Szansa na dogonienie najbardziej rozwiniętych gospodarek

Możliwie szybkie wejście Polski do grona najbogatszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie krajów to cel ambitny, ale możliwy do osiągnięcia. Tym bardziej, że po 1989 r. zaczęliśmy, po wiekach stopniowo nadrabiać dystans dzielący nas od światowej czołówki.
Doganianiu najbogatszych ma służyć strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju wdrażana (SOR) przez obecny rząd. To dzięki niej powinniśmy w nieodległej perspektywie osiągnąć dobrobyt wynoszący ok. połowy jego poziomu w najbogatszym kraju świata i przewyższający średnią dla krajów unijnych.
Niezwykle interesujące dane na temat dystansu dzielącego od wieków nasz kraj od światowych liderów zamożności i postępu technologicznego przynosi ostatni raport ogłoszony przez Polski Fundusz Rozwoju. Za miarę porównawczą przyjęto w dokumencie szacunkową wielkość PKB w przeliczeniu na mieszkańca (per capita) w danym roku w Polsce i lidera technologicznego świata. Raport opisuje też warunki, dzięki którym doganianie najbogatszych może okazać się możliwe.
Co ciekawe nasz kraj pozostawał najbogatszy w okresie panowania Jagiellonów. Raport dowodzi, że to w wiekach XV i XVI, w warunkach gospodarki bazującej na całym świecie głównie na rolnictwie, poziom dobrobytu i pozycja Polski względem świata była najwyższa – PKB per capita wynosił blisko 50 proc. ówczesnego lidera technologicznego.
Z kolei począwszy od XVII wieku Polska zwiększała dystans dzielący ją od najbogatszych.  Stały trend spadkowy w poziomie rozwoju względem najwyżej rozwiniętych krajów świata widoczny pozostawał do 1989 r. Podobnie jak na koniec I i II wojny światowej na koniec dekady lat 80. ub. wieku wynosił zaledwie ok. 20 proc. osiąganego wówczas przez najbogatszy kraj świata.
Dopiero po upadku PRL, a zatem w ostatnich trzech dekadach, Polska wykonała istotny skok dochodów względem najwyżej rozwiniętych krajów: z poziomu około 22 proc. w 1989 r. do około 38 proc. obecnie.
To cieszy, ale dotychczasowy model gospodarczy w naszym kraju nie gwarantuje dalszego zmniejszania dystansu do najbogatszych. Jak piszą autorzy raportu „proces szybkiego
ekstensywnego rozwoju w oparciu o tanie koszty pracy i transfer kapitałów jest na wyczerpaniu”. Co charakterystyczne, śledząc dotychczasowe próby nadganiania przez Polskę  dystansu dzielącego ją od najbogatszych dostrzec można określone prawidłowości. To na ich podstawie można wyciągnąć wnioski na przyszłość.
Otóż okazuje się, że doganiamy lidera wówczas, gdy spowolnia światowy postęp technologiczny i organizacyjny. Jak również w okresach, gdy na terenie Polski nie są prowadzone działania wojenne. Natomiast w czasach destabilizacji, wojen i przyspieszenia postępu na świecie Polska traci dystans do lidera.
Zatem, autorzy raportu dowodzą, że odwrócenie tego trendu „z pewnością wymaga dłuższego okresu stabilności i bezpieczeństwa oraz budowy nowego modelu społeczno-gospodarczego”.
Ma on zostać oparty na rządowej SOR. Program ten przewiduje działania zwiększające stopę krajowych oszczędności, inwestycje w rozwój najważniejszych elementów infrastruktury społecznej i gospodarczej. Program realizowany pod auspicjami wicepremiera Mateusza Morawicekiego przewiduje także wdrażanie wysokomarżowych innowacyjnych przedsięwzięć, wsparcie rozwoju lokalnych przedsiębiorców oraz zmiany instytucjonalne dla uruchomienia pełnego potencjału polskiej gospodarki.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

14-08-2017 [14:28] - Jabe | Link:

Ach te plany, programy, strategie. Który to już raz?

Program ten przewiduje działania zwiększające stopę krajowych oszczędności, inwestycje w rozwój najważniejszych elementów infrastruktury społecznej i gospodarczej. – Czyli zwiększenie oszczędności i wydatków jednocześnie.

Obrazek użytkownika Domasuł

15-08-2017 [00:56] - Domasuł (niezweryfikowany) | Link:

Kurcze skad ja wiedziałem, ze znajde tu Jabego? Jestem chyba geniuszem.

Obrazek użytkownika Domasuł

15-08-2017 [01:10] - Domasuł (niezweryfikowany) | Link:

Tylko nie popadajmy znow w skrajności w stylu Naszego Blogera Mojsiewicza vel Kuipera, który Polske dosłownie porownuje z Chinami. Wystarczy robic swoje. Koniunktura dla Polski jest dobra szczególnie na tle Europy, która jest i będzie przez jakiś jeszcze czas targana konfliktami, które sama sobie nawarzyla. Wychodzenie poza Europe w polityce zagranicznej obecnego rządu jest wręcz rewolucyjne, nawet jeśli nie przyniesie wymiernych efektow w najbliższej przyszłości. Prawdziwym jednak wybiciem się na ekonomiczna niepodleglosc byłoby wyjście z Unii. Na to jednak żaden polski rząd się nie zdecyduje, bo bylby to gest politycznego samobójcy.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

15-08-2017 [20:35] - zbieracz śmieci | Link:

Wrocław-moje jedno z dwóch miast z którymi od zawsze byłem związany.Kazdy mój tam pobyt to coraz wieksze zdziwienie jak szybko sie rozwija a najwieksze zdziwienie to szalone w ilosci budownictwo mieszkaniowe i o dziwo mieszkania sa zasiedlane.Kilka dni temu miałem okazje porozmawiać z ludmi znającymi temat i zapytałem -buduje sie coraz wiecj mieszkań i to z górnrj półki ale gdie ci kupujacy pracuja skoro poza kilkoma dużymi [w miarę }zakładami innych nie widać...!?
Bo ich nie widac i tu masz rację ale są takie zatrudniajace od kilkunastu do kilkudziesięciu pracowników i to wszystko ocenia sie na około 100 tyś .dobrze a nawet bardzo dobrze opłacanych miejsc pracy i nie produkuja siekier ale to branże nowych technologii -rodime i tych jest wiekszość i takie co pracuja dla wielkich koncernów zachowując samodzielność.To ci tam zatrudnieni kupuja mieszkania ,to dla nich powstaje rynek usług na wyskim poziomie od żłobków po prawników.
Te z miast które potrafią ściagnąć do siebie firmy z branży nowych techologii zyskają na na każdym polu poczawszy od powstania nowej grupy która podnosi poziom nie tylko finansowy ale i kulturowy bo ci ludzie gotowi są zapłacić ale nie pójdą się napić piwka w osiedlowej mordowni "Zacisze".
Produkcja młotków ,siekier ,śrub i wszystkiego innego oprzyrządowania też nie jest niczym wstydliwym ale porządanym bo bez tego nie zbuduje sie żadnego komputera,  robota,wieżowca czy banalnego samochodu.