Szanowni ministrowie i politycy

Dzięki Bogu skończyło się dziękowanie Niemcom i Rosjanom. Nie zaczynajcie więc nadmiernie dziękować Amerykanom. W polityce wyścig po apanaże i zaszczyty skończy się wówczas, gdy skończy się polityka – czyli nigdy. Jesteście przedstawicielami i twarzą Waszych wyborców i polskiego narodu, który domaga się przywrócenia godności i prawdy o sobie. Skończył się już chyba etap indywidualnych karier oderwanych od wspólnoty.

Przemówienie Trumpa w Warszawie, z polskiego punktu widzenia, było wielkie. Wystarczyło raz podziękować, raz wyrazić wdzięczność. Dziękowano bez końca, aż do znudzenia. Za epizod wyróżnienia Polski w przemówieniu Trumpa na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ, też „dziękczynieniom” nie ma końca. Taka postawa najkrócej mówiąc – razi. W polityce wiadomo, że za każdą opiekę trzeba płacić. W PRL, za niedźwiedzią przysługę buliliśmy ZSRS, po 2004 r. musieliśmy płacić UE (Niemcom, Francji, Anglii, Włochom itd.), a teraz będziemy płacić Amerykanom. Zależność jest taka, że im więcej będziemy chwalić, tym więcej będziemy musieli płacić. Im więcej wazeliny, tym łatwiej wyślizgują się zarobione przez nas pieniądze – do innej kieszeni. Wazelina jest więc najdroższym towarem na niewolniczym rynku. To reguła.

I jeszcze jeden aspekt. Po 1990 r. otworzyły się polskie granice z Zachodem. Polacy ruszyli na saksy. Wzięli ze sobą swoje walizki, a wraz z nimi mit o zachodniej wolności. I pojechali do roboty. Pracowali dobrze i przez te kilkanaście lat przesyłali pieniądze do kraju i łatali dziurawy budżet marnotrawnego rządu. Część z nich, myśląc o powrocie, wybudowała sobie w Polsce domy, inni pozostali na stałe. Ale jedni i drudzy wymalowali tam obraz polskiego robola. I jaki był tego skutek? Obraz zapracowanego na Zachodzie robola, za ostatniego rządu, przeniesiony został do własnego kraju. U siebie w Polsce mieliśmy tak samo pracować, jak na Zachodzie, ale za mniejsze pieniądze – jak się okazuje na cwaniaków. Bilbordy pokazywały brzydkie twarze Polaków, w mediach mówiło się o Polakach źle, o polskiej kulturze fatalnie – tak, jakby za chwilę miano nas zepchnąć pod ziemię do Tartaru. Ci, którzy pisali lub mówili inaczej, byli obskurantami.

Szanowni politycy i ministrowie, fala za chlebem wyrobiła opinię Polakom na Zachodzie. Jeżeli to samo zrobicie w polityce, to wirtualnymi złotymi ćwiekami podkujecie kulawego konia. „Dobra Zmiana” powinna być jak  noblesse oblige. Amen.
 
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Czesław2

22-09-2017 [19:55] - Czesław2 | Link:

Oblicza Ameryki (USA) są różne, nie zawsze kryształowe. Tutaj coś o bezinteresownej Ameryce.
http://wei.org.pl/blogi-wpis/r...

Obrazek użytkownika Florentyna

22-09-2017 [23:38] - Florentyna | Link:

Wazeliniarstwo to podpora rządzących, przynajmniej tak oni uważają, a także i sami wazeliniarze. No to się przeniosło na politykę zagraniczną ( i nie chodzi tu tylko  o sławetnego Waszczykowskiego). Już warszawskie wystąpienie Trumpa było nakierowane na takich wazeliniarzy, których warto podkręcać powtarzaniem o ich narodowych cechach waleczności i bezprzykładnego bihaterstwa, przywoływać po wielekroć Powstanie Warszawskie, chyba ku przestrodze jak ono się skończyło i co przyniosło Polsce,napomknąć o polskim papieżu i obowiązkowo o Kościuszce i już Polacy będą ze łzami w oczach dziękować w nieskończoność. A że Polacy na Zachodzie po  upadku komuny ciężko i uczciwie pracowali, to nie ma się z czego wyśmiewać. Wszystkie narody, a zwłaszcza amerykański ciężką pracą dochodziły do dobrobytu. A w wolnej już Polsce to niby nadal ta nędza galicyjska i kraj popadający w ruinę (oczywiście przed objęciem rządów przez PiS)?

