Ignoranci (???) z tytułami profesora

Od kilku miesięcy wszystkie media mówią otwarcie o zapaści sondażowej Platformy Obywatelskiej. Powiem więcej, nawet trio Paradowska – Żakowski – Wołek przyznaje zgodnym chórem, że partia Donalda Tuska dołuje sondażowo w trendzie ustalonym i, że to już koniec Platformy (sam słyszałem w radio TOK FM).
 
Słowem każdy w miarę rozgarnięty Polak widzi ewidentną katastrofę partii rządzącej. 

Z drugiej strony, wszystkie ośrodki badania opinii publicznej od miesięcy sygnalizują blisko dziesięciopunktową przewagę PIS-u nad Platformą, utrzymującą się również z w trendzie ustalonym.
 
Aż tu raptem, fiku miku na patyku i jak Filip z konopi wyskakuje sondaż Centrum Badania Opinii Społecznej CBOS:
 

PO 25%; PIS 23% 

I tutaj zaczyna się poważny problem. Bowiem, o ile politycy mogą w pewnym sensie grać sondażami dotyczącymi preferencji politycznych Polaków, to naukowcom czegoś takiego robić żadną miarą nie wolno, bowiem obowiązuję ich przestrzeganie zasad kodeksu rzetelności badań naukowych. 

Wynik sondażu CBOS jest tak drastycznie odmienny od wyników podawanych przez kilkanaście pozostałych ośrodków badania opinii społecznej, że statystycznie rzecz biorąc nie może być wiarygodny.

Przekładając to rzetelność badań naukowych, albo mamy do czynienia z błędem sztuki, albo z zafałszowaniem prawdy naukowej – to jest chyba bezsporne.
 
Nie mniej jednak moim zdaniem w każdym z tych dwu przypadków, autorzy opublikowanych badań dyskwalifikują się jako naukowcy. 
Nasuwa się więc pytanie dlaczego tak się dzieje?
 
A może dlatego, że CBOS jest fundacją nadzorowaną przez premiera, której działalność jest finansowana z budżetu państwa w ramach środków przeznaczonych na Kancelarię Prezesa Rady Ministrów??? W Internecie wyszukałem, że w ustawie budżetowej na rok 2013 zapisano na ten cel 3,3 miliona złotych – niemała sumka, nieprawdaż?
 
Poszukałem więc w Internecie, kto wchodzi w skład rady fundacji CBOS. I co ja widzę? Cała plejada naukowców, a jakże by inaczej z tytułami profesora. Warto przytoczyć skład osobowy tej Rady: 
Dyrektor naczelny:
Prof. Renata Suchocka UAM – socjolog
Członkowie rady:
Prof. Henryk Domański – AN – socjolog
Prof. Jarosław Górniak – UJ – socjolog
Prof. Krzysztof Kosela – UW – socjolog
Prof. Anna Kubiak – UL – socjolog
Prof. Bogdan Mach – PAN – socjolog i politolog
Prof. Radosław Markowski – SWPS – socjolog
Prof. Krzysztof Zagórski – ALK – nauki społeczne
 
A więc ośmiu profesorów sygnowało, należy przypuszczać, że nie bezinteresownie wynik sondażu, z którego śmieje się cała Polska, czyli de facto, mówiąc brzydko, wygłupiło się na oczach obywateli naszego państwa. To, że się ośmieszyli to jeszcze pół biedy. Sęk w tym, że sprzeniewierzono się zasadom etosu profesora i kodeksu etyki pracownika naukowego.
 
To, że się sami ośmieszyli to już ich sprawa. Ale sprawą ogólno społeczną jest, że „uczeni”, którym nadano najwyższy tytuł naukowy zrobili pośmiewisko z całej nauki polskiej, a to już nie jest do śmiechu bynajmniej.
 
Więc na koniec chciałbym uprzejmie zapytać profesorów z Komisji ds. etyki w nauce Polskiej Akademii Nauk jak oceniają pracę profesorów tworzących Radę Fundacji CBOS w rzeczonym temacie, ma się rozumieć pod względem etycznym.
 
