Kryzys męskości

Don Paddington opisał dawno temu historię jakiejś dziewczyny, która nie mogła znaleźć sobie chłopaka. To znaczy właściwie nie, mogła, a nawet było tych chłopaków wielu, oni się ciągle koło niej kręcili, ale ich oferta była dla tej dziewczyny całkowicie nie do zaakceptowania. Ponieważ opowiadam tu o środowiskach bliskich Kościołowi, więc sprawy, które się w takich razach standardowo kryją pod słowem „oferta”, nie wchodziły w ogóle w grę. Don opowiadał nam o relacjach emocjonalnych i duchowych. I to co napisał było wprost przerażające. Oto chłopcy ci umawiając się z dziewczętami, otwierali się przed nimi duchowo i płakali. I ta dziewczyna nie wiedziała zupełnie co z tym zrobić. Z punktu widzenia osoby, która myśli o założeniu rodziny i tak zwanym normalnym życiu, o ile takowe jest w ogóle w Polsce możliwe, ci faceci nie nadawali się na nic. Po prostu na nic. Do Bakutilu jak mawiał pewien mój pracodawca, z którym już na szczęście nie mam nic wspólnego.
Ja tu nie chcę jakoś szczególnie mocno opowiadać się po stronie tej dziewczyny, bo sam byłem młody i pamiętam, że te wszystkie istoty poważnie myślące o życiu denerwowały mnie bardzo. Mając 18 czy 20 lat nie miałem absolutnie żadnych możliwości ani szans na realizację programu normalności życiowej.  Miałem natomiast bardzo rozległe plany, o których opowiadałem podniesionym głosem, gestykulując co najmniej tak, jakbym był Jerzym Maksymiukiem dyrygującym Wielką Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji. I to się również nie podobało dziewczętom. Większość z nich uważała, że jestem niepoważny, a wiele po prostu miało mnie za skończonego świra. I ja je do pewnego stopnia rozumiem, rozumiem tę ich niechęć i zmęczenie. Kiedyś, kiedy byłem już dużo starszy, spotkałem przypadkiem pewną koleżankę z dawnych lat na przystanku autobusowym. Ona zaś widząc mnie zrobiła taką minę jaką widzimy zwykle u osób stojących przed plutonem egzekucyjnym, wezwała dwa razy imię Pana Boga swego na daremno, odwróciła się i przeszła na drugą stronę ulicy. Ja to, jak powiadam, rozumiem, bo z biegiem lat poznałem prawdziwe oczekiwania kobiet i zorientowałem się też dlaczego tak łatwo je oszukać. Nie ma nic banalniejszego, wystarczy udać uczciwego  chłopca z dobrego domu, który nie mówi dupa i płacze tylko przy naprawdę wielkim wzruszeniu. Ponieważ ja jestem dość niewyrobiony aktorsko i udawanie grzecznych mi nie wychodziło, musiałem czekać na moją obecną żonę, której się wszystkie moje plany bardzo podobały i która po prostu uznała je za prawdę.
Wracajmy jednak do tych, którzy płaczą na randkach z dziewczynami. To jest temat właściwie nie poruszany w blogosferze, bo wszyscy zajęci są innymi, pozornie poważniejszymi tematami. Tymczasem nie ma poważniejszych tematów, bo od dawien dawna mamy w Polsce do czynienia ze zjawiskiem po prostu potwornym – z deprawacją mężczyzn. Deprawacją duchową, bo inna przecież nie wchodzi w grę. Cały konflikt ustawiony jest oczywiście na osi wojsko-Kościół, tak jakby te dwie instytucje były odpowiedzialne za złe albo dobre wychowanie chłopców. Ja tu nie będą opadał w łatwe rozważania natury survivalowej, twardości charakteru, bądź jej braku. Nie to jest bowiem kluczem do kryzysu męskości, o którym sobie gadamy. Otóż sprawą najważniejszą jest to, że mężczyzna współczesny został ubezwłasnowolniony. On nie potrafi zrobić nic samodzielnie. I nie mówcie mi o Polakach pracujących na budowach w Niemczech i kładących płytki w łazienkach w Paryżu. Nie o to chodzi. Chodzi o aspiracje. One zostały spłaszczone, a stało się tak bo wmówiono mężczyznom, że największą wartością i szczęściem dla takiego jest powszechna akceptacja. Kiedy są imieniny u cioci Władzi, pan Jureczek wstaje i ogłasza jakiś toast, a wszyscy biją brawo. To jest szczyt szczytów i ukoronowanie. Każdy jest zadowolony, a żona pana Jureczka pani Jola podrapie go wieczorem za uszkiem. Taką mamy konwencję i to jest coś przerażającego.
Ta dziewczyna – jestem o tym głęboko przekonany – o której pisał Don, nie mogła znaleźć kandydata na męża nie dlatego, że jeden z drugim płakał, albo odzywał się monosylabami, ale dlatego, że żaden z nich niczego nie chciał tak naprawdę. Poza tym wszyscy byli w defensywie. Co będziesz robił? Pada pytanie. Wyjadę. A jak wyjedziesz to co będziesz robił? Zniknę i nikt na mnie nie będzie zwracał uwagi. To są marzenia młodych ludzi.
Ktoś wczoraj napisał w komentarzu, że złe wychowanie mężczyzn wynika z tego, że katolicyzm jest źle rozumiany. Ja nie wiem co to znaczy dobrze czy źle rozumiany katolicyzm. Nie mam pojęcia czy ma on jakiś wpływ na postawy mężczyzn czy nie ma. Skłaniałbym się raczej ku temu, że ma za mały, bo całe to bucostwo, które trzeba codziennie oglądać, całe nadęcie bierze się z braku pokory. Tej zaś można się nauczyć chyba tylko w Kościele, bo nie w wysokich górach przecież. Ostatnie wywiady z panem Wielickim dobitnie pokazują, że pokory nie ma w nim za grosz. Do Kościoła pewnie też nie chodzi.
Eska zaś zwróciła uwagę na szalenie ważną rzecz, w przypadku różnych wspólnot, na elitaryzm, który rozwala tych facetów dokładnie tak samo jak imieniny u cioci Władzi, kreuje bohaterów wieczorkowych, którzy po wyjściu z przyjęcia nie nadają się do niczego niestety. A mają do tego jeszcze w ręku druk całkowicie usprawiedliwiający ich pierdołowatość i nijakość – kwitek opiewający na przynależność do jakiegoś elitarnego grona.
Nie sądzę, by z tej sytuacji było jakieś dobre wyjście, bo deprawacja ma charakter pokoleniowy, ja miałem to szczęście, że mój tata był dosyć stary i pamiętał czasy przedwojenne, a w powojennych zwykł radzić sobie samodzielnie, choć nie było łatwo.
Jeśli sięgniemy w przeszłość z łatwością znajdziemy tam ślad pokoleń legendarnych, które zostały ukształtowane przez jakieś dziejowe doświadczenie. Tyle, że pokolenie piłsudczyków miało za sobą cały bagaż wychowania domowego, wychowania wspólnotowego, które przygotowywało ludzi do życia prawdziwego i prawdziwej walki. My dziś niczego takiego nie mamy. Mamy spowiedź Wencla i rozpaczliwe poszukiwanie akceptacji, która jest jedynym marzeniem i jednymi spełnieniem. Nie mam dobrej pointy, wracam do książki.