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

23-09-2017 [12:18] - Ryszard Surmacz | Link:

@Florentyna
Proszę jaśniej.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

23-09-2017 [12:33] - Imć Waszeć | Link:

Ona nigdy nie wyrazi niczego jasno, tylko będzie tak insssssssynuować. Jest to strategia przyjęta przez pion propagandy partii polszewickiej na piątym walnym plenum i zatwierdzona osobiście przez Hegemona zakonu Zbójcerzy Okrągłego Stołu Schetynę.

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

23-09-2017 [15:21] - Ryszard Surmacz | Link:

Czyli sukieneczka, jak słoneczko, a wypowiedź, jak księżyc?

Obrazek użytkownika Florentyna

23-09-2017 [16:39] - Florentyna | Link:

Właściwie to powinnam się zadziwić, że ani autor wpisu, ani jego niektórzy komentatorzy nie rozumieją  o co chodzi w moim jakże prostym komentarzu domagając się wyjaśnień,. Ale jakoś mnie to nie dziwi...

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

23-09-2017 [17:03] - Imć Waszeć | Link:

Ja to streszczę znacznie krócej: "trzeba rzucać w Polaków GWnem, a zawsze coś się przyklei". Na przykłady jest tu za mało miejsca, ale GW zawsze coś takiego wymyśli i drukuje.

Obrazek użytkownika Florentyna

23-09-2017 [19:06] - Florentyna | Link:

A w głowie ImćWaszecia jeno samo g***o siedzi -zgrrroza!

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

23-09-2017 [20:12] - Imć Waszeć | Link:

Nie ma to jak jedno dziennie dobre pełne wypróżnienie się na całą tą totalną opozycję. Samo zdrowie.

Obrazek użytkownika Florentyna

24-09-2017 [00:28] - Florentyna | Link:

Imć oczywiście tylko to potrafi w tzw. dyskusji - pogratulować dobrego samopoczucia i zdrowia  po takiej czynności!

Obrazek użytkownika HenrykHenry

23-09-2017 [20:54] - HenrykHenry | Link:

No co moze siedziec w glowie u autorki takich komentarzy jak Florentyna ... tylko g...

Obrazek użytkownika Florentyna

24-09-2017 [00:13] - Florentyna | Link:

MichnikoHenryki - osiągneliście tym razem dno dna, a na tym dnie samo gęste - żenada...

Obrazek użytkownika Marek1taki

23-09-2017 [09:04] - Marek1taki | Link:

Trump już po pierwszym przemówieniu zauważył,że chwalenie Polaków to jego najtańsza w życiu inwestycja i o największej przebitce. Nie dziwię się, że powtórzył tą część, która się spotkała z odzewem, a z gadaniem o cywilizacji łacińskiej już dał sobie spokój. Na to nie było reakcji pozytywnej. Była negatywna, bo 3/5 i 2 weta były odzywką pod bizantynizm i polityczną poprawność.

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

23-09-2017 [12:37] - Ryszard Surmacz | Link:

@Marek1taki
Podpowiedzieli mu. Nie wiem kiedy ze swoich głów wypłuczemy to feralne założenie, że jeżeli Polak mieszka zagranicą to musi być zaraz  większym patriotą? A jak już mieszka w Stanach, to obowiązkowo podwójnym: za siebie, bo ma więcej pieniędzy, i za tego rodaka znad Wisły, co chciałby mieć tyle samo. .Podczas spotkań z Brzezińskim, nie wiedząc o nim nic, rodacy  wielokrotnie proponowali mu stanowisko prezydenta Polski. Fakt, zawsze lojalnie wymawiał się. Ale Sikorski do polskiej polityki wszedł. Trzeba się nauczyć II RP i wrócić do 1939 r., potem do przodu.

