Polska w ruinie - argumenty merytoryczne

Zwolennicy III RP argumentują, że wystarczy spojrzeć przez okno, wyjść na ulicę, rozejrzeć w koło, a bez trudu można zauważyć, iż coś jednak powstało. Uwierzcie mi, że ten sielankowy obraz można dość łatwo obalić. Ale dlaczego wierzyć, kiedy można to merytorycznie uzasadnić.

Na początek weźmy przysłowiowego Jasia Kowalskiego, który ma majątek wart 300 tys. PLN oraz 600 tys. PLN długu. Sąsiedzi mogą nic nie wiedzieć o długu i spostrzegać Jasia, jako osobę majętną, której dobrze się wiedzie. Ale - i tu odwołam się do logiki i matematyki - czy Jaś Kowalski ma majątek, czy per saldo ma dług? W tym miejscu zapali się, przynajmniej dla części Szanownych Czytelników, lampka. Przypadek Pana Kowalskiego nie jest niczym nadzwyczajnym w biznesie, bo często spłata zadłużenia nabywanej firmy jest częścią transakcji Przykład pierwszy z brzegu, to np. tzw. prywatyzacja PKP Energetyka.

W sposób oczywisty należy od dorobku III RP odjąć ok. 1 bln. PLN oficjalnych długów, z czego Tusk oficjalnie "wypracował" ok. pół bln. PLN. Jeśli mówimy o dorobku, należy odjąć jeszcze wszystko to, co Polska otrzymała z zewnątrz, a więc fundusze z UE oraz przekazy pieniężne od Polaków pracujących poza granicami. Od dorobku III RP należy odjąć przychody z tzw. prywatyzacji, bo ten majątek jest dorobkiem komuny (PRL). Pytanie tylko, czy do tego salda dopisać majątek PRL zniszczony prze "baranów" i złodziei, ale pomińmy ten wątek.

Nie trudno zauważyć, że my Polacy przez prawie 30 lat III RP pracowaliśmy, a po odjęciu długów i innych powyższych "detali" dorobiliśmy się długów, jak wspomniany na wstępie Jaś. Skoro per saldo nie ma dorobku, to III RP jest ruiną. Ale Szanowni Czytelnicy, to jeszcze nie jest najgorsza wiadomość. Za koalicji PO-PSL w głosowaniu w środku nocy zabrakło "tylko" 4 głosów, a 1/3 Polski byłaby własnością obcych (lasy państwowe). Nie o tym chcę pisać, bo to osobny temat.

PO-PSL odniosła jeden ważny "sukces" i zdołała z Polski wygnać na emigrację kilka pokoleń młodych Plaków. Mechanizm był banalnie prosty i można go wyjaśnić na bazie matematyki z pierwszej klasy szkoły podstawowej. W skrócie - Jaś ma 20  zł, a jabłka kosztują po 4 zł/kg - ile jabłek może on kupić? A co, jeśli Jaś ma tylko 4 zł? Tak samo zadziałał model gospodarczy, gdzie Polska miała konkurować niskimi kosztami pracy. Skoro ceny towarów w Polsce są na zbliżonym poziomie, jak w UE, a zarabiamy nie więcej, jak 1/4 tego, co robotnik w UE, to kupimy odpowiednio mniej. A teraz - co stanie się z robotnikiem produkującym te niekupione towary? Albo bezrobocie i śmierć głodowa, albo emigracja - Polacy wybrali to drugie.

Identyczny mechanizm zadziałał, jeśli chodzi o zadłużenie Państwa. Skoro ceny rzeczy materialnych są na poziomie zachodnim, to materialne koszty funkcjonowania państwa również są na poziomie zachodnim. Problem w tym, że u podstawy systemu podatkowego w Polsce stoi skandalicznie nisko opłacana praca. W ten sposób powstała luka dochodowa/podatkowa "zasypana" długiem. Szerzej sprawę opisałem m.in. w artykule: http://naszeblogi.pl/49848-polska-gospodarka-oparta-o-wiedze-i-badania-projekt-dla-pis.

