3/4 Polaków ma problemy finansowe

Mimo uspokajających opinię danych statystycznych, mających dowodzić, że kryzys jest już za nami, rzeczywistość nie wygląda różowo. Wciąż ponad 2 mln osób jest oficjalnie bezrobotnych, kolejnych z górą 2 mln Polaków nie decyduje się na powrót z emigracji zarobkowej z krajów zachodnich. Tzw. szara strefa także nie maleje.
Jeden z ostatnio opublikowanych raportów zdaje się wskazywać na jeszcze jedno, niepokojące zjawisko. Pogłębia się rozwarstwienie społeczne. Z jednej strony stosunkowo mała grupa „ludzi sukcesu”, o stabilnej sytuacji finansowej. Z drugiej - powiększająca się z roku na rok grupa, które przyznają, że mają problemy finansowe
Z Indeksu stabilności finansowej, na podstawie badań przeprowadzonych przez Ipsos MORI na zlecenie Genworth wynika m.in., że wciąż Polska ma wiele do nadrobienia. Rośnie odsetek gospodarstw domowych, które przyznają, że mają problemy finansowe, takich jak zadłużenie i brak płynności finansowej /czytaj: nie starcza do pierwszego i brakuje pieni edzy =na spłatę rat czy opłacenie rozmaitych, comiesięcznych rachunków (z 44% w 2008, 47% w 2010, 51% w 2013, aż do 77% w 2014 roku). Jednocześnie zaledwie co 13. Polak ma poczucie stabilności finansowej (7%). Co ciekawe, to wynik podobny do tego, jaki osiągnęła Francja (6%) i Hiszpania (8%).
To samo badanie ujawnia także, iż po raz pierwszy od 5 lat odsetek osób uważających, że ich sytuacja finansowa w najbliższym czasie poprawi się wzrósł, i to ponad trzykrotnie, z 7% w 2013 roku do 25% w 2014 r.
Bardziej szczegółowe dane z raportu pokazują istotne różnice w postrzeganiu swej sytuacji finansowej w zależności od miejsca zamieszkania i wieku.
Najbezpieczniej finansowo czują się osoby młode - do 24 roku życia - mieszkające w Polsce Północnej, natomiast najmniej stabilnie finansowo czują się osoby powyżej 45 roku życia, zamieszkujące Polskę Centralną, Południowo-wschodnią i Wschodnią.
Osoby młodsze, tzn. do 45 roku życia, znacznie częściej czują się bezpiecznie finansowo (10%) niż osoby po 45 roku życia (3%). To właśnie młodzi ludzie do 24 roku życia (42%) i do 45 roku życia (33%) patrzą na przyszłość bardziej optymistycznie, niż osoby starsze (17%).
Osoby starsze również w większym stopniu zasilają grupę osób niestabilnych finansowo. Prawie połowa (49%) spośród respondentów w wieku 55-64 lata nie czuje się stabilna finansowo. Wyższe poziomy niestabilności finansowej notują ponadto mieszkańcy Polski Centralnej (40%), Wschodniej (37%) i Południowo-wschodniej (35%). Lepiej na tym tle wypada Polska Północna (20%). Średnia na pozostałych terenach kraju wynosi około 29%.
77% Polaków doświadcza problemów finansowych takich jak zadłużenie i brak płynności.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Basia

24-05-2014 [18:50] - Basia | Link:

Ten nasz Naród to jednak jest jakiś dupowaty...Dajemy się oszwabiać jakims mendom....:)

Obrazek użytkownika Magdalena

24-05-2014 [19:43] - Magdalena | Link:

Jasne, że tak. W moim mieście lombard na lombardzie- powstały w ciągu ostatnich 2-3 lat, na allegro lombardowych ofert od cholery, masa wyprzedanej biżuterii, wreszcie w tiwi wszystkie te wongi.com, filarum, vivusy i inne bociany. Świadczy to o tym, że mnóstwo ludzi nie dociąga do wypłaty/renty.