Wojna . Przemówienie prezydenta Kaczyńskiego i Wesołego Bronka

Wojna . Przemówienie prezydenta Kaczyńskiego i Wesołego Bronka

Takie przemówienia jak to wygłoszone przez prezydenta Rzeczpospolitej Lecha Kaczyńskiego w dniu 1 września 2009 roku na Westerplatte tworzą historię . Budują narodową świadomość i narodowe mity . Po wysłuchaniu tego co powiedział prezydent Lech Kaczyński , jak wymierzył policzek hegemonom Europy butnemu Putinowi i Merkel nie ma co się dziwić ,że Jarosław Kaczyński z taką łatwością zbudował kult polityczny Lecha Kaczyńskiego, już teraz porównywalny z kultem Piłsudskiego , kultu nie mający zresztą precedensu we współczesnej spsiałej Europie .

Zanim zaproszę państwa na polityczną ucztę, jaką jest przemówienie prezydenta Lecha Kaczyńskiego w celu wyostrzenia intelektualnych i estetycznych doznań jakie dostarczyła skopiowałem coś, bo dotąd nie wiem co to jest , w wykonaniu Komorowskiego

List prezydenta w 73. rocznicę wybuchu II wojny

Organizatorzy i Uczestnicy uroczystości
73. rocznicy wybuchu II wojny światowej
i Dnia Weterana w Wieluniu
 
Drodzy Kombatanci!
Szanowni Państwo!
 
Stajemy dzisiaj, 1 września, w jednym z tych kilku miejsc w naszym kraju, w których – nieomal jednocześnie – rozpoczęła się II wojna światowa. Bombardowanie Wielunia w pierwszej godzinie pierwszego dnia wojny pozostanie na zawsze zapisane w historii Polski i Europy tuż obok kanonady artyleryjskiej „Schleswiga-Holsteina” na Westerplatte i natarcia na mosty w Tczewie.
 
Znaczenie tragedii tego miasta jest jednak wyjątkowe. Prawdziwy, ludobójczy charakter tej wojny objawił się właśnie tu, w Wieluniu. Niemieckie samoloty bezlitośnie bombardowały otwarte, pozbawione jakichkolwiek urządzeń wojskowych miasto. Jedynym celem ataku byli bezbronni cywile. Jedynymi niszczonymi obiektami – cywilne zabudowania: domy, szpitale, świątynie.
 
W ciągu kilku godzin nalotów zniknęła z powierzchni ziemi ogromna większość miasta, którego dzieje liczyły siedem stuleci. Ofiarą bombardowań padło przeszło tysiąc osób. Zburzono historyczne śródmieście, świątynie katolickie i żydowskie, zabytki, szpital.
 
W ten sposób hitlerowskie Niemcy rozpoczęły wojnę totalną, która – wbrew międzynarodowym konwencjom i fundamentalnym zasadom humanitaryzmu – wymierzona była nie w siły zbrojne przeciwnika, lecz w całe narody. W Polsce wojna ta, wojna, w której agresor stawiał sobie za cel wyniszczenie naszego narodu i jego materialnych zasobów, rozpoczęła się 1 września 1939 roku – właśnie tu, w Wieluniu.
 
Nie sposób dzisiaj nie wspomnieć także późniejszej gehenny ocalałych mieszkańców Wielunia, którzy po włączeniu tych ziem do Trzeciej Rzeszy, poddani zostali masowemu terrorowi i eksterminacji. W Chełmnie nad Nerem okupanci wymordowali blisko sześć tysięcy tutejszych Żydów, a przedstawiciele inteligencji wysyłani byli do obozów koncentracyjnych w Dachau i Mauthausen. Brutalne prześladowania nie zdołały jednak złamać wśród wielunian ducha oporu. W mieście i okolicy szeroko rozwinęły się struktury organizacji konspiracyjnych na czele z Armią Krajową. Tak jak Warszawa, również Wieluń pozostał miastem nieujarzmionym.
 
Jako Prezydent Rzeczypospolitej pragnę dzisiaj w imieniu całego naszego narodu złożyć hołd wszystkim ofiarom tragedii sprzed 73 lat. Pamięć o nich i losach Wielunia trwać będzie wiecznie. Jej sensem jest szacunek dla ofiar, trwanie przy prawdzie i wola wyciągania lekcji z przeszłości. Aby już nigdy więcej pogarda dla innego człowieka nie zawładnęła umysłami i sumieniami ludzi.
 
Niechaj tragedia Wielunia stale przypomina nam o tym, że piecza o bezpieczeństwo i pomyślność obywateli jest najwyższym nakazem dla władz państwowych i patriotycznym obowiązkiem każdego Polaka.
 
Oddajemy dziś hołd Polakom poległym 1 września i podczas całej wojny, głęboko wierząc, że przyszłość, którą budujemy wspólnie z narodami Europy, wolna będzie od nienawiści, konfrontacji i wojen...(źródło )

Kaczyński „ Generalny inspektor sił zbrojnych, naczelny wódz w kampanii wrześniowej Generał Marszałek Edward Rydz - Śmigły 19 lipca 1939 stwierdził, że jeżeli wyczerpią się pokojowe możliwości załatwienia sprawy Gdańska, to Polska podejmie walkę, choćby osamotniona. Potarzam raz jeszcze - chociażby osamotniona. Bez sojuszników. Taka była postawa naszego państwa i dlatego też chciałem dzisiaj po raz drugi, a powtarzać też będę kolejne razy, powiedzieć: To nie Polska powinna odrabiać lekcje pokory. Nie mamy do tego żadnego powodu. Powód mają inni. Powód mają ci, którzy do tej wojny doprowadzili, którzy tą wojnę ułatwili – mówił w 2009 r. na Westerplatte prezydent Lech Kaczyński.

Prezydent przypomniał, że w chwili, gdy Polakom udało się odeprzeć Niemców spod Lwowa, Polska otrzymała cios nożem w plecy zadany przez bolszewicką Rosję.

- Walki w kampanii wrześniowej trwały do Kocka, do 6 października. Potem przyszła noc okupacji. Noc, w której istotą była zbrodnia. Której istotą był Oświęcim, istotą był Holocaust, ale istotą był Katyń. Można zadać pytanie - jakie jest porównanie między Holocaustem, realizowanym przez nazistowskie Niemcy a Katyniem, realizowanym przez sowiecką Rosję. Jest jedno porównanie, między tymi zbrodniami, chociaż ich rozmiary były oczywiście bardzo różne. Żydzi ginęli dlatego, że byli Żydami. Polscy oficerowie ginęli, dlatego, że byli polskimi oficerami. Taki był wyrok i w pierwszym i w drugim przypadku – mówił prezydent Lech Kaczyński podczas obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Proszę porównać bełkot polityczny, politycznej poprawności Komorowskiego z pełnym etyki Wojtyły przemówieniem Kaczyńskiego

Marek Mojsiewicz
Osoby podzielające moje poglądy , lub po prostu chcące otrzymywać informację o nowych tekstach proszę o kliknięcie „lubię to „ na mojej stroniefacebooka Marek Mojsiewicz

YouTube: