Wasi ojcowie- nasi mordercy, czyli o odszkodowaniach

Po obejrzeniu trzeciej części nieco męczącej sagi o matkach i ojcach dzisiejszych Niemców zatkało mnie na kilka dni. Recenzji napisano już chyba więcej niż na temat „Przeminęło z wiatrem”, dyskusje historyczne chyba też już wyczerpały temat. Mogłabym sobie darować przypominanie kto był ofiarą, a kto katem, kto agresorem, a kto obrońcą ojczyzny. Ale jednak nie... Zastanówmy się, czy Niemcy z taką troską pochylający się nad losem swoich przodków, którzy ze łzami w oczach strzelali polskim dzieciom w plecy (autentyczna scena z filmu), zapłacili kiedykolwiek za nasze krzywdy.
Przypomnijmy...
W wyniku wojny z agresorem niemieckim oraz okupacji naszego kraju szacunkowo podaje się, że zginęło około 6 milionów obywateli polskich, w tym ok. 3 milionów Żydów. Ludzie ginęli w walkach, w obozach śmierci, w wyniku tortur, ciężkiej pracy, złego traktowania, głodu, w czasie likwidacji gett... Na tysiąc obywateli zginęło 220 osób.
Należy tu podkreślić, że dokonano eksterminacji dużej części polskiej inteligencji. W obozach koncentracyjnych zginęło 135 pracowników szkół wyższych, w powstaniu - 80 takich osób, w egzekucjach i mordach ulicznych 163 pracowników polskiej nauki (w tym 67 w Warszawie i 52 we Lwowie), w Katyniu zamordowano 44 naukowców.
Do tego doszły straty materialne. W samej Warszawie zniszczono 85% substancji miejskiej, 90% przemysłu, 72% zabudowy mieszkalnej, 90% dóbr kultury narodowej i zabytków.
Majątek polskiej służby zdrowia po wojnie stanowił 55 % stanu przedwojennego. W ponad 50% zniszczono infrastrukturę kolejową, drogową, transportu lotniczego i morskiego, infrastruktury telekomunikacyjne. Zagrabiono 43% dóbr kulturalnych Polski, których jedynie niewielki procent udało się odzyskać. Samych książek zniszczono nieodwracalnie 22 miliony.
W 1990 r. wyliczono, że straty wojenne poniosło ponad 13 mln obywateli polskich w wyniku czego poszkodowanym oraz ich spadkobiercom należałoby się 285 miliardów dolarów odszkodowań i to jedynie za zniszczenia i grabieże, nie uwzględniając strat spowodowanych eksploatacją przez Niemców polskiej gospodarki, w tym tzw. przymusowych kontyngentów pobieranych od polskich rolników.
23 sierpnia 1953 roku. Ponoć władze PRL na posiedzeniu Rady Ministrów deklarują zrzeczenie się roszczeń wobec Niemiec. „Ponoć”, bowiem w 2005 roku sejmowa komisja zbadała sprawę i doszła do wniosku, że nie ma dowodów na taką deklarację władz PRL. Poza tym nawet jeśli komunistyczne władze ówczesnej Polski rzeczywiście zrzekły się praw do reparacji wojennych, to zrobiły to tylko wobec NRD. Sprawa odszkodowań od RFN  nie została poruszona.
10 września 2004 roku. Ówczesny wicemarszałek sejmu, Donald Tusk odczytuje uchwałę dotyczącą podjęcia działań wobec Niemiec w sprawie odpowiedniej rekompensaty finansowej za okupację, zniszczenia wojenne i ludobójstwo. Dziś ten sam człowiek na stanowisku, które umożliwia mu dużo bardziej efektywne działania w tej sprawie,  uznaje temat za niewygodny.
A jak radzą sobie niepolskie ofiary? O środowiska żydowskie dba Jewish Claims Conference. Żydowskim ofiarom wojny rząd niemiecki wypłaca ok. 100 milionów euro rocznie. Ostatnio rząd federalny zadeklarował przeznaczenie jeszcze większych pieniędzy na opiekę nad żyjącymi ofiarami Holocaustu. Przedstawiciele tego samego rządu federalnego zdają się nie mieć świadomości, a może po prostu już nie chcieć pamiętać, że w obozach ginęli też ludzie innych nacji, że rodziny, zdrowie, mienie, a czasem spokojny sen na zawsze utraciły też miliony Polaków. Polscy  więźniowie obozów koncentracyjnych, którzy starali się w Berlinie o stworzenie funduszu pielęgnacyjnego zostali zlekceważeni. Nie pomógł im w żaden sposób polski rząd.
Niemcy nie tylko Żydom wypłacają odszkodowania. Jak podaje Piotr Cywiński w swoim artykule „Ofiary drugiej kategorii” („Sieci” 10- 26 czerwca 2013 roku), kwota wypłacana przez RFN z tytułu wojennych reparacji do 1998 roku wynosiła 102 miliardy marek, z czego 90% otrzymali... no kto? Żydzi? Nie. Rosjanie? Skądże. No przecież nie Polacy? Oczywiście, że nie. Obejrzeliście Państwo serial? Kto był najbardziej poszkodowany w wojnie z III Rzeszą? SAMI NIEMCY. Wysokie renty dostawali m. in. członkowie Waffen- SS, czyli po prostu esesmani mieszkający w Niemczech i poza krajem. To właśnie ta formacja była odpowiedzialna za masową egzekucję w Palmirach, zbrodnie w czasie tłumienia powstania w getcie, zamordowanie 40 tysięcy mieszkańców Woli i 10 tysięcy mieszkańców Ochoty podczas powstania warszawskiego, spalenie żywcem 32 polskich jeńców w Podgajach i wiele innych zbrodni zarówno w Polsce, jak i w innych krajach pod okupacją niemiecką.
