Rosyjska DARPA i wojskowy analog „Skołkowa”

Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) - „Agencja Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych” Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych to agencja rządowa zajmująca się rozwojem technologii wojskowej już od połowy ubiegłego wieku.
Ogromnym sukcesem DARPA jest, że amerykańskie technologie wojskowe cały czas pozostają przodującymi na świecie. I nie tylko wojskowe. Technologie wojskowe stają się przecież w miarę upływu czasu cywilnymi.
Internet w tej postaci jaką znamy zawdzięczamy też DARPA i jej informatykowi  Vintonwi  Grayowi Cerf, który odegrał  kluczową rolę w tworzeniu podstawowego protokołu sieciowego – TCP/IP. Cerf aktualnie pracuje nad Interplanetary Protocol – nowym standardem transmisji, pozwalającym na komunikację na ogromne odległości bez zniekształceń sygnału.
Dzięki DARPA korzystamy z GPS, lecz głównym celem agencji są awangardowe technologie o potencjalnym zastosowaniu wojskowym, takie jak bojowe drony, humanoidalny robot bojowy, Eyes in Sky http://www.youtube.com/watch?v=mHs2dr8MGHQ&feature=player_embedded , Next Generation Defense Technologies http://www.informationweek.com/news/225702281,   nowe top-secret bronie, a nawet technologie lotów do gwiazd "The 100-Year Starship Study"  http://www.darpa.mil/NewsEvents/Releases/2011/2011/06/15_DARPA_Encourages_Individuals_and_Organizations_to_Look_to_the_Stars.aspx wspólnie z NASA

DARPA jest też związana z technologiami wynoszenia satelitów w przestrzeń kosmiczną. Jeśli jej projekt pod nazwą  Airborne Launch Assist SpaceAccess (ALASA)  http://www.darpa.mil/Our_Work/TTO/Programs/Airborne_Launch_Assist_Space_Access_%28ALASA%29.aspx  za 145 milionów dolarów zakończy się sukcesem, to wszystko co osiągnęto w technologiach kosmicznych pójdzie do lamusa. I to łącznie z kosmodromami, całą infrastrukturą, rakietami i gigantycznymi wydatkami na wynoszenie satelitów w przestrzeń kosmiczną - wszystko to bez rewolucyjnych zmian przestanie być potrzebne!
Dlatego Rosjanie postanowili wstąpić na tę samą drogę prowadzącą do rozwoju co USA. W lutym 2012 roku wicepremier  D.Rogozin ogłosił, że wkrótce w Rosji powstanie rosyjski analog DARPY. Rosjanie doszli do wniosku, że przezbrajanie wojska i floty na tak wielką skalę nie uda się osiągnąć bez zaprogramowania organizacji badań podstawowych dla stworzenia nowych technologii obrony i bezpieczeństwa Rosji.
„Dla rozwiązania tego zadania tworzymy fundusz dla realizacji zamówień i prowadzenia  wysokiego ryzyka badań i opracowań w interesie obrony i bezpieczeństwa państwa, a także stworzenie technologii i produkcji podwójnego – wojskowego i cywilnego przeznaczenia”, - oznajmił Rogozin.
Rosjanie chcą stworzyć naukowo – badawczego „drapieżnika”, który będzie określał rewolucyjne badania związane z Kompleksem Obronno - Przemysłowym.  Rogozin zaznaczył że  rosyjski analog DARPA „w żadnym wypadku nie stanie się drugim „Skołkowem": tu jak w USA będzie pracować w sumie 250-300 osób - wiodących specjalistów w dziedzinie wojskowych technologii”.
I w dniu 5 maja b.r. prezydent Putin skierował wszystkie materiały do Dumy Państwowej dotyczące ustawy o utworzeniu Agencji Awangardowych Opracowań i Innowacji (Агентствo Передовых Разработок и Инновации http://vimeo.com/15816016).
Jednocześnie z tą awangardową Agencją ma być związany fundusz perspektywicznych badań pod roboczą nazwą „Narodowe Bezpieczeństwo i Rozwój”. Fundusz będzie finansował prace badawcze dotyczące tematyki wojskowej.
Informacje dotyczące tego przedsięwzięcia są bardzo skąpe i zostaną częściowo ujawnione po podjęciu stosownej uchwały przez Dumę. Z przecieków do rosyjskiej prasy jest już wiadomo, że w pierwszym roku działalności budżet funduszu ma wynosić 3 miliardy rubli. Kwota ta ma pozwolić na uruchomienie około 150 prac R&D (НИОКР). Projektami będą kierować cywile, których w pierwszym roku będzie 50-ciu. Odbiór prac dokonywać będzie rada naukowo – techniczna funduszu.


Vladimir Putin with a gun at a shooting gallery of the new GRU military intelligence headquarters in Moscow.

Kilka tygodni temu Putin na ogólnym zebraniu Rosyjskiej Akademii Nauk ogłosił, że na zamówienia innowacyjne związane z technologiami wojskowymi dla akademii nauk i uniwersytetów przewiduje się wydzielić w Rosji około 20 trylionów rubli do 2020 roku. Ma to zapewnić modernizację przestarzałego aktualnie Obronno – Przemysłowego Kompleksu Rosji. Stworzenie broni działających na podstawie nowych zasad fizyki, broni rażącej energią fal elektromagnetycznych, broni genetycznej,  psychotronicznej jest poważnym zadaniem dla Rosji do arealizowania przed 2020 rokiem.
Przed kilkunastoma dniami ogłoszono także, że w okolicach Moskwy planowane jest powstanie wojskowego kompleksu naukowo-technicznego, podobnego do forsowanego przez Miedwiediewa cywilnego projektu innowacyjnego "Skołkowo". I tam właśnie będą  rozwijane nowe technologie militarne, mające na celu zwiększenie rosyjskiego potencjału wojskowego oraz nadrobienie zapóźnień technicznych Obronno – Przemysłowego Kompleksu. W wojskowym analogu innowacyjnego miasta  „Skołkowa” będą pracować uczeni  zajmujący się najnowocześniejszymi technologiami wojskowymi, a ich opracowania kończyc się będą uruchomieniem produkcji.
Wojskowe „Skołkowo” ma być tworzone już wkrótce, gdy zgodnie z planami Dmitrija Rogozina, będzie sformowany i rozpocznie pracę analog DARPA.

