21 postulatów „ Solidarności” dzisiaj

1. Trwają uroczyste obchody powstania „Solidarności”. W mediach głównie o tym, kto w tych obchodach będzie uczestniczył, a kto nie i z jakich powodów. Czy przyjadą Prezydent Komorowski, Premier Tusk i jak zostaną przyjęci przez obecnych członków tego związku zawodowego? Czy pojawi się pierwszy przywódca „Solidarności” Lech Wałęsa, czy raczej wybierze dobrze płatny występ w Wiedniu? Wreszcie dlaczego przewodniczący śląskiej Solidarności nie zaprosił Prezydenta i Premiera na obchody rocznicy do Jastrzębia i czy to prawda, że dlatego iż nie może im zapewnić bezpieczeństwa?

2. A przecież to nie są fundamentalne kwestie, które powinny nas zajmować 30 lat po powstaniu związku. O wiele bardziej interesująca dla Polaków była by zapewne analiza, które z postulatów sprzed 30 lat nie są do tej pory zrealizowane i dlaczego? Okazuje się bowiem, że wiele tych o charakterze politycznym zostało zrealizowane ale te o charakterze ekonomicznym i społecznym przez 20 lat wolnej Polski i przy szybkim rozwoju gospodarczym, niestety nie.

Postulat 15 „zrównać emerytury i renty starego portfela do tych aktualnie wypłacanych”. Wprawdzie emerytur tamtego starego portfela już dawno nie ma ale wiele emerytur obecnie to emerytury najniższe 700 zł brutto (560 zł netto) co oznacza ,że są one niższe od minimum socjalnego. Co więcej po wprowadzeniu reformy emerytalnej te wypłacane za 10 czy 20 lat będą niższe w stosunku do ostatniej płacy niż te wypłacane obecnie.

Postulat 16 „poprawić warunki pracy służby zdrowia, co zapewni pełną opiekę medyczną osobom pracującym”. Jeżeli popatrzymy na rzeczywistość obecnej opieki zdrowotnej, to niestety jest on dramatycznie zła. Paromiesięczne czekanie na możliwość dostania się do lekarzy specjalistów, wielomiesięczne czekanie na niektóre rodzaje operacji, ponad roczne oczekiwanie na leczenie sanatoryjne i niemożność wykupienia wielu leków na recepty ze względu na brak środków finansowych to codzienność wielu chorych Polaków.

Postulat 17 „ zapewnić odpowiednią ilość miejsc w żłobkach i przedszkolach dla dzieci matek pracujących”. Ten postulat także pozostawia sporo do życzenia. W miastach tych miejsc bardzo często brakuje, w środowiskach wiejskich miejsc w przedszkolach nie ma wcale bo przedszkola zostały polikwidowane na początku lat 90-tych.

Postulat 18 „wprowadzić urlop macierzyński płatny przez okres 3 lat na wychowanie dziecka”. To marzenie „ściętej głowy” , bo ten płatny to zaledwie 3 miesięczny wydłużany o dodatkowe tygodnie przy kolejnych dzieciach. Bardzo często matki wręcz skracają urlopy macierzyńskie bo grozi im to utratą pracy.

Postulat 19 „skrócić czas oczekiwania na mieszkanie” przy rynkowym potraktowaniu tego dobra brzmi teraz dziwnie ale wiele polskich rodzin będzie pracować na swoje mieszkanie do końca swoich dni, skoro za średnie miesięczne wynagrodzenie można kupić 0,5 m2 mieszkania na wolnym rynku, a o kredyt mieszkaniowy coraz trudniej.

3. Ale można mieć także wątpliwości co do realizacji postulatów o charakterze politycznym. Postulat 1 „akceptacja niezależnych od partii i pracodawców wolnych związków zawodowych...” W tamtym postulacie chodziło o zapewnienie możliwości działania „Solidarności”,ale nie dalej jak wczoraj na uroczystościach rocznicowych w Szczecinie padła uwaga z ust Prezydenta Komorowskiego,że związek „Solidarność „uwikłał się w politykę. Jak wynosił obecnego Prezydenta i jego kolegów z rządu do władzy w czasach AWS to wtedy to nie przeszkadzało, teraz przeszkadza kiedy zgłasza on postulaty do obecnie rządzących. Poza tym jak związek zawodowy „Solidarność” miał nie popierać ś.p. Lecha Kaczyńskiego, który jako profesor prawa pracy jak nikt inny rozumiał ludzi pracy najemnej i w związku z tym przeciwstawiał się zmianom prawa pracy niekorzystnym dla pracowników.

Jak ten związek miał nie wspierać PiS, któremu kiedy rządził, udało się uratować przed upadłością Stocznię Gdańską i jak członkowie tego związku mają nie buczeć na przedstawicieli rządzącej Platformy, którzy w żenujący sposób, pokazujący ich absolutna niekompetencję, a może nawet złą wolę, doprowadzili do likwidacji stoczni w Gdyni i Szczecinie, a więc utraty ponad 20 tys. miejsc pracy.

Z kolei postulat 3 „ przestrzegać zagwarantowanej w Konstytucji PRL wolności słowa, druku i publikacji...” w ostatnich 3 latach znowu staje się jak najbardziej aktualny, choć nie ma już Konstytucji PRL ,a jest Konstytucja RP z 1995 roku. Ataki Premiera i innych prominentnych przedstawicieli Platformy na pracowników i publikacje IPN, wyroki sądowe wręcz „puszczające z torbami” polityków opozycji za krytyczne wypowiedzi publiczne pod adresem tej czy innej gazety czy też tego czy innego polityka będącego u władzy, stają się niestety polską rzeczywistością.

4. Może jednak lepiej dla jakości debaty publicznej w Polsce, byłoby podyskutować o niezrealizowanych do tej pory postulatach sierpnia 1980 roku, niż przepychać się kto z prominentnych polityków wziął albo nie wziął udziału w obchodach 30- lecia „Solidarności”? Dobrze byłoby podyskutować także o tym jak obecnie rządzący wywodzący się przecież z „Solidarności”, realizują jej ideały w prowadzonej polityce ekonomicznej i społecznej i czy rzucająca się w oczy rezerwa obecnych członków tego związku do nich, wywołuje u nich jakąś refleksję czy tylko agresję?

 

Trwają uroczyste obchody powstania „Solidarności”. W mediach głównie o tym, kto w tych obchodach będzie uczestniczył, a kto nie i z jakich powodów. Czy przyjadą Prezydent Komorowski, Premier Tusk i jak zostaną przyjęci przez obecnych członków tego związku zawodowego?