Prof. Jan Czochralski 2013

7 grudnia 2012 r. w związku z 60 rocznicą śmierci profesora Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2013 rokiem prof. Jana Czochralskiego, który obok Mikołaja Kopernika i Marii Skłodowskiej-Curie jest najbardziej znanym polskim uczonym na świecie.
Czy pamiętacie, że Jan Czochralski był i jeszcze jest w Polsce patronem roku 2013?

z

Wielki uczony, znany dotychczas tylko w wąskich środowiskach, w wyniku rozpoczętego procesu edukacji staje się rozpoznawalny w społeczeństwie polskim bardzo powoli. Poprzez przywracanie Jego pamięci i roli prekursora w światowej rewolucji technologicznej, która w konsekwencji doprowadziła do powstania cyfrowego świata XXI wieku. Uświadamiamy sobie, że to zapomniany Polak z Kcyni, profesor Politechniki Warszawskiej jest współautorem współczesnej cywilizacji. Główne odkrycie Jana Czochralskiego miało związek z powstaniem w późniejszym okresie łączności i sieci internetowej.
O tym pisałem ostatnio w notce p.t. Rok ojca światowej elektroniki prof. Jana Czochralskiego http://zbigwie.salon24.pl/486230,2013-rok-ojca-swiatowej-elektroniki-prof-jana-czochralskiego.
Powoli rok prof. Czochralskiego dobiega końca. Zarówno jego miasto rodzinne, jak i wiele innych podmiotów i instytucji, w tym przede wszystkim Politechnika Warszawska i Polskie Towarzystwo Wzrostu Kryształów oraz mnóstwo polskich uczelni wyższych było inicjatorem i organizatorem przedsięwzięć promujących postać i dorobek Jana Czochralskiego. Patronat honorowy nad obchodami sprawowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a koordynacją obchodów krajowych dowodziła Politechnika Warszawska. Prof. Mirosław Nader z PW był powołany na Krajowego Koordynatora Obchodów Roku Czochralskiego.

z Prof. Jan Czochralski. Zdjęcie ze strony http://www.janczochralski.com/. z Profesor Czochralski z rodziną. Zdjęcie ze strony http://www.janczochralski.com/.

Ten mało w Polsce znany Wielki Polak powinien stać się rozpoznawalnym w każdej polskiej rodzinie.
Dla realizacji tego celu odbyło się wiele imprez propagujących jego imię:
·    Liczne seminaria organizowane przez wyższe uczelnie i Komitet Krystalografii PAN na temat prac Jana Czochralskiego.
·    Wystawy poświecone postaci prof. Czochralskiego, a w tym wystawa zorganizowana przez jego rodzinne miasto Kcynię.
·    Wykłady naukowców (również niemieckich z Leibniz-Institut für Kristallzüchtung) dotyczące dorobku naukowego Profesora.
·    Ogłoszono różnego rodzaju konkursy, m.in. o Nagrodę Naukową im. Prof. Jana Czochralskiego.
·    Odbył się XVII  Światowy Kongres Wzrostu Kryształów w Warszawie. Była to najważniejsza impreza o randze międzynarodowej podczas Roku Jana Czochralskiego, w której wzięło udział ponad 800 naukowców z całego świata.
·    Dnia 8 lutego 2013 r. ukończony został kilkuminutowy film pt. „Jan Czochralski - wielki nieznany. Pocztówki z życia”, którego twórcą jest znany artysta Andrzej Kałuszko. Jest to krótka historia wybitnego polskiego naukowca. Film został przygotowany na zlecenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego..
·    Znany badacz dziejów prof. Czochralskiego dr Paweł Tomaszewski z Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN we Wrocławiu, który od 1984 r. zgłębia jego biografię napisał książkę p.t. pt. „Powrót. Rzecz o Janie Czochralskim”. Książka została przetłumaczona na język angielski i wydana.
·    Polskie Towarzystwo Chemiczne ufundowało tablicę, która będzie umieszczona na ścianie przedwojennego domu Państwa Czochralskich przy ul. Nabielaka 4 w Warszawie. 