Wszystkich oczywiście zapraszam na stronę www.coryllus.pl oraz do księgarni www.multibook.pl, http://www.ksiazkiprzyherbacie... do księgarni wojskowej w Łodzi przy Tuwima 34, do księgarni Wolne Słowo W Lublinie przy ul. 3 maja, do księgarni „Ukryte miasto” w Warszawie przy Noakowskiego 16, W księgarni Tarabuk przy Browarnej 6 w Warszawie, oraz do sklepu FOTO MAG przy stacji metra Stokłosy w Warszawie.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika dogard

12-03-2013 [09:40] - dogard | Link:

mamuski i babcie wychowaly tych faciow na sprytnych, wg ich mniemania, faciow.Zupelnie jak w kinie amerykanskim--mamy zamiane czy podmiane rol mesko-damskich.Okazuje sie,iz wielu to w zupelnosci wystarcza do egzystencji.

Obrazek użytkownika tipsi

12-03-2013 [21:26] - tipsi | Link:

Większość współczesnych mężczyzn to faceci. Różnica między mężczyzną a facetem jest taka, jak między kogutem a kapłonem. Na zewnątrz niby to samo, ale wnętrze różni się zasadniczo. Współcześnie realizowany  wzorzec mężczyzny to -- pardon my French -- pizda. Przykład poety Wencla jest po prostu wikipedyczny.

Obrazek użytkownika Jolanta Pawelec

12-03-2013 [10:11] - Jolanta Pawelec | Link:

człowieczeństwa - bo o kobiecości można powiedzieć równie negatywnie.
( identyfikacja płciowa - macho i lala Barbi, tudzież zdezorientowani płciowo)
Chodzą po świecie projekcje - czyichś lub własnych fantasmagorii. Szukają satysfakcji osobistej
Doświadczenie podpowiada, że jest tylko jedna satysfakcja -losu wspólnie dźwiganego, przytomnie.
Jakoś tak - z tym rozrośniętym EGO, zatrzaśniętym na Innego i... zmieniający się z chwili na chwilę świat.

Obrazek użytkownika Coryllus

12-03-2013 [12:10] - Coryllus | Link:

Nie chciałem nic pisać o kobiecości, może jakaś kobieta napisze.

Obrazek użytkownika Marek Stefan Szmidt

12-03-2013 [10:41] - Marek Stefan Szmidt | Link:

Jak zwykle, poruszył Pan jeden z najistotniejszych tematów, jakim jest depopulacja.
Ta "niemoc" tak zwanych "mężczyzn", łącznie z propagowaniem "singielek" i wstrętem Naczelnej Pani Etyk do Stanu Błogosławionego - są elementami tej samej polityki eksterminacji do poziomu, założonego już przez jednego z największych przywódców socjalistycznych AH, a wynoszącego około 18 milionów Polaków.
Ciekawym zjawiskiem jest to, że podobne liczby występują w "protokołach rzymskich".

