Debata o wolności słowa na Foksal

  W Domu Dziennikarza na Foksal w Warszawie odbyła się w dniu 4.06.2014 debata pod długim tytułem: "Wolność słowa w Polsce - zagrożenia i drogi naprawy 25 lat po wyborach" zorganizowana przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.

  Prowadził ją Krzysztof Skowroński, a udział w niej wzięli: Jadwiga Chmielowska, mecenas Artur Wdowczyk, Teresa Bochwic, Maciej Pawlicki, Józef Orzeł, Antoni Krauze i Ewa Stankiewicz.  Impreza rozpoczęła się kilka minut po 18:00.  Najpierw pani Hanna Dobrowolska opowiedziała o ostatnich wydarzeniach: usunięciu Solidarnych 2010 z ich transparentem "Polish president murdered in Smoleńsk" z wiecu na pl. Zamkowym w dniu 4 czerwca 2014, wygranej Anny Grodzkiej w procesie z Tomaszem Terlikowskim oraz skandalicznym wyroku na demonstrujących przeciw Baumanowi we Wrocławiu.   Przekazała potem mikrofon Krzysztofowi Skowrońskiemu.

  Głos w dyskusji jako pierwsza zabrała Teresa Bochwic.  Przeczytała tekst opisujący TVP jako medium obiektywne , bezstronne i pełne wszelkich zalet.  Określiła to jako "satyrę".  Wspomniala o swoim "Raporcie o wolności slowa w Polsce" z 2011 roku, po czym zaprezentowała długą listę niezaleznych przedsięwzięć medialnych powstałych w ostatnich latach.  Wymieniła wśród nich portal Blogpress.pl zajmujący się m. in. prezentowaniem relacji z wydarzeń w Warszawie, a w szczególności wyraziła swe uznanie dla /obecnych na sali/ Bernarda I Margotte.

  Po niej głos zabrała Jadwiga Chmielowska.  Mówiła o tym, że celem działania mediów mainstreamu jest dezintegracja narodów i państw.  Przytaczała przykłady takiego działania.  Ewa Stankiewicz opisała przebieg usuniecia transparentu z pl. Zamkowego, a potem oświadczyłą, że najwazniejsza rzeczą jest przywracanie właściwych znaczeń słowom.

  Bardzo ciekawe było wystapienie mecenasa Artura Wdowczyka, adwokata w licznych procesach dziennikarzy.  Opisał przykład dziennikarza ze Słupcy, którego sad karny uniewinnił z zarzutów stawianych mu z paragrafu 212, a sąd cywilny skazał, na podstawie tych samych faktów, na wypłatę odszkodowania i przeprosiny.

  Omówił wysiłki swoje i swych kolegów w celu poprawy polskiego prawa i zaapelował o poparcie ich przez dziennikarzy.  Określił polski wymiar sprawiedliwości jako "nierówny" - wyroki bywają czasem rozsądne, czasem zaś skandaliczne.  Maciej Pawlicki opisał kulisy otrzymania koncesji przez Polsat i TVN oraz wysiłki "systemu" mające na celu blokowanie wszelkich niezależnych inicjatyw w dziedzinie telewizji.  Wspomniał też o blokowaniu rynku reklam.

  Antoni Krauze opowiadal o swych perypetiach z filmem o Smoleńsku na który nie może otrzymac funduszy.  Panie Chmielowska i Bochwic wyszły wcześniej z debaty, gdyż spieszyły się na spotkanie z Mustafą Dżemilewem, przywódcą Tatarów Krymskich i  laureatem Nagrody Solidarności.

  Józef Orzeł zauwazył pewien paradoks.  By budować niezależne media, trzeba dysponować funduszami i poparciem społecznym.  Aby uzyskać te rzeczy trzeba mieć niezależne media.  Tworzy się błedne koło.

  W drugiej turze dyskusji dominowały narzekania na media mainstreamu i "system".  Na przykład Ewa Stankiewicz żaliła się przez kilka minut na to, że "Gazeta Wyborcza" nie chciała sprostować fałszywych informacji o niej.  Około godz. 20:00 odbyła się licytacja urodzinowego numeru "Kuriera WNET" z autografami uczestników debaty.  Został sprzedany za 300 zl.

  Nastepnie bylo kilka pytań i  wypowiedzi z sali m. in. panów Wernica, Kwiatkowskiego I Michałowskiego /ten ostatni, redaktor naczelny pisma "Rurociagi" mówił, jak zwykle o Gazpromie/  Według mnie, najciekawsza była jednak wypowiedź Witolda Kalinowskiego z radia Jutrzenka, który zwrócił uwagę na uzależnienie mediów niezależnych od mainstreamu, w szczególności podsuwanych przez niego "tematów dnia" oraz "wrzutek medialnych".

  Muszę powiedzieć, że w pełni się z nim zgadzam.  Trzeba robić swoje i nie zawracać sobie głowy opiniami tamtych.  Nie dopuszczać do tego by sterowali oni nami.

  Debata zakończyła się o 20:30.  Przysłuchiwało się jej kilkadziesiąt osób.  Transmitowało ją Niepoprawne radio.pl, a filmowały Blogpress.pl, Grzegorz Kutermankiewicz z Solidarni2010.pl, oraz dwie inne kamery.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Teresa Bochwic

08-06-2014 [22:42] - Teresa Bochwic | Link:

Dziękuję za poświęconą mi (m.in.) uwagę. Przeczytałam uchwałę zarządu Telewizji Polskiej z 1994 roku pt. "Misja publiczna TVP SA jako nadawcy publicznego". Nie opisywała ona telewizji, tylko wyznaczała jej standardy. Niedotrzymywane na żadnej płaszczyźnie, jak widzimy codzień.

Obrazek użytkownika elig

09-06-2014 [01:53] - elig | Link:

  Jednym słowem -  był to zbiór pobożnych życzeń  :)))