Wiosna, rok 1998. Posłanka SPD Herta Daubler- Gmelin apeluje do Helmuta Kohla o finansowe odszkodowania dla ofiar wojny z Europy Środkowo- Wschodniej. Kanclerz nie zgadza się. W tym samym roku, 18 grudnia do biur firmy IG Farben, zatrudniającej w czasie wojny ok. 30 tysięcy więźniów, wdzierają się w obozowych pasiakach członkowie związków byłych pracowników przymusowych III Rzeszy. Wkrótce do zapłacenia rekompensat zostają wezwane inne firmy – m. in.Volkswagen, BMW, Deimler, Detsche Bank. Sprawa trafia do sądu w Nowym Jorku. Gerhard Schroeder, który w międzyczasie zastąpił Kohla na stanowisku kanclerza, proponuje utworzenie funduszu, na który „nękane” przedsiębiorstwa wpłacą 5 miliardów marek, a państwo dołoży drugie tyle. Miało to załatwić sprawę odszkodowań dla 1,7 milionów ofiar, których reprezentują spodziewający się niezłych zysków (i słusznie) amerykańscy adwokaci. Latem 2000 roku powstaje fundacja „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość”. Niestety z 220 tysięcy firm, które korzystały z niewolniczej pracy więźniów, pieniądze wpłaciło jedynie 8 tysięcy. Nie udało się zebrać planowanej kwoty. Ostatecznie w latach 2001-2007 Niemcy wypłaciły 1,6 milionom ofiar pracy przymusowej i niewolniczej (nie wszyscy dożyli) z 98 krajów 4,4 miliarda euro. Nie jestem matematycznym orłem, ale wychodzi na to, że średnio każda z tych ofiar otrzymała 2750 euro. W rzeczywistości polscy poszkodowani dostali od kilku do 30 tysięcy złotych. Organizacją partnerską niemieckiej fundacji, zajmującą się wypłatą odszkodowań na terenie Polski było „Polsko-Niemieckie Pojednanie”, którego zarządowi w 2003 roku kontrola NIK zarzuciła bezprawne pobranie 400 tysięcy złotych premii kwartalnych oraz załatwianie prywatnych spraw za pieniądze fundacji.
Rok 2011. 1 września, czyli w rocznicę wybuchu wojny, do Berlina udaje się delegacja Stowarzyszenia Niewidomych Cywilnych Ofiar Wojny, aby przedstawić kolejnej kanclerz Angeli Merkel petycję o ich cierpieniu spowodowanym nazistowskimi działaniami  i zbrodniami wojennymi. Niosą flagi i transparenty, m.in. z „Rotą” Marii Konopnickiej. Chcą 80 tysięcy euro dla 190 żyjących jeszcze osób, które w wyniku niemieckich działań wojennych straciły wzrok. Nie mają żadnego wsparcia z polskiej ambasady, która odmówiła im nawet dostarczenia napojów chłodzących.  Tak o całym wydarzeniu pisał Nasz Dziennik”:
„Demonstranci zebrani na placu przed siedzibą kanclerz Niemiec i Federalnym Ministerstwem Finansów wyrażali też rozgoryczenie z powodu działania polskiego rządu i stojącego na jego czele premiera Donalda Tuska, który - jak mówili - zamiast tego dnia, czyli w 72. rocznicę rozpętania przez Niemcy II wojny światowej, być z nimi i domagać się dla poszkodowanych rodaków sprawiedliwości, nie tylko tego nie czyni, lecz także doprowadził do sytuacji, w której "nawet ambasada odmówiła im pomocy".
Ofiar jest coraz mniej. Coraz mniej potrzeba też pieniędzy na odszkodowania. Dlaczego dostają Żydzi, dostają esesmani, a Polacy są traktowani po macoszemu? Bo ofiary są samotne. Nie wspiera ich rząd, nie ma uczciwej instytucji, która by za nimi stała. Ociemniałe ofiary wojny już na rok przed berlińską manifestacją prosiły ministra Bartoszewskiego, szczycącego się swoimi dobrymi relacjami z Niemcami o pomoc. Odmówił. Ludzie starzy, którzy przeszli piekło nikogo już nie interesują. Nie są targetem dla polityków, nie stworzono dla nich poważnych instytucji. Mogą sobie co najwyżej usiąść wieczorem przed telewizorem i zobaczyć jakie to cierpienia sprawiali Niemcom, kiedy ci musieli ich zabijać. A premier ich kraju? Może oczekiwać, że tak powiem Seawolfem, „poklepania po pleckach” przez radosną Angelę Merkel. Radosną, bo dzięki niemu nie ma z tymi Polakami żadnych problemów.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Daf