z ·   Odsłonięto tablicę pamiątkową w dniu 27 kwietnia 2012 r. w Gmachu Technologii Chemicznej w Politechnice Warszawskiej. z ·    Audytorium im. Prof. Jana Czochralskiego zostało odsłonięte 27 kwietnia 2012  r. w Politechnice Warszawskiej. z ·   W dniu 15 listopada 2013 roku o godzinie 12:50 zostało uroczyście odsłonięte popiersie prof. Jana Czochralskiego autorstwa rzeźbiarza Marcina Nowickiego, nauczyciela na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Monument jest prezentowany przed Małą Aulą w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej. W uroczystości udział wzięła m.in. Hanna Zielińska, wnuczka słynnego naukowca oraz przedstawiciele Kcyni. z Pod małą aulą Politechniki Warszawskiej nasz wzrok już przyciąga popiersie polskiego chemika, wynalazcy metody pozyskiwania monokryształów krzemu oraz wielkiego patrioty. z Brązowe popiersie Profesora.

Poniżej przedstawiam główne punkty działań władz Polski oraz  Politechniki Warszawskiej mające na celu zrehabilitowanie się wobec prof. Jana Czochralskiego i ogółu Polaków:
1. Uchwała Sejmu RP z dnia 07.12.2012 r. w sprawie ustanowienia roku 2013 Rokiem Jana Czochralskiego.
2. Uchwała Senatu  PW z dnia 21.11.2012 r. w sprawie ogłoszenia roku 2013  rokiem profesora Jana Czochralskiego w Politechnice Warszawskiej.
3. Uchwała Senatu  PW z dnia 29.06.2011 r. w sprawie przywrócenia dobrego  imienia profesora Jana Czochralskiego. 
4. Uchwała Senatu  PW z dnia 23.06.1993 r. w sprawie próby rehabilitacji profesora Jana Czochralskiego. Senat Politechniki Warszawskiej po zapoznaniu się z materiałami i opinią Senackiej   Komisji ds. Historii  i Tradycji oraz stanowiskiem Senackiej komisji ds. Etyki  zawodowej:- nie widzi potrzeby ani możliwości reasumpcji uchwały Senatu PW z dnia 19 grudnia 1945 r. w sprawie profesora Jana Czochralskiego - uważa, że zarówno dorobek naukowy jak i organizacyjny profesora o doktora honoris causa Politechniki Warszawskiej Jana Czochralskiego oraz Jego nowoczesne widzenie związków nauki i techniki z praktyką gospodarczą, przynoszą zaszczyt naszej Uczelni i stanowią integralna część jej dziedzictwa.  
5. Stanowisko Senatu  PW z 19 grudnia 1945 roku -  Senat PW uchwala: „dr Jan Czochralski od końca 1939 roku przestał być uważany przez grono profesorów za profesora Politechniki Warszawskiej i uchwala dać odpowiedź,  że sprawa podjęcia pracy w Politechnice przez Jana Czochralskiego jest nieaktualna”, mimo umorzenia śledztwa przez Specjalny Sąd Karny PRL w sierpniu 1945 r.
6. Rok 1929 – Senat Politechniki Warszawskiej nadaje prof. Janowi Czochralskiemu tytuł doktora honoris causa.

