Łódź potiomkinowska

 Sobotę i niedzielę spędziłam w Zgierzu. Pastorem w Zgierzu był stryjeczny dziadek mego męża Aleksander Falzmann, który zginął w Dachau tylko dlatego, że choć był z pochodzenia Niemcem uważał się za Polaka. Jego rodakom, Niemcom  to wystarczyło, żeby go okrutnie torturować i zamordować. Zainteresowanych odsyłam do Wikipedii.
 
Każdorazowa wizyta w Zgierzu jest dla mnie ciężkim przeżyciem ze względu na Łódź.
Łódź kojarzy się wszystkim z Manufakturą i ulicą Piotrkowską.
Manufaktura to rzeczywiście pięknie odrestaurowany zespół fabryczny Izraela Poznańskiego. To współczesna świątynia Bogini Konsumpcji - dla plebsu. Atmosfera gigantycznego odpustu. Ryk kiepskiej muzyki, wata cukrowa, galerie handlowe, tłumy, które tu świętują niedzielę. Chciałoby się za Petroniuszem powiedzieć „ pocą się i cuchną” ale to nie jest prawda. Do zawrotu głowy pachną różnymi dezodorantami, spędzają całe godziny przed ołtarzami markowej odzieży, popijają piwo w ogródkach.  Plastikowa elegancja, tandeta. Esencja tego miejsca to kwiaty sztuczne , które wyglądają jak żywe i kwiaty żywe, które wyglądają jak sztuczne.
Ulica Piotrkowska to typowa wieś potiomkinowska. Odmalowane fasady  mieszczą  banki sklepy i kawiarnie ale wystarczy wejść do jakiejkolwiek bramy czy na wewnętrzne podwórko żeby znaleźć się na innej planecie. Tego nie da się opisać. Takiej nędzy nie widziałam chyba nigdy. Opróżnione z lokatorów czynszówki straszą ślepymi oknami. Władze miasta skazały je na zniszczenie, a ludzi na wymarcie. Liczą, że po wyburzeniu domów będą mieć dochód ze sprzedaży gruntów. Wśród niszczejących domów są wspaniałe zabytki architektury tamtych czasów. To wszystko przetrwało PRL w nienajgorszym stanie. Zabójcze stało się dla tego miasta ostatnie dwudziestolecie. Wydaje się, że nie ma już dla niego ratunku. Jeszcze kilkanaście lat temu wystarczyło sprzedać tanio mieszkania lokatorom i na pewno staraliby się je wyremontować. Teraz koszty ewentualnych remontów przekraczają możliwości jakiejkolwiek lokatorskiej wspólnoty.
Wczoraj po raz pierwszy od 40 lat  widziałam krzywiczne dziecko z wygiętymi w łuk nóżkami. W zaułkach i bramach siedzą otępiali ludzie, ze spuchniętymi od alkoholu, nieobecnymi twarzami. W oknach suszą się brudne szmaty i wietrzą poduszki. Wszędzie dojmujący brud.
W sąsiednim Zgierzu sytuacja jest trochę lepsza. Natomiast zabytki też niszczeją bezpowrotnie. Świetnym przykładem jest kolonia domków tkaczy. Sprowadzeni tu w XIX wieku jako osadnicy dostawali od miasta za darmo teren i materiał budowlany. Byli też zwolnieni od podatków. Po wojnie domki służyły jako mieszkania socjalne dla marginesu społecznego.  Rotacja lokatorów powodowała straszliwą dewastację tych domków. . Kilka z nich wyremontowano za sumy rzędu 1.5 miliona euro na jeden. Miasto otrzymało na ten cel pieniądze z Norwegii. Niestety wyremontowane domki nie są w stanie na siebie zarobić. Nie ma chętnych na dzierżawę. Gdyby przekazać pozostałe domki za darmo lokatorom wyremontowaliby je z własnych funduszy. Nikt  z lokatorów nie będzie jednak inwestował sił i środków w niepewny interes. Miasto zachowuje się jak pies ogrodnika. Co chwila jakiś domek się rozpada i dla lokatorów trzeba szukać pomieszczeń zastępczych. Zbyt późno doceniono ich walory zabytkowe, a i tak miasto nie jest w stanie udźwignąć kosztów rewitalizacji tych wspaniałych zabytków drewnianej architektury.
Dopiero wizyta w takim jak Łódź mieście pozwala ocenić stan zapaści kraju. Puste witryny  z napisami: „ do wynajęcia”, obdarci ludzie na ulicach. I jak zwykle propaganda sukcesu. Prezydent miasta chwali się na plakatach jego rewitalizacją. W zestawieniu ze stanem kamienic na których wiszą te plakaty brzmi to jak parodia. 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

24-06-2013 [08:34] - NASZ_HENRY | Link:

Łódź POtiomkinowską oczywiście ;-)

Obrazek użytkownika izabela

24-06-2013 [09:56] - izabela | Link:

Ja naprawdę nie przesadzam. Jak można zachwycać się Łodzią z perspektywy Manufaktury? To agonia, której nikt nie odwróci. Czy możliwe, że oni nadal liczą na Millera?

Obrazek użytkownika tagore

24-06-2013 [11:04] - tagore | Link:

Miasto wyrosło wokół fabryk w szczerym polu, i musi
teraz obumrzeć bo nie ma tego co było jego racją bytu,
czyli przemysłu.Wszystko zależy od ludzi , czy znajdzie się
ktoś z wyobraźnią i zainwestuje w coś co ożywi miasto.
Pomoc ze strony Państwa tylko odsunie w czasie upadek.

tagore

Obrazek użytkownika izabela

24-06-2013 [15:25] - izabela | Link:

Po 89 roku w Kamieniu Pomorskim rządził UPR. Rozsprzedali mieszkania lokatorom po 100 złotych za metr ( może przesadzam, niech mnie ktoś skoryguje) . Domy zostały wyremontowane. Nie ma klopotów z domami komunalnymi. Miasto żyje. W Łodzi wysiedla się lokatorów żeby przyspieszyć dewastację budynków. Dlaczego? Kto na tym skorzystał?

Obrazek użytkownika tagore

24-06-2013 [19:57] - tagore | Link:

Myślę ,że przegląd "spadkobierców" odzyskujących kamienice oraz firm
odkupujących kamienice od miasta dałby na to odpowiedź.

tagore

Obrazek użytkownika bulsara

24-06-2013 [09:20] - bulsara | Link:

Poruszyła Pani niezwykle bolesny temat.
Tak niestety dzieje się w wielu miastach,których włodarze sądzą,iż galerie handlowe to szczyt marzeń mieszkańców.
Ja nie mogę przeboleć faktu,że w Krakowie obok pięknego XIX wiecznego budynku w stylu wiedeńskim--dworca głównego
powstała koszmarna, wspólczesna bryła galerii krakowskiej.

Obrazek użytkownika izabela

24-06-2013 [09:49] - izabela | Link:

Tyle że Łódź naprawdę umiera.Tej dewastacji i dekapitalizacji już nikt nie odwróci. ohydne galerie można kiedyś rozebrać. Ale zburzonych zabytków nie da sie odtworzyć. I nie miałby to zresztą sensu.

Obrazek użytkownika Daf

24-06-2013 [09:57] - Daf (niezweryfikowany) | Link:

Z bolem serca przeczytalam Pani publikacje, jak zawsze znakomita ! Lodzi i Zgierza nie znam, ale przez wiele lat, juz tu mieszkajac przemierzalam Polske wzdluz i wszerz. Wszedzie ten sam balagan, nic sie od lat nie zmienilo. Ziemie zachodnie i polnocne - dziurawe drogi, brudne chalupy, ogrody bez kwiatow, a zima drog nikt nie odsnieza. To krajobraz, ktory utrwalil sie w pamieci mojej i moich niemieckich kolegow.

Warszawa, ktora chodzac do szkoly odgruzowywalam, tak troskliwie odbudowane Stare Miasto na podstawie obrazow Canaletta, teraz centrum miasta pelne wstretnych wiezowcow.
Tutaj dba sie o srodowisko, restauruje stare wiejskie chalupy, w Wiedniu zaden architekt by nie pozwolil na postawienie w miescie wiezowcow - stoja na dalekim skraju miasta.

Narod, ktory daje sie tak latwo manipulowac, czekajacy co powie telewizor. Teraz propaganda, ze Elblag ma miec dostep do morza, nikt nie mowi o zrobieniu porzadku w rozkopanym miescie.
Narod wszystko lyka, plebs i ci z akademickim wyksztalceniem. Od spraw najwazniejszych odwraca sie uwage opinii publicznej teraz organizowaniem nagonki na poprawny fabularny film niemiecki !

Rozpad Polski postepuje, co bedzie dalej wiedza madrzy Polacy - p.prof. Grazyna Ancyparowicz mowila o tym w TV TRWAM. Madrzy Polacy wiedza tez, co nalezy robic, ale ich nikt nie slucha.
Serdecznie Pania pozdrawiam

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

24-06-2013 [10:18] - NASZ_HENRY | Link:

POprawny fabularny film niemiecki ;-)

Obrazek użytkownika Minimoa

24-06-2013 [10:54] - Minimoa | Link:

Następnym razem proszę zajrzeć do Polski nie zimą, tylko wiosną. Zapewniam, że kwiaty się pojawią...

Obrazek użytkownika izabela

24-06-2013 [15:33] - izabela | Link:

Widać, że w tym mieście nikt nie czuje się gospodarzem. Dla turystów jest Piotrowska. Nie zaglądają na podwórka. Czasami zdarzy się ktoś, kto tu mieszkał i jest przerażony stopniem dewastacji. Czy można miasto o takich tradycjach skazać na zagładę? Domy tkaczy w Zgierzu docenili Norwegowie i wyłożyli pieniądze na remont dwóch z nich. Reszta pełni rolę lokali socjalnych dla wysiedlanych z innych mieszkań. Tymczasowość i brak uprawnień powoduje, że nie pomalują nawet płotu. Skąd mogą wiedzieć czy jutro ich ponownie nie przesiedlą?

Obrazek użytkownika Supernova

24-06-2013 [15:08] - Supernova | Link:

Ja mieszkam w tym mieście i może dlatego patriotyzm lokalny każe mi mieć nadzieje, że Łódź jeszcze odżyje. Przede wszystkim - Manufaktura, to nie tylko galeria handlowa i restauracje (niektóre całkiem niezłe), to również najlepsze chyba w Polsce muzeum sztuki nowoczesnej MS2, gdzie oprócz ekspozycji stałej, są wystawy czasowe, n.p.obecnie są tam prace m. in. Picassa, Kandinky'ego i Warhola. Jest też Muzeum Fabryki, gdzie można zobaczyć jak kiedyś funkcjonowało to miejsce, są kina, ale także teatr, kręgielnia, centrum wspinaczkowe, Experymentarium - takie mini Centrum Nauki Kopernik dla dzieci - oczywiście nie umywa się do tego w Warszawie, ale jest całkiem ciekawa ekspozycja stała oraz wystawy czasowe, które też warto oglądać. Można również odwiedzić zakątek z akwariami, gdzie oprócz ryb żyją inne ciekawe stwory wodne. Na dziedzińcu często są organizowane różne imprezy i to nie tylko głośne koncerty. Ostatnio n.p.był taki piknik naukowy dla dzieci, gdzie studenci i pracownicy różnych uczelni robili z dzieciakami ciekawe eksperymenty, można było n.p. samemu zrobić papier, czy wziąć na rękę egzotycznego pająka. Latem można tu grać w siatkówkę plażową, zimą pojeździć na łyżwach. Może to wszystko są rozrywki dla plebsu, ale w takim razie ja do tego plebsu należę, bo często w nich uczestniczę razem z moimi dziećmi i zdecydowanie wolę pograć w kręgle w Manufakturze, niż spędzić wieczór przed TV.
Piotrkowska, może rzeczywiście nie do końca odrestaurowana, choć tam przerażających podwórek jest zdecydowanie mniej niż, kiedy skręci się w którąkolwiek z przecznic, może śmiało konkurować z najpiękniejszymi ulicami w Europie. Niemal każda kamienica to secesyjne arcydzieło, a zimowy Festiwal Światła przyciąga tu ludzi z całej Polski. 
Nasze Łagiewniki to największy las w granicach miasta w Europie, a przy zabytkowych łagiewnickich kapliczkach można poczuć się przez chwilę, jak w górach.
Politechnika Łódzka jest jedną z najlepszych polskich uczelni, a Łódzka filmówka należy do historii takich szkół na świecie.
Na pewno nie jestem obiektywna, ale żyję tu już dosyć długo, znam ludzi, którzy wspaniale się w tym mieście odnajdują i sama nigdy bym się nie wyprowadziła ,,,    