Obrazek użytkownika michnikuremek

23-09-2017 [17:59] - michnikuremek | Link:

Powtarzam: Amerykanie mają w Polsce STRATEGICZNY interes. I to taki, że możemy się dla nich stać STRATEGICZNYM sojusznikiem czyli takim, którego w żadnym wypadku się nie opuszcza. Przykłady STRATEGICZNYCH sojuszników? Japonia, Korea Południowa i wreszcie Izrael. Kto nie byłby prezydentem USA (nawet idioci typu Clinton czy Obama), to tych państw Amerykanie nie zostawią samym sobie..... Dlaczego? Bo to ich STRATEGICZNY interes!
Jaki interes STRATEGICZNY USA ma w Polsce?
Zablokować Jedwabny Szlak i uniemożliwić powstanie tzw. Unii Euroazjatyckiej czyli sojuszu polityczno-gospodarczego Niemiec, Rosji i Chin. Można to zrobić jedynie odcinając Niemcy od Azji - a to da się zrobić tworząc Międzymorze czyli sojusz państw Europy Środkowej pod protektoratem USA......
W obliczu hegemonii islamizowanych Niemiec i imperialnych zapędów Rosji (też islamizowanej )- ten plan jest dla Polski jedynym ratunkiem...... Jeżeli się nie powiedzie - zostaniemy zgnieceni przez sąsiadów......
 

Obrazek użytkownika Marek1taki

24-09-2017 [09:36] - Marek1taki | Link:

To prawda. Ja zwróciłem uwagę, że
- słowa (bez względu na to, że prawdziwe) nic nie kosztują, spółka oznacza wspólny wkład w inwestycje, są np.Abramsy, a ile więcej po stronie amerykańskiej zależy od naszych polityków, to nie muszą być wartości bezpośrednio materialne, ale zgody na zniesienie ograniczeń o znaczeniu gospodarczym - takie sprawy nie interesują polityków, dziennikarzy, "suwerenów".
- polska reakcja jest: "ale nas chwalą" a do treści, która wskazuje potrzebę obrony wspólnych wartości cywilizacyjnych, reakcja czynna jest obroną status quo w sądownictwie

Obrazek użytkownika michnikuremek

23-09-2017 [13:57] - michnikuremek | Link:

Dlaczego USA ma być dla nas bezinteresowne?
Skąd w ogóle bierze się ta wiara, że jeżeli nie zrobią czegoś "bezinteresownie" to jest to dowodem na to jacy to ci Amerykanie są źli?
W polityce (a właściwie w całym życiu) NIE MA BEZINTERESOWNOŚCI! Wszyscy kierujemy się interesem własnym - tak było, jest i będzie!
Czytam czasami dyskusję na jakimś forum na temat Międzymorza, amerykańskim protektoratu nad tym projektem itp. I niemal na pewno pojawi się wpis jakiegoś mędrka w stylu: "Myślicie, że Amerykanie robią to bezinteresownie"?
NIE, K******!!!!
Jeżeli ktoś ma minimalne pojęcie o życiu i polityce, to wie, że NIE ROBIĄ tego bezinteresownie. I bardzo dobrze!!!! Tylko idiota robi coś nie mając na uwadze swoich spraw.
Robią to, bo mają w tym swój interes! Tylko, że tak się składa, że w sprawie Międzymorza polski interes jest zbieżny z amerykańskim - i to jest dla nas korzystne w obliczu zagrożenia zdominowaniem nas przez Niemców, Rosję i Chiny. Jeżeli Amerykanie utracą pozycję mocarstwa globalnego i powstanie Euroazja - to zostaniemy zgnieceni przez tą potęgę i zamienieni w całkowitych niewolników.
Niechaj sobie przemyślą to wszyscy bluzgający na Amerykę oraz ci, którzy żądają od niej "bezinteresowności".

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

23-09-2017 [15:43] - Ryszard Surmacz | Link:

@michnikugeremek
Chyba się nie zrozumieliśmy. To, co Pan napisał w komentarzu wyraziłem już we wcześniejszych artykułach, na tym portalu. Uważam, że to jest jasne. Na obszarze Trójmorza mamy zbieżne interesy z USA, a także z Chinami. Nie mamy zbieżnych z Niemcami i Rosją. Pisząc artykuł nie kwestionuję ani amerykańskiej obecności w Polsce, ani niczego, co wnoszą do naszego bezpieczeństwa. Nie podoba mi się natomiast forma wasalnego stosunku, jaki widzimy na co dzień ze strony polskich polityków - zanim on nastąpi faktycznie. Innymi słowy, sami, zwyczajem wyniesionym z PRL, wciągamy sobie na grzbiet ten garnitur, już u zarania tworząc przyszły konflikt. Nie jesteśmy partnerem dla USA, ale nasze położenie geopolityczne predysponuje nas do występowaniu jako gospodarz tego terenu. Rosjanie i Niemcy tego nie uszanują, ale Amerykanie - tak!
Jeżeli chcemy budować Trójmorze, to nie na kolanach. Bycie liderem wymaga odpowiedniej postawy politycznej, moralnej i gospodarczej; wymaga mężów stanu, wizjonerów i ludzi zdecydowanych - w większości państw tego regionu. Nie można zaproponować nowej myśli kulturowej, czy nowej unii lub, konfederacji państw, będąc zależnym w sposób teatralny , a więc uwłaczający wszystkim. Tylko tyle i aż tyle.

