Skąd nauka jest dla żuka

Jak opowiadał mój ojciec, jedna z kilkunastu osób na świecie, którym udało się przeżyć karną kompanię w Oświęcimiu, największą troską początkujących konspiratorów za okupacji było, żeby przypadkiem nie trafić do jednej z grup organizowanych przez niemieckich agentów. Otóż za przykładem carskiej Ochrany Niemcy organizowali w Polsce grupy oporu aby rozpoznać środowisko konspiracyjne i zlikwidować fizycznie jak największą liczbę konspiratorów. Ojciec twierdził, że wiele z grup zorganizowanych przez Niemców jednak przetrwało. Rozpoznali i  zlikwidowali prowokatorów i donosicieli, a potem skutecznie działali przeciwko okupantowi do końca wojny.
Piszę o tym bo nieustannie obserwuję troskę polskich patriotów, żeby przypadkiem się nie znaleźć po złej stronie mocy. Ludziom, którzy niefortunnie zaufali Wałęsie, którzy sparzyli się na Michniku i KOR grozi syndrom paranoicznego braku zaufania do innych ludzi i instytucji. Osobiście nigdy nie byłam wielbicielką Wałęsy, uważałam go za współczesnego Nikodema Dyzmę, cwaniaka i prymitywa, natomiast Michnik faktycznie bardzo  mnie rozczarował.  Trudno uwierzyć, że z uroczego chłopca w podartym rozciągniętym swetrze  jakim kiedyś, jak się wydawało  był, wyrośnie  to co wyrosło. 
Wielu z nas zdarzyło się zaangażować  w działalność polityczną czy społeczną, która była chybiona. Okazało się, że nasze wysiłki zostały zmarnowane, że pomagaliśmy jakiemuś oszustowi, albo co gorsza działaliśmy na rzecz wrogich Polsce sił.
Znam osobę, która dziesięć lat swego młodego  życia poświeciła organizowaniu wymarzonej, idealnej prywatnej szkoły, w której pracowała jako lubiana przez dzieci  nauczycielka. Właściciel szkoły, a właściwie zespołu szkół, korzystając ze swoich bezspornych uprawnień właścicielskich postanowił szkoły zreformować. W wyniku tych reform szkoły praktycznie upadły. Młoda osoba zwolniła  się na własne życzenie, ale  żałuje straconych dziesięciu lat. W jeszcze gorszej  sytuacji znalazł się człowiek, który działał jako wolontariusz w popularnej akcji charytatywnej.  Gdy dotarł do najgłębszych kręgów wtajemniczenia zorientował się, że działalność dobroczynna jest tylko listkiem figowym dla prywaty, a właściwie złodziejstwa. Nie zdobył się na wystąpienie przeciwko własnej organizacji,  stchórzył, uciekł na studia za granicę.
W najtrudniejszej sytuacji są jednak osoby, które zaangażowały się w dobrej wierze w działalność polityczną i nagle zorientowały się, że ster został obrócony o 180 stopni i że organizacja, którą wspierali zmierza w przeciwnym niż zamierzali zwrocie.  Dręczy ich, że uwiarygadniali swoim nazwiskiem podejrzane przedsięwzięcia. Dotyczy to przede wszystkim osób znaczących społecznie, albo przekonanych o swojej wyjątkowej roli, czyli osób o nadmiernie rozwiniętym ego, ale nie tylko. Matka niepełnosprawnego dziecka też się nie godzi aby zdjęcie jej dziecka reklamowało  fundację wyłudzającą od ludzi pieniądze. Nie chcemy być wykorzystywani dla złej sprawy.
Problemem jest rozpoznanie prawdziwych intencji ludzi, którzy wciągają nas w swoją działalność, albo usiłują nam przewodzić.
Jak twierdził ojciec dwa lub trzy garnitury warszawskich konspiratorów zostały zlikwidowane przez Niemców w pierwszych dniach okupacji. Przejęci swoją rolą i  wizerunkiem paradowali po Warszawie  w oficerkach, a pod obowiązującym jako uniform  trenczem można było rozpoznać pistolet. Kolejne garnitury konspiratorów nauczyły się wtapiać w tłum stylizując się na robotników lub wręcz uliczników. Najważniejsza dla przetrwania była jednak umiejętność rozpoznania prowokatorów.
Pamiętam kolegę ze studiów, który mienił się zwolennikiem action directe typu wysadzania pomników  sowieckich żołnierzy czy podpalania milicyjnych budek i nas do tego nakłaniał. Opędzaliśmy się przed nim jak przed wioskowym głupkiem, a jednak nie rozpoznaliśmy w nim agenta i prowokatora. Okazało się, że kolega studiował równolegle w wielu akademickich miastach i wszędzie werbował naiwnych do rzekomej organizacji opozycyjnej.
Bardzo ciekawe byłoby zbadanie w jaki sposób jednostka buduje swoje wpływy. W jaki sposób z prymitywnego nienawistnika jak Hitler, czy żądnego władzy i przywilejów okrutnika jak Stalin, czy wreszcie z wioskowego prymitywa jak Wałęsa wyrasta charyzmatyczny przywódca, któremu nikt już nie jest w stanie się przeciwstawić. Takie badania były i są prowadzone. Wystarczy wspomnieć  klasyczną pozycję jaką jest  „Hitler - Studium tyranii” (Alan Bullock).  Czy można było zapanować nad Wałęsą zanim przejął stery Solidarności, zanim stał się jej ikoną, zanim to on zaczął wyznaczać cele? Ania Walentynowicz twierdziła, że na ujawnienie przez nią wybryków Wałęsy, o których przecież wiedziała, w chwili gdy wyrósł już na trybuna ludowego było za późno. Błędem Gwiazdy i Ani było, że nie doceniali Wałęsy, uważali go za głupka, którym łatwo będzie powodować. Nie przewidzieli, że wędzidło  a nawet  munsztuk założy mu zupełnie kto inny. W chwili słabości Wałęsa przyznał się podobno do donosicielstwa, a jego wyznania zostały nawet nagrane.  Taśmę oddała Ania na przechowanie Borusewiczowi , a on ją niefortunnie zgubił. Ania opowiadała mi to osobiście. Fakt bycia podwójnym czy potrójnym agentem może wydawać się zabawny tylko w filmie, którego bohaterem jest James Bond. W czasie strajku w stoczni nie było w tym nic zabawnego. Jednak błędem nie była sama współpraca z Wałęsą lecz pozwolenie mu  na przejęcie sterów. Podobnie jak błędem licznych środowisk opozycyjnych było poddanie się dyktatowi „warszawki” i „krakówka”.
Jeżeli nawet nie jesteśmy w stanie rozpoznać do końca intencji osób, z którymi współpracujemy,  jeżeli nie znamy ich środowiskowych korzeni nie jesteśmy przecież zawsze skazani na porażkę. Podobnie jak konspiratorzy z czasów okupacji (toutes proportions gardées) możemy starać się przejąć stery działalności, albo przynajmniej pilnować aby sprawy nie potoczyły się w niepożądanym kierunku. Inaczej będziemy zmuszeni szukać, jak ten żuk żony, sprzymierzeńców wyłącznie wśród swoich.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika gorylisko

