Szacunek dla idioty

Na czym polega idiota? To pytanie bynajmniej nie jest retoryczne, gdyż nigdy  nie przestajemy się dziwić idiotycznym zachowaniom pomimo częstej styczności z idiotyzmem, co oznacza, że kwestia jest frapująca. Co prawda w epoce masowych mediów i masowej kultury idiotyzm jakby mniej razi niż kiedyś, spowszechniał bowiem znacznie. Jednak zawsze warto wiedzieć w czym rzecz choćby ze względu na instynkt samozachowawczy – lepiej rozpoznać symptomy wcześniej, żeby samemu kiedyś nie palnąć byle czego i wystawić się na pośmiewisko. Nikt się raczej do tego rodzaju bojaźni nie przyznaje, ale powiedzmy, że znam to z własnego doświadczenia.

Jedno wiemy na pewno, że idiota nie zdaje sobie sprawy, że jest idiotą, w innym przypadku zachowałby jakiś umiar, jeśli chodzi o wystąpienia publiczne, żeby się nie kompromitować. Ale skoro delikwent nie wie, więc hula dusza idioty, bo myśli, że piekła dlań na tym świecie nie ma. Akurat w tym przypadku myli się gruntownie, o czym od czasu do czasu możemy się przekonać z doniesień medialnych. Media bowiem pełnią także rolę pręgierza dla tak zwanych idiotów publicznych.

Z kolei idiota może mimowolnie mieć rację co do nieistnienia dlań piekła na tamtym świecie - przecież nie darmo się mówi, że głupota jest darem bożym. Zatem jest bardzo możliwe, że na tamtym świecie idioci pozostaną bezkarni, a kto wie, może nawet nagrodzeni. Natomiast z punktu widzenia przeciętnego obserwatora idiota niewątpliwie wyróżnia się od reszty społeczeństwa częstotliwością idiotycznych zachowań i to jest podstawowe kryterium dla laika w dziedzinie idiotyzmu.

Właściwie to nie ma innego kryterium, nikt bowiem nie wymyślił czegoś na wzór wykrywacza kłamstw, żeby się upewnić co do kalibru danego osobnika. Zresztą, wobec mnogości rodzajów inteligencji, można założyć, że istnieje także wielość gatunków głupoty, więc na każdy gatunek trzeba by sprawić specjalną maszynę, a to jest nieopłacalne. Trzeba więc radzić sobie konwencjonalnymi metodami, żeby już nie powiedzieć, że ludowymi.

Ten wstęp teoretyczny był konieczny, gdyż nie mogę nadziwić się politykowi SLD Markowi Siwcowi, który szanuje idiotyzm Wojewódzkiego: - „Pan Wojewódzki ma u mnie dużo szacunku za walkę z polskim kołtunem, którą prowadzi celnie, ale tu zachował się jak ostatni idiota. Powinno paść dosadne słowo przepraszam. Mi jest wstyd” - zadeklarował europoseł Siwiec.

Zupełnie  nie rozumiem, jak on może mieć szacunek dla tego delikwenta. Przecież to nie był pierwszy chamski wybryk błazeńskiego tandemu Wojewódzki – Figurski i nawet nie był pierwszy na tle czysto rasistowskim. W końcu toczy się postępowanie w sprawie poprzedniego rasistowskiego wygłupu obu delikwentów. Zatem mamy tu do czynienia z klasyczną recydywą. Oni się nie uczą nawet na błędach. To chyba o czymś świadczy? A przypomnę jeszcze sławetny wybryk z flagami w gównie, czy klasycznie chamską zniewagę prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Czy Siwiec szanuje Wojewódzkiego za któryś z tych wybryków? A przecież częstotliwość występowania znamion idiotyzmu jak najbardziej kwalifikuje do miana idioty.

