Internet po polsku

   Jedenaście dni temu, 6.11.2013, portal Wirtualnemedia.pl opublikował  /TUTAJ/ dane o rozpowszechnieniu Internetu w Polsce.  Jest to badanie World Internet Project /w Polsce prowadzone od 2010 roku z inicjatywy Gazeta.pl. oraz Orange Polska/.  Jak twierdzi portal: "W br. badanie zostało przeprowadzone od 29 maja do 24 czerwca metodą wywiadów indywidualnych w domach respondentów (CAPI). Objęło reprezentatywną, losowo-kwotową grupę 2002 Polaków w wieku 15 lat i więcej.".

  Dowiadujemy się z niego, że:

  "Korzystanie z internetu deklaruje 62 proc. Polaków, z których każdy tygodniowo spędza w sieci średnio 15 godzin i 40 minut. Wśród internautów laptopy są popularniejsze od komputerów stacjonarnych, a rzadko do przeglądania sieci służą tablety. (...)  wśród Polaków w wieku 15-24 lat aż 97 proc. korzysta z internetu, o tyle wśród osób mających 60 lat i więcej - tylko 17 proc. Internauci w wieku 15-19 lat spędzają w sieci średnio 23 godziny tygodniowo, a ci w wieku minimum 60 lat - 10 godzin.".

  Warto porównać to z podobnym badaniem z kwietnia 2011 roku  /TUTAJ/.  Wtedy było tak:

  "Z internetu korzysta 54,2 proc. Polaków – wynika z najnowszego badania NetTrack (grudzień 2010 - luty 2011). Coraz popularniejsze są serwisy Facebook i YouTube.
54,2 proc. to rekordowa penetracja internetu wśród Polaków. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców naszego kraju daje to 16,32 mln osób korzystających z sieci.".

  Obecnie jest 62%, co oznacza, że ilość internautów w Polsce wzrosła do ok. 18,67 mln, czyli o ok. 2,35 mln w ciagu dwóch i pół roku

Czego jeszcze możemy się dowiedzieć z badania World Internet Project?  Choćby tego, że:

  "W grupie internautów 70 proc. ma laptopy, 75 proc. - komputery stacjonarne, a 12 proc. - tablety. Już 28 proc. użytkowników sieci łączy się z nią za pomocą smartfonów, a wśród osób w wieku 15-29 lat - prawie 40 proc. Aż 46 proc. internautom zdarza się korzystać jednocześnie z wielu urządzeń i mediów.".

  A co  właściwie robią Polacy w sieci?   74% ogląda rysunki lub zdjęcia, 67% słucha muzyki, 62% ogląda filmy wideo.  Aż 77% korzysta z portali społecznościowych.  Informacji lokalnych krajowych lub ze świata szuka w sieci 2/3 internautów, a 47% przynajmniej raz w tygodniu otrzymuje informacje, newsy z portali społecznościowych.

  Te dane na temat korzystania z informacji są jednak sprzeczne z innym badaniem opublikowanym 15.11.2013  /TUTAJ/, z którego wynika, że aż 94% polskich internautów czyta newsy online /średnia dla całej Europy to 80%/.

  World Internet Project zajął się też tymi, co NIE korzystają z Internetu.  Okazuje się, że ok. 35% respondentów nigdy nie miała z nim do czynienia, a ok. 4% zrezygnowało z niego.  Najczęściej podawany powód to: "bez Internetu jest mi lepiej".

  Jakie wnioski można wysnuć z tego?  Przede wszystkim porównanie danych z 2011 i 2013 roku wskazuje na to, że ilość polskich internautów powiększa się o ok. 1 mln rocznie, a więc dość szybko.  Co więcej, większość z nich jest aktywna, szuka  w sieci informacji i znajduje je.  Z zaniżonej, być może, oceny World Internet Project wynika, że robi tak ponad 12 mln osób.  Internet już pozostawił telewizję daleko w tyle jako dostarczyciela informacji, zwłaszcza dla młodego pokolenia.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika dogard

18-11-2013 [09:00] - dogard | Link:

ze czesc familii oglad tv ,a inni wcale sie nia nie interesuja.W jednym pokoju telewizor sobie gra, w innych pomieszczenich grzeja sie kompy i laptopy....

Obrazek użytkownika elig

18-11-2013 [12:45] - elig | Link:

  No tak. Z przytoczonych badań wynika, że babcia ogląda telewizję, a wnuczek nie wychodzi z Internetu.