Dość tolerancji dla chuliganów spod znaku GW!

Czy wiecie Szanowni Państwo, na czym polega tak zwana teoria rozbitej szyby (inaczej nazywana teorią rozbitych okien)? Została stworzona przez George'a Kellinga  i Catherine Coles i opisana w książce Fixing Broken Windows: Restoring Order and Reducing Crime in Our Communities. Dotyczy socjologii i kryminologii. Zgodnie z tą teorią, jeśli chuliganom pozwolimy na bezkarność i będziemy tolerować ich drobne nawet występki, takie jak na przykład rozbicie szyby kamieniem, przyczyniamy się wprost do wzrostu przestępczości. Jeśli jeszcze dopuścimy, by w jakiejś dzielnicy miasta takie rozbite szyby pozostawały nienaprawione i straszyły swym widokiem, również powodujemy wzrost przestępczości. Rozwinięciem tej teorii stała się słynna zasada "zero tolerancji", dzięki której na przełomie wieków, policja nowojorska pod patronatem i przewodnictwem ówczesnego burmistrza Nowego Jorku Rudolhpa Gulianiego, znacznie poprawiła bezpieczeństwo na ulicach miasta. Policjanci mieli nakaz bezwzględnego przeciwdziałania nawet małym wykroczeniom. Mieli uparcie ścigać i karać winnych nie tylko rabunków i zabójstw, ale  nawet pospolitych, drobnych przestępstw. W ramach akcji "zatrzymaj i przeszukaj", stróże prawa odnajdywali i odbierali setki sztuk nielegalnie posiadanej broni palnej.
Tu mała dygresja. Działania w imię zasady "zero tolerancji" są jedynym znanym mi przykładem skutecznego działania przeciw nielegalnym posiadaczom broni palnej. O ile wiem, tylko w tym przypadku władza w sposób realny, poprzez odbieranie broni przestępcom, przyczyniła się do zmniejszenia ilości napadów z bronią w ręku. Jednak nie należy dawać wiary nieprawdziwym twierdzeniom przeciwników powszechnego dostępu do broni palnej utrzymującym, iż poprawa bezpieczeństwa w Nowym Jorku była efektem restrykcji w dostępie do broni. Restrykcyjne prawo wprowadzono znacznie później. To właśnie działania policji w myśl zasady "zero tolerancji", a nie odbieranie broni legalnie posiadanej, przyczyniły się do zmiany sytuacji na lepsze.
Wracając do meritum, nie ulega dla mnie żadnej wątpliwości, że wyżej wymieniona teoria "rozbitej szyby" i jej rozwinięcie, czyli zasada "zero tolerancji", sprawdzą się nie tylko nad rzeką Hudson, ale i nad Wisłą. W ostatnim czasie konieczność jej zastosowania przyszła mi na myśl dwukrotnie. Po raz pierwszy po wydarzeniach ciamajdanu. Żeby uniknąć warcholstwa posłów, winni okupacji sali sejmowej powinni być za swe czyny przykładnie ukarani. Drugi przypadek, w którym należy bezwzględnie zastosować zasadę "zero tolerancji", to niedawny wybryk niejakiego pana Wojciecha Czuchnowskiego, który nie uznał za stosowne przepuścić jadącej prawidłowo, oznakowanej zgodnie z przepisami Kodeksu Drogowego, uprzywilejowanej kolumny pojazdów Ministerstwa Obrony Narodowej! Czuchnowski bezczelnie sam opisał całe zdarzenie w Gazecie Wyborczej w ten sposób:
"31 marca 2017 r. w Warszawie, ok. 11.15, w rejonie placu Unii Lubelskiej, prowadząc należący do mnie samochód osobowy marki VW Golf, nie dostosowałem się do sygnałów świetlnych, dźwiękowych oraz poleceń funkcjonariusza Żandarmerii Wojskowej i odmówiłem przepuszczenia kolumny samochodów MON."
Czuchnowski nie ukrywa, że postąpił świadomie i celowo, powodowany wyłącznie charakterystyczną dla środowiska, które reprezentuje pogardą dla prawa i dla władzy:
"Był to akt nieposłuszeństwa obywatelskiego, do którego mam prawo... ...Uznałem, że wymuszanie pierwszeństwa przez kolumnę MON jest przejawem arogancji władzy i nie wynika z żadnej nadzwyczajnej potrzeby. Miałem do tego podstawy, ponieważ powszechnie znane są przykłady ostatnich wypadków pojazdów rządowych przewożących polityków." - chuligan, w zupełnie bezczelny sposób tłumaczy nam, że wybicie szyby było jego obywatelskim prawem, a wręcz obowiązkiem! Oczywiście o całym zdarzeniu poinformowały w tym samych, warcholsko-anarchistycznym duchu usłużne media.
"Kolumna samochodów MON próbowała wymusić pierwszeństwo. Dziennikarz "Wyborczej" nie ustąpił" - takim tytułem opatrzył swój tekst w Wirtualnej Polsce Krzysztof Majak.
Jeśli wybryk Czuchnowskiego jest odpowiednikiem wybicia szyby kamieniem przez pospolitego chuligana, to teksty, takie jak tłumaczenie się sprawcy w macierzystej Gazecie Wyborczej ale i tekst Majaka na portalu WP, przypominają mi pozostawione na widoku publicznym wybite szyby okienne. I jedno i drugie, tak samo przekroczenie przepisów ruchu drogowego, jak i aroganckie nagłaśnianie sprawy w łże-mediach, są przykładem szkodliwego wpływu drobnych wykroczeń i bezkarności dla drobnych chuliganów na przestrzeganie prawa i praworządność!  Ktoś musi wreszcie wskazać wandalom ich miejsce. Uświadomić Czuchnowskiemu, że w państwie prawa stawanie na drodze kolumny pojazdów uprzywilejowanych jest łamaniem przepisów. Powiedzieć Majakowi, że kolumna samochodów MON, jeśli jest odpowiednio oznakowana, ma pierwszeństwo z definicji i nie można bezczelnie kłamać, jakoby próbowała je wymusić.
Władza powinna reagować nie tylko na wielkie przekręty, typu złodziejskich reprywatyzacji działek i nieruchomości, czy aferę Amber Gold. Winnych tych przestępstw trzeba wsadzać za kraty na długie lata. Ale nie wolno również pobłażać zachowaniom takim jak postępek Czuchnowskiego. Mam nadzieję, że odpowiednie służby, po rzetelnym śledztwie, wystawią mu mandat, jak pospolitemu chuliganowi, a w razie odmowy jego zapłacenia, skierują sprawę do sądu. A póki co, niżej podpisany wysłał redaktorowi Czuchnowskiemu, na adres redakcji Gazety Wyborczej, egzemplarz Kodeksu Drogowego w wersji dla małych dzieci!
 
