Za co należy krytykować PiS?

  Motto:

  "Jeśli jedna osoba mówi ci, że jesteś pijany - nie przejmuj się.  Gdy usłyszysz to po raz drugi - możesz zlekceważyć ten fakt.  Jeśli jednak powie to ktoś po raz trzeci - idź do domu i połóż się spać".

  Zacznę mój tekst od kilku cytatów.  Oto moja odpowiedź komentatorce Lusi  /TUTAJ/:

  "@Lusia
 elig- 22.03.2013 10:17
  Nie każda krytyczna uwaga jest "dołożeniem" i "obsesją".  Ziemkiewicz wspomniał krótko o Kaczyńskim oraz PiS, stwierdzając, iż Kaczyński wierzy w to, że gdy jego partia będzie jedyną liczącą się opozycja to "wahadło odbije" i ludzie, chcąc, nie chcąc, zagłosują na PiS.  Ziemkiewicz uważa, że lepszą metodą jest budowanie szerokiego frontu.  Może mieć rację.".

  W numerze 8/2013 "Do rzeczy" ukazał się wywiad Mariusza Staniszewskiego z Ludwikiem Dornem.  Ten ostatni powiedział:

  "I to jest właśnie wynik polityki kadrowej PiS.  Jeśli gdzieś pojawia się jakaś osobowość, która ma ambicje i energię, to jest nie tylko przez PiS odpychana, ale wręcz przez nie tępiona. (...) I właśnie to prowadzi do samoizolacji partii.".
  
  Krakowski profesor Krzysztof Pasierbiewicz napisał w swojej notce "Errare Humanum est - list do rzeczowego pisowca"  /TUTAJ/:

  "zasugerowałem, że starsze pokolenie sympatyków i działaczy PIS nie do końca rozumie współczesny świat i dlatego uważam, że w partii Jarosława Kaczyńskiego należy dać więcej "władzy" nieskażonych komuną ludziom młodym, którzy już nie pamiętają nie tylko komuny, ale również okresu po okrągłym stole, a więc nie są zainfekowani wojną polsko polską.".

  I wreszcie Józef Darski w komentarzu do mojego ostatniego wpisu  /TUTAJ/ stwierdził, iż:

  "Taka jest rzeczywistość. PiS, Kluby, GP - to są instytucje pokoleniowe, które się zamykają w swoim pokoleniu. Są całkowicie nieprzemakalne.".

  Proszę zauważyć, że cztery powyższe opinie dotyczą tego samego problemu, mimo iż pochodzą od tak różnych osób.  Rafał Ziemkiewicz to niezależny publicysta i pisarz, zwolennik Ruchu Narodowego, Ludwik Dorn to dawny "trzeci bliźniak", działacz PiS /a obecnie SP/, skłócony potem z Jarosławem Kaczyńskim, Krzysztof Pasierbiewicz jest sympatykiem PiS, a Józef Darski jest z portalu Niezalezna.pl, powszechnie uważanego za "propisowski".

  Wszyscy oni są zgodni - głównym problemem Prawa i Sprawiedliwość jest samoizolacja - niedopuszczanie nowych osób oraz idei.  W zwiazku z tym, ten kto dobrze życzy tej partii powinien mówić o tym głośno i często, aż świadomość zagrożenia dotrze do najwyższych władz PiS z prezesem włącznie.
 
  Najbardziej przeszkadzają w tym zagorzali entuzjaści Prawa I Sprawiedliwości.  Atakują oni z furią każdego, kto odważy się powiedzieć choć jedno krytyczne słowo i wrzucają go do wspólnego worka z Monika Olejnik i Palikotem.  Pasierbiewicz tak o tym pisze w linkowanej notce:

  "Po mojej replice dla posła Terleckiego zostałem zaatakowany właśnie przez „ortodoksyjnych pisowców”. I nie byłoby nic w tym dziwnego, gdyby nie forma tego ataku. Otóż na ulicy, w kawiarni, telefonicznie i mejlowo napadnięto na mnie w stylu, w jakim wiejskie baby na  odpuście napadają na cudaków, co nie chodzą do kościoła. A więc, nienawistne spojrzenia, obraźliwe słowa, wybałuszone z nienawiści oczy i żyły na skroniach. O tym co mówili, nie ma sensu wspominać. Żadnej dyskusji. Żadnej wymiany zdań. Tylko i wyłącznie bezwzględne i bezwarunkowe potępienie. Słowem beton niezdolny do racjonalnego i wyważonego myślenia. I zaręczam Pana, że nie byli to tylko pisowcy szeregowi. Beton nie przyjmujący krytyki w żadnej formie, choćby była konstruktywna.".

