Czy na pewno IPN w 2013 trafi na Mokotów?

IPN już nie bezdomny” – entuzjazmuje się „Rzeczpospolita”. Na wyrost.
„Sądzę, że … dopiero … pod koniec przyszłego roku uda się przenieść centralę i biura [bo nie archiwum i czytelnie] na Mokotów [na ul. Wołoską]” – zapowiada prezes IPN Łukasz Kamiński. Czy to nie nadmierny optymizm? (tym bardziej, że nowy lokal IPN na Wołoskiej jest dokładnie o 1/5 mniejszy niż tracony przez IPN po 2013 roku stary lokal na Towarowej)
Rzecz w tym, że my tu na Mokotowie mieliśmy ostatnio nieco podobny przypadek.
Otóż 4 października po paru latach tułaczki kino „Iluzjon” Filmoteki Narodowej miało wrócić do wyremontowanej i zmodernizowanej siedziby przy ul. Narbutta 50a. Entuzjazmu nie kryli minister Bogdan Zdrojewski i dyrektor FN prof. Tadeusz Kowalski.
Miało wrócić, ale nie wróciło…
Więc ja bym doradzał miarkować entuzjazm.

Bo wprawdzie:

1 października 2012 r., TVP Info (wg PAP):
IPN ma dostać w tzw. trwały zarząd nieruchomość przy ul. Wołoskiej – przewiduje porozumienie podpisane przez ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego, prezesa IPN i prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu Wojciecha Dąbrowskiego a centrala Instytutu może w 2013 r. przenieść się tam z ul. Towarowej.

Ale:

30 maja 2012 r., Rzeczpospolita (wg PAP):
Warszawskie kino Iluzjon wraca do dawnej siedziby przy Narbutta … Na 4 października planowana jest uroczysta inauguracja działalności kina po powrocie do wyremontowanego budynku przy ul. Narbutta 50a na Mokotowie - zapowiedziała w środowej rozmowie z PAP kierownik Działu Programowego Filmoteki Narodowej Grażyna M. Grabowska. Od czerwca do początku października kino będzie nieczynne - zaznaczyła.
31 maja 2012 r., Gazeta Wyborcza (wg PAP):
Przez cztery miesiące - od czerwca do początku października - kino, należące do Filmoteki Narodowej, będzie nieczynne. Inauguracja działalności przy Narbutta zaplanowana jest na 4 października. … W czwartek … dyrektor Filmoteki Narodowej prof. Tadeusz Kowalski dziękował dyrektorowi Biblioteki Narodowej dr Tomaszowi Makowskiemu za udostępnienie, na ponad trzy lata, Sali im. Stefana Dembego w budynku biblioteki, jako siedziby tymczasowej dla kina. Iluzjon działał w Al. Niepodległości od stycznia 2009 r. Pieniądze na remont gmachu przy Narbutta Filmoteka Narodowa otrzymała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - wyjaśnił [dyrektor Filmoteki Narodowej] prof. [Tadeusz] Kowalski. Nie chciał jeszcze określać sumy, jaka będzie wydana na remont.
19 lipca 2012 r., PAP:
W październiku otwarcie Kina Iluzjon w Warszawie … / Zakończono prace budowlane w remontowanym Kinie Iluzjon w Warszawie, trwa jeszcze wykańczanie wystroju wnętrz w budynku. Rozpoczęcie działalności Iluzjonu zaplanowane jest na 4 października - publiczność zobaczy wtedy zrekonstruowany film "Mania" z Polą Negri. … Remontowany budynek na warszawskim Mokotowie w gmachu przy ul. Narbutta odwiedził w czwartek minister kultury Bogdan Zdrojewski. … zauważył, że Kino Iluzjon udało się uratować przed przeznaczeniem na inny obiekt, niezwiązany z kulturą. … Otwarcie kina po remoncie ma odbyć się 4 października. "Zaczniemy inauguracją X edycji Święta Niemego Kina; zaczynamy od filmu `Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów` z muzyką napisaną przez Jerzego Maksymiuka. Będzie grała na żywo Orkiestra Leopoldinum" - zapowiedział dyrektor Filmoteki Narodowej Tadeusz Kowalski. … Pieniądze na remont gmachu przy Narbutta Filmoteka Narodowa otrzymała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Sam remont kosztował ok. 14 mln zł, a razem z dodatkowymi kosztami, np. kupnem wyposażenia - ponad 18 mln zł.
25 września 2012 r., PAP:
Otwarcie warszawskiego kina Iluzjon po przerwie - 9 listopada / … Iluzjon, po prawie czteroletniej przerwie, wraca do dawnej siedziby w gmachu przy ul. Narbutta. Uroczystość otwarcia odremontowanego kina, należącego do Filmoteki Narodowej, odbędzie się 9 listopada, a od 11 listopada Iluzjon będzie dostępny dla widzów. Wcześniej jako datę wznowienia działalności Iluzjonu przy Narbutta podawano 4 października … "Nieco przesunęły się prace remontowe, w związku z faktem, że jest to budynek zabytkowy" - wyjaśniła we wtorek PAP rzeczniczka Filmoteki Narodowej Justyna Jabłońska, która poinformowała o nowej dacie. … Podczas uroczystego otwarcia 9 listopada pokazany będzie, po rekonstrukcji cyfrowej, film niemy z 1928 roku, "Pan Tadeusz" w reż. Ryszarda Ordyńskiego, a projekcji towarzyszyć będzie muzyka na żywo - poinformowała Jabłońska. Będzie to ceremonia zamknięta, na którą obowiązywać będą zaproszenia; dla publiczności kino otworzy drzwi 11 listopada.