 
Lech Mucha
 
Tekst ukazał się w tygodniku Polska Niepodległa (05.04.2017.)
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika spike

08-04-2017 [11:43] - spike | Link:

Ma Pan absolutną rację, dziwię się, że "pan redaktor" jeszcze nie dostał mandatu.
Jest następny przykład "obywatelskiego nieposłuszeństwa" i od strony najwyższej władzy, jaką prezentuje p. prezydent Walz, zapowiadając wszem i wobec, że nie stawi się przed komisję ds. reprywatyzacji, co wg mnie powinno już skutkować, o ile jest to zgodne z prawem, doprowadzenie tej pani przez dwóch uzbrojonych i koniecznie w kominiarkach panów.
Chyba jeszcze jest film na YT, jak pewnego świadka, który nie stawiła się na procesie, policja przyszła do jego domu, by go doprowadzić, ten nie miał zamiaru ich wpuścić, więc wyważali przez pół godziny antywłamaniowe drzwi, by postawić go przed oblicze sądu i potem wypuścić. Gość całe zdarzenie nagrywał.

Odnośnie afer, jak AmberGold, gdzie prawie wszyscy urzędnicy i to wysokiego szczebla, "zaniedbywali" swoje obowiązki, przymykając oko na nielegalnie działającą firmę o charakterze złodziejskim. Spodziewam się, że ci urzędnicy staną przed sądem i jednym z wyroków będzie zakaz piastowania stanowisk urzędniczych wszystkich szczebli, a także dostaną stosowne wyroki karne. Zobaczymy czy "państwo istnieje tylko teoretycznie".
Pzdr.

Obrazek użytkownika Losek

08-04-2017 [16:01] - Losek | Link:

Dziękuję i również pozdrawiam.

Obrazek użytkownika xena2012

08-04-2017 [12:14] - xena2012 | Link:

Do pana Czuchnowskiego może przemówić jedynie mandat adekwatny do wykroczenia.I myślę jak będzie wyglądać komunikacja i o ile zwiększy się statystyka wypadków drogowych jeśli wszyscy zechcemy wzorem tego bałwana okazywać obywatelskie nieposłuszeństwo.

Obrazek użytkownika Losek

08-04-2017 [16:02] - Losek | Link:

Zwłaszcza, że mandat w tymwypadku jest elementem nieposłuszeństwa obywatelskiego. 