Właśnie.  Ci fanatycy wyrządzają swej ukochanej partii niedźwiedzią przysługę.  To prawda, że PiS jest jedyną w tej chwili prawdziwą opozycją /prof. Pasierbiewicz żywi nadzieje związane z osobą przewodniczącego Dudy - dość naiwne, jak mi się wydaje/ i że trzeba będzie głosować na tę partię.  Nie oznacza to jednak, że ugrupowanie to jest nieomylne i nie popełnia błędów.   Należy więc je krytykować, jeśli tylko jest za co.  Będzie to z pożytkiem dla niego.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika CzarnaLimuzyna

27-03-2013 [20:42] - CzarnaLimuzyna | Link:

trzeba pamiętać,że PiS jest jedyną polska partią w sejmie i nadużyciem jest wrzucanie go do jednego wora z innymi partiami
a za co krytykować?
za głupotę polegająca na działaniach monopolizujących obszar polityki
To nie PiS ma wygrać w wyborach ale Polska a to oznacza że obok PiSu powinien wejść do sejmu jego przyszły koalicjant- partia narodowa, patriotyczna i prawicowa być może w formie koalicji wyborczej.

Obrazek użytkownika Józef Darski

27-03-2013 [21:04] - Józef Darski | Link:

Bo jeśli będzie, to jej jądro będą stanowiłly służby, podobnie jak jądro sojuszu Dudy z Kukizem. Oczywiście można podjąć grę, ale nie wolno żywić się złudzeniami.

Obrazek użytkownika A330

27-03-2013 [21:17] - A330 | Link:

To jedna sprawa. Trzeba też pamiętać, iż nie istnieje żaden mityczny "niezagospodarowany" elektorat w Polsce. Jeśli Ruch Narodowy ma zdobyć poparcie, to raczej kosztem PiS. PO i SLD poparcia nie odbiorą. Nie chodzi mi o obronę PiS - ale nie widzę sensu zamiany kierowcy w trakcie jazdy samochodem. Zmiana jednego na drugiego. Doświadczenie PJN i SP pokazuje, iż to nie Kaczyński jest przyczyną porażek, a szanse poza PiSem są znikome.

Często słyszy się fałszywy argument mówiący o ludziach, którzy nie chodzą na wybory bo nie mają na kogo głosować.Ten elektorat miałby niby zagospodarować RN. To nie jest prawda. Wśród ludzi którzy nie idą na wybory preferencje polityczne są zbliżone(lub nawet takie same) jak wśród ludzi idących na wybory - czysta statystyka(wybory są jak taka gigantyczna "reprezentatywna grupa"). Różnica polega na ty, że jednym się chce głosować, innym nie(czy też nie wierzą w zmianę itd). Przecież nie każdy kto głosuje na PiS  jest fanatykiem czy nawet wielbicielem tej partii. Czasami wybieramy najlepsze z tego co jest.

Obrazek użytkownika elig

27-03-2013 [22:26] - elig | Link:

  Wydaje mi się, że Ruch Narodowy gromadzi głównie młodzież, która nigdy na PiS nie głosowała.  Jego radykalne hasła do niej przemawiają.  Jesli powstanie z tego jakaś neo-endecja, może liczyć, moim zdaniem nawet na 10% głosów.

