Dlaczego jestem złym chrześcijaninem

 Byłam u znajomych. Właśnie wrócił do domu ich najstarszy syn. Jakiś czerwony na twarzy i spuchnięty. Po długich naleganiach dowiedziałam się od niego, że kolejny raz został ciężko pobity w szkole przez kolegę. Nie mogłam tego pojąć. Chłopak był wysportowany i wyrośnięty. Okazało się, że rodzice zakazali mu się bronić. Rozumieli dosłownie zasadę nadstawiania drugiego policzka.

Wpadłam w szał. Pomimo protestów rodziców powiedziałam co o tym myślę. Że nie sprzeciwiając się złu chłopak daje na nie przyzwolenie. Że opryszek przez niego kogoś zabije. Że Pan Jezus wypędził przekupniów ze świątyni, więc zdarzało mu się zdenerwować.
I że chłopak  ma huknąć opryszka w łeb, tak żeby ten nie mógł wstać, a potem może go podnieść i  po chrześcijańsku mu przebaczyć.
Przypuszczam, że chłopak zastosował się do mojej instrukcji, bo w szkole zapanował podobno spokój.

Z tymi samymi znajomymi byłam na feriach, które organizowało  „ Przymierze rodzin”. Atmosfera była bardzo uduchowiona. Słabym punktem były wieczorne wspólne modlitwy. Najmłodsze dziecko zasypiało mi na rękach, ale nie wypadało usiąść. Natomiast w grupie było kilka dziewczynek, które prześcigały się w intencjach modlitewnych, trzymając wszystkich godzinami na nogach.
„ Dziękujemy Ci Panie Boże za dobry obiad” – obwieszcza taka mała obłudnica.
„ Lepiej podziękuj kucharce” – na to mój syn.
Nie mogłam się nie uśmiechnąć. Dziewczynka tego samego dnia odmówiła kucharce obierania kartofli do obiadu .Liczyła widać na siły wyższe.
Syn został nazwany przez kierownictwo obozu prymitywnym wesołkiem. Jak to prymitywny wesołek-  nie specjalnie się tym przejął.

Kilka lat temu zajmowałam się ( z konieczności ) chorym sąsiadem. Był samotny i nie miał kto mu pomóc.  Pewnego dnia poprosiłam moją młodzież, żeby podali sąsiadowi śniadanie i zrobili mu zastrzyk z insuliny, bo bardzo się śpieszyłam do pracy. Odmówili. Wybierali się właśnie na Mszę Trydencką i nie chcieli się spóźnić.
Znowu wpadłam w szał    .” P…ni chrześcijanie”-  wrzasnęłam i pobiegłam do chorego.
Gdy ktoś mnie naprawdę wyprowadzi z równowagi zapominam o panience z dobrego domu z fortepianem( z pianinem, z pianinem) i odzywa się we mnie stajnia.
Od tego czasu gdy się nie zgadzamy mówią : ” bo my jesteśmy p… chrześcijanie”.
Długo nad tym myślałam i wiem już o co w tym wszystkim chodzi.
Dla mnie czyn dobry jest dobry, a zły jest zły-  niezależnie od tego kto go popełnił i w jakich intencjach. Intencjami będzie się tłumaczył w sądzie, albo na Sądzie Ostatecznym.
Dla mojej córki czyn sam w sobie nie ma znaczenia. ani wartości  (przynajmniej teoretycznie) Uświęca go dopiero intencja przypodobania się Bogu.
Biskup Berkeley, uważał, że „być” oznacza „być obserwowanym” ( esse= percipi).  Gdybyśmy przestali patrzeć na stół, on by po prostu zniknął. Nie znika -bo patrzy na niego Bóg . Spojrzenie Boga podtrzymuje istnienie stołu.
Podobnie tylko to , że czyn jest obserwowany przez Boga nadaje mu znaczenie i wartość. Bez odniesienia do Boga czyn po prostu znika jak krzesło czy stół u biskupa Berkeleya.
Nie mogę się z tym  zgodzić i dlatego jestem złym chrześcijaninem.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika ed89998