23-06-2013 [08:30] - Daf (niezweryfikowany) | Link:

Juz teraz, przynajmniej czesciowo wiadomo o co chodzi, chodzi o pieniadze. Mam nadzieje, ze ta akcja wkrotce umrze smiercia naturalna. Jezeli istnieja jakiekolwiek podstawy prawne do realizacji tych roszczen, o ktorych Pani pisze, to Niemcy beda je realizowac, tak jak to robili i robia w stosunku do Zydow.Bez zadnych naciskow.
Ale to przeciez nie wszystko.
Nie mozna w obecnej sytuacji wykluczyc, ze Niemcy zaczna sie baczniej przygladac Polakom ktorzy wyjechali z Polski i w Niemczech korzystaja ze swiadczen socjalnych.
Moze przestana zatrudniac Polakow okresowo u siebie. Polakow, ktorzy wyjezdzaja teraz masowo z Polski z biedy.
Bo im przez nich samych od 23 lat wybierane rzady nie sa w stanie zapewnic tego, co sie zgodnie z Konstytucja RP nalezy.
Moze bedzie interesujaco, a moze nie.
Prosze nie zapominac, ze Niemcy to kraj bardzo stabilny, lubiany i szanowany w swiecie. Majacy dobrych i zyczliwych sasiadow.
A Polska ?

Obrazek użytkownika agnieszka

23-06-2013 [09:58] - agnieszka | Link:

A Polska ? ....POLSKA to piekny kraj i szlachetni ludzie !
Trzeba sie tylko pozbyc SZUJ ,ktore NA USLUGACH tych, ktorym sie niepodoba by Polska byla silna i niezalezna , bezustannie probuja za.rywac wszystko co polskie , judzic i siac wroga szwabska propagande !

Obrazek użytkownika z Niemiec

23-06-2013 [11:00] - z Niemiec (niezweryfikowany) | Link:

Mila Pani Agnieszko, czy wczorajsza burde wywolana na wroclawskiej uczeli
przez NOP-istow ( Narodowego Odrodzenia Polski ) tez nalezy zaliczyc do
( jak Pani to okreslila ) " szwabska propagandy "?
Pozdrawiam i zycze przyjemnej niedzieli.