Ale nie wykluczam oczywiście, że istnieje jakieś inne usprawiedliwienie szacunku Siwca dla Wojewódzkiego, aż wzdragam się je wyartykułować...jakaś wspólnota osobowości, podobieństwo charakterów, poczucie solidarności ideowej, czy ja wiem? Chociaż w to nie bardzo wierzę, bo skądinąd wiadomo, że Wojewódzki i Figurski byli w komitetach poparcia Bronisława Komorowskiego, co akurat wydaje się zrozumiałe. W każdym razie ja sądzę, że szacunek dla idioty jest szkodliwy społecznie, bo wtedy idioci naprawdę mogą poczuć wiatr w żaglach. I dopiero narobią szkód.

Żeby nie być gołosłownym polecam przykład ministra Cichockiego od spraw wewnętrznych, który niedawno indagowany przez dziennikarza w sprawie śmierci generała Petelickiego, odpowiedział, że w Europie po prostu wzrasta ilość samobójstw, a zawód oficera to praca pod presją. Proszę sobie uświadomić tę sytuację - w dziwnych okolicznościach ginie prominentny generał o czterdziestoletnim stażu w służbach specjalnych, działający na pograniczu polityki, biznesu i wojska, posiadający olbrzymią wiedzę o meandrach władzy w naszym kraju, a ważny członek rządu mówi, że samobójstwa się zdarzają. Przecież to jest skończony, perfekcyjny i krystalicznie czysty idiotyzm. Bez żadnej obcej domieszki. I według Siwca powinniśmy czuć szacunek dla ministra Cichockiego, bo – powiedzmy – położył on duże zasługi w dziedzinie krzewienia kultury fizycznej wśród pracowników  podległego resortu.

Albo z innej beczki. Oto do ministerstwa spraw zagranicznych przychodzi przesyłka od urzędnika moskiewskiej ambasady z rzeczami i pamiątkami po Tomaszu Mercie, który zginął w tragedii smoleńskiej. Przesyłka nie ma żadnej specyfikacji ani choćby spisu zawartości, bo urzędnik amabasady nie wpadł na taki pomysł. O oddanie tych rzeczy prosiła wdowa po tragicznie zmarłym, Magdalena Merta. I co się dzieje z tymi rzeczami, kiedy już znalazły się w MSZ? Jakiś urzędnik stwierdził, że czuć od nich paliwem lotniczym. W związku z tym polecił je spalić, nie zajrzawszy nawet do środka. Jeszcze inny urzędnik resortu ministra Sikorskiego w te pędy pojechał do spalarni i wrzucił je do pieca, też nie zawracając sobie głowy zaglądaniem do worka. Ba, nie sporządził nawet protokołu zniszczenia.

Przesyłka już buzowała się w piecu, kiedy – uwaga! - oprzytomniał jakiś dyrektor departamentu i zadzwonił do Moskwy z pytaniem, co było w tym cholernym worku? Kiedy się dowiedział, polecił wstrzymać niszczenie, ale było już za późno, ostał się tylko nadpalony dowód osobisty. Wtedy wkracza kolejny urzędnik ministra Sikorskiego, który nadpalony dowód wsadza do koperty i bez słowa wyjaśnienia przekazuje Żandarmerii Wojskowej, a stamtąd trafia do wdowy po Tomaszu Mercie. Kiedy ta ostatnia dowiaduje się z rosyjskich akt śledztwa, że dowód był nienaruszony, wybucha gigantyczna afera.

I cóż by na to powiedział europoseł Siwiec? Że w ministerstwie spraw zagranicznych pracuje gromada skończonych idiotów, ale trzeba ich szanować, bo ich szef jest absolwentem Oksfordu?

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika sobol

24-06-2012 [20:57] - sobol | Link:

1. Siwiec przypominam , że w końcu to nie byle kto bo specjalista od ... całowania ziemi kaliskiej :)

2. Z Panem Mertą -- no grubo , nie słyszałem o tym ... :(

Obrazek użytkownika Seaman

25-06-2012 [09:26] - Seaman | Link:

Siwiec to jest główny specjalista od Kwaśniewskiego. Nic więcej nie można o nim powiedzieć. Idealny siwiec.

Obrazek użytkownika Obi-Wan Kenobi

24-06-2012 [21:52] - Obi-Wan Kenobi | Link:

Wydaje mi się , czy wyszedłeś z S24 ?

Pozdrawiam!