05-11-2017 [12:24] - gorylisko | Link:

Witam Szanowna Panią
co do wałka...tez dałem się nabrać, bronilem go nawet...nie tylko ja...Waldemar Łysiak tez dał mu się nabrać...ale on pierwszy wskazał mi drogowskaz przeciw michnikowi i jego bandzie... i chwała mu za to... a teraz mamy dżunglę luster...trzeba baaaardzooo uwazać...i stara dobra prawda... po owocach ich poznacie... i uwaga na owoce... pochlebiam sobie, że od samego początku nie dałem owsiakowi ani grosza... dla to odrażajaca kreatura

Obrazek użytkownika umpa lumpa

05-11-2017 [14:17] - umpa lumpa | Link:

a mnie sie pomalu wydaje ze dalem sie nabrac na Andrzeja Dude....., -obym sie mylil.

Obrazek użytkownika izabela

05-11-2017 [15:18] - izabela | Link:

Obyśmy się mylili

Obrazek użytkownika izabela

05-11-2017 [14:19] - izabela | Link:

Ja też nie dałam ani grosza, szkoda mi tylko trochę  kwestujących dzieciaków, które reagują obrazą gdy im odmawiam. Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika jazgdyni

05-11-2017 [13:16] - jazgdyni | Link:

Izo! Jezusmaryjajózef - jakże aktualny temat.

