| REJESTRACJA
Стукачам, чекистам и членам российской агентуры вход воспрещен

POLIGON OPOZYCJI W RYBNIKU

W ciągu kilku miesięcy odbędą się wybory nowego senatora w okręgu Rybnik. Walka o fotel opróżniony po śmierci senatora z PO to będzie istotny test dla opozycji. Nie znamy na razie nazwisk pewnych kandydatów, jedynie potencjalnych. PiS może uzyskać pierwszego senatora w Województwie Śląskim w tej kadencji.
Okręg rybnicki (Rybnik miasto, powiaty ziemskie rybnicki i mikołowski) to tereny o sporym poparciu dla RAŚ ale także większym niż średnie poparciu dla PiS. W Rybniku rządzi jako lider lokalnej listy prezydent Adam Fudali, były członek władz krajowych PC oraz założyciel PiS. Jednak w 2011 r. wybory senatora szczęśliwie wygrał kandydat PO. O słabszym wyniku kandydata PiS zadecydowały dzielące elektorat opozycyjnej prawicy kandydatury Bogusława Biegesza (Unia Prezydentów. Obywatele do Senatu) oraz byłego prezydenta Rybnika Józefa Makosza. Bogusława Biegesza poparł prezydent Rybnika Adam Fudali co dało zaledwie 7% głosów w skali okręgu (w Rybniku tylko 9%). Pierwszy niekomunistyczny prezydent Rybnika Józef Makosz był szalenie pewny siebie. Utracił stanowisko w 1998 r. ponieważ nie chciał się porozumieć ani z AWS ani SLD. Wtedy na funkcji prezydenta miasta zastąpił go Adam Fudali (wtedy AWS z rekomendacji PC) później przejmując większość radnych makoszowego Ruchu Rozwoju Rybnika i rozkładającego się AWS. . W 2011 r. jako kandydat do Senatu Józef Makosz zebrał 15% głosów w tym 28% w samym Rybniku (prawie pokonał Motyczkę). Kandydatem RAŚ był Paweł Polok, niezbyt poważny gwiazdor programów kulinarnych wsławiony wyłącznie wezwaniem do palenia płyt Stanisława Sojki (Sojka powiedział, że dzięki matce utracił akcent śląski w mowie). Polok przegrał z kandydatem PiS Tadeuszem Gruszką zaledwie o 300 głosów.
RAŚ ponownie wystawi Pawła Poloka i będzie liczył na większą frekwencję swoich sympatyków. Po sukcesie z 2011 r. może nie wytrzymać Józef Makosz. Swoją kandydaturę zgłosił Paweł Masłowski, lider Centrum Inicjatyw Społecznych w Rybniku. Masłowski traktuje start jako przygotowanie do wyborów prezydenta Rybnika w 2010 r. Wśród kandydatów PiS największe szanse ma senator do 2011 r. Tadeusz Gruszka. Kandydaturę Janusza Korwin-Mikke (Kongres Nowej Prawicy) trudno traktować poważnie – jedyny plus to odebranie części głosów RAŚ. Raczej nie zaryzykują z wystawianiem kandydatów słabe na tym terenie SLD (brak radnych w Rybniku) czy PJN, Ruch Palikota i Solidarna Polska (nie wiadomo czy tam istnieją). Zapewne walka rozegra się pomiędzy kandydatami PO i PiS.
Zwycięstwo kandydata PiS miałoby duże znaczenie ma drodze do odebrania władzy Donaldowi Tuskowi. Kluczowe pytanie to czy uda się skonsolidować wokół osoby kandydata wszystkie najważniejsze środowiska – PiS, Kluby „Gazety Polskiej”, Koła Przyjaciół Radia Maryja i organizacje katolickie. W 2008 r. udało się zorganizować szerokie poparcie wokół kandydatury Stanisława Zająca w wyborach uzupełniających do Senatu RP w okręgu Krosno. Wielka akcja wszystkich parlamentarzystów PiS przyniosła sukces, nasi posłowie i senatorowie byli obecni nawet w najmniejszej gminie. Pytanie czy uda się to powtórzyć w Rybniku.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl
Nasza strona używa cookies czyli po polsku cisteczek. Do czego są one potrzebne może Pan/i dowiedzieć się tu. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.