych do wprowadzenia na rynek wyłącznie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Dotyczy to produktów, przy produkcji których stosowane są tradycyjne metody wędzenia, tj. przy użyciu drewna, określone we wniosku o wpis produktu na listę produktów tradycyjnych prowadzoną przez ministra właściwego ds. rynków rolnych.

Jednocześnie, minister Sawicki zwrócił się z prośbą o przysłanie do Polski, na koszt Komisji Europejskiej jej ekspertów, którzy przeprowadziliby misję szkoleniową w zakresie dobrych praktyk wędzenia mięsa w sposób tradycyjny.”
 
http://www.minrol.gov.pl/pol/M...
 
5. W dniu 23/07/2014 r.  na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pojawia się  następujący Komunikat:

"Konsultacje w sprawie wędzonek 23.07.2014

22 lipca 2014 r.  został skierowany do konsultacji społecznych oraz umieszczony na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Rządowego Centrum Legislacji projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji produktów mięsnych wędzonych tradycyjnie w odniesieniu do najwyższych dopuszczalnych poziomów zanieczyszczeń wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi (WWA).
 
Ministerstwo zachęca do zapoznania się z przedmiotowym projektem i zgłoszenie ewentualnych uwag w terminie do dnia 7 sierpnia 2014 r.

Projektowane rozporządzenie ma na celu umożliwienie korzystania z odstępstwa, w zakresie najwyższych dopuszczalnych poziomów zanieczyszczeń wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi (WWA) dla produktów mięsnych wędzonych tradycyjnie umieszczanych na rynku krajowym, przewidzianego w obecnie procedowanym w instytucjach Unii Europejskiej rozporządzeniu Komisji SANCO/11252/2014."

PROJEKT ROZPORZĄDZENIA MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI W SPRAWIE WYMAGAŃ WETERYNARYJNYCH PRZY PRODUKCJI PRODUKTÓW MIĘSNYCH WĘDZONYCH TRADYCYJNIE W ODNIESIENIU DO NAJWYŻSZYCH DOPUSZCZALNYCH POZIOMÓW ZANIECZYSZCZEŃ WIELOPIERŚCIENIOWYMI WĘGLOWODORAMI AROMATYCZNYMI (WWA). 2014-07-22 (ustawa z dnia 16 grudnia 2005 r. o produktach pochodzenia zwierzęcego)

Dokumentacja prac nad ww. projektem jest dostępna w Biuletynie Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji

Źródło:
http://legislacja.rcl.gov.pl/l...
http://legislacja.rcl.gov.pl/d...


Fot.:R.A.Śniady

6. W dniu 12/09/2014 r, na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi czytamy  natomiast taki Komunikat:

Komunikat dotyczący wprowadzania na rynek produktów mięsnych i produktów rybołówstwa wędzonych tradycyjnie po 1 września 2014 r.

Normy dla wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych w środkach spożywczych określone są w przepisach rozporządzenia Komisji (WE) nr 1881/2006 z dnia 19 grudnia 2006 r. ustalającego najwyższe dopuszczalne poziomy niektórych zanieczyszczeń w środkach spożywczych (Dz. Urz. UE L 364 z 20.12.2006, str. 5, z póżn. zm.).
 
Normy dla wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych w środkach spożywczych określone są w przepisach rozporządzenia Komisji (WE) nr 1881/2006 z dnia 19 grudnia 2006 r. ustalającego najwyższe dopuszczalne poziomy niektórych zanieczyszczeń w środkach spożywczych (Dz. Urz. UE L 364 z 20.12.2006, str. 5, z póżn. zm.).
 
Przepisy tego rozporządzenia wprowadzają obniżenie norm związanych z najwyższymi dopuszczalnymi poziomami zanieczyszczenia wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi (WWA) dla niektórych środków spożywczych, w tym dla wędzonych produktów mięsnych (mięso i przetwory mięsne) i produktów rybołówstwa (ryby i przetwory rybne, z wyłączeniem szprot). Od dnia 1 września 2014 r. dla tego rodzaju produktów limit dla benzo(a)pirenu wynosi 2 µg/kg, a dla sumy WWA 12 µg/kg (suma benzo(a)pirenu, benz(a)antracenu, benzo(b)fluorantenu i chryzenu).
Komisja Europejska opracowała przepisy upoważniające Polskę do stosowania odstępstwa od ww. obniżonych limitów dla WWA.

