CZY ZMOWA MILCZENIA ?

                                                              CZY ZMOWA MILCZENIA ?
  Zbliża się kolejna – już 33 rocznica – śmierci bł. ks.Jerzego Popiełuszki i wypada znowu poruszyć pewne sprawy skrzętnie zamiecione pod dywan. A ostatecznie zamurowane dwukrotnym odebraniem śledztwa prokuratorowi Andrzejowi Witkowskiemu i to już w tzw. wolnej Polsce, bo w roku 1991 i w r.2004! Nie można też ruszyć śledztw w sprawie absolutnie tajemniczych zgonów obu braci księdza Jerzego, Józefa i Stanisława. Pierwszy z nich zmarł w r. 1996 ( za bardzo dochodził kto stał za morderstwem brata!), a drugi w r. 2000 - więc zamordowano ich w tej „wolnej” Polsce, która miała być rzekomo państwem prawa jak piali wizytujący nas na antypodach polscy politycy, a my na baczność słuchaliśmy narodowego hymnu.  Oficjalną przyczyną zgonów obu braci ks. Jerzego był ...alkohol metylowy, a przecież wiadomo że obaj unikali w ogóle trunków, po prostu nie pili. Tylko wariaci zresztą mogą pić alkohol metylowy. Natomiast był on jedną z metod stosowanych przez Służbę Bezpieczeństwa w wykańczaniu osób niewygodnych dla reżimu PRL-u. Tak zmarli Bartoszcze czy ksiądz  Zych, któremu wstrzyknięto alkohol do żył po uprzednim pobiciu do nieprzytomności i połamaniu mu żeber. Bandyci jednak zmieniali metody, oto ks. Niedzielaka zabito uderzeniem karate w kręgi szyjne, a ks. Suchowolca zatruto tlenkiem węgla, zaś ks. Rafało zginął w dziwnym wypadku samochodowym. O bestialskich zabójstwach księży w dniach okrągłego stołu (  przekleństwo Magdalenki ?) pisałem szerzej już w roku 2009, w 20-tą rocznicę tych zbrodni ( „Przegląd Katolicki”, Sydney 2009 nr.8), wróćmy zatem do dzisiejszego  tematu o zmowie milczenia.
    Niedawno z inicjatywy Wojciecha Sumlińskiego powstała –  22 września 2015 – petycja o przywrócenie prokuratorowi Andrzejowi Witkowskiemu śledztwa w sprawie zbrodni popełnionej na ks.Jerzym. Zebrano pod nią około 17 tysięcy podpisów i przesłano do Prezydenta Andrzeja Dudy. Z podobną inicjatywą wystąpił do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro prof.dr hab. Stanisław Mikołajczak, prezes AKO im.Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu, a w kręgach politycznych PiS-u nie zabrakło głosów poparcia dla Witkowskiego. Był on przecież jedynym prokuratorem, który miał dobrą wolę dotarcia do prawdy, a śledztwo odebrano mu, gdy zamierzał postawić zarzuty karne byłemu szefowi MSW gen. Czesławowi Kiszczakowi. A z inicjatywy Anny Fotygi, byłej minister rządu PiS, i Janusza Wojciechowskiego, europosła PiS w Brukseli urządzono wystawę o kapelanie „Solidarności”, gdzie prezentowano książki i album o Nim wydany w IPN. Wreszcie w marcu 2016 grupa działaczy opozycji demokratycznej z Kornelem Morawieckim na czele wystosowała list do prezydenta Andrzeja Dudy i do ministra Zbigniewa Ziobro z apelem o rzetelne  dokończenie śledztwa, również postulując, by przywrócono je prokuratorowi Witkowskiemu.  
Petycja, zainspirowana przez Sumlińskiego, dotarła do Pałacu Prezydenckiego 3 lutego 2016, a dodatkowo odrębne pismo pana Wojciecha Sumlińskiego 8 marca, i po kilku tygodniach ( bo już 19 kwietnia 2016 ) kancelaria Prezydenta RP odpowiedziała autorom petycji. W krótkim liście  czytamy, że wyrażonymi postulatami zapoznano się z uwagą. I dalej: „Zapewniamy, że rozliczenie działalności aparatu represji władzy komunistycznej jest niezwykle istotne dla Pana Prezydenta. Zbrodnia popełniona na Księdzu Jerzym Popiełuszko jest szczególnie bestialska i wstrząsająca. Jednakże chcielibyśmy zaznaczyć, że każdy organ i instytucja państwowa działa w ramach obowiązujących przepisów, które m.in. ścisle określają zakres ich kompetencji. Jak Państwu wiadomo, do badania okoliczności spraw noszących znamiona przestępstwa i podejmowaniem stosownych czynności wyjaśniających jest przede wszystkim prokuratura. Dlatego nadesłaną przez Państwa petycję Kancelaria Prezydenta RP przekazała do Ministra Sprawiedliwości Prokuratura Generalnego – kierującego działalnością prokuratury. Z poważaniem...” ( po czym widnieje pieczątka: Dyrektor Biura Dialogu i Inicjatyw Obywatelskich Grażyna Wereszczyńska z podpisem).