Obrazek użytkownika Seaman

25-06-2012 [09:27] - Seaman | Link:

Jestem bliski, mam wrażenie, że tego ode mnie oczekują...

Obrazek użytkownika Logan3331

24-06-2012 [23:35] - Logan3331 (niezweryfikowany) | Link:

Definicja politycznego idioty - wyborca PO.

Wybrani nie są idiotami tylko cwaniakami, tudziez - zlodziejami i oszustami ...

Obrazek użytkownika Seaman

25-06-2012 [09:30] - Seaman | Link:

Ale bycie idiotą można bez problemu połączyć z byciem złodziejem. Jedno się z drugim nie kłóci tak bardzo.

Obrazek użytkownika Logan3331

25-06-2012 [12:13] - Logan3331 (niezweryfikowany) | Link:

Ale w tym przypadku, nie mozna tego zastosowac gdyz POlitycy wiedzą co robia - kłamią i oszukują aby kraść.
Wyborca PO to idiota, gdyż nie tylko pozwolił ale dał niejako uprawnienia cwaniakom z PO do złodziejstwa i oszustw.
Niektóre działania mafijnych zolnierzy PO mogą wygladac na idiotyzmy, ale to sa celowe działania które maja przynieść korzysc mafii PO.
Ja tak to widze .

Obrazek użytkownika domekdrugi

25-06-2012 [00:14] - domekdrugi | Link:

jak zwykle racja, co tu kryć

Obrazek użytkownika Seaman

25-06-2012 [09:30] - Seaman | Link:

Są rzeczy, których się nie da ukryć:)

Obrazek użytkownika Denker

25-06-2012 [07:32] - Denker | Link:

W tym szaleństwoe jest metoda. Poroczność jasna albo inny stopień skredytnienie, zidiocenie, debilizm ( podaje nie w kolejności stopnia odmóżdżenia). Można sobie zatem hasać jak konik polny po meandrach życia publicznego, politycznego i jakiego tam jeszcze, a jak przyjdzie odpowiadać za swoje czyny ( a kiedyś przyjdzie, przyjdzie możecie być tego pewni) to będą mówić : Ja idiota i śliniś się bedą silnie dla wzbudzenia litości i udowodnienia , że nie można karać idioty za to , że jest idiotą.
W innej wersji to może jest tak, ze to oni nas maja za idiotów, którym mozna wcisnąć każdy idiotyzm, bo i tak nie pokojarzą.
Ten kurs w tytule nie tylko szybki i efektywny ale tez tani. Złoty z groszem za Gazrurkę i abonament, kto uczciwszy. I gotowe.
Pozdrawiam serdecznie Denker z powodu niemożności zarejestrowania sie pod starym nickiem dawny cogito (jak 22 Lipca dawniej E.Wedel)

Obrazek użytkownika Seaman

25-06-2012 [09:35] - Seaman | Link:

Czyli cogito pod przykryciem Denkera, można powiedzieć. Witam. Analogicznie z tymi dwoma obwiesiami: szczwani nihiliści pod przykrywką idiotów. Tylko że czasami opcja idioty im przeważa. Nie sa tak sprawni, jakby tego salon wymagał.

Obrazek użytkownika Cogito

25-06-2012 [14:10] - Cogito | Link:

Nie mamy w Polsce prawdziwych elit.
Tego chyba tylko dzidzi nie widzi, że ludzie, którzy coś wiedzą popełniają samobójstwo.
Dziwię się reakcji elyt na śmierć Petelickiego. Przecież to do niedawna był ich człowiek, a łyknęli pigułę Ślepokury bez zastanowienia...

Obrazek użytkownika Seaman

25-06-2012 [15:40] - Seaman | Link:

Znowu jesteś cogitem?!

Obrazek użytkownika Denker

25-06-2012 [18:58] - Denker | Link:

Drogi Seamanie to nie ja jestem tym cogitem. Pozdrawiam stary cogito- nowy Denker

Obrazek użytkownika Denker

25-06-2012 [19:18] - Denker | Link:

To nie ja to jakiś inny cogito.
Pozdrawiam C do D