Obrazek użytkownika tagore

23-06-2013 [13:20] - tagore | Link:

Nie wiem czy dobrze Pana zrozumiałem , uważa Pan
,że należy akceptować funkcjonowanie w życiu publicznym
pracowników instytucji odpowiadających niemieckiemu gestapo.

tagore

Obrazek użytkownika z Niemiec

23-06-2013 [14:40] - z Niemiec (niezweryfikowany) | Link:

Hmm, nie wiedzialem, ze powinno sie interweniujacych
polskich policjantow porownywac z dawnym niemieckim
gestapo.
NOP-owcy oczywiscie " patriotycznie " i bez podtekstow
wszczęli burdę w auli Uniwersytetu wroclawskiego.

Obrazek użytkownika tagore

23-06-2013 [19:40] - tagore | Link:

podejrzewam ,że żaden z tych interweniujących policjantów
nie urodził się gdy Pan profesor pracował dla Informacji wojskowej
zajmującej się "znikaniem" wojskowych.W kierownictwie MBP i Informacji
niewielu było Polaków Żydzi byli większością.

tagore

Obrazek użytkownika z Niemiec

23-06-2013 [21:22] - z Niemiec (niezweryfikowany) | Link:

Prosze mi powiedziec, jakie mial, dwudziestoletni wowczas Baumannm,
upowaznienia do decydowaniu, mysle ze zadne.

Kardynal Ratzinger, pozniejszy papiez Benedykt XVI jest zaledwie
dwa lata mlodszy, nalezal do Hitlerjugend, a tuz przed koncem wojny
zostal wcielony do Wehrmachtu, czy na podstawie tego nalezy go
uwazac za " przestepce "?

Baumann w 1939 roku mial 14 lat, rodzina jego, jak setki tysiecy
innych polskich rodzin uciekla przed Niemcami na wschod.
Jakie mozliwosci wyboru mial nastoletni Bauman u Sowietow???

Piszac te slowa, wcale nie chodzi mi o obrone profesora Baumanna,
chce jedynie aby Pani / Pan zrozumial, ze sa w zyciz sytuacje
bez wyscia i dopoki nie ma sie 100% dowodow ze ktos stal sie
przestepca, nie mozna tego kogos osadzac.
ODPOWIEDZIALNOSC ZBIOROWA NIE ISTNIEJE.

Obrazek użytkownika tagore

24-06-2013 [10:49] - tagore | Link:

Miałem okazję poznać wielu ludzi których wywieziono
na syberię czy stepy kazachskie , naprawdę niewielu
Polaków posunęło się tak daleko jak Baumann .
Informacja wojskowa to było przedłużenie GRU z jej
metodami i okrucieństwem metod.Z dokumentów IPN i
relacji ludzi (poznałem człowieka który zdołał się
uratować) wynika ,że często o śmierci ludzi decydowali
właśnie tacy młodzieniaszkowie i to nie na sali sądowej.
Wystarczy spojrzeć na wiek oprawców Pol Pota, to nie jest
przypadkowe .
Poza tym warto aby Pan dla oceny tej postaci zapoznał się
z pracami Baumanna dotyczącymi skutecznego sprawowania totalnej
kontroli nad społeczeństwem ,to nie jest sztuka dla sztuki.

tagore

Obrazek użytkownika z Niemiec

24-06-2013 [14:36] - z Niemiec (niezweryfikowany) | Link:

Uwazam ze w ten sposob NIE mozna argumentowac,
przeciez dla nikogo nie jest tajemnica sprawa
afrykanskich 10 - 12 letnich " zolnierzy "
strzlajacych do ludzi z kalasznikow.
Owszem Baumann byl juz wtedy duzo starszy, ale
czy byl rowniez wystarczajacy dojrzaly aby moc
ocenic system ktoremu sluzyl?

Ciekaw jestem co stoi lub stalo na przeszkodzie
aby Baumanna nie rozpracowac tak jak to zrobiono
z Salomonem Morelem, przeciez jesli IPN jest w
posiadaniu materialow dajacych podstawe do
napisania aktu oskarzenia to powinno sie to
zrobic, tak jak to zrobiono w przypadku Morela.
Sam fakt, ze pracowal w PRL-owskim czy sowieckim
aparacie represyjnym jeszcze nie jest dowodem
na to, ze jest przestepca.