Obrazek użytkownika A330

27-03-2013 [22:42] - A330 | Link:

Na razie RN gromadzi członków MW i ONR - tu nic się nie zmieniło. Tego jest może z 2-3% w społeczeństwie. Czy RN ma szansę na 10%? Pewnie tak, w przyszłości. Ale upieram się, że kosztem PiS. Musiałoby nastąpić jakieś niespotykane przeniesienie środka ciężkości na prawo(poparcie dla PiS wzrasta do 40-50%, PO i lewica giną), aby RN mógł zgarnąć 10%, nie raniąc PiS. Ogólnie to RN powinien skupić się na szkoleniu młodzieży i pracy u podstaw - pchanie się w politykę to głupota. Nie nadają się do tego Ci ludzie - a ruch narodowy sam z siebie nie ma żadnej zdolności koalicyjnej i jako taki istnieje w świadomości społecznej jako "marginalny", a nie główny nurt.

Obrazek użytkownika Józef Darski

27-03-2013 [22:46] - Józef Darski | Link:

Ponieważ PiS jest niezdolny do otwarcia się na młodzież, to idzie ona (ten promil niezdemoralizowanej i nieskretyniałej młodzieży) tam, gdzie ją chcą. Równie dobrze mógłby to być nie ruch narodowy tylko ruch krasnoludków.

Obrazek użytkownika CzarnaLimuzyna

27-03-2013 [21:40] - CzarnaLimuzyna | Link:

kukizowate brednie o kreskówce dyskredytujące PiS wrzucam do kosza
Na polskiej scenie potrzeba młodej krwi -  także młodzieży, która nie będzie się patyczkować ze zdrajcami - marzy mi się nowa i czysta partia
pomysł,że na JOWach wejdą do sejmu czyści i prawi jest niedorzeczny - nie przy takim społeczeństwie, które cierpi na anomię oglądając codziennie TVN.

Obrazek użytkownika elig

27-03-2013 [21:16] - elig | Link:

Też tak uważam.

Obrazek użytkownika Józef Darski

27-03-2013 [21:02] - Józef Darski | Link:

Nie jestem szefem niczego, gdyż są ode mnie zdolniejsi. Szefem portalu jest Grzegorz Wierzchołowski, człowiek ze 2 razy ode mnie młodszy, specjalista od spraw smoleńskich, b. zdolny dziennikarz (piszę bez żadnych arrieres pensees).
W ogóle nie mam nic wspólnego z portalem. Generalnie jestem pracownikiem fizycznym, tzn. ładuję GP i NP oraz blogi GP na salonie, zajmuję się NB oraz freepl.info i Mediawest, ale te dwie ostatnie witryny nie należą do firm Tomka Sakiewicza.
Zajmuję się nadzorem nad projektami internetowymi oraz rozmaitymi sprawami drobnymi, typu: a to wykucie dziury w ścianie, a to zorganizowanie czegoś.
Poza tym, nie jestem członkiem żadnej redakcji. Piszę to, żeby sprawa była jasna, by mi nie przypisywać stanowisk, osiągnięć i zaszczytów innych osób.

Obrazek użytkownika elig

27-03-2013 [21:41] - elig | Link:

  Blogerzy uważają Pana za szefa.  Taka jest różnica między światem formalnym, a rzeczywistym.

Obrazek użytkownika Józef Darski

27-03-2013 [22:37] - Józef Darski | Link:

Nie mam nic do powiedzenia w żadnej sprawie.

Obrazek użytkownika elig

27-03-2013 [22:47] - elig | Link:

  Wobec tego - sprostowałam.

Obrazek użytkownika geozak

27-03-2013 [22:08] - geozak | Link:

Panie Darski ,może to przeczyta ten zdolny dziennikarz ale Pan jako osoba praktyczna i ideowa powinna mu poradzić aby On lub współpracownicy zainteresowali sie jak wyglada organizacja partii na przykład w demokracji USA i powoli zaczeli przestawiac tory.Tutaj organizacja jest tak prosta i praktyczna pozwalajaca na wychwytywanie najlepszych ludzi z danego terenu którzy ideowo akceptują program partii ,cieszą sie najwyższym uznaniem w srodowisku i maja szanse wygrać wybory.Klepanie tych samych tematów już i mnie sie przejadlo w GP w kółko to samo aż do znudzenia,że nawet nie wysłuchałem ostatniego wywiadu z Prezesem co świadczy ,że Pan Sakiewicz i to wszystko bedzie tracić zwolennikow i to jest juz grożne.Rozmawiam z kolegami w Polsce i mówią ,ze probowali docierac do dzialaczy ale zbyto ich.

