Szkoła tańca

Działania prezydenta Dudy w dziedzinie ustaw reformujących system prawny można najtrafniej opisać słowami: „dwa kroki na lewo, dwa na prawo,  krok do przodu i do tyłu dwa”. To cytat z rosyjskiej piosenki pod tytułem „Szkoła Tańca”. Oto ona w oryginale: 
 Это школа Соломона Шклярa 
Школа бальных танцев, вам говорят.
Две шаги налево, две шаги направо, 
Шаг вперед и два назад.
Кавалеры приглашают дамов,
Там, где брошки, там перёд.
Две шаги налево, две шаги направо,
Шаг назад и две вперед.
I w moim swobodnym przekładzie :
Oto szkoła Соломона Шклярa 
Szkoła tańców towarzyskich, właśnie ta
Dwa kroki na lewo, dwa na prawo
Krok do przodu i do tyłu dwa
Kawalerowie zapraszają damy
Tam gdzie broszka dama przód swój ma
Dwa kroki na lewo, dwa na prawo
Krok do tyłu i do przodu dwa

Kijowski balwierz Salomon Isakowicz Szkliar to postać historyczna. W jego szkole tańca nieobyci młodzieńcy mogli nauczyć się dobrych manier i poznać odpowiednią dziewczynę. Fragmenty przezabawnej piosenki na temat tej szkoły funkcjonują w Rosji w potocznym języku podobnie jak w Polsce fragmenty Wesela czy cytaty z Sienkiewicza. Na przykład : „etyka Kalego, miałeś chamie złoty róg, trza być w butach na weselu, Rzeczpospolita to postaw czerwonego sukna”. Każdy z tych cytatów świetnie się zresztą nadaje do opisu obecnej sytuacji politycznej. Średnio rozgarnięty uczeń szkoły średniej powinien bezbłędnie rozpoznawać te cytaty i stosować we właściwym kontekście jako tak zwane „związki frazeologiczne”. Zdarzyło się mi się jednak słyszeć prominenta prawej strony sceny politycznej  mówiącego: „ Rzeczpospolita to połeć czerwonego sukna”. Jego nazwisko przez miłosierdzie chrześcijańskie przemilczę, zresztą to nie jego wina. Przeprowadziłam wśród swoich uczniów badanie socjologiczne. Na 50 indagowanych osób tylko 4 wiedziały co to jest koromysło, a niespełna 10 odróżniało postaw ( sukna) od połcia ( słoniny). Tak umiera język. Podobne badania przeprowadzał kiedyś na wielką skalę Aleksander Sołżenicyn, który bardzo bolał nad powolną śmiercią języka rosyjskiego. Pisał: „Miej tylko tyle, ile można zabrać ze sobą: poznaj języki, poznaj obce kraje, poznaj ludzi. Niech pamięć będzie twoją sakwą podróżną. Zapamiętuj! Zapamiętuj! Tylko te gorzkie ziarna może kiedyś wzejdą. Rozejrzyj się dokoła – otaczają cię ludzie. Może któregoś z nich będziesz potem wspominał całe życie i palce gryźć będziesz, żeś go nie wypytał. I mów mniej – a więcej usłyszysz”.
Wracając do decyzji prezydenta Dudy. Najpierw wprowadził poprawkę dotyczącą obowiązującej większości głosów przy wyborze sędziów do KRS. Pomimo ustępstwa parlamentu w tej sprawie zawetował dwie kolejne ustawy blokując w ten sposób realne zmiany. Jego posunięcia wydają się przede wszystkim mieć na celu ograniczenie kompetencji ministra sprawiedliwości i przeniesienie ich na prezydenta czyli na siebie samego. Poza tym Andrzej Duda wielokrotnie deklarował, że chce reformy miękkiej, która mogłaby zadowolić wszystkie strony sporu. Dobrze jednak wiemy, że ten kto chce zadowolić wszystkich nie zadowoli nikogo. Pan prezydent postuluje szerokie konsultacje ze środowiskiem prawniczym. Konsultowanie zmian ze środowiskiem prawniczym, skompromitowanym, skorumpowanym i jawnie występującym przeciwko „rządom dobrej zmiany” ma dokładnie taki sam sens jak pytanie złodzieja czy kradzież powinna być ścigana przez prawo. Szerokie konsultacje społeczne i uwzględnienie wszelkich propozycji zmian oznaczają wręcz rezygnację z reform.  Jak powiedział Giuseppe Tomasi di Lampedusa w powieści Lampart: „Jeśli chcemy, by wszystko pozostało tak, jak jest, wszystko się musi zmienić”.
Protestujący przeciwko reformie sądownictwa, w tym Zofia Romaszewska obawiają się zbyt dużej władzy ministra sprawiedliwości. Tymczasem usunięcie ministra w ramach rekonstrukcji rządu to prosta decyzja premiera, natomiast Andrzej Duda w czasie swojej kadencji  jest w stanie zablokować wetem każdy projekt PiS. Realna okazała się niestety groźba, że Andrzej Duda będzie się starał o zachowanie sympatii tak zwanego „salonu” i  że będzie tańczył tak  jak mu „salon” zagra. Dokładnie tak jak w rosyjskiej piosence:  „Две шаги налево, две шаги направо, шаг назад и две вперед”.
 „ Salon” to nic innego niż stalinowska grupa interesu funkcjonująca w Polsce jako samozwańcza elita kulturalna i społeczna. Wielu członków tej elity, albo jej przodków  dotarło do naszego kraju na sowieckich tankach dlatego też rosyjski cytat jest tu całkowicie na miejscu. Nauczyli się oni pisać i czytać, nauczyli się jeść nożem i widelcem, a nawet ( jak pouczała nas arbiter elegantiarum pani Kwaśniewska) nauczyli się  jeść bezy łyżeczką. Rozsmakowali w przywilejach, w dobrych winach i ostrygach i tylko dlatego uważają się za Europejczyków. W przeciwieństwie do zwolenników PiS,  których profesor Marcin Król wyklucza z europejskiej wspólnoty kulturowej gdyż  „nie piją wina w Toskanii, nie jedzą ostryg w Bretanii..”.
Istnieją oprócz tego pewne delikatne przesłanki braku  zaufania do bezstronności Andrzeja Dudy. W twórczości jego teścia Juliana Kornhausera znalazł się „Wiersz o zabiciu doktora Kahane” czyli wiersz o pogromie kieleckim, w którym „ dzielni chłopcy z orzełkami na czapkach, dobijają dziewczynki żydowskie, rurkami, na odlew”. A przecież wraz z Adamem Zagajewskim ( „Świat nie przedstawiony”).  Julian Kornhauser nawoływał poetów aby mówili prawdę i doskonale wie, że pogrom kielecki był dziełem bezpieki. Oczywiście Andrzej Duda nie odpowiada za czyny swego teścia, tak jak Adam Michnik nie odpowiada za brata. „Jak pies wraca do swoich wymiocin, tak głupiec powtarza swe głupstwo” powiada Pismo Święte. Oznacza to, że niezależnie od wiedzy i wykształcenia człowiek zawsze będzie bronił środowiska, z którego się wywodzi, bo nikt dobrowolnie  nie podcina swoich korzeni.
Umizgi Andrzeja Dudy do „ salonu” , który ponad podziałami połączył różne grupy interesu sprzecznego z interesem polskim nie mogą mi się podobać.

Tekst drukowany w Warszawskiej Gazecie

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

25-08-2017 [08:28] - wielkopolskizdzichu | Link:

Ciekawe, skąd się bierze u ludzi gardzących "salonem" ta chęć szybkiego wskoczenia w buty tego "salonu"?
Już widzieli się w togach panów życia i śmierci, szampany się chłodziły , a tu "Adrian" zrobił im psikusa.
Nie dziwię się ogromowi goryczy, jaki  bije z Pani tekstu, taki zawód!

Obrazek użytkownika xena2012

25-08-2017 [10:46] - xena2012 | Link:

Prezydent nie zrobił psikusa rządowi ani PiS-owi tylko narodowi. I dziwię się Panu,że widzi rzad w kategoriach ,,panów życia i śmierci'' raczacych sie szampanem.Ten gatunek mieliśmy wszyscy poznać z taśm u Sowy ,bo tam oprócz szemranych interesów decydowano o zyciu społeczeństwa.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

25-08-2017 [20:38] - zbieracz śmieci | Link:

To nie salon ale saloon gdzie się pluje na podłogę a mordobicie jest  codziennością -to twoje klimaty i totalniaków a wsze Spa gdzie ładujecie akumulatory to szamba na czerskiej i wiertniczej ,jedno na Woronicza zasypane a na dwa pozostałe też przyjdzie czas.