Obrazek użytkownika damascen

08-04-2017 [13:08] - damascen | Link:

dodałbym jeszcze do tej wyliczanki "protesty" utrudniające dostęp do grobu Najbliższym - na Wawelu. W tej sprawie (o której sam tu pisałem) mamy jednak jakiś postęp: właśnie poinformowano, że 3 "osoby" zostały już (?) pociągnięte do odpowiedzialności za to skundlone chuligaństwo polityczne.
Ważny tekst, dziękuję (w imieniu nie tylko własnym)!

Obrazek użytkownika Losek

08-04-2017 [16:03] - Losek | Link:

Oczywiście, Ten przykład tu doskonale pasuje.

Obrazek użytkownika michnikuremek

08-04-2017 [13:52] - michnikuremek | Link:

Próbuję sobie wyobrazić pana Czuchnowskiego robiącego podobny numer np. w Moskwie. Następny obraz jaki przedstawia mi moja wyobraźnia to redaktor Czuchnowski leżący na asfalcie z dziurą w głowie......
Ci BORowcy powinni zostać dyscyplinarnie zwolnienie z pracy. A gdyby to był zamach? Co będzie jeżeli to kiedyś naprawdę będzie zamach i zginie ktoś ważny, bo BORowcy boją się opinii wyborczego szmatławca?

Obrazek użytkownika Losek

08-04-2017 [16:01] - Losek | Link:

To byli akurat żandarmi z MON, ale co do reszty to się zgadzam.

Obrazek użytkownika michnikuremek

08-04-2017 [18:09] - michnikuremek | Link:

Tak - nie doczytałem. Ale resztę podtrzymuję. Żandarmi powinni go przynajmniej obezwładnić i aresztować. W ostateczności - zastrzelić.
Jeżeli nadal każdy pętak będzie mógł sobie robić tego typu żarty - dojdzie do nieszczęścia.....

Obrazek użytkownika Losek

08-04-2017 [21:15] - Losek | Link:

Z resztą się zgadzam. :-)

Obrazek użytkownika Marek1taki

08-04-2017 [14:58] - Marek1taki | Link:

To nie jest kwestia nieznajomości przepisów skoro poinformowani zostaliśmy o premedytacji.
W takiej sytuacji jest to agresja skierowana wobec władzy państwowej działającej w stanie wyższej konieczności, że użyję tego określenia w potocznym rozumieniu.
Czy "kogut" był uzasadniony, czy latają jak z piórkiem, to osobna i ważna kwestia. Nie można pozwalać aby taranowano samochody służbowe bo za chwilę będą się bali jeździć na światłach tak jak już władza boi się/ ma zakazane interweniować gdy ma do czynienia z przestępstwem. Zamiast tego szuka pretekstów do interwencji, np. wprowadzając ograniczenia prędkości - to z łatwością egzekwuje.

Obrazek użytkownika Losek

08-04-2017 [15:58] - Losek | Link:

Nieznajomością przepisów jest napisać, że kolumna MON próbowała wymusić pierwszeństwo! A tak napisał ten baran z WP.
Pozdrowienia.  :-)

Obrazek użytkownika Jabe

08-04-2017 [15:39] - Jabe | Link:

A mógł porwać ciężarówkę.

Obrazek użytkownika Losek

08-04-2017 [16:49] - Losek | Link:

Doskonałe podsumowanie! 
Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika Tarantoga

08-04-2017 [15:49] - Tarantoga (niezweryfikowany) | Link:

Cześć Lechu! 
Mnie też zastanawia zupełne odpuszczenie wybryków medialnych,bandyckich i dywersyjnych przez PiS.
Mają wszystkie armaty,tylko nie ma kto ich użyć?
Chyba tylko jedno...PiS rozpoczął wojnę na różnych frontach i jak jeszcze sie weźmie za bandyterkę w Sejmie,na ulicach,w mediach....to Bruksela zwariuje :-))
Słusznie ktoś Ci napisał,że jakby to się stało w Moskwie....to zwłok Czuchnowskiego by nigdy nie odnaleziono.
To samo z kierowcą BOR wiozącym Panią premier...mógł fiacika zmieść z ulicy,mogli go roznieść pociskami z drugiego auta...ale się bali wycia w mediach.
Wyobrażasz sobie?! PREMIER SZYDŁO MA KREW NIEWINNEGO MŁODEGO CHŁOPCA NA RĘKACH!!! 
We Florencji zajechał drogę facet w Ferrari konsulowi USA...i jeszcze pokazał gest "cornuto"....auta już nie ma....złomowisko....a on się długo leczył w szpitalu,złamania,potłuczenia,
rozległe uszkodzenia narządów..."sprawcy nieznani",da się? Ano da się...:-)))

Obrazek użytkownika Losek

08-04-2017 [16:00] - Losek | Link:

Cześć!
Kopę lat... :-)
Na pewno w tym co piszesz, coś jest. Datego my, społeczeństwo, powinniśmy się o taka elementarą sprawiedliwość bić i jej domagać, bo to daje sygnał wpsarcia dla porządkowych działań rządu! Czuchnowscy powinni zostać przykładnie ukarani!