Gratuluję też Panu napotkania w życiu Małżonki.
Ja musiałem zmieniać... :-(
pozdrawiam Pana serdecznie
MStS
PS. "prognozy" populacyjne na rok 2100 wynoszą: 17 milionów mieszkańców...
PS.2. Zapraszam Pana do Katedry Etyki Cywilizacji Łacińskiej, na http://ekotrendy.com/Katedra/i... - pozwoliłem sobie umieścić tam link do Pańskiego Blogu Literackiego (lewa glosa)

Obrazek użytkownika Coryllus

12-03-2013 [12:08] - Coryllus | Link:

Dziękuję,

Obrazek użytkownika Marek Stefan Szmidt

12-03-2013 [13:28] - Marek Stefan Szmidt | Link:

nie ma za co - Pańskie słowa, mówią "same za siebie"
:-)
pozdrawiam serdecznie
MStS

Obrazek użytkownika madbrain

12-03-2013 [11:37] - madbrain | Link:

dobrze gada dac mu wodki.. :)

Obrazek użytkownika chrisdigger

12-03-2013 [11:45] - chrisdigger | Link:

Berlin,Niemcy
Hotel Adlon Kempinski
---jaki najdrozszy kawalek miesa miales w ustach Max ? Dog majestatycznie , z charyzma niemiecka wylizywal miske.
---lechtaczka ! wydedukowal Max Otto von Stirlitz.

Obrazek użytkownika chrisdigger

12-03-2013 [14:48] - chrisdigger | Link:

Berlin, Niemcy
Hotel Adlon Kempinski
---Bracia Zielinscy ? Dog lejac lzy ogladal film.
---Klitschko brothers odparl Max Otto von Stirlitz.

*---Zieliński brothers escape

Obrazek użytkownika joawa123

12-03-2013 [15:47] - joawa123 | Link:

Taki zawadiacki tytuł miał mój tekst który wydrukował "Najczas" w niewinnych latach 90-ch.Traktował o tym samym z rozszerzeniem na ogólne zdziecinnienie dorosłych i przeraźliwie przedłużającą się młodość. 35-40-letni "chłopcy", "dziewczątka" po 50-ce. Dorośli(30!) ludzie w nieskończoność studiowali a jeżeli zakładali rodziny , to raczej w rodzinę się bawili, bo "głowa" nie był w stanie zapewnić jej bytu, ani lokum. No to jaki z niego mężczyzna? Jakim był wzorcem dla swoich synów? W oczach teściów i własnej żony stawał się niedojdą. Potem to już reakcja łańcuchowa . Kobieta przejmowała jego obowiązki, on pił, albo pędził nieborak za marzeniami, kończąc jako świr lub opozycjonista. Mógł jeszcze zdecydować się drugi etat np TW Były wyjątki, były, to też wiemy. Więc w peerelu przyczyn pozostawania w niedojrzałości, nie było trudno dociec. A teraz? Czy na pewno wynikają one tylko z biedy i kiepskiego przykładu rodziców? Nie wiem

Obrazek użytkownika Niecodzienna Zosia

12-03-2013 [20:53] - Niecodzienna Zosia | Link:

Przyczyna nie jest jedna.Można wymienić kilka: jakość pożywienia /zaburzenia hormonalne/, skutki równouprawnienia,
wychowanie,sytuacja polityczna....No ale najważniejsze to są chęci :). Jeśli chcemy być męscy to po prostu jesteśmy.Ale musimy mieć motywację - a tej zazwyczaj brak.Dziś mało komu się coś chce...Kobiet to również dotyczy. Sądzę jednak, że jest jeszcze wielu wspaniałych mężczyzn i wiele wspaniałych kobiet.Tylko o nich się zazwyczaj nie mówi, nie pisze.Piękno po prostu jest.Tylko trzeba je dostrzec.Czego wszystkim życzę.
A sobie - aby mój wspaniały mąż więcej mi okazywał uczucia bo tak się po męsku zaangażował w sprawy polityczne i nie tylko związane z gazetą,że zaczął mnie zaniedbywać. :)

Obrazek użytkownika Teresa Bochwic

12-03-2013 [23:32] - Teresa Bochwic | Link:

Przyczyną kryzysu męskości są 1/ obcisłe dżinsy (patrz fizjologia płciowa), 2/ pampersy u chłopców, noszone do 4 roku życia (patrz wysoka temperatura tam gdzie nie trzeba i fizjologia płciowa). Stąd spadek liczebności plemników tam gdzie trzeba i w konsekwencji brak libido. A bez libido i zwycięstw alkowianych nie ma mężczyzny...
Tak przynajmniej twierdzi moja przemadrzała byla przyjaciólka. Kto wie, moze coś w tym jest...

Obrazek użytkownika chrisdigger

13-03-2013 [10:02] - chrisdigger | Link:

Berlin, Niemcy
Hotel Adlon Kempinski
--upadek mezczyzny to foch i ochota kobiety -- pomyslal Dog niem. po polsku.
--Lilith wyzej lapy-- warknal.

*--europejska panienka na telefon.