Obrazek użytkownika tagore

24-06-2013 [14:54] - tagore | Link:

Salomon Morel należał do "przegranej rodziny", po śmierci
Stalina i dojściu do władzy Gomółki ,ludzi Stalina nie postawiono
przed sądem gdyż uderzyło by to w niektórych z jego sojuszników.
Pozbyto się ich z kraju organizując kampanię antysyjonistyczną uderzającą
dla zachowania pozorów na oślep również w ludzi nie związanych z Partią.

tagore

Obrazek użytkownika z Niemiec

24-06-2013 [15:31] - z Niemiec (niezweryfikowany) | Link:

Czy teraz tez nie mozna tego zrobic, czyzby pan Ziobro
lub s.p. Kurtyka cos przespali?

Widze tylko dwie mozliwosci, jedna to ta, ze nikogo juz te sprawy w Polsce nie obchodza,
lub druga, brak dowodow dajacych podstawe do sporzadzenia aktu oskarzenia.
W jednym lub drugim przypadku nalezy dac czlowiekowi spokoj.

Obrazek użytkownika tagore

25-06-2013 [10:13] - tagore | Link:

Wydarzenia na uniwersytecie Wrocławskim świadczą o tym
że jednak kogoś to interesuje nie bez przyczyny brat
Adama Michnika (Szechtera) mieszka w Szwecji ,a nie
w Polsce.
Polski wymiar sprawiedliwości nie podlegał w zasadzie
lustracji,było to gwarancją bezpieczeństwa dla komunistycznej
nomenklatury i służących im ludzi wynikającą z ustaleń za kulisami okrągłego stołu.
Dowody są lecz opór jest ogromny.

tagore

Obrazek użytkownika Pokrzywa

23-06-2013 [14:26] - Pokrzywa | Link:

Polska nigdy nie atakowała sąsiadów, nie stosowała prawa "pięści"
bo zawsze wyprzedzała sąsiadów w duchowym rozwoju cywilizacyjnym.

Obecna bieda materialna Polski jest głównie spowodowana falami agresji krajów sąsiednich
rozpoczętych w 1920, 1 września 1939, 17 września 1939.

W obecnych, "pokojowych" czasach przetrwamy jako Naród
gdy będziemy pamiętać o słowach Ewangelii:
"Oto Ja was posyłam jak owce między wilki. Bądźcie więc roztropni jak węże, a nieskazitelni jak gołębie!" Mt 10,16

Roztropni mamy być jak węże, które od zarania dziejów w wielu kulturach są kojarzone z mądrością i inteligencją.

Obrazek użytkownika Daf

23-06-2013 [12:47] - Daf (niezweryfikowany) | Link:

Polecam Pani goraco polskie drogi, swiadczace o pieknie i gospodarnosci, np. 55, 23, 31, a szczegolnie 3.
Czy to wina tych SZUJ NA USLUGACH, o ktorych Pani pisze, ze np. w roznych zakladach zamknietych (Haf'n) takze Niemiec, Austrii, Szwajcarii, mozna spotkac tak wielu - moze tych szlachetnych - Polakow ?
Sile i niezaleznosc kraju inaczej sie buduje. Na szacunek i sympatie musi sobie kazdy kraj SAM zapracowac. I obywatele kazdego kraju.....

Obrazek użytkownika agnieszka

23-06-2013 [18:24] - agnieszka | Link:

a ja polecam pani goraco zapoznanie sie z polska historia, z faktami....i np. zastanowienie sie, jak wygladalyby polskie drogi, polska gospodarka i caly ten kraj gdyby w 39 nie napadly nas niemcy, ktorymi sie pani tak zachwyca !
Prosze poczytac sobie np. o budowie Gdyni, tuz po odzyskaniu niepodleglosci, w ciagu 3 lat powstal port, ktory na dlugo przed wojna byl najwiekszym, jesli chodzi o przeladunki i najnowoczesniejszym portem w Europie !
Tekst na temat odszkodowan powojennych uzywa pani jak i z reszta wszystkie inne teksty do umieszczania swoich kalumni pod adresem Polski i Polakow.
Piszac o >szujach na uslugach> krotko chcialam skwitowac ten pani jadowity komentarz, bo merytorycznie nie ma najmniejszego sensu wdawac sie z pania w dyskusje .
Opowiesci o wiezieniach w Europie wypelnionych po brzegi Polakami to kolejna kompletna bzdura!
A to, ze pani wtraca od czasu do czasu niemieckie slowko snujac te i inne opowiesci nie czyni ich naprawde bardziej wiarygodnymi, osmiesza sie pani, prosze mi wierzyc !