Obrazek użytkownika Tarantoga

08-04-2017 [16:51] - Tarantoga (niezweryfikowany) | Link:

Masz maila na PW.

Obrazek użytkownika Zunrin

08-04-2017 [17:28] - Zunrin | Link:

Ja w kwestii formalnej - skuteczność Giulianiego jest wyolbrzymiana. Bo przestępczość w tym okresie spadała w całym kraju, niezależnie od podejmowanych środków walki z nią. A co zostało po tej wspaniałej erze? Profilowanie rasowe, brutalność policji (również wobec zwierząt - puppycide) i jako pokłosie podejścia "jesteśmy na wojnie z przestępczością" militaryzacja policji. Do tego spore odszkodowania jakie musiała zapłacić nowojorska policja i samo miasto Nowy Jork za działania jej służb.

Obrazek użytkownika ExWroclawianin

08-04-2017 [23:28] - ExWroclawianin | Link:

Zunrin

0/100 Bzdury piszesz chlopie jak najety. Mieszkam na Manhattanie od 1975 roku i wiem co to sie dzialo i dzieje. Mayor Guliani zrobil porzadek z kryminalistami i to jest fakt. Natomiast jak pieprzone lewactwo przychodzi do wladzy to wszystko co dobre odkreca....i taka jest prawda. Lewactwo i porabana bolszewicka cholote trzeba trzymac "krotko za morde" Oni tylko taki jezyk rozumieja,,,,

Obrazek użytkownika xena2012

08-04-2017 [17:32] - xena2012 | Link:

Właściwie to nie wiem co stoi na przeszkodzie żeby Czuchnowskiego ukarać . Przecież sam na Twitterze z dumą ogłasza,że świadomie i złośliwie wymusił pierwszeństwo ignorując przepisy drogowe. Nie pomyślał,że w swojej niepohamowanej nienawiści może spowodować wypadek i uraz nawet ciężki czy śmiertelny? Przecież przepisy mówią jasno o przemieszczaniu się pojazdów uprzywilejowanych.Tu rodzi się pytanie : czy członkowie rządu nie będą mieli niebawem prawa poruszać się po ulicach?

Obrazek użytkownika michnikuremek

08-04-2017 [18:06] - michnikuremek | Link:

Po tej akcji "redaktora" Czuchnowskiego jakiś Ahmed z niemieckim paszportem już wie, że ochroniarze Prezydenta RP czy Premiera - NIE BĘDĄ DO NIEGO STRZELALI, kiedy  zbliży się do kolumny rządowych samochodów na przykład furgonetką wypełnioną semteksem..
Dlaczego nie będą strzelali?
Bo bardziej niż o bezpieczeństwo chronionych osób martwią się o opinie na swój temat, które pojawią się w mediach ubeckich.
Na miejscu Ahmeda już zacząłbym planować zabicie pana prezydenta lub pani premier - skoro to takie proste.....
Prezesie Kaczyński!
Przestańcie szczekać i zacznijcie wreszcie gryźć!!!!!!!
Bo to się wszystko naprawdę źle skończy!!!!

Obrazek użytkownika mmisiek

08-04-2017 [21:58] - mmisiek | Link:

Krótko - nic tak nie rozzuchwala jak bezkarność, a praktykowana obecnie przez PiS hipertolerancja jest na dłuższą (a nawet średnią) metę nieuchronnie samobójcza.
Natomiast aby polityka "zero tolerancji" przyniosła pożądane efekty to wymaga trochę czasu - tego czasu zmarnowano już niestety za dużo. Im później tym gorzej, a ewentualna zmiana pod sam koniec nie da już zupełnie nic.
 

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

09-04-2017 [22:23] - Kazimierz Kozio... | Link:

skoro kierowca publicznie przyznal sie do wykroczenia to czekamy na mandat i punkty karne. zandarmeria musi pewnie zlozyc wniosek do policji.

ale zandarmeria powinna tez zlozyc sprawe w prokuraturze z kilku innych paragrafow o bezpieczenstwie panstwa.

dodatkowo sprawe trzeba zalatwic w specjalnej formie ku nauczce lewackiej holoty. pokaz ZW co potrafisz! zreszta dowodztwo tej grandy niech szykuje sie do cywila i degradacji