Ja, malutki żuczek jak piszesz, zwykły bloger jazgdyni, daleki od działań politycznych, jestem nachodzony, mamiony, zapraszany na kawy, czy nawet obiady, jak mam rozpoznać, kto swołocz - agent, a kto poczciwiec. Z jednym Miami, rozsławionym przez Patryka Vegę, nie ma problemu, bo chodzi po Gdyni w kamizelce kuloodpornej i z dwoma granatami u pasa (wkrótce zaczną wychodzić na wolność ci, których zapuszkował.
A przyznaj się uczciwie, że tak, jak ja, nie masz pierwszej książki Wałęsa z autografem? Oj potrafią, od czasów ochrany, robić w konia.

Serdeczności

Obrazek użytkownika Czesław2

05-11-2017 [13:45] - Czesław2 | Link:

Witam,
człowiek uczciwy w końcu zawsze da się omamić lub zmanipulować. Po prostu, od pewnego poziomu draństwa już nie ogarnia.
Pozdrawiam

Obrazek użytkownika izabela

05-11-2017 [19:03] - izabela | Link:

Ja też serdecznie pozdrawiam. Uczciwi mają często pewną słabość. Taki syndrom nazywany jest w psychologii " to feel OK". Chcemy być w porządku wobec innych, nie chcemy ich oceniać, podejrzewać, ani oskarżać. łatwo dajemy się manipulować cynicznym graczom.

Obrazek użytkownika izabela

05-11-2017 [14:17] - izabela | Link:

Nie , nie mam na szczęście żadnej książki Wałęsy w szczególności z autografem. Byłam zbyt daleko. Znam jednak człowieka, który pracował w instytucie W. nie wiem jak się teraz czuje, podobno wypiera fakty i poszedł w kierunku opisywania brzydkich  Polaków,którzy obalają wszelkie pomniki. Trzeba uważać z jakiego materiału buduje się pomnik. Są materiały, których nie trzeba wysadzać , pomnik spłynie sam przy pierwszej odwilży. Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika jazgdyni

05-11-2017 [14:42] - jazgdyni | Link:

Przypomnę Ci tylko, że nawiązaliśmy kontakt, przez wspomnienie Franka Fenikowskiego, który specjalnie dla mnie pisał fajniutkie książeczki, typu "Pierścień i róża" Williama Makepeace Thackeray'a. (Był raz sobie Tadeuszek, co nie lubił myć swych uszek - to o moim sąsiedzie, niezłym brudasku).
Więc Wałęsę niestety mam, Jako kuriozum. Jak Justine ou les Malheurs de la Vertu pewnego markiza.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

05-11-2017 [17:11] - Imć Waszeć | Link:

A mi się kiedyś przyśnił Wałęsa. Serio. Miałem sen, w którym skarżył się on głośno na to stałe oskarżanie go o donosicielstwo i bycie esbekiem. Wtedy podniosłem oczy znad zeszytu i powiedziałem "Panie Lechu, ja panu wierzę. Wierzę, że nie mógł pan być esbekiem, bo tam brali zupełnie inny sort paskudnych ludzi z innymi kwalifikacjami. Pan nie pasuje do takiego towarzystwa. Nie mam jednak czasu na gadanie, bo akurat uczę się do egzaminu." Widać było, że mu wyraźnie ulżyło i na twarzy zawitał blady uśmiech.

Kiedy rano odsłaniałem zasłony w oknie, żeby wpuścić do pokoju promienie słońca, przez pamięć przelatywały mi fragmenty tego dziwnego snu. I wtedy nagle zdałem sobie sprawę, że ten ktoś wyglądał jak Wałęsa, mówił jak on, nawet gestykulował, ale był kimś innym. Kimś bliższym i bardziej mi znanym. Przed oczami wyobraźni stanęła mi wtedy smutna postać mojego wuja, który z racji przeżytych lat i wspomnień po PRL-u, uwierzył był, że to wszystko, co się naokoło dzieje i w czym uczestniczy, to najprawdziwsza prawda i mądrość etapu.

