Polacy nie gęsi swój język mają?

image

Kto zgadnie, w jakim mieście ta reklama się znajduje? W Londynie, Liverpoolu a może w Edynburgu? Nie proszę państwa, tę reklamę sfotografowałem w pięknym polskim mieście, w którym mieszkam. I myślę, że moje miasto pod tym względem nie jest żadnym ewenementem.  Takie reklamy w języku angielskim można spotkać w całym kraju. 
Kiedyś dawno temu, kiedy jeszcze pisało się listy, będąc we francuskim porcie, chyba w Dunkierce, szukałem poczty, aby napisany list wysłać do domu. Francuskiego nie znam, więc pytałem o drogę po angielsku.  Pytałem kilka osób.  W odpowiedzi spotykałem się z niechętnym wzruszeniem ramion, oznaczającym - nie rozumiem. Myślę, że rozumieli o co pytałem, bo po angielsku poczta to ‘the post’ a francusku ‘la poste’. Czyli praktycznie tak samo. Wzruszenie ramion oznaczało, co innego. Nie znam angielskiego, a może inaczej – jesteś we Francji, mów po francusku.
Jak wspomniałem już wcześniej to było bardzo dawno. Jeszcze przed epoką komputerów, poczty mailowej i sms-ów. Potem jednak, wraz z rozwojem komputerów, zalew angielskiego nazewnictwa i słów (również w reklamach i na szyldach), zaatakował również Francuzów.  Do tego stopnia, że parlament francuski poczuł się w obowiązku przeciwdziałać postępującej ‘anglizacji’ języka francuskiego.  I w 1994r. zostało uchwalone tzw. prawo Prawo Toubona, czyli ustawa dotycząca stosowania języka francuskiego. I ustawa ta skutecznie położyła tamę, zaśmiecaniu języka francuskiego angielskimi słowami i zwrotami.
U nas też jest ustawa o ochronie języka polskiego. Została uchwalona w 1999r., Ale inaczej niż francuska nie spełnia zadania, dla którego została uchwalona. Dzisiaj Polacy mieszkają w Fort Forrest, ubierają się w ‘fashion house’, kupują w ‘shopping gallery’ i wożą dzieci do ‘school garden’.  A w języku polskich ‘yuppies’ bezapelacyjnie królują: kejs, fejk njus, target, imicz …. Jeszcze trochę a polskie słowa znikną zupełnie z mowy naszych MWzDM.
I na koniec jeszcze jedno zdjęcie. Również z polskiego miasta.
image

Niby nic, angielskie ‘pull’ nad klamką do drzwi wejściowych. Problem w tym, że są to drzwi wejściowe do budynku urzędowego (samorządowego). ‘Pull’ u góry, a ‘ciągnąć’ na dole. Można by zapytać (nieco złośliwie) samorządowców.  Który z obydwu języków nad klamką jest językiem głównym (urzędowym) a który jest językiem drugorzędnym w naszym państwie?
Znajomość języków obcych to dobra sprawa. Ale zaśmiecanie własnego języka obcymi słowami to już niekoniecznie. Dawno temu mistrz Mikołaj napisał – Polacy nie gęsi swój język mają. To było wtedy, gdy dominowała łacina. Dzisiaj dominuje angielski. Francuzi dali temu skuteczny odpór. I o swój język dbają. Akurat w tej sprawie, można od nich brać przykład. Choć Francuzi ostatnio, jakoś niezbyt dają się lubić. Choćby z powodu, jak się o Polsce wypowiada (i czym się nam odgraża) prezydent Emmanuel Macron.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Domasuł

11-09-2017 [23:18] - Domasuł (niezweryfikowany) | Link:

Francuzi sa przeczuleni na punkcie swojego jezyka, ale maja ku temu powod: strefa frankofonska obejmuje dziesiątki państw i państewek na całym swiecie. Poza tym to ten wlasnie jezyk został wyparty na swiecie jako jezyk międzynarodowy.

Nie przesadzajmy z używaniem angielskich zwrotow przez zwykłych ludzi. Jeśli już to w pewnych środowiskach jest to oznaka snobizmu. Oczywiście jest to zenujace bo taka osoba zwykle nie potrafi sklecić 2 pelnych zdan w jezyku angielskim.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

12-09-2017 [14:58] - Tadeusz Hatalski | Link:

Może kiedyś przyjdą takie czasy, że ludzie w Polsce (ze środowisk o których pan wspomniał), płynnie będą mówić po angielsku a snobować się będą na a polskie zwroty bez angielskich wtrętów.