07-03-2013 [09:28] - ed89998 | Link:

Coz, zapewne komentarz tzw. uduchowionych chrzescijan moglby byc taki, ze przyjela Pani postawe biblijnej Marty, a oni "te lepsza czastke wybrali". Zdarzylo mi sie wlasnie opuscic grupe Oazowa z tegoz wlasnie powodu - tak bardzo byli kwietystyczni, ze nie imali sie prozaicznych czynnosci dobroczynnych, woleli wzniosle rytualy. Tymze uduchowionym warto przypomniec fragment jednego z grypsow pplk. Lukasza Cieplinskiego do syna - "Bądź katolikiem to znaczy pragnij poznać Wolę Bożą, przyjmij ją za swoją i realizuj w życiu. Katolik to nie niedołęga, ale zdolny, przedsiębiorczy, służący dobru i walczący ze złem".

A co intencji - te tez wazne, ale zbalansowane przez czyn. Same intencje to za malo, a przypadkowo dobry czyn, nawet jezeli wzniosly, nie przysparza nam splendoru.
A swoja droga, kiedy wreszcie jakis dobry teolog odklamie ten przyslowiowy drugi policzek. Brak dobrego tlumaczenia i brak wyjasnienia w ramach kontekstu kulturowego tegoz fragmentu Ewangelii powoduja, ze chrzescijanin czesto przyjmuje role idiotycznej ofiary, ktora niewiele ma wspolnego np. z rzeczywista ofiara o. M. Kolbe.
Pozdrawiam, i dziekuje za promowanie zdrowego rozsadku - to cenna cnota!

Obrazek użytkownika izabela

07-03-2013 [12:03] - izabela | Link:

Wiadomo, ze są Marie i Marty. Tak się składa, że zawsze przypada mi rola Marty. Pewnie lepiej gotuję niż myślę. Lepiej - nie koniecznie znaczy dobrze. Ale zdarzało mi się robić faszerowane papryki na ognisku na 20 osób , gdy wszyscy kontemplowali piękno natury. Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika Zuber

07-03-2013 [14:40] - Zuber | Link:

Wielu ludzi powszechną /często dosłowną/ interpretację Biblii przyjmuje za jedyną i właściwą.Dlaczego?
Chrześcijanin drugi policzek powinien nadstawić, ale nie na drugie uderzenie tylko na pocałunek zgody i znaku wybaczenia.

Obrazek użytkownika izabela

08-03-2013 [00:31] - izabela | Link:

Też jestem tego samego zdania. Nie odważyłabym się wypowiadać na temat  interpretacji Biblii, ale pewne odruchowe reakcje nie pozwalają mi traktować tej zasady dosłownie.

Obrazek użytkownika Dariusz

07-03-2013 [09:44] - Dariusz | Link:

Wiara bez uczynków jest martwa.Jk2.Tylko tyle i aż tyle.Pozdrawiam Panią serdecznie.

Obrazek użytkownika izabela

07-03-2013 [12:30] - izabela | Link:

Tak też mi się zawsze wydawało. Serdecznie pozdrawiam.

Obrazek użytkownika Teresa Bochwic

07-03-2013 [10:43] - Teresa Bochwic | Link:

Skojarzyło mi się to z księżmi, którzy wznosząc wysokie "c" podczas kazań, udają że nie widza, ze na ławkach siedza dziesiatki duzych dzieci i sporych chłopaków, gdy obok ledwie stoją 60-letnie kobiety i starzy panowie. Zawsze ide do księdza, zwrocić mu na to uwagę, a on na to, ze "uduchowienie" im pomaga stać i podobne brednie. czegóż więc spodziewać się od zdemoralizowanych młodych spryciarzy, podtrzymywanych w swoim grzechu przez światobliwych kapłanów?
Jednak to coś dziwnego, zawsze postawą chrzescijanina było niesienie pomocy, nawet idiotycznej, potrzebujacym, a więc tych potrzebujacych dostrzeganie.
Zaraza w Pałacu Sprawiedliwości siegnęła najgłębszych pokładów oporu.
Malo że zla chrześcijanka z Pani (ze mnie też), to jeszcze źle dzieci wychowała (ja też).

