Premiera książki Joanny Gwiazdy

22  maja 2013 r. o godz. 16.30 - 18.30 w Domu Dziennikarza przy ul. Foksal 3/5 odbędzie się premiera książki Joanny Gwiazdy pt. "Krótki kurs nowomowy". Jest to zbiór felietonów autorki, które ukazały się na łamach  kwartalnika "Nowy Obywatel". Zapraszamy na spotkanie z autorką w ramach "Maj na Foksal".

Pod tytułem "Krótki kurs nowomowy" ukazuje się komplet felietonów legendarnej działaczki pierwszej "Solidarności", Joanny Dudy­-Gwiazdy, napisanych w latach 2001-2013 dla czasopisma społeczno­-politycznego "Nowy Obywatel" (w latach 2000-2010 "Obywatel") oraz portalu nowyobywatel.pl.

Zawartą w tomie publicystykę tak podsumował autor wstępu, prof. Zdzisław Krasnodębski: ?Credo autorki to filozofia wspólnoty, etos społecznikowski, ochrona środowiska, sprawiedliwość społeczna, prawa pracownicze, społeczeństwo prawdziwie obywatelskie, a więc nieograniczające się tylko do organizacji pozarządowych kompensujących słabości państwa i rynku. Ta lewicowość łączy się z przywiązaniem do narodowej suwerenności i sceptycyzmem wobec brukselskiej biurokracji. Autorka odrzuca natomiast
"lewicowość", która oznaczałaby obronę komunistycznej przeszłości, opór przeciw lustracji, pochwałę dawnych szpiclów i donosicieli. Lewica w rozumieniu Dudy-Gwiazdy nie musi być laicka ani tym bardziej antykatolicka. I może doceniać Lecha Kaczyńskiego jako prezydenta. Jest rzeczą charakterystyczną dla III RP, że na scenie politycznej nie znalazło się miejsce dla ludzi o podobnych poglądach.
 
Książka objęta jest patronatem medialnym dziennika "Gazeta Polska Codziennie", Radia WNET, tygodników "Do Rzeczy", "Gazeta Polska" i  "Sieci", portali Rebelya.pl i wPolityce.pl oraz kwartalnika "Pressje".