Tylko jedno zdanie!

Zakochani i zafascynowani wolnym rynkiem, dający się wciągać w wyścig szczurów, spójrzcie, jak wielkie sukcesy można odnosić w oparciu o przyjaźń, o grupowe współdziałanie i wzajemne zrozumienie. Spójrzcie na sukces Kamila Stocha i odmieńcie swoje serca, zmieńcie swoje myślenie, bo ono prowadzi Was ku nieszczęściu. Uwierzcie! Powodzenia!
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

06-01-2018 [21:29] - Jabe | Link:

Kamil Stoch jest wspaniałym przykładem, do czego prowadzi konkurencja!

Zauważyłem, że przedsiębiorcy potrafią konkurować i współpracować zależnie od okoliczności. Nie zauważyłem śmiertelnej wrogości, bo ona się nie opłaca. Spokojnie można podesłać klienta konkurentowi, jeśli nie ma się możliwości go obsłużyć. Konkurent zwykle się odwzajemnia. Zapewne w korporacjach, na państwowych stołkach i partiach politycznych stosuje się wszelkie chwyty w drodze po trupach na szczyt. Wolny rynek nie na tym polega.

Ewidentnie nie ma Pan na ten temat zielonego pojęcia, Autorze.

Socjaliści! Odmieńcie swoje serca, zmieńcie swoje myślenie, bo ono prowadzi nas wszystkich ku nieszczęściu. Porzućcie wiarę w bożka etatyzmu.

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

06-01-2018 [22:41] - Ryszard Surmacz | Link:

O, jak zwykle na czele czujny Jabe! Pojęcie na ten temat mam, ponieważ zdarza mi się uczestniczyć w rozmowach prywatnych biznesmenów. Zgoda, jest lepiej, niż było (może dlatego, że zmniejszyło się bezrobocie), potrafią też współpracować i dobrze z sobą konkurować ale podstawowa prawda, że dobrego pracownika trzeba szanować i pozwolić mu dobrze żyć, nadal bardzo ciężko dociera do świadomości właścicieli. Owszem, znam takich biznesmenów, którzy mają szacunek swych pracowników. Ale duża część właścicieli nie ma poczucia państwa... rozumiem, administracja polska i sądownictwo są straszne, ale kilkuletnie doświadczenie pozwala już jako tako funkcjonować i ryzykować.
Ale mnie nie chodzi o rywalizacje na podwórku, lecz o wymiar globalny. Chińczycy znaleźli słaby punkt w europejskim systemie - jest nim właśnie wolny rynek. Zasypali nas tanimi towarami i połknęli. Tak samo może połknąć nas każdy silniejszy - bez najmniejszego oporu. Przyjęcie nas do UE miało ten cel. Tu jednak polska inteligencja i operatywność bardzo się przydają. Ale testem dla wolnego rynku nie jest chciejstwo i tymczasowa praktyka, lecz globalny jego wymiar. A tu wolny rynek stał się już bezużyteczny. Z Chinami przegraliśmy w wymiarze globalnym. I tego żadne zaklęcie nie zmieni.
I teraz coś, co Pana rozsierdzi - w Polsce pracownik ma wciąż zbyt małe prawa. I zapewniam Pana, że to przekonanie nie ma nic wspólnego z etatyzmem, czy gorzej, socjalizmem. Demokracja wymaga określonego wykształcenia, odpowiedniej wiedzy... zresztą, kiedyś na ten temat dyskutowaliśmy. Biznes jest ważną sprawą, ale ważniejszą jest państwo. Bez państwa i jego ochrony, każdy biznes splajtuje.

Obrazek użytkownika Jabe

06-01-2018 [23:04] - Jabe | Link:

Twierdzi Pan zatem, że szacunek do pracownika można wymusić, ograniczając wolny rynek? Inaczej Pańska odpowiedź nie byłaby na temat. Ja dla odmiany uważam, że pracownicy nie powinni mieć żadnych praw, podobnie jak nie mają żadnych praw blondyni. To jest opcja zerowa. Jeśli ktoś uważa, że potrzebne są jakieś regulacje, powinien to uzasadnić.

Gdyby nie było wolnego rynku Chińczycy nie mogliby nas zasypać tanimi towarami? Sądzi Pan, że PRL nie przyjąłby z wdzięcznością takiego zasypywania? Czy oni dopłacali do wysyłanych nam tanich produktów? Nie! Naszą słabością nie był wolny rynek, tylko kosztowny system socjalny, który czyni nas niekonkurencyjnymi. A Chińczycy się przy tym tak wzbogacili, że teraz są swego rodzaju mocarstwem kolonialnym.