Podsumowanie. Najgorszą ruiną pozostawioną przez III RP jest ta demograficzna. Nie jest prawdą, że III RP zostawiła po sobie majątek, skoro per saldo zostawiła dług i nawet nie ruinę demograficzną, tylko najczarniejszą katastrofę. Co więcej, o czym od czasu do czasu przypominam, banda Rudego usiłowała w 2008r. doprowadzić  do bankructwa Polski i to jeszcze przed światowym kryzysem po upadku Lehman Brathers. Wielokrotnie o tym pisałem, a ostatnio w artykule: http://naszeblogi.pl/64018-tusk-usilowal-zniszczyc-polske-w-2008r. Skutecznie im to uniemożliwiłem i samotnie wygrałem z hordami lemingów i z bandą Tuska.

Piotr Solis

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

31-05-2017 [21:42] - Jabe | Link:

Jan Kowalski przez te lata płacił podatki, przymusowe składki, abonamenty, urzędowe ceny itp. On, jeśli nie z kredytu, musiał na to wszystko zapracować. To zostało częściowo wydane na różne potrzebne rzeczy, a reszta została roztrwoniona na armię urzędników, bądź została rozkradziona. Co zrobić by tak nie było nadal?

Powodem ruiny demograficznej jest to, że rodzina została w dużej mierze zredukowana do stadła prokreacyjnego. Co zrobić by tak nie było nadal?

Obrazek użytkownika piastolsztyn

31-05-2017 [22:35] - piastolsztyn | Link:

Szanowny Panie, Polacy mieli pracować na dobrobyt swoich Panów, o czym napisałem w artykule: http://naszeblogi.pl/46196-scisle-jawna-tajemnica-niemiec-jadro-polityki. Polakom nie dano prawa do prokreacji, a problem mieli "rozwiązać" nachodźcy i ostatecznie rozwiązać wielowiekowy problem z Polską.

Obrazek użytkownika mjk1

01-06-2017 [09:11] - mjk1 | Link:

Ja natomiast napisałem Panu, że to nieprawda i dokładnie to uzasadniłem. Nie odniósł się Pan do dzisiejszego dnia.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

31-05-2017 [23:19] - Imć Waszeć | Link:

Urzędnicy też uczestniczą w wytwarzaniu popytu wewnętrznego i obrocie pieniądza w gospodarce. Nie można na wszystko w ekonomii patrzeć przez pryzmat matematyki gimnazjalnej, gdyż wtedy okazałoby się, że do zrozumienia świata zdolnym ludziom wystarczą trzy klasy szkoły podstawowej. Niestety aż tak dobrze w życiu nie jest.

Obrazek użytkownika Jabe

01-06-2017 [00:08] - Jabe | Link:

Ma Pan rację, istotnie urzędnicy uczestniczą w gospodarce – przejadają to, co wyprodukują inni.

Obrazek użytkownika mjk1

01-06-2017 [08:07] - mjk1 | Link:

Jabe. Zanim przejedzą muszą kupić. Jak myślisz, dla tych producentów to dobrze czy źle, że u nich kupują?
 

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

01-06-2017 [12:30] - Imć Waszeć | Link:

Jabe, jak prezes spółki dostaje na rękę 50 tys. to też "przejada" 70% na durnoty. Wystarczyłoby mu 20 tys. a i tak chętnych na stanowisko by nie zabrakło. Cały jazgot o "przejadaniu urzędników" powstał w momencie, gdy polszewickie przekręty postanowiły odblokować kominy płacowe w firmach państwowych. Nie miało to kompletnie nic wspólnego z jakimiś urzędnikami państwowymi. Chociaż jest to sympatyczna zasłona dymna dla sączenia liberalnego jadu. Dużo groźniejsze dla naszej gospodarki są "inwestycje" "polskich" przedsiębiorców np. w "złoża diamentów w Kazachstanie", które są formalnie wyprowadzaniem gór pieniędzy poza naszą gospodarkę, czyli eksportowaniem miejsc pracy i dobrobytu (to takie powiedzenie Trumpa). Pewnie tam nie ma żadnych diamentów, ale właśnie o to chodzi, że jest to Miś na miarę naszych możliwości.