    Byłoby nieładnie twierdzić, że Prezydent odbił piłeczkę do Ministra, bo faktycznie  każdy organ ma swoje kompetencje. A rekomendować szczególnie tej sprawy prezydent Duda nie musiał, bo przecież minister Ziobro jest wyjątkowo uwrażliwiony na dochodzenie sprawiedliwości. I od lat walczy z bagnem bezprawia, które zalewa nasz kraj. O swoich kłopotach z mafijnymi układami mówił nieraz, a bez ogródek przedstawił stan państwa w rozmowie „Polską rządzi szajka”  na łamach „Gazety Polskiej” ( 30.7.2008): „Policjanci zatrzymywali bandytów, a prokuratorzy i sędziowie zaraz ich wypuszczali. Ci przestępcy znów kradli, rabowali, gwałcili, zbijali...”  Ten stan rzeczy woła o głęboką reformę wymiaru sprawiedliwości, gdyby spłycił ją flirt pani Gersdorf z Prezydentem, to Polska nie wyjdzie z tych miazmatów bezprawia. Nie wiem czy uzdrowią je ustawy, w których Prezydentowi pomagał prof. Królikowski, zamieszany w aferę paliwową. Reforma Temidy musi być poważna, bo lex nie może być puklerzem dla przestępców wszelkiej maści, a aferzystów w szczególności.  
      A co do uwag o kompetencjach nie odmawiamy racji Panu Prezydentowi, ale jako doktor praw Andrzej Duda na pewno orientuje się, że w tzw. III RP organy i instytucje państwowe są chore i przeżarte korupcją, a paraliżują nieraz sobie czynności prawne. Państwo polskie nie odzyskało po roku 1989 podstawowego kryterium praworządności, jaki cechował II RP, Polskę przedwojenną. Dlatego i śledztwo w sprawie zabójstwa ks. Jerzego miało taki przebieg i skończyło się fiaskiem. Jednym z niewielu plusów tego anulowanego śledztwa jest to, że prokurator Witkowski ustalił, iż najpierw miał być zlikwidowany ks. Małkowski, a dopiero potem ks. Popiełuszko. Istnieje nadal potrzeba dokończenia tej sprawy, bo tu Polacy mają największe oczekiwania w aspekcie ścigania komunistycznych zbrodni. Wyjaśnienie jej nikomu już nie zaszkodzi, gdyż główni instygatorzy morderstwa ks.Jerzego  nie żyją, chodzi wyłącznie o ustalenie prawdy.  Dodajmy jednak, że poważnego śledztwa oczekują również zabójstwa obu braci ks.Jerzego, a także mężczyzn stawiających sieci pod tamą we Włocławku, którzy widzieli esbeków z księdzem.O śledztwa proszą też morderstwa innych księży i działaczy opozycji, nie tylko Piotra Bartoszcze. A ofiary tzw. seryjnego „samobójcy” z lat rządów PO-PSL ? Im też należy się prawda. Obecny stan Temidy nie rokuje jednak nadziei na obiektywne śledztwa, dlatego napierw musimy przeprowadzić reformę wymiaru sprawiedliwości. Skorumpowana Temida nie pozwala bowiem dotrzeć do prawdy. Wie o tym nie tylko minister Zbigniew Ziobro, pani premier, Prezydent Duda czy prezes Kaczyński, ale też coś niecoś wiedzą o tym małolaty i  kumoszki z jarmarków. Musimy więc uzbroić się w cierpliwość, zarazem nie rezygnując z rewizji dawnych, a haniebnie umorzonych śledztw. Dopiero uzdrowiona Temida będzie właściwym instrumentem do odkrycia tego, co nam zamieciono pod dywan w latach PRL-u i PRL-bis.
     Tymczasem możemy sięgnąć do znakomitej książki „Szukając sprawców zła” ( W-wa, Bollinari 2016), która przynosi rozmowę-rzekę dr Leszka Pietrzaka ( znanego też z cyklu „zakazanych historii”) właśnie z prokuratorem Andrzejem Witkowskim o odebranym mu śledztwie, ale i o wielu innych sprawach.
                                                                                                                           Marek Baterowicz
    