Z tego odstępstwa będą mogli korzystać producenci, wprowadzający na rynek produkty mięsne wędzone w sposób tradycyjny. Zgodnie z tymi przepisami, polscy producenci mogą od dnia 1 września 2014 r. przez trzy lata wytwarzać i wprowadzać do obrotu na rynku krajowym produkty mięsne tradycyjnie wędzone spełniające limity 5 µg/kg dla benzo(α)pirenu i 30 µg dla sumy czterech WWA.

Mając na uwadze powyższe, w celu wskazania szczegółowych zasad stosowania tego odstępstwa na terytorium RP, w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowano projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji produktów mięsnych wędzonych w odniesieniu do najwyższych dopuszczalnych poziomów zanieczyszczeń wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi (WWA).
 
W ww. projekcie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyjęto, że przez produkty mięsne wędzone tradycyjne rozumie się produkty mięsne wędzone bez udziału środków aromatyzujących dymu wędzarniczego.
 
Należy jednak zauważyć, że przedmiotowe rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi będzie mogło wejść w życie dopiero po opublikowaniu rozporządzenia Komisji uprawniającego do stosowania ww. odstępstwa. Zgodnie z unijną procedurą legislacyjną obowiązującą dla tego typu aktów prawnych należy się tego spodziewać nie wcześniej niż w listopadzie 2014 r.
 
W związku z powyższym, należy przyjąć następujące zasady postępowania:
 
1) Wprowadzanie produktów mięsnych wędzonych na rynki innych państw członkowskich UE
Produkty mięsne wędzone tradycyjnie umieszczane na rynku innych państw członkowskich UE, od dnia 1 września 2014 r. bezwzględnie muszą spełniać nowe, niższe limity dla WWA tj. dla benzo(a)pirenu 2 µg/kg, a dla sumy WWA 12 µg/kg.
 
2) Wprowadzanie produktów mięsnych wędzonych na rynek krajowy

W związku z faktem, że w przepisach ww. rozporządzenia Komisji wskazano, że jego postanowienia stosuje się od dnia 1 września 2014 r., na rynku krajowym nadal mogą być umieszczane produkty mięsne wędzone tradycyjnie, spełniające wyższe limity dla WWA tj. 5 µg/kg dla benzo(a)pirenu i 30 µg/kg dla sumy 4 WWA. Na użytek rozporządzenia Komisji poprzez takie produkty należy rozumieć produkty mięsne wędzone bez udziału środków aromatyzujących dymu wędzarniczego.
Po wejściu w życie aktu prawa krajowego producent będzie dodatkowo zobowiązany do poinformowania w formie pisemnej powiatowego lekarza weterynarii właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności o zamiarze skorzystania z przedmiotowego odstępstwa oraz znakowania takich produktów specjalnym znakiem weterynaryjnym w kształcie kwadratu.
 
3) Wprowadzanie produktów rybołówstwa wędzonych na rynek

Z uwagi na fakt, że rozporządzenie Komisji nie wprowadza dla Polski podobnego odstępstwa w odniesieniu do tradycyjnie wędzonych produktów rybołówstwa, takie produkty, umieszczane zarówno na rynku krajowym, jak i na rynkach innych państw członkowskich UE, od dnia 1 września 2014 r. muszą spełniać limity dla WWA przewidziane w przepisach rozporządzenia Komisji (WE) nr 1881/2006 tj. dla benzo(a)pirenu 2 µg/kg, a dla sumy WWA 12 µg/kg.
 
 

Fot.:R.A.Śniady

7.Proces legislacyjny w sprawie PROJEKTU ROZPORZĄDZENIA MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI W SPRAWIE WYMAGAŃ WETERYNARYJNYCH PRZY PRODUKCJI PRODUKTÓW MIĘSNYCH WĘDZONYCH TRADYCYJNIE W ODNIESIENIU DO NAJWYŻSZYCH DOPUSZCZALNYCH POZIOMÓW ZANIECZYSZCZEŃ WIELOPIERŚCIENIOWYMI WĘGLOWODORAMI AROMATYCZNYMI (WWA) trwa…

Status projektu na dzień 17/09/2014 r.: prace w toku

Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji produktów mięsnych wędzonych tradycyjnie w odniesieniu do najwyższych dopuszczalnych poziomów zanieczyszczeń wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi (WWA) 
 
Konsultacje
http://legislacja.rcl.gov.pl/l...
http://legislacja.rcl.gov.pl/l...
http://legislacja.rcl.gov.pl/l...
http://legislacja.rcl.gov.pl/d...
http://legislacja.rcl.gov.pl/d...
 
