W jakim języku s. McCain czytał o reformie polskich sądów?

To było już dawno. Można powiedzieć bardzo dawno. Wtedy, gdy byłem jeszcze piękny i młody a statek, na którym pracowałem zawinął do Nowego Orleanu. Wieczorem, po skończonej wachcie poszliśmy z kolegami do miasta. Coś tam zwiedzaliśmy. Ale nie atrakcje turystyczne tego amerykańskiego miasta, tylko krótka rozmowa w tym mieście pozostała do dzisiaj w mojej pamięci. Gdy szliśmy ulicą, podeszły do nas dwie dziewczyny, Amerykanki. Zbierały pieniądze na jakiś charytatywny cel. Zapytałem na co zbierają, okazało się, że na biedne dzieci. Wysupłałem więc banknot z wizerunkiem Waszyngtona i wrzuciłem do puszki. Jedna z dziewcząt chciała być miła i zapytała skąd jesteśmy. Odpowiedziałem, że z Europy a dokładnie z Polski. Na to ona, pewnie chcąc być jeszcze bardziej miłą, zapytała znowu. A jakim językiem mówicie w Polsce? Słysząc to pytanie, koledzy wybuchnęli śmiechem. Dziewczęta się speszyły, bo zrozumiały, że popełniły jakąś gafę. Ale nie wiedziały jaką.
To nie były proste dziewczyny bez wykształcenia. To były studentki Uniwersytetu Loyola w Nowym Orleanie.
Senator McCain ma wspaniałą biografię. Jest weteranem wojny w Wietnamie. Z ramienia republikanów, w 2008 roku startował w wyborach prezydenckich. Jest przeciwnikiem aborcji. Podczas kampanii prezydenckiej oświadczył też, że będzie „prezydentem broniącym życia poczętego”. Zapowiadał również, że będzie dążył jako prezydent do wykluczenia Rosji z grupy G8 a także zapewniał, że będzie bronić krajów dawnego bloku sowieckiego przed rosyjskim imperializmem[1].
Jednym słowem ma prawicowe poglądy i przez wielu Polaków, również o prawicowych poglądach jest uważany za przyjaciela Polski. A tu grom z jasnego nieba. To krok wstecz dla demokracji - napisał na Twitterze … w komentarzu do tekstu na stronie internetowej telewizji NBC News pt. "Polski Senat przyjął ustawę dającą politykom wpływ na sądownictwo"[2].
Oczywiście senator McCain to nie młode studentki z Nowego Orleanu. Senator McCain bez wątpienia wie jakim językiem mówią ludzie w Polsce. Niemniej warto zapytać, skąd senator czerpie wiedzę o reformie ustroju sądów w Polsce. Jak już wspomniałem, senator McCain jest powszechnie u nas uważany za przyjaciela Polski. I nie ma podstaw, aby sądzić, że jest inaczej. Jednak języka polskiego nie zna. Czy wobec tego, jego sympatia do Polski sięga tak daleko, że zlecił przetłumaczenie ustaw reformujących polskie sądy na język angielski? I przeczytał je dokładnie, wszystkie trzy? Z wszystkimi paragrafami od początku do końca? I przeprowadził analizę porównawczą w stosunku do rozwiązań przyjętych w innych krajach europejskich?
Nie sądzę. I pewnie każdy się zgodzi, że jest to mało prawdopodobne. Powstają więc pytania o to skąd senator McCain czerpie wiedzę o reformie polskich sądów. Czy tylko na podstawie informacji w mediach, które są generalnie negatywne dla tej reformy. Myślę jednak, że taką możliwość należy odrzucić. Senator McCain jest poważnym człowiekiem i swoich opinii nie opiera na tym, co piszą i mówią w mediach. A jeżeli nawet bierze je pod uwagę, to na pewno te opinie weryfikuje. Mamy więc kolejne pytanie – kto tam w Ameryce jest źródłem tej weryfikacji. Senator McCain oczywiście tego nie podał, ale dziwnym trafem, jego opinia jest zgodna z opinią opozycji.
I ta wygłoszona przez niego opinia mimo tego, że powiela opinię opozycji, przedstawiana i odbierana jest u nas, jako opinia obiektywna.
No cóż, nasza ‘totalna’ opozycja ma w Stanach mocny punkt oparcia. ‘Były szef polskiej dyplomacji oraz były marszałek Sejmu obejmie na prestiżowej amerykańskiej uczelni funkcję tzw. "senior fellow". Jego rolą, jak wyjaśniono w komunikacie, będzie angażowanie się w intelektualne życie uczelni m. in. poprzez udział w seminariach i dyskusjach’[3] Nie jest wykluczone, że senator McCain swoje opinie na Harvardzie konsultował.
A tak przy okazji. Senator McCain jest znaczącym amerykańskim politykiem i jego opinie są też znaczące. Co więcej, jest politykiem bardzo lubianym i szanowanym u nas w Polsce. I dobrze by było, aby MSZ albo nasza ambasada w Waszyngtonie, swoje analizy przeprowadzanych reform senatorowi przedstawiły. Choć tu w Polsce mówimy po polsku, o czym nie wiedziały amerykańskie studentki z Nowego Orleanu, to może trzeba było przetłumaczyć te ustawy na język angielski. I z uzasadnieniem oraz analizą porównawczą ustroju sądów istniejących w innych krajach europejskich, przekazać je senatorowi i rozesłać do światowych mediów. A nie oddawać pole w tej sprawie dla ‘senior fellow’, który kiedyś u nas w Polsce chciał dorzynać watahy.
I wtedy, wcale niewykluczone, że opinie zarówno senatora McCaina jak i mediów byłyby zupełnie inne.
 

[1] https://pl.wikipedia.org/wiki/... [2] http://www.salon24.pl/newsroom... [3] http://wiadomosci.onet.pl/swia...

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika paparazzi

24-07-2017 [16:13] - paparazzi | Link:

To cala prawda. To jest jakieś infantylne podejście do polityki informacyjnej państwa. Samo się nie załatwi, imponderabilia Polski muszą być kontynuowane wraz dyplomacja w ważnych dla nas krajach.

Obrazek użytkownika Art

24-07-2017 [17:28] - Art | Link:

Pan Mc Cain nie pierwszy raz wyskoczył ze swą mądrością,w moim przekonaniu wyskoczył,gdyż tak mu kazano.
Należało by zapytać szanownego senatora,(który słynie głównie z tego,że dał się złapać w Wietnamie),czy zna przypadek sędziego w USA,który ukradł portki w sklepie,$50 z lady na stacji benzynowej i nadal orzeka?Ba,ja nawet śmiem sądzić,że nie zna przypadku,aby jakiś sędzia coś ukradł,gdyż w USA nie każdy menel (vide Milewski)może zostać sędzią.

Obrazek użytkownika mmisiek

24-07-2017 [19:16] - mmisiek | Link:

Ja tylko przypomnę, że zaraz po wygranych przez nasz obóz patriotyczny wyborach pan McCain był bardzo zaniepokojony o polską "demokrację".
Więc z tą całą sympatią to bym raczej nie przesadzał.
A praktycznie... praktycznie to przy panu senatorze chyba kręci się pani Apfelbaum więc sprawa jest jasna.