Obrazek użytkownika Daf

23-06-2013 [19:31] - Daf (niezweryfikowany) | Link:

Bardzo dziekuje za mile slowa i rady - moja humanistyczna i patriotyczna rodzina zadbala o moje gruntowne wyksztalcenie. To co pisze to nie jest wytwor mojej fantazji. Zycze Pani wiecej taktu i umiaru w formulowaniu mysli i serdecznie pozdrawiam.

Obrazek użytkownika Teresa Bochwic

23-06-2013 [12:23] - Teresa Bochwic | Link:

Przeciwnie, zapraszaja i namawiaja Polakow do przyjazdu. Świadczenia socjalne należą sie osobom świadczącym prace i z ich składek, na zasadzie obowiązującej w UE równości wobec prawa. Swiadczeń nie dostają Polacy za utracone życie dziadkow, tylko za to, ze mają podpisane umowy o pracę i ją świadczą.

Obrazek użytkownika Daf

23-06-2013 [13:07] - Daf (niezweryfikowany) | Link:

Polacy wyjezdzaja dobrowolnie, nikt ich do tych wyjazdow nie namawia i nie zmusza.Nalezy szanowac i przestrzegac przepisy innego kraju - nie musza byc one takie, jak w Polsce.
Swiadczenia socjalne dostaja wszyscy, ktorym sie te swiadczenia naleza, po spelnieniu okreslonych warunkow. Te warunki nie zawsze sa spelniane. Pisza i mowia o tym media. O tym wlasnie napisalam.
O tych dziadkach to juz staje sie zabawne - nie w ten sposob prosze Pani zabiega sie o sympatie i szacunek w swiecie.
Jak zwykle, operuje Pani ogolnikami, a to do niczego nie prowadzi.

Obrazek użytkownika Daf

23-06-2013 [13:34] - Daf (niezweryfikowany) | Link:

W Wiedenskiej Operze odbywa sie od 1955r, w lutym kazdego roku bal. jest to najpiekniejszy bal na calym swiecie ! przyjezdzaja najwieksze znakomitosci z calego swiata (polityka, sztuka, gospodarka), atmosfera jest wspaniala, TV transmituje do wielu krajow, a kilka ekip dziennikarzy rozmawia z tymi niezwykle interesujacymi osobistosciami.

W r 2011 na bal ten wybral sie tez pewien polski polityk "z najwyzszej polki". Niestety, pies z kulawa noga sie nim nie zainteresowal. Zajmowal loze, wynajeta na ten wieczor za ca. 20 tys. euro.

Teraz sie moze dowiem, ze to spisek, Masoni, Grupa Bilderberga no i oczywiscie Niemcy i EU sa winni.... Ale pomyslcie Panstwo.....

Obrazek użytkownika Teresa Bochwic

23-06-2013 [17:22] - Teresa Bochwic | Link:

Pani jest nieustająco źle poinformowana zarówno na tematy historyczne, wspólczesne, prawne, jak i stosunkow między narodami. Pani nie wie, ze na zachodzie Polski wisza plakaty, zapraszajace Polaków i namawiające ich do przeniesienia się do Niemiec. Nie ja pierwsza namawiam Panią do dokładniejszego zapoznania się z sytuacją, jeżeli chce się Pani wypowiadać, nie ośmieszając się. Ja "jak zwykle" używam uogólnień, a to nie to samo, co ogólniki. Pani używa kompletnego braku wiedzy na tematy, o których sie Pani z tą niesłychaną wyzszością wypowiada.
Skoro Pani tak nie lubi, jak widac, Polakow, to po co Pani się tym wszystkim tak niekompetentnie zajmuje? Jedyna odpowiedź - podenerwowac ludzi, przejętych swoimi sprawami.