Pisma z uwagami w ramach konsultacji
http://legislacja.rcl.gov.pl/l...
http://legislacja.rcl.gov.pl/d...
http://legislacja.rcl.gov.pl/d...
http://legislacja.rcl.gov.pl/d...
http://legislacja.rcl.gov.pl/d...
http://legislacja.rcl.gov.pl/d...
http://legislacja.rcl.gov.pl/d...
http://legislacja.rcl.gov.pl/d...
 
Raport z konsultacji
http://legislacja.rcl.gov.pl/d...
 
Odpowiedzi Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na pisma z uwagami   złożone w ramach konsultacji
http://legislacja.rcl.gov.pl/d...
http://legislacja.rcl.gov.pl/d...
http://legislacja.rcl.gov.pl/d...
http://legislacja.rcl.gov.pl/d...
http://legislacja.rcl.gov.pl/d...
 
Pismo  w ramach uzgodnień wewnętrznych
http://legislacja.rcl.gov.pl/d...
 
Pisma z uwagami  w ramach uzgodnień wewnętrznych
http://legislacja.rcl.gov.pl/l...
http://legislacja.rcl.gov.pl/d...
http://legislacja.rcl.gov.pl/d...
http://legislacja.rcl.gov.pl/d...
http://legislacja.rcl.gov.pl/d...
http://legislacja.rcl.gov.pl/d...
 
Odpowiedzi Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na pisma z uwagami   złożone w ramach uzgodnień wewnętrznych 
http://legislacja.rcl.gov.pl/d...
http://legislacja.rcl.gov.pl/d...
http://legislacja.rcl.gov.pl/d...
 

©  opracował: Roman Andrzej Śniady, dr inż. 

Wrocław, dnia  18.09.2014 r.
 
„Naród, który nie ma siły i woli powiedzieć łotrom, że łotry,  nie wart być narodem”- Hrabia Aleksander Fredro herbu Bończa 
„Nasze życie zaczyna się kończyć wtedy,  kiedy zaczynamy milczeć  w ważnych sprawach” - Martin Luther King
 „Kto zła nie karze, każe je czynić” - Leonardo da Vinci
„Kto milczy, ten przyzwala” - Mikołaj Rej„W życiu tak się przygotuj, żebyś się pokonać nie dał” - Atreusz
 
Piśmiennictwo:
 

http://naszeblogi.pl/49467-min...
http://naszeblogi.pl/48668-kto...
http://naszeblogi.pl/44229-kto...
http://naszeblogi.pl/44202-kto...
http://naszeblogi.pl/44256-kto...
http://naszeblogi.pl/48704-jab...
http://www.minrol.gov.pl/pol/M...
http://www.minrol.gov.pl/pol/M...
http://www.minrol.gov.pl/pol/M...
http://www.minrol.gov.pl/pol/M...
http://www.minrol.gov.pl/pol/M...
http://www.minrol.gov.pl/pol/M...
 
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika MPJ 78

18-09-2014 [15:38] - MPJ 78 | Link:

Pierwsze skrajną naiwnością o ile nie kłamstwem jest twierdzenie że rozp. komisji (UE) NR 835/2011 jest powodowane troską o zdrowie konsumenta. Prawda jest taka, że polskie wędzone wędliny zaczęły wypierać z segmentu premium rynku wędlin, produkty krajów starej UE. Rozp. kom UE 835/2011 ma za zadanie wykończyć polską konkurencję wykorzystując różnice w technologii pomiędzy wędlinami polskimi a np hiszpańskimi czy włoskimi.

Po drugie wędliny wędzone tradycyjnie nie są niższe jakości od tych spełniających normy rozp. kom UE 835/2011. Każdy kto ma choć odrobinę smaku zauważą, iż są to produkty lepsze. Kombinacje ministra Sawickiego mające na celu możliwość dalszego handlu wędlinami nie spełniającymi norm rozp kom. UE 835/2011 to listek figowy usiłujący zamaskować fakt, iż gorsze jakościowo i smakowo wędliny zgodne z unijnymi normami i tak stracą rynki zachodnie na rzecz produktów starej UE.

Po trzecie minister zadbał o to by pod pozorem szkoleń z dobrych praktyk wędzenia zarobili znajomi królika i oczywiście eurokraci z Brukseli.