Uczucia wyższe. Terra incognita prof. Tomasza Nałęcza?

Praca na morzu ma swoje ograniczenia. Różne. Między innymi w dostępie do informacji. Dopiero dzisiaj przeczytałem poniższą wypowiedź profesora Tomasza Nałęcza:

‘Jarosław Kaczyński przypomina mściciela z XIX-wiecznych powieści o Indianach. Niewykluczone, że śmierć mamy jeszcze bardziej osamotni Jarosława Kaczyńskiego, i że będzie on jeszcze bardziej takim osamotnionym i pełnym bólu odyńcem na tej scenie, szarżującym jeszcze mocniej na różne barykady, niż do tej pory’ [http://wpolityce.pl/wydarzenia....

Być może należałoby spuścić zasłonę milczenia na to, co powiedział prof. Nałęcz. Ale, czy aby na pewno? Przecież prof. Nałęcz funkcjonuje w życiu publicznym od wielu lat. Więc jego słowa mają swoją wagę. Tym bardziej, że te przytoczone powyżej dotykają podstawowych uczuć człowieka. Uczuć wyższych.

Każdy z nas przeżył śmierć swoich rodziców. A jeżeli nie przeżył, to tego nie uniknie – niezależnie od światopoglądu, wiary (lub jej braku), czy też poglądów politycznych.

Bo śmierć jest doświadczeniem w życiu człowieka, które dotyka wszystkich. W obliczu, którego, przestają być ważne wszystkie inne sprawy. Jest tą chwilą, gdy człowiek staje twarzą twarz przed transcendencją. Nawet wtedy, gdy tę transcendencję odrzuca. Bo w śmierci jest majestat, który odczuwają wszyscy, zarówno wierzący jak i niewierzący.

I dlatego jedną z pierwszych oznak człowieczeństwa ‘homo sapiens’, było grzebanie zmarłych. Czyli oddanie szacunku majestatowi śmierci! A także uszanowanie uczuć tych, których ta śmierć najbardziej dotknęła.

Panie profesorze, czy te podstawowe, ludzkie uczucia wyższe, to faktycznie dla Pana terra incognita?

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Daf

20-01-2013 [21:40] - Daf (niezweryfikowany) | Link:

W zadnym praworzadnym kraju NIKT by sie nie odwazyl wyrazac podobnych opinii - bo mialby sprawe sadowa. Plebs zachowuje sie poprawnie przewaznie dlatego, bo boi sie KARY.
W Austrii niedawno pewien czlowiek (polityk z prowincji) wyrazil sie w rozmowie z kims o pewnym urzedniku (sedzia): ach, to taka ropucha (Kröte) - bedzie mial sprawe sadowa - nalezy sie za to 3 mies. lub kara pieniezna.
To co sie w Polsce dzieje przekracza wszelkie granice przyzwoitosci.Trzeba sie domagac reform, bo bedzie jeszcze gorzej !
Pozdrawiam / Daf

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

23-01-2013 [22:23] - Tadeusz Hatalski | Link:

Kara adekwatna do popełnionego przestępstwa jest oczywiście ważna. Ale w przypadku wypowiedzi T. Nałęcza nie było naruszenia norm prawnych. Było natomiast naruszenie norm zwykłej ludzkiej empatii. Czy za to można karać? Raczej nie. Jedyne co można robić to pokazywać takie zachowania. I stąd moja notka w tej sprawie.

Obrazek użytkownika emilian58

20-01-2013 [21:50] - emilian58 | Link:

Ten facet przyPOmina zaszczute zwierze,ktore raz na jakis czas dopuszczany jest do skrawka koryta ale musi na to zasluzyc.No to wypisuje i wygaduje chore bzdury co by od tego koryta nie POgonili.Ja mysle ze on nie jest zdrowy psychicznie.Nie raz dal przyklad ze jednak cos go toczy.

Obrazek użytkownika bolesław

20-01-2013 [22:32] - bolesław | Link:

Zastanawiam się czy tego pana można nazywać profesorem.Jest to zwykły prostak.
Nazywanie tego osobnika profesorem obraża wielu znakomitych naukowców posiadających
ten tytuł.
Powiem tak: jaki doradca prezydenta taki prezydent.
Przypomnę tu słowa śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego wypowiedziane w 2009 roku, kiedy zmarła
matka Donalda Tuska: "Chciałbym złożyć głębokie kondolencje premierowi Donaldowi Tuskowi.
Śmierć matki jest zawsze bardzo ciężkim przeżyciem.Naprawdę bardzo współczuję".
No ale śp.Prezydent Lech Kaczyński to zupełnie inna klasa inna kultura, po prostu inny Człowiek.
Serdecznie pozdrawiam,
bolesław

Obrazek użytkownika violana

21-01-2013 [00:56] - violana | Link:

gdybym chciała coś napisać, musiałabym powielić Pana słowa. To przyjmijmy,ze jest to dwa razy wzięte - 2x.
Też się nie mogę nadziwić, że profesor a profesor to może być taka przepaść ! Gdzie to takie zaniżone kryteria stosują na tytuł profesora - muszę sie dowiedzieć - bo może też bym spróbowała ?! Może zasięgne informacji u p.Stefana N.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

23-01-2013 [21:47] - Tadeusz Hatalski | Link:

Myślę, że wypowiedź T.Nałęcza to nie jest kwestia wyłącznie ani przede wszystkim prostactwa (choć niewątpliwie ten przypadek też ma tutaj miejsce). Moim zdaniem jest to przede wszystkim problem braku tolerancji. I to u ludzi, którzy się mienią obrońcami tej tolerancji. A w rzeczywistości polityczne zaślepienie (o które przy okazji oskarżają innych) przesłania im podstawowe ludzkie odczucia.

Obrazek użytkownika dogard

21-01-2013 [08:52] - dogard | Link:

zajmie sie samotna,singlowa swiania , niejakim szechterkiem.Moze pokaze jak temu od dziecka osamotnionemu knurowi, ktorego cala fmilja to mordercy i 100% antypolacy.No darmozjady lewackie do roboty.Dawac na warsztat moskowego niekoszernego adasia...