Kompromitacja rządu-KE broni polskich pracowników

1. Przedstawiciele Komisji Krajowej Związku Zawodowego Solidarność poinformowali w ostatni piątek, że w reakcji na ich skargę do Komisji Europejskiej, zdecydowała ona o wszczęciu wobec Polski procedury o naruszenie unijnego prawa dotyczącego umów o pracę na czas określony.
Chodzi o nieprawidłowe wdrożenie do polskiego prawa unijnej dyrektywy z 1999 roku, która miała na celu ograniczenie ilości umów o pracę na czas określony, a także usuniecie licznych nadużyć związanych z ich stosowaniem.
Była to pierwsza skarga jaką zdecydowała się złożyć w Brukseli „Solidarność” i nastąpiło to po licznych wystąpieniach związkowców do rządu Donalda Tuska o usunięcie tych nieprawidłowości poprzez zmianę polskiego prawa w tym zakresie.
Ponieważ pomimo tych monitów związkowców, nie było żadnej reakcji polskiego rządu we wrześniu 2012 roku, skarga została przesłana do Komisji Europejskiej, a ta po zbadaniu polskiego prawodawstwa w zakresie umów o pracę na czas określony, a także jego stosowania w praktyce, zdecydowała się na rozpoczęcie wobec Polski wspomnianej procedury.
2. Po pierwsze Komisja Europejska ma zastrzeżenia związane z nadużywaniem tej formy zatrudnienia w Polsce.
Nasz kraj jest niestety niechlubnym liderem w UE pod względem tej formy zatrudnienia. W ten sposób zatrudnionych jest w naszym kraju aż 27% ogółu pracowników podczas gdy średnia unijna jest blisko o połowę niższa i wynosi 14%.
Po drugie, zwraca uwagę na zbyt dużą różnicę pomiędzy długością okresu wypowiedzenia w umowach o pracę na czas nieokreślony i w umowach o pracę na czas nieokreślony.
W tych pierwszych ten okres wynosi w Polsce 3 miesiące w tych drugich zaledwie 2-tygodnie i to zdaniem Komisji oznacza mniej korzystne traktowanie pracowników zatrudnionych na czas określony bez obiektywnego uzasadnienia.
Po trzecie KE uważa, że okres jaki musi upłynąć pomiędzy dwoma umowami na czas określony dla tego samego pracownika jest w naszym kraju zbyt krótki aby nie były one uznane „za następujące po sobie”.
Wreszcie po czwarte KE uważa, że użyte w polskim prawie pojęcie „zadań realizowanych cyklicznie” w ramach którego dozwolone jest nieograniczone zawieranie następujących po sobie umów o pracę na czas określony, nie jest wystarczająco precyzyjnie opisane w tym prawie.
3. Otwarcie procedury o naruszenie unijnego prawa jest jak już wspomniałem pierwszym etapem przywołania polskiego rządu do doprowadzeniu naszego prawa do porządku.
Jeżeli nie będzie jego właściwej reakcji wtedy KE, rozpocznie drugi etap postępowania czyli wyśle do Polski tzw. uzasadnioną opinię i dopiero przy braku reakcji na to wystąpienie, rozpoczyna się trzeci etap czyli skarga na polski rząd do unijnego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu.
Wypada mieć nadzieję, że już uruchomienie przez KE tego pierwszego etapu procedury o naruszenie unijnego prawa, spowoduje reakcję polskiego rządu i do Sejmu wpłynie propozycja  nowelizacji polskiego prawa w tym zakresie.
4. Niezależnie jednak od tego jak ta sprawa się ostatecznie zakończy już w tej chwili można powiedzieć, że doszło do gigantycznej kompromitacji rządu Donalda Tuska, ponieważ to nie on, a Komisja Europejska występuje w obronie interesów polskich pracowników.
Jeżeli weźmiemy również pod uwagę, że podczas już ponad 6 letnich rządów Donalda Tuska także inne rodzaje tzw. umów śmieciowych, są w Polsce nadużywane na ogromną skalę (umowy o dzieło, umowy zlecenia, przymuszanie pracowników do tzw. samozatrudnienia), to dopiero widać jak bardzo antypracownicza jest ta ekipa rządowa.
Być może to zdecydowane wystąpienie Komisji Europejskiej w obronie polskich pracowników, będzie wystarczającym ostrzeżeniem dla rządu Donalda Tuska i wreszcie zabierze się on za tworzenie prawa chroniącego interesy pracowników.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika gorylisko

22-12-2013 [10:34] - gorylisko | Link:

przejmą się tym ?

Obrazek użytkownika kasia

22-12-2013 [11:45] - kasia | Link:

Zwiazki Zawodowe potrafia jedynie organizowac " pikniki" w obronie pracownikow,
pozwalaja sie tez wyrzucic z sejmu a lataja na skargi do Brukseli...

Co ta za zwiazki ktore PRZELKNELY wyrzucenie dwa i pol miliona podpisow obywateli
do kosza w sprawie emerytura 67 a walcza o umowy smieciowe i inne bzdety???

Moze Polacy nie chca tez pracowac i placic skladki do konca zycia na wczesniejsze
wysokie emerytury uprzywilejowanych grup spolecznych???

To co proponuje Solidarnosc jest zarznieciem wielu malych i srednich polskich firm
bo zatrudnianie na umowy na czas nieokreslony w obecnej sytuacji gospodarczej Polski
jest zalozeniem sobie sznura na szyje przez wlascicieli tych firm...

W obecnej sytuacji marzeniem kazdego kto prowadzi jakakolwiek firme( oprocz wielkich korporacji
i bankow) jest to zeby przetrwac i utrzymac sie na rynku....

Tak wiec jestescie ODERWANI OD RZECZYWISTOSCI....panowie zwiazkowcy...chyba ze zalezy wam
zeby Polska byla do konca sprzedana i Polacy mogli pracowac u OBCYCH .....DO KONCA
SWEGO ZYCIA...
Gdzie byli panowie zwiazkowcy gdy polskie firmy byly sprzedawane
za " czapke gruszek"?????

Obrazek użytkownika kryniu

22-12-2013 [16:58] - kryniu | Link:

dotarło ,że można prawo unijne wykorzystać dla poprawy losu pracowników,minęło kilka lat jak unijna dyrektywa obowiązuje dobrze ,że wreszcie do niej dotarto.Cenię Pana za to ,że Pan poważnie traktuje obowiązki posła w PE bo jeden z nadania PIS-to chyba nie kuma po co tam jest,skuma jak wyleci na zbity pysk z list!Pozdrowienia i wszystkiego najlepszego z okazji Świąt Bożego Narodzenia,piszę pełny tekst ,żeby nie wyszło jak służce na ministerstwie edukacji.Bo przecież nie żadnej ministry,tfu!