Obrazek użytkownika michnikuremek

23-09-2017 [16:26] - michnikuremek | Link:

Zgoda - trzeba przestać klęczeć.
Natomiast myli się pan pisząc o zbieżności interesów z...Chinami! Chiny są w sojuszu z Rosją! No którędy miałby biec ten Jedwabny Szlak? Przez terytorium wrogiego państwa? Razem prowadzą manewry wojskowe - nawet na Bałtyku. Chiny uzyskały już przewagę nad Rosją (pod każdym względem - może tylko w wyjątkiem (na razie) przewagi militarnej), Chińczycy żenią się z Rosjankami, osiedlają się na Syberii, która z czasem zostanie oderwana od coraz słabszej (ujemny przyrost demograficzny, rozpad rodziny, choroby weneryczne i AIDS, alkoholizm, islam) Rosji.
Jaki interes zbieżny z Chinami ma Polska? Szybka trasa kolejowa i stacja przeładunkowa na naszym terytorium nad którym stracimy kontrolę? Nie? No to jak wyegzekwujemy od potężnych Chin dotrzymywanie umów, skoro nawet nie potrafimy zwykłego Kauflanda zmusić do płacenia w Polsce podatków? Co my Chińczykom będziemy sprzedawać? Słynną polską żywność? Przecież polityka Chin polega na wykupywaniu FABRYK i odsunięciu tubylców od produkcji. Co będzie z nami, jeżeli do Polski przyjedzie 5, 10 a może i 15 milionów Chińczyków? Dostosują się do nas? A kto ich zmusi?  W Kraśniku kupili fabrykę łożysk - i od razu wybudowali bloki dla robotników z Chin.
Skąd biorą się mity, że Jedwabny Szlak to dla nas coś dobrego, skoro spowoduje całkowity upadek polskiej przedsiębiorczości, a w perspektywie lat - doprowadzi do skolonizowania naszego kraju? Chińska kolonizacja Afryki jest tego najlepszym przykładem.....
To ostatnie pytanie należy raczej do gatunku naiwnych: wiadomo, że Chińczycy sporo wydają na - nazwijmy to delikatnie - lobbing.......

Obrazek użytkownika Jabe

23-09-2017 [17:03] - Jabe | Link:

Dlaczego miałby spowodować upadek polskiej przedsiębiorczości?

Obrazek użytkownika michnikuremek

23-09-2017 [18:46] - michnikuremek | Link:

Idź dziecko  do Biedronki i spróbuj kupić lampki na wigilijną choinkę produkcji polskiej....
No...Szukaj - powodzenia życzę.
Wszystko MADE IN CHINA!!!
Jeżeli powstanie Jedwabny Szlak, to będziesz na śniadanie jadł bułeczki pieczone w Szanghaju....(oczywiście lekka przesada, ale....) Gdzie tutaj będzie miejsce dla polskich piekarzy czy polskich przedsiębiorców, jeżeli z Chin przyjadą TANIE i DOTOWANE towary?
A pewnego dnia Chińska Partia Komunistyczna (TAK!! KOMUNISTYCZNA!!!!) wyda rozkaz podniesienia na zdominowanym rynku cen o 100/200/300%....
I co zrobisz wtedy...? Dokąd pójdziesz na zakupy?

Obrazek użytkownika Florentyna

23-09-2017 [20:01] - Florentyna | Link:

Panie MichnikuGieremku kochany! Czy Pan dopiero teraz spostrzegł,że większość towarów w niektórych sklepach jest mejd inCzajna? Ja to widzę już od wielu, wielu lat, nie tylko w Polsce. Gdzież się Pan uchował,kochany, ach,gdzież? Do sklepu dopiero teraz zaczynasz chadzać?

Obrazek użytkownika HenrykHenry

23-09-2017 [20:59] - HenrykHenry | Link:

Spostrzegawczosc ... no wazny glos w tej dyskusji Florentyny.