Obrazek użytkownika michnikuremek

25-08-2017 [08:56] - michnikuremek | Link:

Nic dodać - nic ująć. Odrodzenia Polski nie będzie o czym definitywnie przekonamy się jesienią.
Trafnie prezydenta Dudę wypunktował profesor Jerzy Robert Nowak na swoim blogu. Trafne diagnozy postawili także redaktor Gadowski i doktor Targalski.
Smutne.

Obrazek użytkownika Bona

25-08-2017 [09:30] - Bona | Link:

Niestety dla NAS- Obywateli, panie Prezydencie. To, że będzie to jedyna Pańska kadencja- wybór należy do Pana, ale zawiódł Pan NAS- Obywateli, którzy cieszyli się, że...wyprowadzi i Pan Rzeczypospolitą z bagna. A to już nie jest tylko Pańską sprawą.Przywołam Apostoła Narodów: trzeba mieć nadzieję wbrew nadziei. Może Dobry Bóg ogarnie Pana swoim Miłosierdziem. I porzuci Pan niecne praktyki, tak dla NAS dotkliwe. Panie Prezydencie jeszcze Pan może ! Wzywamy Pana, proszę zostać wiernym hasłom, które Pan głosił w kampanii wyborczej.

Obrazek użytkownika Denker

25-08-2017 [09:11] - Denker | Link:

Nie chciałem pochopnie "rzucać kamieniem", ale czas mija a coraz więcej jest znaków skazujących na to, że PAD jednak skrewił. Nie rozumiem na co liczy. Bo chyba nie na wdzięczność pohańców. Szkoda bo naiwnie sądziłem że będzie to prezydent wszystkich Polaków ( nie mówię tu o ubekach, czy Volksdeutschach- bo oni wybrali inne państwa i protektorów). Swego czasu napisł PAD na Twitterze do Anty_lefta po zawetowaniu ustaw "Zaufaj.Wiem co robię." I to chyba jest  w tym wszystkim najgorsze, jesli wie I ROBI

Obrazek użytkownika michnikuremek

25-08-2017 [09:54] - michnikuremek | Link:

Prezydent pisze ustawę "szeroko konsultując się ze środowiskami prawniczymi" i robi to tak, "by wszyscy byli zadowoleni".
Zgodnie z taką logiką ustawę o więziennictwie powinno się "szeroko konsultować" z kuracjuszami Wronek-Zdrój, Rawicz-Zdrój czy Czarne-Zdrój..... "By wszyscy byli zadowoleni"
Ręce opadają

Obrazek użytkownika Denker

25-08-2017 [15:46] - Denker | Link:

Nasze oczekiwania wobec PAD to klasyczny semantic error polegający na niezgodności oczekiwań nas , użytkowników systemu ze stanem faktycznym. Nie można dogodzić wszystkim, to polityk chcący być prezydentem powinien wiedzieć. Faktycznie ustawę Kodeks karny powinni wówczas pisać bandyci i ich ofiary. Do takich absurdów byśmy doszli. Jak za Tuska, który cieszy się dużym poparciem domów zdrojowych. A to wskazuje, że nawet ten oślizły populista i sprzedawczyk nie był w stanie tego dokonać. PAD albo jest politycznym naiwniakiem, albo zwykłym zdrajcą i złym człowiekiem.Czas pokaże a historia osadzi okrutnie. Na pewno jest niewyrobiony politycznie i mimo gładkiej gadki nie jest i nie będzie politykiem wielkiego formatu. Szkoda Polski. Szkoda nas.

Obrazek użytkownika Marek1taki

25-08-2017 [10:02] - Marek1taki | Link:

Chciałoby się podważyć jakiś fragment. Jedynie w opisie tańca mam wrażenie, że krok w prawo jest tańczony w miejscu - tak dla równowagi. Wychodzi z tego obrót w lewo. Coś w rodzaju tańca derwisza. Podobno daje to halucynacje.