Obrazek użytkownika Józef Darski

27-03-2013 [22:43] - Józef Darski | Link:

ale nic z tego nie wynika. Na organizację PiS nikt z nas nie ma żadnego wpływu. GP jes tygodnikiem, a nie partią. Nikogo nie interesuje jak powinna działać sprawna organizacja. A już wyłapywanie zdolnych, to samobójstwo. Nikt nie będzie go świadomie popełniał. A na ew. utratę czytelników już redakcja znalazła lekarstwo:: apele, smsy i egzorcyści.

Pan myśli jak inteligent: napiszę - ludzie przewczytają, zrozumieją i tak postąpiął, bo to co napisałem jest słuszne. Nie, ludzie postępują zgodnie ze swoimi interesami, na ogół krótkoterminowymi, tak na najbliższe 3 dni.

Obrazek użytkownika geozak

28-03-2013 [04:57] - geozak | Link:

Dziękuję za szczerość.Z myślenia inteligenckiego dawno się wyleczyłem jeszcze w czasach komuny pracujac w Stoczni Warskiego.Żeby przepchnąć jakiś projekt i zrobić coś pozytywnego same słowa idee nie pomogły tylko trzeba było zrobic tak aby mieli w tym interes i jako zespół działać.

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

27-03-2013 [21:14] - Krzysztof Pasie... | Link:

Bardzo interesująca i potrzebna notka. Serdecznie gratuluję Autorce.
Celem ożywienia dyskusji serdecznie polecam lekturę notki pt. "Dziesięć grzechów partii Jarosława Kaczńskiego" - patrz:
http://salonowcy.salon24.pl/483007,dziesiec-grzechow-partii-jaroslawa-kaczynskiego

Pozdrawiam Autorkę serdecznie i przedświątecznie,
Krzysztof Pasierbiewicz

P.S.
Dla porządku, jak już wielokrotnie wyjaśniałem, nie jestem profesorem lecz doktorem nauk technicznych.

Obrazek użytkownika elig

27-03-2013 [21:18] - elig | Link:

"Profesor" jest grzecznościowy.  Tak jak w szkole "panie psorze".

Obrazek użytkownika Lusia

27-03-2013 [23:11] - Lusia | Link:

Każde działanie pozytywne w swoim założeniu powinno przynieść zamierzony efekt. Dla pani celem krytyki PIS jest osiągnięcie przez tę partię określonej doskonałości i z tym się zgadzam, jeżeliby ta krytyka odbywała się bezpośrednio do JK. Jednak krytyka publiczna na blogu za samoizolację PIS jest subiektywna, zbyt ogólna, a co za tym idzie pozbawiona możliwości polemiki, a zatem krzywdząca i niewiele się różni od nagonki w mediach głównego ścieku. Jednak nie pozostaje w umysłach niezdecydowanych, powiedzmy wyborców, bez echa. Ważne kto wypowiada taką opinię. Jeżeli zrobi to zwykły, anonimowy forumowicz, oddźwięk jest taki sobie. Jeżeli ktoś, kto na przykład jak pan Pasierbiewicz ma ugruntowaną opinię, z którą się liczymy, albo ktoś z lubianych i cenionych blogerów, do których i Panią zaliczam, przedstawia tak autoratywnie swoje zdanie, potrafi przekonać, że na przykład PIS ze względu na swoje błędy przestaje być partia na którą zamierzał głosować. Osiąga pani zatem nie ten efekt, który zamierzała, tylko wręcz odwrotny. Przyjmuję bowiem założenie, że zarówno w pani przypadku, jak i pana Pasierbiewicza, zamiarem wpisów są wygrane przez obóz patriotyczny wybory.

