W nowej rzeczywistości

  Dwa dni temu, 5 grudnia 2017 roku, ludzkość znalazła się w nowej rzeczywistości. Skromny artykuł w akademickim wydawnictwie informuje o udanej próbie super inteligencji. Tak to trzeba określić: SUPER a nie „sztuczna inteligencja”. Komputery angielskiej firmy DeepMind, której nazwa nawiązuje do DeepBlue, pierwszego komputera, który wykazał swoją wyższość nad szachowym mistrzem świata Garym Kasparowem, przy użyciu samo uczącego się programu AlphaZero zmiażdżyły przodujące dotąd programy do gry w szachach (Stockfish), w japońskich szachach shogi (Elmo) i jeszcze bardziej wymagającej grze go (AlphaGo). Bez bazy danych, opierając się tylko na zasadzie stałego (reinforcement)  kształcenia się, licząc dużo wolniej -  80 tys. pozycji na sekundę wobec  700 mln dla Stockfisha, przekracza poziom dla nikogo dotąd niedostępny, ani dla  algorytmów działających na innych zasadach, ani dla człowieka. Temu zostaje tylko podziwiać zaskakujące ofiary na szachownicy, których intencji mózg ludzki nie jest i nie będzie  w stanie nigdy przewidzieć – AlphaZero jest elastyczny i wszechstronny, gra niedościgle dobrze pozycyjnie i kombinacyjnie.
Do konkretnych wyników zmagań komputerów i do całego pakietu ciekawych informacji można dotrzeć na tej stronie:
 
.https://chess24.com/en/read/news/deepmind-s-alphazero-crushes-chess
 
O twórcach firmy i jej sukcesu, Demisie Hassabisie, Mustafie Suleymanie, Shane Legg'u dowiemy się dość wyczerpująco tutaj:

http://www.wired.co.uk/article/deepmind

  Gratulacje należy złożyć firmie Google, która wykupiła DeepMind w roku 2014 i nie nadużyła pozycji inwestora, pozwalając pomysłodawcom kontynuować swoje epokowe dzieło, bez wywierania presji, bez oczekiwania na doraźne zyski. Przyjdą one niebawem. Pokonywanie kolejnych barier i znajdowanie rozlicznych praktycznych zastosowań już jest zapowiadane. Pewnie trudno jednak będzie przewyższyć ten aktualny, spektakularny skok - maszyna w ciągu paru godzin lub dni potrafi wznieść się w swojej skuteczności ponad dotychczasowy dorobek gromadzony, ulepszany przez najtęższe głowy na przestrzeni wieków.