Obrazek użytkownika izabela

24-06-2013 [15:20] - izabela | Link:

Zgadzam się, że może w tej manufakturze źle trafiłam . Na jakiś potworny hałas i odpustową atmosferę. Ale manufaktura jest jedna i ten cud chyba się nie powtórzy. Piotrowska jest piękna. W zeszłym roku podziwiałam ją z kawiarni. W tym roku asfalt jest zerwany przed samym sezonem. Oznacza to bankructwo lokali. Proszę sprawdzić ile jest ogłoszeń o wynajmie. Jeździłam do Łodzi na uniwersytet w latach 70tych, mieszkałam na Piotrkowskiej ( w mieszkaniu były witraże) bywałam w Kolumnie pod Łodzią, moja córka skończyłas filmówkę. Dewastacja tego pięknego miasta mnie poraża. Może stały mieszkaniec tego nie widzi, jak oznak choroby na twarzy kogoś widywanego codziennie. Przerażające podwórka są i przy Piotrowskiej. Wczoraj je fotografowałam. I pomyśleć, ze ten straszny Łukaszenko odrestaurował Brześć tak , że wygląda jak francuskie miasteczko. Biegałam po Brześciu zaglądając w podwórka. To nie makieta- to prawdziwa rewitalizacja. Życzę Pani i sobie uratowania zabytkowej substancji Łodzi. Bo to piękne miasto.

Obrazek użytkownika Supernova

25-06-2013 [15:40] - Supernova | Link:

Owszem, asfalt na Piotrkowskiej jest zerwany, ale nie w tej części ulicy, gdzie są lokale. Co do przerażających podwórek, to wiem, że są i przy Piotrkowskiej, ale ich liczba jest tam znikoma. Wystarczy jednak skręcić n.p. w Jaracza i człowiek z wielkomiejskiego luksusu wchodzi w dzielnicę biedoty, bo zaraz jest Wschodnia i Kilińskiego. To niestety prawda, tyle tylko, że podobnie jest i w innych miastach. W zeszłym roku gościli tu moi znajomi z Londynu - ona Niemka pochodząca z Bawarii, on Hindus. Kilka dni spędzili w Krakowie. Po początkowym zachwycie Starówką i Wawelem, zapuścili się poza centrum i tam przeżyli szok. "Te kamienice chyba od 70-ciu lat nie poczuły liźnięcia pędzla z farbą" - komentowali. Podobnie, z tajwańską koleżanką zwiedzałam dokładnie rok temu Warszawę. Ja już pomijam, że z Dworca Centralnego nie dało się dojść do Krakowskiego Przedmieścia ze względu na budowę (metra chyba), ale wciąż stare, straszące odpadającym tynkiem budownictwo miesza się z nowoczesnymi drapaczami chmur (których z resztą nie znoszę, ale to już moja sprawa). Poza tym ten obrzydliwy teren wokół Pałacu Kultury, z którego wyrzucono miejskich kupców, bo przecież przeszkadzali w jakże ambitnych planach władz miasta, nadal jest niezagospodarowany i straszy pustką i pękającym betonem. To wszystko smutne. W naszych miastach chyba po prostu brakuje takich prawdziwych gospodarzy, którzy nie myśleliby o kolejnych wyborach, ale o kolejnych pokoleniach, o tym, co dla nich zostawią i czy w ogóle te nasze dzieci będą tu żyć, czy wyjadą do jakichś Londynów, Berlinów, czy innych miejsc, gdzie nie tylko ładniej, ale i łatwiej . No, choć tam też nie brakuje przerażających podwórek, odrapanych kamienic i kloszardów żebrzących w miejscach pełnych turystów.... 
Pozdrawiam serdecznie i życzę życzliwego spojrzenia na Łódź. To na prawdę ciekawe miasto pod wieloma względami...:)

