Zastraszenie bezbronnej ludnosci Polski przez Niemcow.

Niedawno, bo w dniu 23 sierpnia informowałem Państwa o pięknym wydarzeniu planowanym przez grupę patriotów i narodowców w Szczecinie. Obecnie dzielę się wrażeniami po uczestniczeniu w tym jakże oryginalnym wydarzeniu. 
Tak, tak jak to ująłem w tytule tego wpisu, zastraszenie bezbronnych mieszkańców i uderzenie na nich - bezpiecznie śpiących, było głównym celem z premedytacją i perfidią przygotowanych niemieckich nalotów bombowych, poczynając od Wielunia, o świcie dnia 1 września 1939 roku poprzez setki innych polskich miast. Wbrew obecnym tendencjom i zakłamywaniu historii przez polsko-języczną władze nie mogliśmy w tym właśnie dniu rozpoczęcia przez Niemców II wojny światowej puścić w niepamięć tego i innych zbrodniczych aktów lotnictwa niemieckiego. Postanowiliśmy, w miarę swych skromnych możliwości i środków, będąc bez wsparcia ze strony jakiegokolwiek urzędu państwowego, uczcić tych wtedy pomordowanych przez Niemców jak i wszystkich bezbronnych Polaków wymordowanych przez nich w czasie II wojny światowej.

„1 września 1939 , 04:40 - Niemieckie bomby na Wieluń”
to tytuł imprezy jaka odbyła się w Szczecinie w przeddzień 74 rocznicy wybuchu II wojny światowej, tj. w sobotę dnia 31 sierpnia 2013 roku, o godz. 15:00.

Odbyła się ona w ważnym dla Szczecinian miejscu pod Pomnikiem Czynu Polaków, zwanym potocznie pomnikiem 3 Orłów. To jest piękny duży pomnik górujący w przestrzeni „Jasnych Błoni”( - tj.: pięknego, dużego parku w Szczecinie). Na tle wielkoformatowego zdjęcia zbombardowanego Wielunia, (zdjęcia którego plik cyfrowy organizatorzy otrzymali z Muzeum Ziemi Wieluńskiej), grupa wykonawców przedstawiła fragmenty wspomnień spisanych od bezpośrednich świadków niemieckich nalotów na miasto w tamtym pierwszym dniu wojny. Wspomnienia te odebrane były od nich przez historyków – panią Bojarską z Poznania i profesora Olejnika z Wielunia.

Dla potrzeb przedstawienia uszeregowane one zostały przez pomysłodawcę i reżysera całej tej uroczystości w chronologiczny ciąg czasowy, w czterech częściach:
- Ostatnie dni sierpnia 1939 roku w Wieluniu;
- Pierwszy nalot;
- Kolejne naloty;
- Ucieczka i powroty do miasta.

Po oficjalnym rozpoczęciu uroczystości przez organizatora, wszyscy wykonawcy złożyli jednolite i zapalone biało-czerwone znicze tuż przed wspomnianym wcześniej olbrzymim zdjęciem zbombardowanego Wielunia, miasta w którym o 4:40 rano rozpoczęła się II wojna śswiatowa.
We wstępie, odczytanym przez prowadzącego, ale jeszcze przed prezentacją wspomnień, usłyszeliśmy archiwalne nagranie fragmentu słynnego przemówienia ministra Józefa Becka z 5 maja 1939 roku w polskim Sejmie. Po tym krótkim wprowadzeniu i wstępie odbyło sie prezentowanie wszystkich wybranych wspomnień 15 świadków tamtych dni. W ich trakcie, a przed tymi - bezpośrednio dotyczącymi nalotów, zostały odtworzone robiące niesamowite wrażenie, dźwiękowe nagrania bombardowań przez samoloty. Efekty dźwiękowe były tak autentyczne i swą wyrazistością i mocą, poprzez zastosowanie wspaniałego nagłośnienia, sprawiały takie wrażenie jakby nalot następował właśnie w tej chwili - w chwili trwania przedstawienia. Toteż nic dziwnego, że wiele obecnych tam dzieci chowało się w bezpieczne ramiona rodziców, a starsi trwali przytłoczeni ogromem siły tych nalotów, detonacji, serii maszynowych z broni pokładowej i efektów powodowanych przez nie zniszczeń

Imprezę zakończył symboliczny artystyczny hołd złożony wieluńskim ofiarom niemieckiej agresji na Polskę w 1939 roku jak i wszystkim polskim ofiarom drugiej wojny światowej. Tym hołdem były dwa wiersze: Artura Oppmana - "Za co Ty walczysz polski żołnierzu?" i Jana Brzechwy - "Ojczyzna". Po tym zaśpiewano dwie pieśni patriotyczne: "1 wrzesień" i "Dziś do Ciebie przyjść nie mogę".
Stronę nagłośnienia wspomagał szczeciński Dom Kultury „Słowianin”, a patronat medialny sprawowały: „Wieluńska Telewizja Kablowa”, „Gazeta Polska Codziennie” i portal internetowy – www.narodowyszczecin.pl .

Te społeczne obchody kolejnej rocznicy wybuchu wojny przygotował zespół 20 osób z różnych organizacji wchodzących w skład Porozumienia Środowisk Patriotycznych w Szczecinie, w tym 10 osób bezpośrednio prezentujących widowisko oraz 10 wspomagających je technicznie i organizacyjnie.
Pomysłodawcą, autorem scenariusza i reżyserem tego wydarzenia był pochodzący z Wielunia mieszkaniec Szczecina - Paweł Bendkowski .

Była to kolejna piękna inicjatywa grupki obywateli Szczecina udowadniajęca, że można i warto robić coś pięknego i w tym działaniu czcić tak Bohaterów jak i zwykłych Polaków, jednocząc sie i współpracując niezależnie od wieku i doświadczeń życiowych.
Cieszy i buduje, że Szczecin budzi się z dnia na dzień coraz bardziej widocznie. I oby tak trwało dalej.