Obrazek użytkownika St. M. Krzyśków-Marcinowski

25-08-2017 [10:47] - St. M. Krzyśków... | Link:

Czwarty zdrajca.

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

25-08-2017 [13:42] - Kazimierz Kozio... | Link:

PAD prowadzi gre, ktorej rokowania wydaja sie slabe i mocno niepewne. Rozne cuda w polityce sie dzieja, to moze wynik rozgrywki Prezydenta jeszcze pozytywnie zaskoczy. 
Niestety bledem blyskotliwych politykow jest niedocenianie przeciwnika ktorego sztaby operacyjne potrafily juz niejednego inteligenta tak obstawic "przyjaciolmi" i ich dobrymi radami, ze ci nagle stawali sie blyskotliwymi inaczej. Przeciwnik jest tegi i ma nieograniczone srodki finansowe zeby urabiac kazda zbiorowosc wg zalozonego scenariusza. Przewaga parlamentarna obozu reform jest obecnie tak nikla ze mozna ja zapewne rozbic niewielkimi srodkami specjalnymi.

Inna gra PAD to ta o reelekcje, ktora mozna brzydko wygrac lub z honorem przegrac.

Obrazek użytkownika Domasuł

25-08-2017 [14:19] - Domasuł (niezweryfikowany) | Link:

Widze ze na NB mamy duza reprezentacje skrajnie prawicowej "Warszawskiej Gazety". Niszowa gazeta i niszowe srodowisko obralo sobie za cel publicystyczna wojenke z prezydentem.

Ponieważ PiS ku mojej radości staje się partia coraz bardziej otrzaskana i wywazona, będzie się to coraz mniej podobać srodowisku wymienionemu powyżej. Przewiduje wiec dalsze oddalanie się skrajnej prawicy od obozu rzadzacego i szanse na to, ze PiS już nie będzie kojarzony z tym środowiskiem. Dla dobra zwykłych ludzi, którzy wszelkie ideologiczne wojenki maja w dużym powazaniu.

Obrazek użytkownika xena2012

25-08-2017 [16:37] - xena2012 | Link:

A kto tu mówi o wojence z prezydentem? Przecież ludziom nie wszystko musi sie podobać, maja prawo do pytań, krytyki,czy zastrzeżeń. A już to Pańskie gdybanie na temat skrajnej prawicy staje sie po prostu nudne i przypomina nieustanne epatowanie ,,ortodoksyjnymi pisowcami'' pewnego blogera z NB.A może Pan to ten sam bloger,albo po prostu zauroczony jego kwiecistymi wypowiedziami? 

Obrazek użytkownika michnikuremek

25-08-2017 [20:03] - michnikuremek | Link:

Domasuł to jest jakiś gimbus. Podobnie jak i Jabe. Nie dyskutuj z tym dziećmi.

Obrazek użytkownika Domasuł

25-08-2017 [21:01] - Domasuł (niezweryfikowany) | Link:

Pani to troche jest zaslepiona chyba. Tak przy okazji, niech mi Pani powie jedna rzecz. Czy dostrzega Pani fale nienawiści i hejtu która się przelewa przez NB? To wszystko wychodzi od ludzi, którzy uwazaja się za prawicowców i wielkich patriotow. Dostrzega Pani czy nie dostrzega?

Obrazek użytkownika xena2012

25-08-2017 [21:50] - xena2012 | Link:

Dostrzegam fale hejtu na NB,ale to tylko łagodne falowanie w porównaniu ze sztormem 10 w skali Beuforta w połaczeniu z tsunami nienawiści na portalach lewicowych.Pisżę lewicowych,bo Pan sam ten podział wprowadził.

Obrazek użytkownika Domasuł

25-08-2017 [22:19] - Domasuł (niezweryfikowany) | Link:

Czyli co, w zwiazku z tym ze na innych portalach widzi Pani wieksza nienawiść to postanowila Pani bronic ludzi, ktorzy sieja nienawiść tutaj i przymykać na to oko. No to ciekawe podejście. 

Obrazek użytkownika xena2012

25-08-2017 [22:37] - xena2012 | Link:

Jakie tam podejście! Kogo mam bronić na NB jesli nie widzę tu nienawiści wykraczajacej poza granicę dobrego smaku czy inwektyw? Natomiast na innych portalach zieje nienawiscią  .