Obrazek użytkownika Jabe

23-09-2017 [20:17] - Jabe | Link:

Jako starszy i mądrzejszy, powiedz mi Michnikuremku, dlaczego nie mieliby w Szanghaju jeść polskich bułeczek? Idę o zakład, że polskie są smaczniejsze. Zwracam uwagę, że oni nie wzbogacili się na dotowaniu swoich towarów. Takie pomysły mogą tylko naszym Dyzmom do głowy przychodzić, a Chińczycy głupi nie są.

Obrazek użytkownika michnikuremek

24-09-2017 [06:53] - michnikuremek | Link:

Bo cię z tymi twoimi bułeczkami nie wpuszczą do Szanghaju....
I prośba do ciebie - nie odpisuj na moje teksty. Nie mam przyjemności dyskutować z..... (i tu się domyśl co chciałem napisać).
 

Obrazek użytkownika Jabe

24-09-2017 [08:07] - Jabe | Link:

Jak nie wpuszczą, to my nie wpuścimy ich. Czy dla Chin jesteśmy jakimś gospodarczym zagrożeniem? Moim zdaniem nie.

Nie trzeba gospodarczej linii Maginota, tylko elastyczności i dyplomacji. Już dość stawiania się w pozycji ofiary.

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

23-09-2017 [20:37] - Ryszard Surmacz | Link:

@ michnikugeremek
Chińczycy mają taki sam sojusz z Rosją, jak Rosjanie z Turcją. Cały pas podbrzusza rosyjskiego, to narody turkoidalne i sojusz może być tylko czasowy. Podobnie jest w Chińczykami, którzy zasiedlają Syberię. Po co oni ja zasiedlają? Czy Pan myśli, że sojusz Chin z Rosją jest trwały? Capną im Syberię i będzie po Rosji.Mało tego, w reportażach z Rosji często przewija się strach przed Chińczykami. Jedwabny szlak będzie biegł tam, gdzie chcą Chińczycy. Drogę toruje im twardy pieniądz
Jakie jest podobieństwo interesów USA i Chin na naszym terytorium. Obydwa państwa nie chcą dopuścić do połączenia się kontynentu w Eurazję. Dlaczego? Bo to byłby sojusz Chin, Rosji i Niemiec (Europy) przeciwko Ameryce i oznaczałby jej koniec. Walka toczy się też pomiędzy Rosja a Chinami. Rosja broni się i chce podporządkowania sobie Europy i uniezależnienia się od Chin.- poprzez sojusz z Niemcami.
Owszem, Chińczycy Polskę mogą zalać swoimi ludźmi, ale przed nami jest jeszcze Kazachstan (też się boją), Ukraina i Rosja - to tereny aż proszą się o kolonizację. Dzisiejsi Polacy zupełnie nie doceniają chińskich potrzeb intelektualnych. Oni szanują I RP i jej ustrój. Ponadto chcą zjednoczyć swoich pięć czy sześć ludów, które uważają za chińskie. Polacy powinni wejść w chińska płaszczyznę intelektualna. Nie znam konfucjanizmu, ale znawcy mówią, że wartościami jest zbliżony do chrześcijaństwa. Chińczyków nie wolno się bać. Okazuje się, że Niemcy lokują się już jako pośrednik pomiędzy Chinami a USA. Dlaczego nie robić tego Polska????. Brak odpowiednich ludzi!

Obrazek użytkownika michnikuremek

24-09-2017 [07:02] - michnikuremek | Link:

Dzisiejsi Polacy zupełnie nie doceniają chińskich potrzeb intelektualnych. Oni szanują I RP i jej ustrój.

Chińska Republika Ludowa to komunistyczne, totalitarne państwo niepodzielnie rządzone przez  Komunistyczną Partię Chin. NIC - dosłownie NIC tam się nie dzieje bez wiedzy i zgody tej partii.
Skąd u nas tylu fascynatów tego totalitarnego, azjatyckiego państwa komunistycznego, którego kultura dla nas jest zupełnie obca i całkowicie niezrozumiała? Prawdopodobnie chińscy komuniści nie żałują grosza na...hmmmm. reklamę.....
Polecam blog kogoś kto tam mieszka i zna doskonale komunistyczne Chiny:
http://haniashen.blogspot.com/

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

24-09-2017 [13:33] - Ryszard Surmacz | Link:

@michnikuremek
Rzecz polega na tym, że komuna nie tu już nic do rzeczy. To główny i ostateczny argument słabych. Oni prędzej, czy później w Polsce się zjawią. Dziś decydujemy o formie przybycia i formie powitania. Dziękowanie Chińczykom wygląda zupełnie inaczej niż Rosji USA, czy Niemcom. Warto o tym pomyśleć. Ponadto sąsiad naszego sąsiada jest naszym przyjacielem. To klasyka. Chiny burzą wciąż żywe "Święte Przymierze" z 1815 r. Pozdrawiam

Obrazek użytkownika michnikuremek

24-09-2017 [19:07] - michnikuremek | Link:

Oni prędzej, czy później w Polsce się zjawią. Dziś decydujemy o formie przybycia i formie powitania.

To się nazywa marksistowski determinizm historyczny. Nieuchronność pewnych zdarzeń oznacza, że przeciwstawianie się "nieuchronności" jest pozbawione sensu i należy eliminować tych, którzy próbują się owej "nieuchronności" przeciwstawić. To doskonały sposób na rządzenie zamordystyczne.
Chiny to totalitarne, komunistyczne i nuklearne mocarstwo liczące prawie 1,5 miliarda ludzi. O niczym nie decydujemy, bo jesteśmy za słabi, by po wpuszczeniu ich tutaj mogli od nich wyegzekwować wcześniej zawarte umowy. No Chińczycy nie wypełnią tych umów i co im zrobimy? Pobiegniemy na skargę do trybunału w Strasburgu? A wie Pan gdzie Chińczycy mają ten trybunał i jego orzeczenia?
Przyślą do Polski armię ludzi i co im zrobimy przy ich potencjale demograficznym? Jeżeli Chińczycy wejdą do Polski, uruchomią tutaj swoje eksterytorialne ( a kto im zabroni?)  inwestycje i NIDGY stąd nie wyjdą stopniowo kolonizując Polskę i wypychając Polaków ze wszystkich dziedzin życia. Przypominam - nas jest niecałe 40 milionów, a ich - ok. 1500 milionów!
Jedynym wyjściem jest nie dopuścić do powstania Jedwabnego Szlaku i jest to dziś całkiem możliwe.

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

24-09-2017 [23:47] - Ryszard Surmacz | Link:

@michnikuremek
Determinizm historyczny istniał już na długo przed narodzinami Marksa. Zaświadczają o tym choćby przysłowia ludowe lub porzekadła : Co ma wisieć nie utonie, miecz Damoklesa itd. Nie wiem, gdzie tu zobaczył Pan "zamordyzm"? Zablokować Jedwabny Szlak mogą jedynie Amerykanie, nie my. O Chińczykach pisze pan, jak o Ruskich lub Niemcach: przyjdą i nie wyjdą. Zanim oni tutaj dojdą, muszą pokonać kilkanaście takich obszarów, jak Polska. Z najnowszej historii Niemiec wiemy, jakie trudności miały one z zagospodarowaniem NRD. My mamy się bać nie Chińczyków, lecz Rosjan i Niemców..

Ale podywagujmy nieco. Gdyby Chińczycy zrealizowali Jedwabny Szlak, to mamy pewność, że Amerykanin nie pogoni nas na Chińczyka, tak, jak niegdyś car naszych przodków do Mandżurii na Japończyka. Ba, ten szlak daje pewność, że nie będzie wojny w Europie, Amerykanie będą musieli się dostosować. Ale jeżeli już, to zazwyczaj niszczy się centa, nie peryferia. Przestajemy być strefą buforową, na którą spadają bomby atomowe. Ponadto Jedwabny Szlak odcina Rosję od Europy i neutralizuje Niemcy. UE ze swoimi migracyjnymi nawisami i niezdolnością do obrony jest przeznaczona na pożarcie. Jedynym żywym ośrodkiem jest jeszcze Polska i Europa Środkowo-Wschodnia. Na Zachodzie nie urodzi się już żadna koncepcja, w USA, raczej też nie. Pozostajemy my Polacy, którzy nie wierzymy w swoje możliwości i nie znamy doniosłości własnej historii i własnych politycznych doświadczeń. Niedawno skończyłem czytać biografię Piłsudskiego pióra Bohdana Urbankowskiego- serdecznie polecam. To książka, która uczy odważnego myślenia.Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

24-09-2017 [13:34] - Ryszard Surmacz | Link:

I jeszcze jedno, dzięki za portal.