Obrazek użytkownika tagore

23-06-2013 [14:01] - tagore | Link:

Niemcy płacą odszkodowania tylko wtedy gdy muszą,
zagrożeni procesami lub gdy za roszczeniami stoi siła
polityczna z ,którą wolą nie zadzierać.
To fakt potwierdzony empirycznie.Podobnie jak życzliwość i
szacunek do Niemiec wśród obywateli krajów południa europy
żyjących w swoistym ekonomicznym kolonializmie.
Ciekawe tylko czy otoczonemu powszechną życzliwością krajowi
wystarczy te 300 tyś żołnierzy rozbudowanej armii.

tagore

Obrazek użytkownika Daf

23-06-2013 [17:23] - Daf (niezweryfikowany) | Link:

Reprezentuje Pan jedynie swoj prywatny, niczym nie potwierdzony poglad. Zechce Pan laskawie nawiazac kontakt z jakakolwiek Gmina Zydowska, np. w Austrii lub w Niemczech, gdzie zyje wielu Zydow, to dowie sie Pan, ze istnieja specyficzne procedury wystepowania o odszkodowania i ze te odszkodowania SA placone. Dozywotnio !
Ale Panu to juz nic nie pomoze. Bedzie Pan dalej szukal dziury w calym i opowiadal banialuki.

Obrazek użytkownika tagore

23-06-2013 [19:32] - tagore | Link:

Bardzo trafnie Pani zauważyła ,że chociaż w Polsce
zginęło tyle samo mniej więcej Polaków i Żydów to
mający silniejsze poparcie polityczne Żydzi otrzymali
opisane przez Panią odszkodowania ,a Polacy nie.
Pani brak wiedzy (przynajmniej wynikający z tekstu)
na temat realiów w kwestii odszkodowań przekonuje mnie
coraz bardziej ,że jest Pani Austriaczką lub Niemką.
Nie zadała sobie Pani nawet trudu by choć pobieżnie poznać
realia ,jałmużna z fundacji Polsko Niemieckie pojednanie to
składka kilkudziesięciu firm niemieckich zagrożonych procesem
w USA pokrywająca niewielką część roszczeń.Do dziś myśląc o tej
sprawie mam przed oczami grupę starych ludzi oddzielonych kordonem
policji by nie zakłócili tekstami swoich transparentów Polsko Niemieckiego
"pojednania" Kohl i Mazowiecki podpisywali wtedy porozumienie do dziś nie realizowane
w pełni przez stronę Niemiecką , w praktycznie każdej rodzinie polskiej ktoś zginął
lub poniósł istotne szkody ,kontakt z tym daje swoiste
wyczucie tematu ,a u Pani tego brak.

tagore

Obrazek użytkownika mostol

23-06-2013 [08:36] - mostol | Link:

Tuska, bo na pewno u niej sobie na to zasłużył, ale podobnie jak nasi kapusie i ona chodzi na smyczy. Próbowała się stawiać w Petersburgu i okazało się, że odwagi starczyło na kilka godzin.

Obrazek użytkownika kris przybysz

23-06-2013 [21:33] - kris przybysz | Link:

Szanowna Pani to wszystko prawda, choć straty polskie były jeszcze większe. Dlaczego Polacy są gorzej traktowani? Moja ciocia, siostra taty została porwana na ulicy w 1940 roku. Pięć lat spędziła na ciężkiej, niegodnej kobiety pracy u niemieckiego oprawcy. Miała być może pecha bo nie wszyscy Niemcy bauerzy byli tak okrutni dla Polaków - podobno? Zmarła przed kilkoma laty. Od powrotu z obozowej pracy była już tylko przez kilkadziesiąt lat wrakiem człowieka. Odeszła nie otrzymując, pomimo podjętych działań, żadnej rekompensaty. Z należnych jej pieniędzy tytułem rekompensaty za 5 lat wyniszczającej pracy i zmarnowane życie dzisiaj korzystają Niemcy i Żydzi. M.in. ambasador Niemiec w Warszawie i jego dzieci oraz Światowy Kongres Żydów opluwający Polskę i Polaków..