Obrazek użytkownika Jabe

25-08-2017 [14:46] - Jabe | Link:

Prezydent zastopował próbę zastąpienia samozwańczej stalinowskiej grupy interesu ministerialnym samodzierżawiem. Taki to patriotyzm bukwami pisany. A tęsknota wśród prawdziwych polskich patriotów za dobrym carem (czyli marszałkiem) jest aż nadto widoczna. On będzie wiedział, co dobre, a co złe. Bo prawdziwy polski patriota nie nosi w sobie żadnej innej idei, żadnego innego pomysłu na państwo, jak tylko, bić k. i z. – maczugą.

No i rezultaty tego są. Był obowiązek klaskania – klaskano. Tyle prawdziwy polski patriota zrozumie. Pani nie? Gdzie Pani była, gdy Andrzej Duda został wyznaczony na stanowisko głowy państwa? Widziały gały, co brały.

Obrazek użytkownika Domasuł

25-08-2017 [15:22] - Domasuł (niezweryfikowany) | Link:

No wlasnie, a galy powinny brac Korwina przecież.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

25-08-2017 [15:15] - zbieracz śmieci | Link:

Wysłuchałem co 3/5 i dwa weta ma do powiedzenia w sprawie referendum konstytucyjnego i samej konstytucji .ma Pani rację chce dogodzic wszystkim a tego nie da sie zrobić i on o tym wie ale szuka elektoratu który da sie nabrać na jego wzniosłe mowy ponownie.Po drugie nie kryje sie specjalnie ,że ta nowa konstytucja ma być pod niego i rządy prezydenckie .Chce na salony a przeciez te salony wylały na niego ,jego żonę i córkę beczkowozy gnojownicy ,widocznie to było uwzględnione w planach maskirowki ,ścisły salon już sie na niego nie boczy ale doły totalniaków dla których jest i pozostanie zerem to nie jego target.
Dołączył zapewne juz drugi duda ,bełkocząc o referendach na żądanie i całe szczęście ,że Solidarność w swojej masie jest mądzrzejsza od swojego przewodniczacego 
jak i ta część społeczeństwa która da wi,ekszość konstytucyjna mam nadzieję w przyspieszonych wyborach bo ludzie wiedzą kto im co dał i wiedzą ,że żadnemu z dudów tego nie zawdzięczają.
Po tym co zrobił a zapewne to nie koniec wszyscy wielcy w PIS powinni mocno sie zastanowić co czynił jako vice u Ziobry w latach 2005-2007 i co czynił w kancelarii śp Lecha Kaczyńskiego bo na pewno trzeba bedzie sporo zweryfikować i na wiele spraw spojrzeć inaczej.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

25-08-2017 [15:34] - rolnik z mazur | Link:

Niezależnie od wymowy świetnie napisane.pozdrawiam ro z m.

Obrazek użytkownika RobertJerzy

25-08-2017 [15:36] - RobertJerzy | Link:

Chyba jeszcze za wcześnie na pełną ocenę zachowania Prezydenta. Czy są to umizgi do "salonu", czy też sprytne posunięcie, wytrącające "opozycji"  tezę o fasadowości prezydentury PAD, wkrótce się okaże. Ważny jest cel, nie środek. Marzy mi się następująca operacja. 1. Powstaje stronnictwo prezydenckie, składające się z aktywnych posłów; byłych członków PSL i Ruchu Kukiza a może i kilku  z Platformy... 2. PiS zgłasza w Sejmie propozycję zmiany ustawy zasadniczej. Członkowie stronnictwa prezydenckiego aktywnie wspierają ten projekt swoimi głosami. 3. Tworzy się większość konstytucyjna. 4. Pozamiatane.
Marzy mi się...

Obrazek użytkownika Jabe

25-08-2017 [16:08] - Jabe | Link:

Panu się marzy większość konstytucyjna. A jaka miałaby być ta lepsza konstytucja? W odpowiednim momencie nam powiedzą, za czym jesteśmy.

