Drogowskaz na nowe czasy.

W roku Jubileuszowym 105-lecia Ruchu Góralskiego i 90-lecia powstania Związku Podhalan chciałem się z wami podzielić Moi Ostomili czytelnicy refleksją, która wskazuje kierunki naszego działania związkowego.

W obecnym świecie pełnym poprawności politycznej walczy się z wieloma pojęciami i poglądami kiedyś tak oczywistymi. Niewygodnym poglądom „wszechmogący mędrcy” dodają zaraz im przydatne określenia, które maja na celu udowodnienie niepoprawności, czyli poglądów według nich niezgodnych z głoszonymi prawdami. Kiedy krytykujemy działania Unii Europejskiej, pokazujemy przywiązanie do narodowych tradycji, wykazujemy w naszych działaniach, patriotyzm często jesteśmy narażeni na krytykę posługującą się określeniami kończącymi się na -izm (szowinizm, nacjonalizm, fundamentalizm).

Związek Podhalan w dobie walki o przyszły kształt Europy a także świata powinien twardo trwać na pozycji powiązania naszej Tradycji góralskiej z Tradycją narodową, Polską. Górale zawsze byli gorącymi patriotami silnie podkreślali swoje chrześcijańskie, katolickie korzenie, w latach tworzenia się państwa Polskiego po latach zaborów aktywnie walczyli zbrojnie o niepodległość ojczyzny, w Drużynach Podhalańskich, Legionach czy Armii Hallera.

„Na samym przedzie Galica jedzie
Śtyry tysiące wojska wiezie
Śtyry tysice chłopcó Góroli
Hej z ciupagami na Moskali „

Słowa Tej śpiewki mówią wszystko.

U podstaw działalności naszej organizacji były też sprawy powrotu do Polski Spisza i Orawy. Można by było pisać wiele, lecz każdy może sięgnąć sobie do materiałów historycznych. Patriotyzm i dobro Polski zawsze było pierwszorzędnym celem działań Związku Podhalan. Dbanie o tradycje, zachowanie tożsamości, troska o rozwój ekonomiczny wnikało z przywiązania Górali do „Małej Ojczyzny” a przez to budowanie dobra i pomyślności Ojczyzny Polskiej.

Ojciec Święty Jan Paweł II Honorowy Członek Związku Podhalan podkreślał, że jesteśmy My Górale szczególną grupą, która nosi w sobie znamiona wielkiej Polskiej Tradycji, przestrzegał, aby współczesność tej wielkiej wartości nie zniszczyła. W roku Jubileuszowym swoimi działaniami musimy udowodnić, że nie pozwolimy żeby „różne europeizmy” naszej tożsamości góralskiej, polskiej nam odebrały. Brońmy też wartości podstawowych, z którą walczą różni naprawiacze, niech rodzina tak ważna dla Górali, która jest ostoją wychowania w duchu wiary, tradycji cieszy się szacunkiem. Zgrozom jest nazywanie rodziców ojca, matki, małżeństwa jakimiś zastępczymi słowami (partnerzy, opiekun). Wyszydzanie z ludzi przyznających się do wiary szczególnie katolickiej jest coraz częstsze we współczesnym świecie a ja przypomnę tylko słowa Hołdu Górali Polskich, kiedy przyrzekaliśmy Naszemu Papieżowi mocno trwać w wierze i tradycji chlubnej naszych przodków. Czas próby nadszedł i My Górale członkowie Związku Podhalan musimy udowodnić, że dotrzymujemy obietnic. Niech nasze działania to pokazują i świadczą o wiarygodności godnej Górala i Polaka.

Prezes Związku Podhalan w Polsce
Maciej Motor Grelok