W jego poglądach od dawna dominuje przekonanie, że tylko człowiek cwany i zaradny, przystosowany do stałego kombinowania, omijania wszelkich krępujących go norm, mówiący tylko to, co mówią wszyscy i co chcą usłyszeć, życzliwy tylko dla tych, którzy mogą mu coś załatwić, gotów do wciągania do każdej instytucji, w której złoży jaja, swoich kumpli, dzieci i pociotków, jest wart uwagi. Cała reszta ludzi jest jedynie tłumem niezaradnych frajerów, z których można kpić i którym po tysiąckroć, nawet dalszej rodzinie, można przy byle okazji kłuć w oczy swoimi życiowymi sukcesami, fuchami i posadami załatwionymi najbliższej rodzinie. Tylko to dla niego się w życiu liczy, czyli "śmierć frajerom i chłopaki nie płaczą".

Jest on niczym żuk pokryty grubą czarną chitynową skorupą, do którego dociera dopiero to, co mogłoby ją zmiażdżyć i to jest właśnie złe. Źli są ludzie pragnący prawdy, uczciwości, mądrości, akceptacji dla swej nietuzinkowej wiedzy, czy po prostu zwykłego rodzinnego ciepła. Z czasem zła staje się sama prawda, zasady moralne, mądrość wypływająca z życia bądź wiedzy, a nie z TV, wierność to kuriozum, zaś zwykła rodzina to miejsce kształtujące mięczaków. Następuje odwrócenie pojęć.

Wtedy porównałem sobie sylwetki Wałęsy i wuja z jego zgryźliwym uśmieszkiem, cieszącego się z cudzych problemów, ze studentów wiejących na zmywak, kiedy jego dzieci porobiły mądre papiery i dlatego siedzą na urzędach, choć on sam udziela się fizycznie, nienawidzącego Kaczyńskiego, bo pokazali w TVN, że to jest cool. Zrozumiałem, jakiego spustoszenia w świadomości Polaków dokonało pokolenie, które wycierało sobie gęby wzniosłymi hasłami o prawdzie i wolności, sprawiedliwości i Bogu, a w ostatecznym rozrachunku zostało przemienione, niczym za machnięciem magicznej różdżki, w stado cuchnących relatywizmem karaluchów, brnących po kolana w GWnie w kierunku żarówki, co robi w kanałach za Słońce.

To jest ten prawdziwy wymiar Wałęsy.

Obrazek użytkownika jazgdyni

05-11-2017 [16:37] - jazgdyni | Link:

Witam!
Bardzo mi się ten komentarz podoba. Wyśmienity.

Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

05-11-2017 [17:10] - Imć Waszeć | Link:

Dziękuję. Co ciekawe, rzeczywiście miałem taki sen jakiś miesiąc czy dwa temu :)

Obrazek użytkownika izabela

05-11-2017 [18:08] - izabela | Link:

Ten komentarz jest perełką.  Wyraża to co nas wszystkich od lat dręczy. Bardzo dziękuję za tak błyskotliwe podsumowanie.

Obrazek użytkownika Francik

06-11-2017 [11:46] - Francik | Link:

Jakoś w to, że Borusewicz taśmę z nagraniem "niefortunnie zgubił" nie mogę uwierzyć. Wygląda jednak na to, że Gwiazdowie i śp. Anna Walentynowicz pomylili się nie tylko co do Wałęsy, ale również Borusewicza. Na stronie WZZ-ów można znaleźć wiele zastanawiających informacji na temat działalności Borsuka.

Obrazek użytkownika Jan1797

06-11-2017 [17:38] - Jan1797 | Link:

Szanowna Pani,

"Chcemy być w porządku wobec innych, nie chcemy ich oceniać, podejrzewać, ani oskarżać.
łatwo dajemy się manipulować cynicznym graczom."

Prawda, aż w uszach dzwoni, chcemy ich osłaniać a policzki tylko dwa.

Do rzeczy, jeżeli pan Prezydent ma wreszcie zrozumieć aktualną sytuację w Polsce
(dzisiejsze opinie Dery ponoć zapowiadają zmianę) to, mamy wziąć do serca i zapomnieć?