Obrazek użytkownika RobertJerzy

25-08-2017 [18:04] - RobertJerzy | Link:

Jaka miałaby być? Lepsza, cytując Sz. Pana. O tym ma zdecydować referendum konstytucyjne. Zacytuję  klasyka bliskiego Pańskim poglądom:"Demokracja jest najradykalniejszym zaprzeczeniem lokalnych i stanowych różnic i przywilejów, które stoją na przeszkodzie potędze narodowego państwa, potrzebnego dla normalnego rozwoju kapitalizmu. Dlatego to hasła patriotyzmu tak ściśle zespalają się z demokracją, że np. za rewolucji francuskiej i w epoce pozostającej pod jej wpływem oba wyrazy znaczą jedno i to samo."
Kazimierz Kelles-Krauz - filozof  uwielbiany przez polską lewicę.

Obrazek użytkownika Jabe

25-08-2017 [19:00] - Jabe | Link:

Hasła patriotyzmu zespalają się z demokracją, która jest zaprzeczeniem różnic, które stoją na przeszkodzie potędze narodowego państwa. – Nic dziwnego, że to uwielbiany filozof. Tylko co to ma do rzeczy?

Bywający tu uświadomiony politycznie kwiat polskiego patriotyzmu nie wie, co „lepszy” właściwie oznacza. To się okaże w referendum. Kompletne świnki w kosmosie.

_______________________________
Jaką chcesz konstytucję?

   ☐ Gorszą
   ☐ Taką samą
   ☑ Lepszą
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Obrazek użytkownika eska

25-08-2017 [16:33] - eska | Link:

Bóg Polaków zamknięty w obozie, w baraku
drży
, gdy dzielni chłopcy z orzełkami na czapkach
dobijają dziewczynki żydowskie, rurkami, na odlew.

Jak łatwo pominąć kilka słów wiersza i zmanipulować całość..... 

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

25-08-2017 [17:05] - zbieracz śmieci | Link:

Za mało mieli kacapy mundrów  z polskimi oznaczeniami w pobliskiej jednostce dlatego tak mało ich brało udział ..
Kosiński popełnił samobójstwo a chcą kręcić "Malowanego ptaka" gdzie nie napisał sam linijki i nie tylko w tej wrednej powieści ,autor zmanipulowanego w całości "Shoah" skończył w domu wariatów gdy poznał prawdę,jedyny Polak co był rzekomo świadkiem w Jedwabnem wraz z rodziną uciekl do USA gdzie mu zapewniono wszystko a ekshumacje zakończono gdy prawda zaczęła wychodzić na wierzch.
 

Obrazek użytkownika szara_komórka

25-08-2017 [17:32] - szara_komórka | Link:

-"Jak łatwo pominąć kilka słów wiersza i zmanipulować całość..... " -
Jak łatwo zarzucać manipulację przytaczając część wiersza.
A może tak cały wiersz nam eska "rozbierze"?

Obrazek użytkownika eska

25-08-2017 [17:17] - eska | Link:

"Oczywiście Andrzej Duda nie odpowiada za czyny swego teścia, tak jak Adam Michnik nie odpowiada za brata"
A kogo zabił teść Andrzeja Dudy, że zapytam niegrzecznie?

Tom poezji „Zabójstwo” z 1973 roku Juliana Kornhausera, który zawierał wiersze odrzucone przez cenzurę, był jednym z pierwszych polskich samizdatów./ za Wiki

Obrazek użytkownika szara_komórka

25-08-2017 [17:45] - szara_komórka | Link:

za wiki:;)
"Służba Bezpieczeństwa utrudniała publikacje jego utworów oraz awans na uczelni."
"Zatrudniony w Instytucie Filologii Słowiańskiej UJ od 1970 roku, kolejno na stanowisku asystenta (1970-1972), starszego asystenta (1972-1977), adiunkta (1977-1984), docenta (1984-1993).... W latach 1987-1988 i 1990-1991 wicedyrektor... Instytutu Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego."
- Strasznie Służba Bezpieczeństwa była zawzięta na pana Juliana.-
No i: -"był internowany w dniach 15-24 grudnia 1981"

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

25-08-2017 [18:57] - rolnik z mazur | Link:

Aj waj.No faktycznie nic tylko order orla bialego posmiertnie. A co do wymowy wiersza to niech kazdy sam ocenia.pozdrawiam ro z m.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

25-08-2017 [19:46] - zbieracz śmieci | Link:

Dfoga Pani ,trzeba pisać jak Pani i trzeba mówic to czego politycy wprost nie mog a powiedzię o lokatorze pałau namiestnikowskiego .Bo zarówno politycy z PIS jak i wyborcy zostalismy wyrolowani i o tym trzeba mówi c az dotrze do tej łepetyny ,że nie tylko zbłądził ale zrobił coś znacznie gorszegoniz "Bolek",glosowałem na obu o pierwszym nic nie wiedziałem a co co wiedzieli milczeli ,tutaj chyba poza żoną nikt nic nie wiedział co mu tak naprawdę w duszy gra.
Gdyby dzis były wybory to PIS miałby 50 % z palcem w nosie ,prowizorium konstytucyjne i koniec jego kadencji a następca do czasu uchwalenia nowej byłby wybrany prze Sejm i Senat bez prawa weta i innych blokujących zachcianek jak dowodzenie armią.

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

25-08-2017 [22:16] - Kazimierz Kozio... | Link:

w latch 20 roebrano monumentalna cerkiew sw. aleksandra newskeigo na placu saskim i wiekszosc cerkwi warszawskich. elity oczywiscie protestowaly, np. slonimski.
jak pokazala historia rozbiorka okazala sie dobrym pomyslem.
jezeli nie zdecydujemy sie na spektakularna demonstracje wobec oponentow zmian to leb hydry odrosnie i zmultiplikuje.
gdyby tak z materialu rozbiorkowego palacu stalina zbudowac na tym samym placu luk triumfalny 1920 to potomkowie hansow klosow poczuliby w koncu ze czas przejsc w uspienie 

Obrazek użytkownika Dorota M

25-08-2017 [22:24] - Dorota M | Link:

To może ktoś mi wytłumaczy te 54% nadal niestety poparcia dla PAD, po tych jego zdradliwych występach politycznych. 

Obrazek użytkownika Jabe

26-08-2017 [01:38] - Jabe | Link:

Grupa trzymająca sondaże o tym decyduje.

Obrazek użytkownika Domasuł

26-08-2017 [00:40] - Domasuł (niezweryfikowany) | Link:

No pani Doroto to straszne. A myslalem ze jak się prawicowa ekstrema od niego odwroci to poparcie spadnie nieomal do zera. Och jakiez moje zaskoczenie. I te zdradliwe jego występy. No gorszego prezydenta, bardziej zdradliwego, to jeszcze nie było, prawda?

Obrazek użytkownika xena2012

26-08-2017 [08:32] - xena2012 | Link:

A co tu jest do tłumaczenia? Prezydent Duda jest bardzo dobrym prezydentem,aktywnym,kontynuatorem polityki Lecha Kaczyńskiego.Wprwdzie zaistniały tarcia między obozem rzadzącym a Pałacem Prezydenckim,ale wg mnie to wynik doraców prezydenta stojacych na stanowisku,że uderzając w rząd uchronią prezydenta od nagonki opozycji.Społeczeństwo widzi że ten konflikt jest sztuczny i niepotrzebnie rpzdmuchany a co gorsze ku uciesze opozycji.Do września już niedaleko i chyba mozna się wstrzymac z agresywnymi komentarzami dotyczacymi zarówno prezydenta jak i prawicy w oczekiwaniu na nowy projekt prezydenta reformy sądownictwa..

Obrazek użytkownika Marek1taki

26-08-2017 [08:52] - Marek1taki | Link:

Zobaczymy czy dobry car wyrzuci złych bojarów i jacy napiszą mu ukaz.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

26-08-2017 [15:40] - zbieracz śmieci | Link:

Sama nie wiesz czego chcesz ,stisz na płocie ze sztachet i sie gibiesz ale jak nóżki nie wytrzymaja to skończysz jak olbrychski  któremu pal dotarł aż do mózgu.
Niby wszystko było udawane ale konie poniosło i na pal nawleczonym został i tak mówią w mieście

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

26-08-2017 [15:32] - zbieracz śmieci | Link:

Jesli Pani widziała sondaż o 3/5 i dwa weta po jego osławionych wystepach to prosze łaskawie o link ,gdzie ,kiedy i przez kogo był robiony ...!?
Według mnie od tego osławionego występu nie podano do publicznej wiadomości żadnego sondażu o poparciu dla niego.