Obrazek użytkownika izabela

07-03-2013 [12:28] - izabela | Link:

Mile mi takie wspólnictwo:)

Obrazek użytkownika Ewakropkapl

07-03-2013 [11:04] - Ewakropkapl | Link:

Niedawno(nie po raz pierwszy), robiąc rachunek sumienia, poddałam wątpliwościom własny obiektywizmu przy ocenie innych ludzi, kontestowałam też samo "osądzanie" ludzi. W rozmowie ze znajomym księdzem, usłyszałam, m.in., że chrześcijanin nie może oznaczać- "ślepy i głuchy"... Jednak, coraz częściej milknę, starając się opiniować tylko w kwestiach istotnie doniosłych, np. piętnując publicznych demoralizatorów.
Pozdrawiam Autorkę.

Obrazek użytkownika izabela

07-03-2013 [12:27] - izabela | Link:

Ja też wolę nie oceniać bez istotnej przyczyny. Interweniuję tylko gdy muszę i to bardzo niechętnie. Na przykład gdy ktoś katuje psa. Nie zwracam uwagi na telefony dzwoniące w Filharmonii , na papierki rzucane na ziemię, na nocne hałasy w domu. Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika Steve

07-03-2013 [11:17] - Steve | Link:

Ciekawy jestem, czy można spotkać ludzi podobnych, do opisanego przez Victora Hugo, biskupa Myriela?

Obrazek użytkownika izabela

07-03-2013 [12:22] - izabela | Link:

Ja miałam szczęście, że moim proboszczem ( parafia Św Barbary) był ksiądz prałat Stefan Kośnik. Wielki znawca prawa kanonicznego, świetny gospodarz i bardzo skromny, dobry człowiek. Tego że był krewnym kardynała Wyszyńskiego dowiedziałam się na Jego pogrzebie. Pamiętam, że przy ustalaniu terminu chrztu ojciec chrzestny jednego z moich dzieci  wyrwał się z sakiewką. Zniecierpliwiony ksiądz Kośnik powiedział : " jeżeli pan odczuwa taką gwałtowną potrzebę- w kościele są skarbonki". Zawsze był skory do pomocy potrzebującym wsparcia duchowego i nie tylko duchowego.

Obrazek użytkownika 66rys

07-03-2013 [11:59] - 66rys | Link:

Miłuj bliźniego swego jak siebie samego.NIE bardziej! Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika izabela

07-03-2013 [12:07] - izabela | Link:

Prawo do obrony jest dla mnie oczywiste intuicyjnie. Nadstawianie drugiego policzka najłatwiej proponuje się komuś. To znaczy łatwo nadstawia się policzek w cudzym imieniu i bije w cudze piersi. Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

07-03-2013 [14:35] - Paweł Chojecki | Link:

Na podstawie dostępnych danych nie potrafię rozstrzygnąć, czy jest Pani dobrym czy złym chrześcijaninem i czy w ogóle. Jest Pani jednak na pewno bardzo rozsądnym człowiekiem, a to jedna z podstawowych cnót chrześcijańskich.

Serdecznie Pozdrawiam,

Paweł Chojecki

PS

Bardzo się cieszę z uratowania przed fałszywą pobożnością syna znajomych. Być może uratowała Pani nie tylko jego ciało - przez takie bzdury ludzie zniechęcają się do chrześcijaństwa czy wiary w Boga.

Obrazek użytkownika izabela

08-03-2013 [00:25] - izabela | Link:

Dziękuję za dobre słowo:)