Ostatni pokot Agnieszki Holland

Byłem wielkim admiratorem twórczości Agnieszki Holland. Trafiało do mnie to co miała mi do powiedzenia siedząc na składanym foteliku z napisem " Director " bądź " Regisseur " w zależności od tego kto był producentem filmu, jakie wymagania stawiał i czego oczekiwał. Jeśli te oczekiwania trafiały i w moje oczekiwania, w oczekiwania widza wszystko odbywało się bez zgrzytów. Jednak z filmem " Pokot " mam pewien problem bo nie trafia w moje oczekiwania.

Zaznaczam od razu, że filmu nie obejrzałem i nie obejrzę. Matejko też nie był pod Grunwaldem, a jaki piękny obraz pozostawił nam w spadku. Filmu nie obejrzę, bo zniechęciły mnie recenzje w Gazecie Wyborczej i te śródtytuły : ... nadchodzi czas odwetu ? , ... Film uderza celnie w mentalność " dobrej zmiany " itp. kwiatki. Czerscy to jednak mentalni bolszewicy. Dla nich wszystko jest walką, wszystko powstaje po coś, wszystko ma jakieś zadanie do spełnienia. Najczęściej propagandowe. Cóż, truizm o tym jabłku i jabłoni. U nich nic nie powstaje z prostej radości tworzenia, z prostej miłości do sztuki. Wszystko musi być agitką. Gryź - kop - szczuj - bij - zabij - wklep w glebę. Daj czerskim kamerę i taśmę to nakręcą remake " Przeminęło z wiatrem " a po premierze zażądają odwołania Macierewicza jako odpowiedzialnego za wybuch wojny secesyjnej.

Dodatkowo mam prawo pisać o filmie, bo w ubiegłym roku byłem na Berlinale i nawet nie widziałem przewodniczącej jury, Meryl Streep. Ale mogłem widzieć. W tym roku nie poleciałem wcale nie dlatego, że czułem się lekko przeziębiony i zaległem pokotem. Gorączka to nie problem. Nie ma lepszego odbiorcy sztuki przez duże " S " niż odbiorca trawiony gorączką. Nie poleciałem, bo dopłata do sztuki przez duże " S " wydała mi się zbyt wygórowana. Dwa bilety: 395 funtów, dwa dni na Bockwurstach i kartoffelsalat to ok 20  euro + bilety na seans festiwalowy + bilety na S - bahn, U - bahn und Strassenbahn to zdecydowanie za drogo jak na jeden " Pokot " Film nie trafia w moje oczekiwania bo stawia mi bardzo poważne zarzuty, natury moralnej, z powodu mojej mięsożerności. A ja mam haplogrupę chromosomu Y R1a,  geny mięsożercy znad Bajkału i nic tego nie zmieni, ani ja nie pozwolę aby ktoś niepowołany przestawiał łańcuszki w moim genotypie. Może w dzisiejszych, pięknych czasach to pogląd niepopularny, ale ja uważam, że nasza mięsożerność pozwoliła nam skolonizować północ ziemskiego globu. Gdyby nie to dalej gnieździlibyśmy się wzdłuż równika, jedli tapiokę i nie byłoby w lutym Berlinale, ani nawet festiwalu filmowego w Goeteborgu, tam i w  skórach zimno. Nie trafia do mnie argument, że 42 - kilogramowy Hindus nie je, nie pije, a chodzi i żyje. W naszym klimacie to nie przechodzi. Drwal na zrębie, zwalajacy dłużycę, przy 20 stopniowym mrozie, czyli jak się obecnie mówi " mordujący drzewa " ( copyright by Kinga Rusin ) na rzodkiewce i sałacie nie wyrobi normy.

Nie biorę na siebie win za moją i moich przodków mięsożerność. Nie kupuję tego. Ja zasadniczo niczego nie kupuję od ludzi, którzy twierdzą, że kochają cały świat, na drugie imię mają Tolerancja, a w obronie prosięcia gotowi są zagryźć człowieka. Zbyt dużo w życiu widziałem, może dlatego. Zostawmy jednak wątek dobrych wegetarian i złych mięsożerców. Skupmy się na sprawach politycznych.