z

Niezasłużenie nazwisko Profesora pozostawało do dnia 29 czerwca 2011 roku z piętnem kolaboranta, co wcześniej silnie dzieliło środowisko akademickie. Uchwała Senatu Politechniki Warszawskiej z dnia 29.06.2011 roku zamyka prowadzony latami publiczny dyskurs akademicki, bowiem wszystkie posądzenia miały charakter osobistych odczuć i domniemań. -  Tak oznajmił prof. Nader.
Sądzę, że należy podkreślić, że chyba tylko z punktu widzenia zapewne Senatu Politechniki Warszawskiej nazwisko Jana Czochralskiego pozostawało w wolnej Polsce zanumerowanej jako III Rzeczpospolita, z piętnem tego wyimaginowanego kolaboranta. Każdy, kto słyszał o prof. Czochralskim wiedział przecież jeszcze w okresie PRL-u, że oskarżanie go o kolaboracje było paskudną grą. Nie wiem, w którym roku profesorowie Politechniki Warszawskiej zaczęli wymieniać nazwisko Jana Czochralskiego swoim studentom początkowo na wydziale łączności, a później elektroniki. Sam z jego nazwiskiem oraz nazwą metody Czochralskiego zetknąłem się pod koniec studiów z publikacji nie w języku polskim.
Dalej dr hab. inż. Mirosław Władysław Nader prof. PW, krajowy koordynator obchodów Roku Jana Czochralskiego napisał:
Pozostaje naszym celem i  pragnieniem, aby obchody  przyczyniły się do fortyfikacji miejsca Jana Czochralskiego w Panteonie Nauki Polskiej. Jako naukowcy, a w szczególności profesorowie Politechniki i innych uczelni technicznych w Polsce, musimy dbać o prawdę  i o właściwą ocenę dorobku naszych Profesorów, absolwentów i  pracowników w przestrzeni historycznej i publicznej. Poprzez przywracanie pamięci o Czochralskim i podkreślanie Jego roli prekursora w  światowej rewolucji technologicznej, która doprowadziła do powstania cyfrowego świata XXI wieku, uświadamiamy sobie i  innym, że zapomniany Polak z  Kcyni, profesor Politechniki Warszawskiej jest współtwórcą współczesnej cywilizacji. W przypadku prof. Jana Czochralskiego dorobek ten broni się sam. Chodzi jedynie o Jego dalszą promocję na arenie krajowej i międzynarodowej, ale to proces zakrojony na wiele lat.”
Doskonale, że profesorowie Politechniki Warszawskiej postanowili wreszcie dbać o prawdę. Szkoda, że dopiero po wielu, wielu latach, kiedy to o tę prawdę zupełnie nie dbali.
Na Politechnice Warszawskiej spoczywa teraz zadanie budowania poczucia dumy w środowisku naukowym i w społeczeństwie w związku z wielkim wkładem polskiego uczonego w rozwój nauki - dotychczas znanego tylko wąskiemu gronu specjalistów.
Przecież to właśnie uczeni, profesorowie i władze Politechniki Warszawskiej ponoszą  szczególną odpowiedzialność za to, że postać prof. Czochralskiego jest tak mało znana w społeczeństwie polskim.
Na całym świecie włącznie z naszymi wszystkimi sąsiadami była i jest znana już od dawna!
Politechnika Warszawska uważa, że jej wkład w obchodzenie Roku Jana Czochralskiego był absolutnie wystarczający.
Czy rzeczywiście był wystarczający?
Elektronik - rektor Politechniki Warszawskiej prof. Jan Szmidt, ani Senat nie wystąpił do władz Warszawy o przemianowanie ulicy Nabielaka na ul. prof. Jana Czochralskiego.
Nie pomyślał też o możliwości nadania Politechnice Warszawskiej imienia prof. Jana Czochralskiego.
Nadal pozostają pytania:
Czy Senat Politechniki Warszawskiej zrobił już wszystko dla prof. Czochralskiego?
Czy spłacił swój dług wobec Profesora?
Obok Mikołaja Kopernika i Marii Skłodowskiej-Curie prof. Czochralski był i jest najbardziej znanym polskim uczonym na świecie.
Czy na koniec roku 2013 stał się również szeroko znanym w Polsce?
Wszystkie odpowiedzi na te cztery pytania są negatywne!

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Strabon - Herodot

22-11-2013 [22:59] - Strabon - Herodot | Link:

na 15 stronie czasopisma internetowego Kraj.info.pl

Obrazek użytkownika Zbigwie

24-11-2013 [11:58] - Zbigwie | Link:

Dziękuję.
Nie znałem tego.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

24-11-2013 [12:57] - NASZ_HENRY | Link:

prof. Jan Szmidt to naukowiec żyjący z nauki a prof. Jan Czochralski to uczony żyjący dla nauki ;-)