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

28-03-2013 [08:11] - Krzysztof Pasie... | Link:

Pisze Pani:
"Jeżeli ktoś, kto na przykład jak pan Pasierbiewicz ma ugruntowaną opinię, z którą się liczymy, albo ktoś z lubianych i cenionych blogerów, do których i Panią zaliczam, przedstawia tak autoratywnie swoje zdanie, potrafi przekonać, że na przykład PIS ze względu na swoje błędy przestaje być partia na którą zamierzał głosować..."
Odpowiadam:
A nie pomyślała Pani, że intencją Pasierbiewicza było zmobilizowanie terenowych działaczy PIS do krytycznego spojrzenia na swoje działania, a docelowo wzięcia się do solidnej roboty celem wygrania (nareszcie) wyborów? Jeśli się przegrało kilka razy z rzędu, musi być jakaś tego przyczyna.

Pozdrawiam przedświątecznie,
Krzysztof Pasierbiewicz

Obrazek użytkownika Lusia

28-03-2013 [09:48] - Lusia | Link:

Nie zamierzam już polemizować na temat szkody wyrządzanej publiczną i permanentną krytyką PIS, bo widzę tę rozterkę, którą jakaś niezadowolona część Polaków dusi w sobie... jakby tu powiedzieć za klasykiem: "nie chcem, ale muszem" i może stąd te frustracje.

Obrazek użytkownika Andrzej-emeryt

28-03-2013 [10:46] - Andrzej-emeryt | Link:

teraz uprzejmie zapraszam Szanowne Panie i Szanownych Panów na blog > LIKA (LIKI) < o jeden poziom wyżej. Następnie prosze o powrót na blog > ELIG <. Chętnie zapoznam się z kolejnymi komentarzami Państwa.

Obrazek użytkownika dogard

28-03-2013 [12:20] - dogard | Link:

ZA TAKIEGO MADRATEGO DORNA, UWAZA SIE ZDRAJCA ZA OSOBOWOSC, HE,HE, mamy w sejmie kupe mlodych swietnych politykow,kto tego nie widzi ten kiep i tyle.nIE BEDE WYLICZAOL NAZWISK, KTO SIE INTERESUJE, ZNA ICH DOSKONALE.sA WYKSZTALCENI, KULTURALNI, DLA NIE KTORYCH ZA BARDZO,KOMPETENTNI i stronia od taniej pijarowskiej zagrywki.Nie mozna przeciez wtrzucac sprawdzonych ludzi, dla statystycznych zachciewajek.Wbrew pozorom starsi w polityce maja sporo do powiedzeniai robia to nieglupio.Wiec ogarnijcie sie naprawiacze ,huralni zreszta.Sprawdzcie kto z mlodych jest w jakiej komisji i jk tam dziala, to wam sie poprawi i przestaniecie bajdurzyc jak zaczarowani mlodoscia dziewczat czy chlopcow, starsi niespelnieni , lub zazdrosni komentatorzy; roznego sortu zreszta.

Obrazek użytkownika Daf

28-03-2013 [12:44] - Daf (niezweryfikowany) | Link:

narod powierzy sprawowanie rzadow PiS-owi, to np. miesiac po tym wydarzeniu , sluzba zdrowia w Polsce bedzie funkcjonowala prawidlowo, tak jak ona u nas (w Austrii) i w innych krajach funkcjonuje ? Czy za ta reforma pojda szybko nastepne reformy, a spoleczenstwo bedzie uczciwie i na biezaco o wszystkim informowane ?

Mnie interesuje (innych Polakow zapewne tez), jak i kiedy bedzie przeprowadzona deubekizacja/dekomunizacja, bez tego funkcjonowanie Polski staje pod znakiem zapytania.

Spekulacje "kto sie z kim powinien dogadac" i najbardziej intelektualne wywody tu na portalu, nie wniosa nic nowego, a polski podatnik placi tym roznym partiom i ugrupowaniom nie za "dogadywanie sie" !
Czyny sie licza, konkretne wynik pracy, a jak tego nie ma, to i partie przestaja istniec - z woli narodu i w prawidlowo funkcjonujacej demokracji.