Obrazek użytkownika Jabe

01-06-2017 [12:57] - Jabe | Link:

To nie była wypowiedź o historii tego tematu. Pańskie skojarzenia z kominami płacowymi wydają mi się wątpliwe, ale to nie ma nic do rzeczy. Faktem jest, że aparat urzędniczy jest utrzymywany z majątku i pracy poddanych. Chyba nie zaprzeczy Pan, że biurokracja jest w tym kraju plagą. Nie tylko wysysa soki, niejednokrotnie jej działania są bezpośrednio szkodliwe.

Nie dość, że trzeba płacić podatki, to jeszcze są oczekiwania, jak wydawać to, co zostanie. Pan i urzędy wiedzą lepiej, jak ktoś ma swoją własnością dysponować. Takie samo „wyprowadzanie” mogłoby przynieść korzyść – niech ktoś tańszy bezmyślnie wali młotkiem. Ale to złe, bo Pan i władza wiedzą lepiej. Tak to działanie najzupełniej uczciwe staje się zbrodnią, gdy się przyjmie kolektywistyczne myślenie. Sekowanie zachowań racjonalnych nie jest obroną dobrobytu, tylko recydywą komuny.

Co do Trumpa i USA, oni tam mają pensje wysokie, a zatem także i koszty pracy. Jeśli tego się nie balansuje niskimi podatkami, to nawet przy zaawansowaniu infrastrukturalnym i technologicznym przestaje się być konkurencyjnym. Ucieczka z takiego miejsca jest przejawem cnoty roztropności. Co może robić władza? Albo dbać o jak najlepsze wykorzystanie atutów – a więc stara się być sprawna i tania – albo represjonować rozsądek ekonomiczny celem utrzymania status quo. Ten drugi wariant wybrała władza w tym kraju – wariant wenezuelski.

Roztropność się gani, rozrzutność chwali – nic dobrego z tego nie będzie.

Obrazek użytkownika mjk1

01-06-2017 [15:44] - mjk1 | Link:

Jabe. Klepiesz te farmazony poplutego w muszce z krzywym ryjem, jak ostatnia dewota zdrowaśki zamiast myśleć.
Jedno proste pytanie i leżysz na łopatkach.
Co jest najważniejsze dla każdego przedsiębiorcy?
Dla ułatwienia dodam, że są dwie takie rzeczy i to w kolejności 1 i 2, czyli najważniejsza i druga nie mniej ważna. Nie w kolejności 2 i 1.
Dodam do tego, że nie są to podatki. Dla zyskownego prowadzenia działalności gospodarczej nie mają żadnego znaczenia, co wcale nie znaczy, że nie mają być proste i niskie.
I teraz Jabe najważniejsze. Dla Ciebie. Nie odpowiadając, możesz zostać uznany za głąba. Odpowiadając rozwiejesz wszelkie wątpliwości.
Coś wyczuwam, że znowu dostałeś mata.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

01-06-2017 [10:43] - rolnik z mazur | Link:

 "Pytanie tylko, czy do tego salda dopisać majątek PRL zniszczony prze "baranów" i złodziei, ale pomińmy ten wątek."  No właśnie nie wolno tego pomijać. Według ostrożnych wyliczeń sprzedano  ten majątek za mniej więcej 15 % realnej wartości i złodzieje albo głupcy - albo jedno i drugie  pozbawili naród przyszłych przychodów. Ten rabunek trzeba sobie najpierw uświadomić. Co do zadłużania to generalnie nic w tym złego jeśli korzysta się z tzw. laverage efect ( efektu dźwigni ). do finansowania inwestycji. U nas niestety dług w dużej mierze idzie na konsumpcję ( chociażby 500+) albo na budowanie powiedzmy aquaparków, lotnisk i innych nierentownych projektów - pomników wadzy. Poza tym pełna zgoda.Pozdrawiam ro z m.