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

07-01-2018 [00:46] - Ryszard Surmacz | Link:

Wolny rynek to fikcja. W XXI wieku ludzie muszą mieć swoje prawa i tych praw nie może nikt ograniczać. Rynek i system muszą się do tego przystosować. Amen.
Chiny PRL szanowały, pomogli nam w 1956 r., Ruscy weszli na Węgry, ale do Polski nie (są na to dokumenty). Prawdopodobnie też pomogli w 1981 r. Dziś w Azji nie szanuje się państw słabych. 
Jeżeli nie wzmocnimy swojego państwa poprzez poczucie wspólnoty, szacunek do własnej historii, do siebie itd., pozostaniemy słabi i wystawimy się na pożarcie.Oczywiście, system socjalny osłabia, ale morale jeszcze bardziej osłabia dziki kapitalizm, szczególnie będąc w UE. Potrzebna jest trzecia droga, która Pan wyśmiewa. Nic nie pomogą nasze biznesy, nasze wolne rynki itd. Siłę daje świadomość, poczucie tożsamości, potrzeba współdziałania, silna gospodarka, sprawiedliwe prawo i sojusze. To wszystko  może zapewnić jedynie dobre państwo. Proszę raz jeszcze przeczytać moje zdanie i zastanowić się głębiej. To zdanie jest pewnym obrazem

Obrazek użytkownika Jabe

07-01-2018 [09:15] - Jabe | Link:

No to jaka ma być ta trzecia droga?

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

07-01-2018 [12:57] - Ryszard Surmacz | Link:

Odpowiedź na Pańskie pytanie wykracza poza tematykę wpisu.
Jedni mówią, że powinna kierować się nauką społeczną Kościoła, inni zaprzeczają, bo to Kościół, nie podając żadnej alternatywy,  Jeszcze inni, że taki, w którym każdy obywatel powinien mieć udziały w firmach (akcjonariat pracowniczy), w bankach, ziemi itd. Generalnie nikt nic nie wie. Ujecie całościowe, pomimo komputeryzacji, w dzisiejszym świecie raczej nie jest możliwe.Brak ludzi renesansowych. Ogólnie, gdybym ja  wiedział, byłbym premierem...
Na razie jakiś układ mieszany z poszanowaniem ludzkich praw, potem, w praniu, być może ludzkość (bo to taki wymiar) dopracuje się jakiegoś systemu. W każdym razie wszelkie formy kolonializmu muszą być wyeliminowane - wyeliminowane! Ale Pan zapewne swojego interesu będzie bronił do ostatniej kropli krwi. 

Obrazek użytkownika Jabe

07-01-2018 [17:03] - Jabe | Link:

Pozostańmy przy tym, że Kamil Stoch wygrał właśnie dlatego, że okazał się konkurencyjny. On to zrobił, bo jest osobą i realizuje własną wolę. Brawo.

Obrazek użytkownika xena2012

06-01-2018 [20:59] - xena2012 | Link:

Zabrzmiało patetycznie zwłaszcza po medialnej wypowiedzi polskiego skoczka Jana Ziobro.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

06-01-2018 [21:43] - wielkopolskizdzichu | Link:

Tak się składa że osiągnięcia w sporcie podlegają tym samym uwarunkowaniom co sukcesy w biznesie.
W sporcie wśród trenerów jest gadka. Dajcie mi 100 dzieciaków i 100 milionów, wyprodukuję jednego mistrza.

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

06-01-2018 [22:50] - Ryszard Surmacz | Link:

Chyba trochę krzywdzące, ale w biznesie jesteście lepsi. Może coś więcej...

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

06-01-2018 [23:07] - wielkopolskizdzichu | Link:

No co więcej? Obojętnie jaka dziedzina sporu wyczynowego, od szachów do  boksu oznacza selekcję materiału wyjściowego. Selekcję dokonuje człowiek który z jednej strony nie może na wstępie odrzucić 90 procent kandydatów, ale musi poddać ich umiejętności i cechy psychofizyczne testom..

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

07-01-2018 [00:48] - Ryszard Surmacz | Link:

A teraz o biznesie, jaki ma związek?

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

07-01-2018 [08:02] - wielkopolskizdzichu | Link:

Chyba bardzo czytelny. Bez pieniędzy nie ma sukcesu. Z kolei ten który pieniądze daje nie daje je za darmo. 
 

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

07-01-2018 [12:47] - Ryszard Surmacz | Link:

Zaczęło się ciekawie, myślałem, że i skończy się równie ciekawym dopowiedzeniem. No, jasne. jasne.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

07-01-2018 [12:59] - wielkopolskizdzichu | Link:

Przykro mi że Pana zawiodłem, ale jak będzie mi się chciało to co nie co dopowiem. W każdym razie w sporcie tak jak w biznesie, zaczyna wielu, ale na szczyt wchodzą jednostki. Organizatorzy tej wspinaczki powinni ustalać równe zasady dla wszystkich. Wówczas sukces i w sporcie i w biznesie osiągną ci co na ten sukces zasługują.

 

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

07-01-2018 [17:46] - Ryszard Surmacz | Link:

Widzę, że się zachciało i jest całkiem nieźle. Samo życie.

Obrazek użytkownika Marek1taki

06-01-2018 [21:52] - Marek1taki | Link:

Zakochany to był zwycięski korposzczur w swoim budzecie. Wspolpraca jest możliwa zarówno w systemie nakazowo'rozdzielczej jak i wolnorynkowej. Stoch wygral KONKURENCJE a nie ustawk e.

 

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

06-01-2018 [22:46] - Ryszard Surmacz | Link:

@Marek1taki
"Stoch wygrał konkurencję, a nie ustawkę" O! Ważna uwaga.