Obrazek użytkownika ubik8

24-06-2013 [18:17] - ubik8 | Link:

Manufaktura to przedsięwzięcie prywatne i powstało i funkcjonuje może głównie dlatego.
Lofty u Scheiblera skończyły się klapą i bankructwem jeszcze gorzej zapowiada się "rewitalizacja" Księżego Młyna gdzie zaczęto od zamknięcia funkcjonującej tam od zawsze szkoły i już kombinuje się jak pozbyć się rdzennych lokatarów.
Przebudowa dworca fabrycznego zaowocowała zniszczeniem Parku III Maja nie mówiąc o planowanej budowie obwodnicy środkiem miasta która zniszczy osiedle radiostacja. Dalej nie chcę mi się wymieniać ostatnio bardzo dużo jeżdżę rowerem po Łodzi to co widzę bardziej przeraża niż zachwyca radzę oprócz Manufaktury obejrzeć też inne części Łodzi nie zza szyby tylko pieszo lub z rowerowego siodełka

Obrazek użytkownika izabela

24-06-2013 [20:22] - izabela | Link:

Z Łodzi Kaliskiej szłam na piechotę do Piotrowskiej oglądając wszystkie podwórka. Byłam na cmentarzach za Manufakturą. Łaziłam w okolicy Piotrowskiej po bocznych uliczkach. To wszystko jest przerażające. Przewiduję bankructwo knajpek na Piotrowskiej. Zdjęty asfalt przed samym sezonem.Manufaktura ładnie odnowiona ale jako idea mnie nie zachwyca. Jak każda galeria .Ale nikt mi nie każe tam łazić. Natomiast nad kamienicami chce się płakać. 

Obrazek użytkownika Marcin Gugulski

24-06-2013 [23:21] - Marcin Gugulski | Link:

Puste witryny  z napisami: „ do wynajęcia”, obdarci ludzie na ulicach. I jak zwykle propaganda sukcesu. Prezydent miasta chwali się na plakatach jego rewitalizacją. W zestawieniu ze stanem kamienic na których wiszą te plakaty brzmi to jak parodia. 

Wczoraj po raz pierwszy od 40 lat  widziałam krzywiczne dziecko z wygiętymi w łuk nóżkami. W zaułkach i bramach siedzą otępiali ludzie, ze spuchniętymi od alkoholu, nieobecnymi twarzami. W oknach suszą się brudne szmaty i wietrzą poduszki. Wszędzie dojmujący brud.

Odmalowane fasady  mieszczą  banki sklepy i kawiarnie ale wystarczy wejść do jakiejkolwiek bramy czy na wewnętrzne podwórko żeby znaleźć się na innej planecie. Tego nie da się opisać.

Z tego widać, że da się,  ale czy nie można by do tego dodać kilku zdjęć?

Pozdrawiam

Obrazek użytkownika izabela

25-06-2013 [01:01] - izabela | Link:

Wybieram się do Łodzi zrobić fotoreportaż. Bo ludzie nie wierzą. Uważają, że to przesada> Łódź znają z okolic uniwersytetu i kawiarni na Piotrowskiej.

Obrazek użytkownika kris przybysz

24-06-2013 [23:56] - kris przybysz | Link:

Niestety gdyby nie antypolska polityka balcerowicza, suchockiej, bieleckiego, itd. los milionów Polaków mógł być o wiele lepszy. Przynajmniej część PGR-ów mogła przetrwać w formie spółek pracowniczych. Miliony Polaków powinno było otrzymać, za symboliczną opłatą mieszkania w blokowiskach i kamienicach. Gdyby dano szansę wielu przedsiębiorstwom na rozwój a nie sprzedaż 512 najlepszych w niewolę NFI. Prawdziwi przedsiębiorcy mieli by kilka milionów klientów więcej. A co mamy? 24 rok dwucyfrowego bezrobocia. Nożyce dochodów rozwarte jak nigdy. I ten żałosny polskojęzyczny rząd platformy oszustów wspierany przez antypolską kloakę gebelsowsko-stalinowsko-szechterowsko-banderowskich paserów, prowokatorów i kłamców.