Prezydent Duda oczyścił kancelarię ze zorientowanych (nie bez kozery utyłem słowa), to
skutkowało wkręceniem w niby poprawność, czyli „zaczadzenie"? Brak stanowiska
prezydenckiego w sprawie wypowiedzi Ursuli von der Leyen czy opinii o decyzji KRS
w sprawie asesorów i co najmniej dziwne wypowiedzi otoczenia prezydenta w internetowych
mediach Axel Springera, tylko potwierdzają słowa Upartego.
Powstała smycz do szarży nad przepaścią. Co my, żuczki marne mamy sądzić?.
„Piegi mieć — to także sztuka".

Pozdrawiam serdecznie

Obrazek użytkownika Lech Zborowski

06-11-2017 [19:04] - Lech Zborowski | Link:

Szanowna Pani, jak zwykle ciekawy temat i jeszcze ciekawsze refleksje. Chciałbym jednak odnieść się do drobnej i niejako ubocznej wzmianki. Otóż, powtarzająca się często w publicznych debatach myśl jakoby działacze WZZW wiedzieli o agenturalnej działalności Wałęsy i nie zapobiegli jego zaistnieniu jest nieporozumieniem. Wspomniana przez Panią nasza przyjaciółka Ania Walentynowicz nie tylko nie wiedziała o agenturalnej przeszłości tego łajdaka, ale nawet dość długo próbowała stawiać nam go za przykład mimo naszych obiekcji wynikających z naszych bliższych niż Ani obserwacji tego człowieka. Nagranie na słynnej już taśmie nie było przyznaniem się do agenturalnej działalności tylko zapędzeniem się w jego typowym bełkocie i wyznaniem, że podczas jednego z rzekomych przesłuchań rozpoznawał pokazywanych na zdięciach stoczniowych kolegów. Przyłapany Wałęsa tłumaczył to jako nieświadomy jednorazowy postępek. Mimo tego nie zostało to zignorowane czy zlekceważone przez kogokolwiek w WZZach. Wałęsa znalazł się wkrótce na marginesie działań grupy po to by w czerwcu czyli dwa miesiące przed sierpniem zostać praktycznie z grupy wydalony.
W strajku został ulokowany przez bezpiekę i Borusewicza (osobna historia). Nigdy nie było żadnego planu ani nawet zgody na to aby on pełnił w tym wydarzeniu jakąkolwiek rolę! I mówię to jako jedna z zaledwie kilku osób planujących całe wydarzenie. Od momentu pojawienia się Bolka w stoczni działacze WZZ robili wszystko by kontrolować i ograniczać poczynania Wałęsy. Przy agenturalnie stworzonej i sterowanej euforii i zachwycie osobą bełkoczącego bez sensu prostaka nie było żadnej możliwości jego usunięcia. Nie można też było ujawnić jakiejkolwiek jego współpracy gdyż nikt nie miał żadnych dowodów. Były tylko przeczucia wynikające z oceny działań Wałęsy. Jak ktokolwiek z nas mógł (choćby fizycznie) opowiedzieć publicznie w środku strajkowej euforii historię i nasze podejrzenia wobec człowieka, którego świat zaczynał właśnie nosić na ramionach. Nie znaczy to, że nie próbowaliśmy. Kiedy Joanna Gwiazda rzuciła głośno hasło podejrzewanej agenturalności Wałęsy została uznana za wariatkę i wyrzucona ze stoczni. Przypomnę też, że zaraz potem właśnie z powodu świadczenia prawdy wywalono Anię, Joannę i innych z ich funkcji w Solidarności (Annę zaledwie kilka miesięcy po tym jak cały Gdańsk stawał w jej obronie), aż w końcu całą akcję uciszania zakończono napadem wałęsowej bojówki na drukarnię MKZ Gdańsk i wywaleniem ostatniej grupki świadków.
Tak więc nieprawdą jest, że nie mówiliśmy. Natomiast faktem jest, że wielu z tych, którzy nas dzisiaj krytykują za rzekome milczenie w tamtym czasie było gotowych nas ukamieniować za bluźnierstwo wobec symbolu. Nie można mówić o błędzie Gwiazdów, Anny czy innych WZZowców jakim było uznanie Wałęsy za kretyna gdyż takim był i jest. Nasza prawda nie przegrywała z głupkiem tylko z całą machiną bezpieki i jej manipulacją publicznym przekazem i sterowaniem jego odbiorem.
Pozdrawiam