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Dorota M

21-10-2017 [12:06] - Dorota M | Link:

To ważna sprawa także dla dobrej zmiany, ale dopóki sądy nie zostana oczyszczone ze sprawców tych zbrodni, nie ma co marzyć o uczciwym procesie. Oczywiście pan prezydent skrzętnie dba o to żeby nigdy nie było rozliczenia III RP i tych zbrodni. Reakcja na list który napisał pan red Sumliński do prezydenta, jest najlepszym tego potwierdzeniem. Natomiast min Ziobro nie może przekazać tej sprawy do prokuratury, dopóki nie będzie miał gwarancji uczciwego procesu. PAD jest rzecznikiem nadzwyczajnej kasty.

Obrazek użytkownika trawa

21-10-2017 [16:04] - trawa | Link:

Skąd Pan wziął nieprawdziwą informację, że bracia ks. Popiełuszki, Józef i Stanisław, zmarli (czy nawet zostali zamordowani) - jeden w 1996, a drugi w 2000 roku?
Obaj byli obecni na pogrzebie swojej Matki w listopadzie 2013 roku (i przypuszczalnie żyją do dziś dnia, choć tego nie wiem na pewno). Można to sprawdzić w licznych w sieci sprawozdaniach z pochówku Marianny Popiełuszko.http://kspopieluszko.blogspot....

Obrazek użytkownika Art

21-10-2017 [16:07] - Art | Link:

Wiem,że katolik nie może mówić nic złego przeciw swemu Kościołowi.Ale,dla przykładu swego czasu Turowski też był "członkiem"naszego kościoła.Czytając,oglądając prawie wszystko dotyczące tego morderstwa(ciekawe czy PAD był w muzeum bł.Ks Popiełuszki na Żoliborzu?)dochodzę do wniosku,że głównymi blokującymi dzisiaj prawdę o tym straszliwym morderstwie są ludzie Kościoła.Wiemy,że Kościół jest hierarchiczny.Więc czy możliwe jest,aby ci ludzie nie wiedzieli kogo wystawiają jako postulatora bł.Ks Popiełuszki-agenta bezpieki-Kaczmarka?Uważam,że nie jest to możliwe,a jednak miało to miejsce.Oto warszawski hierarcha,ten co to o 10 rano uderzył w latarnię,będąc w stanie nieprzytomności.I to jego "błogosławieństwo"-https://www.youtube.com/watch?...óż n jak nie Nycz poniewiera najlepszym księdzem w Warszawie i nie tylko-ks.Małkowskim?Jakież to grzechy uczynił i przeciwko komu ten prawie święty ksiądz,że tak go równają równo z trawą w tej Polsce "prawa"?Parę słów prawdy powiedział,a teraz nawet Mszy Świętej zakazują mu odprawiać i to nie tylko w Polsce ale i po za Polską.Charakterystyczna to kara-zakaz odprawiania Mszy Świętej.Jest nowa petycja do podpisania,podpisujcie to proszę.Róbmy wszyscy cokolwiek,aby nastał koniec tego draństwa i horroru.www.ksjerzypopieluszko.pl

Obrazek użytkownika Starszy Młotkowy

21-10-2017 [19:02] - Starszy Młotkowy | Link:

Panie Baterowicz! Siedzisz se Pan na tych Antypodach od wielu dekad, podniecasz się określonej konduity lekturami i wypisujesz bzdety o swojej dawnej ojczyźnie. A przy okazji judzisz Pan i szczujesz nie wahając się używać bredni i oczywistych kłamstw. I śmiesz wypisywać, że "Obecny stan Temidy nie rokuje jednak nadziei na obiektywne śledztwa, dlatego napierw musimy (Pan więc także..?) przeprowadzić reformę wymiaru sprawiedliwości.Skorumpowana Temida nie pozwala bowiem dotrzeć do prawdy."
Co Pan możesz wiedzieć o współczesnym polskim sądownictwie poza tym, co wyczytasz w tych gazetkach czy na stronach internetowych wielbiących pomysły Ziobry albo zobaczysz w internecie na tych skandalicznych kłamliwych billboardach rzekomo informatycznych. Czy masz Pan pojęcie o tym, że reforma sądownictwa proponowana przez PiS niczego  nie poprawi w działalności sądów, a chodzi tylko i wyłącznie o wymianę kadr w myśl leninowskiej zasady, że kadry są najważniejsze. Ale śmiesz rzucać obelgi i pomówienia na wszystkich polskich sędziów, że są skorumpowani. Dla poparcia swoich sensacyjnych wymysłów posługujesz się Pan często wyssanymi z palca kłamstwami, jak te o braciach ks.Popiełuszki,którzy żyją sobie do dzisiaj, a Pan wymyśla historyjki o  ich śmierci przez zamordowanie  - czy nie wypada odszczekać te łgarstwa, Panie Baterowiczu? A przy okazji: dlaczego to rząd PiS w latach 2005-07 nie ruszał sprawy śledztwa dot. śmierci ks.Jerzego - wiesz Pan może? I na koniec: chyba Pan widzisz, jakie durnowate "komentarze" wywołują te Pańskie kłamliwe sensacje - czy o to właśnie Panu chodzi, czy też o usprawiedliwienie faktu, że nie wraca Pan do swojej dawnej ojczyzny, no bo tam wciąż jeszcze zarabia się w zł polskich, a nie w australijskich dolarach.
 

Obrazek użytkownika Art

22-10-2017 [02:25] - Art | Link:

Obowiązuje mnie regulamin,więc nie powiem żeś dureń.Ale durniem jest ten,kto cię zatrudnia.Ta notka nie jest o tym pod jakim adresem mieszka niejaki Pan Młotek.Ta notka dotyczy bliskiego nam człowieka w strzaszliwy sposób zamordowanego(wielodniowe tortury).

Obrazek użytkownika Starszy Młotkowy

22-10-2017 [16:54] - Starszy Młotkowy | Link:

Artowi cosik się jednak w tej głowinie pokićkało (nie pierwszy raz już tutaj): nie wrzeszcz na mnie człowieku, że postponuję pamięć o bł.ks.Jerzym, tylko przeczytaj ze zrozumieniem co napisałem o autorze tego wpisu! I nie wydurniaj się jakimś straszeniem mnie ustalaniem mojego adresu!  Poza tym mój nick to Starszy Młotkowy, a nie Pan Młotek - umiesz czytać?. Przekręcanie złośliwie czyichś nicków w interencie to tak ,jak wyśmiewanie przez przekręcanie nazwisk ludzi  w realu. Co świadczy o poziomie intelektualno-kulturalnym - poniał?
Mnie także obwiązuje  regulamin, więc pozostawiam twojej domyślności jakich mógłbym  tu użyć określeń dla ciebie, mądralo.

Obrazek użytkownika Antykacap

22-10-2017 [05:22] - Antykacap | Link:

Mlotkowy- doigrasz się czego Ci życzę 

Obrazek użytkownika Starszy Młotkowy

22-10-2017 [16:58] - Starszy Młotkowy | Link:

@Antykacap
Starszy Młotkowy, Starszy - nie umiesz czytać? A propos: to czego miałbym się doigrać: długoterminowego więzienia za krytykę Baterowicza? Chyba lekka przesada...I chyba aż tak źle mi nie życzysz - co?