Poppy Appeal. Aby pamiętać

Od kilku dni, rzucającym się w oczy detalem, we wszystkich telewizyjnych przekazach z Wielkiej Brytanii, są kwiaty maku wpięte w klapy marynarek. Dziennikarze, celebryci, politycy, prości ludzie ulicy oraz Siukum Balala, wszyscy oni noszą czerwone kwiaty maku. Stworzenie dodatkowej grupy noszącej kwiat maku, czyli grupy Siukum Balali wcale nie znaczy, że nie można go zaliczyć do prostych ludzi ulicy, ba ! można a nawet należy.  W użyciu  są również specjalne, duże kwiaty maku do przyczepienia na maskę samochodu.

Notka poniższa jest liftingiem notki ubiegłorocznej o tych samych kwiatach maku, mógłbym oczywiście napisać drugą notkę, musiałbym jednak napisać dokładnie to samo, ponieważ ocena zdarzeń historycznych nie uległa od ubiegłego roku żadnej zmianie. W Wielkiej Brytanii nie ukazuje się Gazeta Wyborcza i kwestia oceny przeszłości nie zależy od tego co redaktorowi naczelnemu w duszy gra, ani też od tego z kim się wódki napije. Kwiat maku  w klapie to znak pamięci o tych spod Ypres, o tych z plaży Omaha i tych spod Verdun i o tych zadziornych chłopakach z Wołynia, Pomorza i Małopolski leżących na cmentarzu pod Falaise. Trwający apel kwiatów maku zakończy się 11 listopada w Remembrance Day, wtedy wszyscy pójdziemy pod War Memorial i złożymy wieńce z kwiatów maku, postawimy niewielkie krzyże, zapalimy lampki. War Memorial jest w każdej angielskiej wiosce. Memorial plate jest na każdej angielskiej poczcie i upamiętnia śmierć każdego listonosza w latach 1914-18 i w latach 1939-45. Śmierć listonosza i generała ma dla matki generała i dla matki listonosza  taką  samą wartość.

Anglicy nie obchodzą Dnia Wszystkich Świętych co wcale nie znaczy, że nie pamiętają o tych, którzy są już po drugiej stronie. Jeżeli ktoś wam mówi, że Zachód wyprany jest z wartości religijnych i duchowych a ostatnim depozytariuszem tych wartości jest Polska to nie dawajcie wiary bo to nieprawda. Tu jednak bardziej eksponuje się aspekt patriotyczny. W Anglii i nie tylko, bo w całym kręgu anglosaskiej kultury, trwa od połowy października tzw. Poppy Appeal czyli największa kwesta na rzecz ofiar wojny i ich rodzin.  Kwestę organizuje organizacja kombatancka British Legion, wolontariusze choć nie tylko oni wpinają w klapy przechodniów kwiaty maku, można również samemu sobie przypiąć taki kwiatek bo w sklepach, biurach stoją skarbonki i leżą maki. Naprawdę bardzo trudno spotkać człowieka,który nie nosiłby w klapie kwiatka maku. Dlaczego kwiaty maku stały się symbolem pamięci? Bo przecież nasze maki z pod Monte Cassino też z tej tradycji wyszły. Wszystko zaczęło się od lekarza, jednocześnie pułkownika Johna McCrae służącego w korpusie medycznym armii kanadyjskiej. McCrae kierował szpitalem polowym w czasie bitwy pod Ypres, 3 maja 1915 roku poruszony śmiercią przyjaciela, na kartce wyrwanej z notatnika napisał wiersz  "Na polach Flandrii"
In Flanders fields the poppies blow
Between the crosses, row on row,
That mark our place; and in the sky
The larks, still bravely singing, fly
Scarce heard amid the guns below.

We are the Dead. Short days ago
We lived, felt dawn, saw sunset glow,
Loved, and were loved, and now we lie
In Flanders fields.
Take up our quarrel with the foe:
To you from failing hands we throw
The torch; be yours to hold it high.
If ye break faith with us who die
We shall not sleep, though poppies grow
In Flanders fields.
Wiersz opublikowano anonimowo w magazynie"Punch"w grudniu 1915 roku, z miejsca zyskał dużą popularność. Dalszą część historii napisała amerykańska nauczycielka Moina Michael, pracująca jako wolontariuszka dla organizacji YMCA. Wiersz McCrae wywarł na niej ogromne wrażenie, napisała więc na dwa dni przed rozejmem z 11.11.1918 wiersz będący odpowiedzią na wiersz "Na Polach Flandrii"
"We Shall Keep the Faith"
Oh! you who sleep in Flanders Fields,
Sleep sweet - to rise anew!
We caught the torch you threw
And holding high, we keep the Faith
With All who died.

We cherish, too, the poppy red
That grows on fields where valor led;
It seems to signal to the skies
That blood of heroes never dies,
But lends a lustre to the red
Of the flower that blooms above the dead
In Flanders Fields.
And now the Torch and Poppy Red
We wear in honor of our dead.
Fear not that ye have died for naught;
We'll teach the lesson that ye wrought
In Flanders Fields.
Pierwszą kwestę,której symbolem był kwiat maku przeprowadziła Moina Michael w Nowym Jorku. W roku 1920 amerykańska organizacja kombatancka na swoim dorocznym zjeździe uznała kwiat maku za oficjalny symbol pamięci. Rok później uczynił to również British Legion. Dziś British Legion zarządza niewielką fabryczką w Richmond pod Londynem gdzie 50 inwalidów wojennych przez cały rok wytwarza wszystkie symbole Dnia Pamięci a więc kwiaty maku, wieńce, szarfy krzyże, wszystko to co później użyte jest podczas kwesty i obchodów Remembrance Day. Sam Remembrance Day jest normalnym dniem pracy więc większość uroczystości, min. składanie kwiatów przez królową, odbywa się  w drugą niedzielę listopada/Remembrance Sunday/

GALERIA

Poppy Appeal. Aby pamiętać

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika emilian58

31-10-2012 [16:47] - emilian58 | Link:

Czy UK to juz CALY zachod? Czy wszystko ma byc cacy,skoro nie wszystko jest? pozdrawiam.

Obrazek użytkownika Siukum Balala

31-10-2012 [23:10] - Siukum Balala | Link:

Nie ale Tzw. Zachód to rowniez USA, ktorego obywatele wykladaja najwieksze pieniadze na charity, a skad sie bierze obowiazek dawania jalmuzny jak nie z religii, a skad sie bierze potrzeba wolontariatu, czyli bezinteresownej pomocy blizniemu jak nie z religii. Poziom wolontariatu w UK to zagadnienie na osbna notke, chec pomocy to rzecz chyba w Europie kontynentalnej tez istniejaca na pewno ale nie na takim poziome jak w uk, mieszkalem we Francji i w Niemczech, mam porownańie chyba. Pozdrawiam

Obrazek użytkownika dogard

31-10-2012 [20:03] - dogard | Link:

angolskiej tradycji( brytyjskiej moze lepiej); maja jednak szczescie ,ze POdobno szechterskich u nich .w tym dniu przynajmniej, brak absolutny.Tylko moski w Polsce glosza zakaz okazywania uczuc patriotycznych.NO ,chyba ,ze dotyczy to bandytow , braci bielskich z puszczy nalibockiej.

Obrazek użytkownika Siukum Balala

31-10-2012 [23:13] - Siukum Balala | Link:

No sie znowu nie zgodze, Milliband, zelazny kandydat na premiera po odejsciu Camerona to Zyd, potomek naszych Zydow z Warszawy, a premier Disraeli w wieku XIX, syn rabina, to sie nazywa tolerancja.