Obrazek użytkownika lala

26-08-2017 [03:49] - lala | Link:

szkoda, że nie przeczytała Pani całego wiersza Kronhausera, a najlepiej całego toiku w którym jest ten wiersz -
dodatkowa lektura to rzetelne badania prof. Szaynok, nikt nie zna lepiej wszystkich dostępnych (bo m.in.  kościół wzbrania się pokazać wszystko) dokumnetów
dotyczących pogromu kieleckiego - warto wiedzieć, że do rabina Kahane strzelali żołnierze w polskich mundurach, jak najbardziej z orzełkiem

Obrazek użytkownika michnikuremek

26-08-2017 [06:42] - michnikuremek | Link:

...strzelały komunistyczne świnie, PRZEBRANE  w polskie mundury. JASNE?

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

26-08-2017 [08:19] - rolnik z mazur | Link:

Dokładnie przebierańcy w polskich munndurach sowjecka cholota.pozdrawiam ro z m.

Obrazek użytkownika Marek1taki

26-08-2017 [08:48] - Marek1taki | Link:

O prowokacji gliwickiej pisano w PRLowskich podręcznikach. O prowokacji kieleckiej nie pisano bo trudno aby sowiecka władza prowadziła antysowiecką propagandę.
Rola prowokacji kieleckiej była taka sama jak sprawy Jedwabnego: szkalowanie Polski i Polaków na świecie w celach politycznych. W pierwszym przypadku zorganizowano, w drugim użyto za kanwę mord niemiecki.
Tacy poeci jak Korchauser, czy Szymborska, i również uznani poeci przedwojenni, wielbili Stalina piórem dla chleba z masłem i z powodu lewicowych przekonań. To nie jest chwalebne. Szkalowanie na zlecenie to znacznie gorzej. Przytoczony fragment nie pozostawia złudzeń co poeta chciał powiedzieć i w jakim kontekście.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

26-08-2017 [14:59] - rolnik z mazur | Link:

A w nagrodę dostała literackiego nobla za to g....Tylko czekać że nobla dostanie pfuj niejki gross .pozdrawiam ro z m.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

26-08-2017 [21:32] - Imć Waszeć | Link:

Gross to prędzej dostanie jobla, bo dotąd z takiej grubej i lata nieczyszczonej rury poleciał, że kompletnie nie wiem co jeszcze można wymyślić. To znaczy ja wiem co jeszcze można wymyślić, ale nie będę temu pokrakowi podpowiadał. Niech główkuje. PS. Niedawno TVP pokazała film o użyciu gazu bojowego w IWŚ i delikatnie zasugerowano, że po obu stronach frontu walczyli Polacy.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

27-08-2017 [13:01] - rolnik z mazur | Link:

Walczyli chłopaki wcieleni siłą do armii zaborców. Dziadek mojej żony był w jednyn okopie z niejakim Adolfem i po ataku gaze w szpitalu w Bonn. Opowiadał ze adolf całkiem dzielnie walczyl.Ot taka ciekawostka. Pozdrawiak ro z m.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

27-08-2017 [16:32] - Imć Waszeć | Link:

No tak, ale teraz może pojawić się jakiś "historyk" z Viadriny z wykładem pt. "Kto okręcił gaz".

Obrazek użytkownika lala

03-09-2017 [00:52] - lala | Link:

opowiadajcie sobie państwo dalej bajki o tym, że to nie polski żołnierze zatsrzelił rabina Kahane,
że nie polscy robotnicy z fabryki zabijali innych, opowiadajcie sobie i wierzcie w nie - nikt inny,
ktokolwiek rzetelnie patrzy na tę i inne historie ujawniające polski antysemityzm wam nie uwierzy...

Obrazek użytkownika Jabe

03-09-2017 [01:38] - Jabe | Link:

Świat jest wielki, a i Polska nie mała. Jak się chce wyłuska się, co się żywnie komu podoba. Dobre kłamstwo nie polega na mówieniu nieprawdy, tylko na tendencyjnym doborze faktów.

Obrazek użytkownika lala

05-09-2017 [00:25] - lala | Link:

pewnie, pewnie, toteż współczesna KC PIS "wyłuskuje" sobie slogany prosto od tow. Gomułki

Obrazek użytkownika Jabe

05-09-2017 [10:38] - Jabe | Link:

Na przykład?