Szczególnie, że w preambule opracowanego przez Komisję ds. etyki w nauce PAN „Kodeksu Etyki Pracownika Naukowego” (Załącznik do uchwały Nr 10/2012 Zgromadzenia Ogólnego PAN, z dnia 13 grudnia 2012) czytamy, cytuję:

„Wartości etyczne, standardy rzetelności naukowej oraz dobre praktyki w nauce uwydatniają etyczną i społeczną odpowiedzialność naukowców. Podkreślając społeczno-etyczny kontekst badań oraz problemy dotyczące rzetelności w nauce, należy rozróżnić ich dwie kategorie: te, które odnoszą się do samej nauki i jej rzetelności oraz te, które wynikają ze związków nauki ze społeczeństwem. Nie ma, rzecz jasna, idealnej granicy podziału między tymi kategoriami. Pytania etyczne pojawiają się wtedy, gdy naukę rozpatruje się właśnie w szerszym, społecznym kontekście. Naukowcy muszą być bowiem świadomi swej szczególnej odpowiedzialności względem społeczeństwa i dobra ogółu ludzkości…”, koniec cytatu.

Dla porządku podaję skład osobowy Komisji ds. etyki w nauce Polskiej Akademii Nauk: 
Przewodniczący:
Prof. Andrzej Zoll
Członkowie:
Prof. Osman Achmatowicz
Prof. Andrzej Białynicki-Birula
Prof. Andrzej Górski, czł. rzecz. PAN
Prof. Janusz Limon, czł. rzecz. PAN
Prof. Tadeusz Luty
Prof. Piotr Węgleński, czł, rzecz. PAN
Prof. Franciszek Ziejka
 
Bardzo jestem ciekaw, czy będzie jakiś odzew na moją prośbę ze strony Komisji ds. etyki w nauce PAN oraz Rady Fundacji CBOS. 
Z wielkim zainteresowaniem przeczytam również komentarze Internautów na temat poruszonej w notce sprawy. 
Krzysztof Pasierbiewicz
(nauczyciel akademicki)
 
Post Scriptum 
Choć przeszedłem niedawno na uczelnianą emeryturę, moje notki podpisuję imieniem i nazwiskiem z dopiskiem „nauczyciel akademicki” do czego upoważnia mnie wypowiedź Jego Magnificencji Rektora mojej Almae Matris Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie pana profesora Antoniego Tajdusia, który żegnając się z odchodzącymi naukowcami powiedział, cytuję z pamięci:
 
„To, że ustępujecie Państwo miejsca młodszym wcale nie oznacza, że przestajecie być nauczycielami akademickimi. Powiem więcej, mam nadzieję, że będziecie Państwo nadal czynnie uczestniczyć w sprawach związanych z naszym środowiskiem i dbać o dobre imię polskiej nauki …”, koniec cytatu.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Magdalena

20-09-2013 [18:20] - Magdalena | Link:

w okresie gdy manipulacja opinią publiczną była niezbędna i godnie podtrzymuje swoje obowiązki :)

Obrazek użytkownika pst

20-09-2013 [20:01] - pst | Link:

Zdaje się, że spodziewa się Pan wyraźnych zmian na lepsze w wyniku wyborów. Na czym opiera Pan swoje nadzieje?

Obrazek użytkownika Grisza

20-09-2013 [21:14] - Grisza | Link:

jest to odpowiedź tak oczywista, że trudno zroumieć dlaczego pytasz. Otóż rządząca partia, Platforma Obywatelska, ma po 6 latach na swoim koncie likidację przemysłu stoczniowego, kilkanaście bardzo dużych afer (nierozliczonych i zamiecionych pod dywan przez dyspozycyjnych urzędników), likwidację polskiego przemysłu motoryzacyjnego, ciężkiego, zniszczenie wojska (chcą wrócić do starego systemu poborowego!), paraliż służby zdrowia, likwidacje posterunków policyjnych, małych sądów oraz szkół i przedszkoli, następnie wyjazd 2 milinów obywateli za chlebem za granicę, kompletną demoralizację prokuratury i służb śledczych (Smoleńsk), zniszczenie aż do kości kultury dialogu politycznego oraz...nie będę dalej wymieniał bo nie ma na to miejsca. Trudno wyobrazić sobie co może być jeszcze gorszego od rządów PO, może poza wojną (choć Warszawa pod rządami elyty z PO wygląda jakby dopiero co skończyło się Powstanie).
Zatem prostą rzeczą jest nadzieja, że zmiana przyniesie coś lepszego niż ta przepotworna megadestrukcja jaką zafundowała nam "światła" i "nowoczesna" Platforma Obywatelska.

Obrazek użytkownika pst

20-09-2013 [21:28] - pst | Link:

Dla ludzi, którzy nam to wszystko zafundowali rzeczywista utrata władzy oznacza w najlepszym razie wieloletnie więzienie. Czy oni tak po prostu nie odejdą? Czy naród, który przez tyle lat pozwalał się oszukiwać, poniżać i okradać, którym Smoleńsk nie wstrząsnął, w którym w zasadzie nikt nikomu nie wierzy jest w stanie ich pogonić?