Wielce prawdopodobną lokalizacją będą tereny należące do związanego z technologiami wojskowymi biura konstrukcyjnego budowy aparatury awionicznej „Ramienskoje PKB” -  40 km na południowy wschód od Moskwy.
Rosjanie uważają, że utworzenie wojskowego innowacyjnego miasteczka na specjalnych zasadach działania, ściągnie do pracy młodych i najlepszych specjalistów zapewniając rozwój przemysłu obronnego.  Jest to jedna z najważniejszych spraw dla Rosji, która potrzebuje mieć na swoim uzbrojeniu już teraz wyposażenie High Tech o najwyższym stopniu nowoczesności stanowiące broń przyszłych pokoleń. „Вrak takich broni może już w najbliższej przyszłości zagrozić bezpieczeństwu Rosyjskiej Federacji” - mówi członek Komitetu Obrony Dumy Andrej Krasov.
Realizacja tego zadania będzie wymagać stworzenia nowego funduszu celowego. Rosja musi się przeciez modernizować pod każdym względem i za wszelką cenę. A Największą przeszkodą w modernizacji Rosji są sami Rosjanie jak twierdził prof. Igor Jurgens w 2010 r: „Rosjanie są jeszcze bardzo archaiczni. W rosyjskiej mentalności wspólnota jest wyżej niż jednostka. Modernizacja to sprawa państwa, a nie moja. Jaka tam modernizacja…Dopiero w 2025 roku naród rosyjski stanie się porównywalny ze środkowoeuropejskim”. Potem jednak uszczegółowił swoją opinię, że archaiczne to są w Rosji tylko elity, a w Rosji jest już uformowana na poziomie zachodnioeuropejskim klasa średnia stanowiąca około 7 do 20% społeczeństwa, która jest zdolna przeprowadzić modernizację i unowocześnić Rosję.
I Rosjanie już zapytują: - Ile funduszy trzeba jeszcze tworzyć? A odpowiedź jest związana z pytaniem chłopa do popa:
- Ojcze święty, ile można wypić?
- Synu mój, przy dobrej zakąsce i na cudzy rachunek można pić do nieskończoności.
Rosjanie dostrzegają, że tworzenie nowych funduszy zjada ich budżet.
Rządzący jednak zdają sprawę z zagrożeń jakie niesie brak modernizacji Rosji. Dyrektor naukowy Instytutu Matematyki Stosowanej im. M.Kiełdysza Rosyjskiej Akademii Nauk i prezes Nanotechnologicznego Towarzystwa Rosji twierdzi: „Jeśli Rosja nie zdąży wbudować się w nową mapę i strukturę współczesnego świata, jej najprawdopodobniej nie będzie w przyszłości”.

I w 2012 roku powstanie rosyjski analog DARPA oraz podjęte będą decyzje formalne o utworzeniu pod Moskwą wojskowego miasteczka innowacyjnego na wzór cywilnego „Skołkowa”, które będzie powielane i będzie  miało za zadanie wprowadzić Rosję na drogę przyśpieszonej modernizacji również w dziedzinie technologii wojskowych.
Pozostaje jednak tylko jedno pytanie podstawowej natury.
- Czy wystarczy pieniędzy na ciągle mającą nastąpić wieloraką modernizację Rosji? Praktycznie trzy kadencje władzy Putina już się skończyły bez wielkiej modernizacji.
- Czy modernizacja nastąpi teraz, podczas faktycznej czwartej kadencji Putina, w okresie gdy światowy rynek ropy zmniejsza już silnie strumień pieniędzy dopływający do budżetu Rosji?
Pytanie ma charakter podstawowy, bo przecież Rosja może istnieć wyłącznie jako   imperium i to światowe!

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

01-07-2012 [17:49] - NASZ_HENRY | Link:

w ramach maskirowki. Ale ciekawe jak zamierzają podprowadzić amerykanom ich projekty ;-)

Obrazek użytkownika Zbigwie

02-07-2012 [17:39] - Zbigwie | Link:

Cytat z notki:
"DARPA jest też związana z technologiami wynoszenia satelitów w przestrzeń kosmiczną. Jeśli jej projekt pod nazwą Airborne Launch Assist Space Access (ALASA) za 145 milionów dolarów zakończy się sukcesem, to wszystko co osiągnięto w technologiach kosmicznych pójdzie do lamusa. I to łącznie z kosmodromami, całą infrastrukturą, rakietami i gigantycznymi wydatkami na wynoszenie satelitów w przestrzeń kosmiczną - wszystko to bez rewolucyjnych zmian przestanie być potrzebne!"

Wiadomości z Rosji:
Rosja musi być także "Kosmicznym Imperium". Dla osiągnięcia tego celu Putin żąda dotrzymania terminu budowy nowego kosmodromu Rosji "Wostoczny", z którego będą mogły startować najcięższej kategorii rakiety wynoszące statki na orbitę.

Kosmodrom ma być ukończony w 2015 roku. Wydatki na budowę w 2012 roku mają wynieść 12 miliardów rubli, a ogółem około 400 - 500 miliardów.