Ten film dotyka bardzo ważnych spraw politycznych, a tu ja jestem bardzo pryncypialny. Jestem tak pryncypialny jak Adam Michnik, a może nawet jak Holland - senior relacjonujący stalinowskie procesy z Budapesztu. Żadne dzieło filmowe, literackie, żaden program publicystyczny, ani artykuł w gazecie nie wyrządził takiej szkody wizerunkowej byłemu prezydentowi Komorowskiemu, jak ten film. Czy notki informujące o tym, że były prezydent chodzi do lasu wyłącznie z lornetką i teleobiektywem ja zamieszczałem na tym blogu daremnie ? Jestem przekonany, że obecnie wraz z małżonką wożą taczką do lasu brukiew i siano do paśników, a do paśników mniejszych - dla kuropatw - ziarno. Skąd ten bezpardonowy atak na dawne pasje myśliwskie byłego prezydenta, nie jestem w stanie tego zrozumieć. Dlaczego film powstał i został skierowany do rozpowszechniania właśnie teraz, na zawsze pozostanie tajemnicą Jarosława Kaczyńskiego i Agnieszki Holland. Czy przyczyną jest ostatnia aktywność polityczna Bronisława Komorowskiego ? Czy przyczyną jest zwieranie szeregów, tworzenie wspólnego antyreżimowego frontu, sił liberalnych i widmo przegranych wyborów ? Tylko czy ten atak nam nie zaszkodzi ? ile " chorągwi " możemy wystawić w nadchodzących wyborach ? Petru ? bez żartów. Pozostając w łowieckiej atmosferze, to na tę polityczną kuropatwę nie trzeba nawet strzelby, do politycznego " uśmiercenia " wystarczy wystrzał z kapiszona. Grzegorz Schetyna ? darujmy sobie. Polska to nie Stany Zjednoczone, tu nie wygrywają wyborów nawet najbardziej zaawansowane techniki stomatologiczne. Na placu boju pozostaje swojski i przaśny pan Bronek i posiadający sznyt światowy, polityczny wieszak na  ładnie skrojone  garnitury, Donald Tusk. Zatem powrót Komorowskiego do polskiej polityki jest jak najbardziej realny. Stąd ten atak ze strony tak niespodziewanej. Cóż, prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Powrót byłego prezydenta na pewno dla niektórych będzie źródłem lekkiego zawodu, na pewno sprawi pewien dyskomfort estetyczny - my jesteśmy przyzwyczajeni, że zbawca wraca na białym koniu - a Bronisław Komorowski zapowiedział na wiecu w Poznaniu, że wróci z dechą i będzie walił po łbach, bo z niektórymi inaczej się nie da. I dobrze, tak trzeba, choć pewnie polityczni esteci napiszą " jaki szlachcic taka i karabela " A niech piszą, byleby paszkwilów antyłowieckich nie kręcili. Sprawy wizerunku to dla nas kwestia kluczowa w nadchodzącym, politycznym zwarciu reżimu z siłami postępu.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

20-02-2017 [02:15] - wielkopolskizdzichu | Link:

Bełkot to jakiś.  Pan obejrzał ten film albo nie. Reżyser może się nie podobać  za względu na urodę lub  z powodu poglądów ale co to ma do filmu?

Obrazek użytkownika stefano

20-02-2017 [08:48] - stefano | Link:

"Nagroda dla Agnieszki Holland oznacza, że odrzucono już ostatnie pozory. To znaczy, że Niemcy za pomocą nowej propagandy rozpoczynają starania o odzyskanie ziem zachodnich. Ta propaganda, jest z naszego punktu widzenia słaba i żenująca, ale jak to zostało powiedziane wczoraj, znaleziska Himmlera też były słabe i żenujące, a jednak front ruszył. Póki co mamy film o tym, że Polacy, wespół ze swoimi katolickimi kapłanami mordują zwierzęta. To jest pierwszy krok. Za dwa lata Holland zrobi film o tym, że Polacy mordują cyganów, a potem kolejny o tym jak mordowali żydów. Filmy te zostaną nagrodzone wejdą do kin, a publiczność, która jest już tak ogłupiała, że wierzy w smog, będzie klaskać i domagać się wymierzenia kary samej sobie." ŻRÓDŁO:  http://bit.ly/2kBaQzQ

Obrazek użytkownika michnikuremek

20-02-2017 [08:50] - michnikuremek | Link:

Pani Holland pozostanie w naszej pamięci jako twórczyni programu politycznego KODu: "Żeby było tak jak było". :)

Obrazek użytkownika stefano

20-02-2017 [08:52] - stefano | Link:

http://bit.ly/2kBaQzQ

Nagroda dla Agnieszki Holland oznacza, że odrzucono już ostatnie pozory. To znaczy, że Niemcy za pomocą nowej propagandy rozpoczynają starania o odzyskanie ziem zachodnich. Ta propaganda, jest z naszego punktu widzenia słaba i żenująca, ale jak to zostało powiedziane wczoraj, znaleziska Himmlera też były słabe i żenujące, a jednak front ruszył. Póki co mamy film o tym, że Polacy, wespół ze swoimi katolickimi kapłanami mordują zwierzęta. To jest pierwszy krok. Za dwa lata Holland zrobi film o tym, że Polacy mordują cyganów, a potem kolejny o tym jak mordowali żydów. Filmy te zostaną nagrodzone wejdą do kin, a publiczność, która jest już tak ogłupiała, że wierzy w smog, będzie klaskać i domagać się wymierzenia kary samej sobie. 

Obrazek użytkownika michnikuremek

20-02-2017 [09:23] - michnikuremek | Link:

Najsmutniejsze jest to, że jesteśmy obrabiani propagandowo za nasze pieniądze. Pani Holland pewnie dostała na swoje "dzieło" dotację z PISFu czyli z kieszeni polskiego podatnika. A jakie filmy kręci się i będzie się kręcić łatwo się domyślić - to co opowiada w wywiadach szara eminencja tej instytucji Jerzy Stuhr nie pozostawia złudzeń.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

20-02-2017 [12:31] - zbieracz śmieci | Link:

Miłośc do holland i jej fturczości uważałem za pewien rodzaj zboczenia a te jak wiadomo są nie do wyleczenia.Tak sądziłem ale jak zwykle są wyjątki i wylecznie jest 
jednak możliwe a mni pozistaje tylko pogratulkować.
Co do gajowego to jaki strzelec takie wyniki ,kilka razy podprowadzano mu pod sama ambonę rudego jelenia z okazałym porożem i nic z tego ,inaczej jak z przyłożenia bronek niczego nie ustrzeli.