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

20-09-2013 [22:57] - Krzysztof Pasie... | Link:

"Włączę się i odpowiem na Twoje pytanie gdyż jest to odpowiedź tak oczywista, że trudno zrozumieć dlaczego pytasz..."
------------------------------------
Zapewne słyszał Pan o tak zwanych pytaniach retorycznych.

Ale ja jednak chciał bym mimo wszystko usłyszeć odpowiedz rady Komitetu ds. etyki w nauce Polskiej Akademii Nauk". Dla zasady, proszę Pana! Dla zasady!

Serdecznie pozdrawiam,
KP

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

20-09-2013 [22:59] - Krzysztof Pasie... | Link:

A skąd takie przypuszczenie? Jeśli wolno spytać.

Serdecznie pozdrawiam,
KP

Obrazek użytkownika marekagryppa

20-09-2013 [20:36] - marekagryppa | Link:

Szanowny Panie profesorze witamy w klubie "emeryci III RP",
a tak na poważnie czy pamięta Pan komendę Napoleona z kampanii afrykańskiej-
-"Uczeni i osły do środka"

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

20-09-2013 [23:02] - Krzysztof Pasie... | Link:

Przecież napisałem notkę pt. "Dobra rada dla prezesa Kaczyńskiego" - patrz:
http://salonowcy.salon24.pl/53...

Serdecznie pozdrawiam,
KP

Obrazek użytkownika szara_komórka

20-09-2013 [21:18] - szara_komórka | Link:

-"Bardzo jestem ciekaw, czy będzie jakiś odzew na moją prośbę ze strony Komisji ds. etyki w nauce PAN"-
A ja zadam Panu pytanie, czy widzi Pan jakąś różnicę w poziomie etycznym gremiów do których się Pan zwraca?
Idę o zakład, że płonne są pańskie nadzieje na właściwy odzew.
Jako podparcie mojej tezy polecam dzisiejszą notkę Eski.

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

20-09-2013 [23:04] - Krzysztof Pasie... | Link:

A jak Pan myśli? Po co napisałem dzisiejszą notkę?

Serdecznie pozdrawiam,
KP

Obrazek użytkownika licho

21-09-2013 [02:38] - licho | Link:

dolaczylo sie dzisiejsze skandaliczne oswiadczenie rektora Panskiej AGH w sprawie odcinania sie od profesora Jacka Rondy, ktorego dzialalnosc podobno naraza na szwank dobre imie uczelni.
Czekam tylko na wiec na Rynku, podczas ktorego bedziemy odcinac sie napietnowac warcholow.
Brak lustracji i dekomunizacji na uczelniach wyzszych wyjdzie nam jeszcze nie raz bokiem.

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

21-09-2013 [09:05] - Krzysztof Pasie... | Link:

W ramach odpowiedzi na Pański komentarz proszę posłuchać w wolnej chwili tekstu mojego autorstwa pod tytułem "Ciemna strona mocy środowiska akademickiego" nagrany przez "Niepoprawne radio", który zaraz wkleję pod notką. Zabagnienie środowiska akademickiego jest ogromne i zapewniam Pana, że niestety dotyczy nie tylko sympatyków Platformy.

Pozdrawiam serdecznie,
KP

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

21-09-2013 [09:13] - Krzysztof Pasie... | Link:

Niestety nie udało mi się wkleić nagrania, więc podaję stosowny link:

http://www.youtube.com/watch?v...

Pozdrawiam,
KP

Obrazek użytkownika dogard

21-09-2013 [09:28] - dogard | Link:

o mocnym poparciu dla PRAWYCH PROFESOROW przez naukowcow UJ ze stowarzyszenia im.Lecha Kaczynskiego--widac ,ze sa jeszcze PRAWI LUDZIE wsrod naukowcow.

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

21-09-2013 [12:17] - Krzysztof Pasie... | Link:

Oczywiście, że są, ale w znakomitej mniejszości. Bez zbytniej przesady, na dzień dzisiejszy zaryzykowałbym proporcję 100 : 1 na niekorzyść tych prawych.

Proszę posłuchać, co mówiłem na II Konferencji Akademickiego Klubu Obywatelskiego (AKO) w Krakowie nt. "NAUKA POLSKA - PRAWDA JEST NAJWAŻNIEJSZA":

http://www.youtube.com/watch?v...

Pozdrawiam,
KP