Pułkownikowi Józefowi Telidze

Dnia 21 października w Kościele Św. Katarzyny w Warszawie odbyła się  uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej płk Józefowi Telidze.

Józef Teliga, ur. 9 IX 1914 w Sarniej Zwoli k. Opatowa, zm. 26 XII 2007 we Włoszczowie. Absolwent Seminarium Nauczycielskiego w Kielcach (1935), studiował historię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Absolwent zaocznych studiów w Wyższej Szkole Rolniczej w Krakowie (1958), w 1964 magisterium z zakresu pedagogiki rolniczej w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
1935-1945 nauczyciel. Żołnierz Służby Zwycięstwu Polski, ZWZ i AK, 1943-1945 szef ekspozytury wywiadu AK w Radomiu, 1945-1946 szef wywiadu WiN Okręgu Kielecko-Radomskim.
Od IX 1980 członek „S”, członek MKZ Kielce, współorganizator Solidarności Wiejskiej na Kielecczyźnie. W I 1981 wspierał rolników strajkujących w Urzędzie Miasta i Gminy w Ustrzykach Dolnych. Od II 1981 członek KKP NSZZ RI „S”, przewodniczący Wojewódzkiego Komitetu Założycielskiego NSZZ RI „S” w Kielcach, członek Prezydium Ogólnopolskiego Komitetu Założycielskiego. We IX 1981 sygnatariusz deklaracji założycielskiej Klubów Służby Niepodległości. Po 13 XII 1981 ukrywał się w Warszawie. W 1982 współzałożyciel Ogólnopolskiego Komitetu Oporu Rolników (sygnował swoim nazwiskiem dokumenty OKOR); współpracownik Solidarności Walczącej. 11 XII 1983 zatrzymany w Warszawie, osadzony w AŚ Warszawa-Mokotów (najstarszy wiekiem więzień polityczny PRL), zwolniony (bez procesu) 8 V 1984. Ponownie aresztowany 15 IX 1985 pod zarzutem m.in. szpiegostwa, ponownie osadzony w AŚ Warszawa-Mokotów, więziony bez procesu do IX 1986, zwolniony na mocy amnestii. Członek jawnego Konwentu Seniorów Ruchu Ludowego, Krajowej Rady Rolników „S”. W 1987 współtwórca Niezależnego Ruchu Ludowego „S”. Przeciwnik rozmów Okrągłego Stołu i tzw. kontraktowych wyborów do Sejmu.
W 1989 organizator, czołowy działacz Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kraju. 1989-1991 w PSL.
źródło: http://www.encyklopedia-solidarnosci.pl/wiki/index.php?title=J%C3%B3zef_Teliga

W 1989 podejmował próby reaktywowania Polskiego Stronnictwa Ludowego w formie zgodnej z ideą Mikołajczyka, następnie działał w Porozumieniu na rzecz Demokratycznych Wyborów w NSZZ "Solidarność" (tzw. Porozumienie Szczecińskie), m.in. jeżdząc po Polsce z referatami. Był działaczem Ruchu Obywatelskiego na rzecz Jednomandatowych Okręgów Wyborczych i członkiem-założycielem Stowarzyszenia na rzecz Zmiany Systemu Wyborczego "JOW".

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika dogard

21-10-2012 [23:10] - dogard | Link:

bezceremonianie wyrzucili z pokoju prezesa PSL, siedziba na ul.grzybowskiej.BYLO TO NORMALNE WYPEDZENIE,BEZPRAWNE DZIALANIE POLITRUKOW CHLOPSICH.