Dudek, czyli Historyk

Zastanawiałem się, jaki efektowny tytuł dać, bo wiadomo, dobry tytuł to połowa sukcesu, bo jak ktoś kliknie, to i zostanie i doczyta. Historyk specjalnej troski? Pretensjonalne. Historyk nowego typu, jak New Modell Army  Cromwella? Hmmm. W każdym razie mamy do czynienia z czymś nowym. Historyk kwestionujący celowość badania prawdy historycznej, bo jest mało danych, a nawet, jak są, to jest niewygodna i ludzie są zmęczeni, to coś, jak ksiądz wyrywający z Biblii kartki z niektórymi przykazaniami, bo, po co stresować wiernych. To znaczy w sumie niewiernych, ale, jak się im ograniczy kanony wiary, to się zmieszczą i będą chodzić na mszę i na tace wrzucać. Nie zabijać, to i owszem, ale nie pożądać żony bliźniego, to trochę za trudne, mało, kto sprosta.

Nieraz zastanawiałem się, jak to jest, jak ksiądz traci wiarę? Jak traci tylko część, to może sobie znaleźć inny kościół, sektę, która odrzuca to samo, co on i zostawia to samo, co on. I ma to samo. Jeszcze tylko jakoś tak załatwić, żeby parafię utrzymać i parafian skłonić do datków, bo bez datków, to w ogóle nie ma sensu.

Jeśli traci całą, to ma dwie drogi, albo zrzuca sutannę i zakłada pismo razem z jakimś mordercą księdza, albo udaje, że wszystko jest OK i klepie mechanicznie te same kazania z pustka w sercu, chodzi po domach, chrzci dzieci, kropi trumny i nawet sobie zgrabnie wytłumaczy, że to dla ludzi tak się poświęca.

Historia to moja pasja. Zastanawiam się, pacholęciem będąc, czy studiować historię, czy jednak raczej iść na WSMkę, bo morze, podróże, kasa i w ogóle. Jak wybrałem, to widać z nagłówka, nigdy nie żałowałem, ale miłość i pasja do historii została, a kasa też nie przeszkadza, bo książek historycznych i podręczników za darmo nie rozdają.

Ktoś kiedyś powiedział, ze większość faktów historycznych dzieje się nie wtedy, kiedy trzeba i nie tak, jak trzeba, zatem zadaniem historyków jest te nieprawidłowości po cichu poprawiać. To jeszcze rozumiem. Sam, wgryzając się w źródła, widzę, że to prawda, że wiele zdarzeń wyglądało zupełnie inaczej, niż piszą podręczniki, a to, co wynika z analizy archiwów i zapisków w danej chwili nieznanych jest zupełnie różne od tego, co ludzie myśleli w danej chwili. Była kiedyś taka seria „gazety wojenne”, przedruki gazet z czasu wojny. To była uczta! Jakież bzdury pisano! Nic się nie zgadza. A to kształtowało opinie ludzi i ich decyzje.

Zatem rozumiem sceptycyzm historyka, trzeba wątpić, badać, weryfikować, nie wierzyć. Ale Dudek zaproponował coś innego. Nie badać, bo ludzie są zmęczeni wojna między PiSem i PO. Nie ma prawdy, nieważne, czy leżącej pośrodku, czy po jakiejś stronie. Komu jakaś prawda potrzebna?

„Dlatego ten wpis kieruję nie do tych, którzy wierzą, że wiedzą jak było, ale do tych, którzy odczuwają dyskomfort związany z poczuciem niewiedzy. Nie dajcie się zwariować! Wasz stan jest zrozumiały i nie musicie ulegać zarówno tym, którzy gorliwie przekonują, że zamachu na pewno nie było, jak i tym, którzy wywodzą coś dokładnie przeciwnego. Jeśli jednak w końcu ulegniecie i opowiecie się po którejkolwiek ze stron, to warto byście pamiętali, że w Polsce mieszkają – i mieszkać będą – ludzie, którzy już zauważyli beznadziejną jałowość i toksyczność smoleńskiej wojny. Jak na razie nie ma ich zbyt wielu, ale im cięższa broń będzie w niej używana, tym więcej i szybciej będzie ich przybywać.” To cytat z Dudka.

Ważne jest to ludzie myślą, a oni są właśnie zmęczeni wojną. Zatem umówmy się, że nie piszemy o Wrześniu, ani o Auschwitz, ani o egzekucjach zakładników, bo rzeczywistość okupacyjna i bez tego jest ponura i stresująca. Nie wiadomo, na przykład, jak to było z atakiem polskich nacjonalistów na radiostację w Gleiwitz, różnie mówią, niektórzy wierzą, że to Niemcy zrobili ( po co? No, po co mieliby to robić? A skąd by wzięli polskie mundury? Bóg was skarze za jątrzenie), niektórzy wierzą, że Polacy. A większość jest zwyczajnie zmęczona roztrząsaniem tej kwestii i ma rację! Ma zupełną racje, że nie chce brać żadnej ze stron w tym jałowym sporze, w którym zwyczajnie nigdy nie będziemy pewni, kto napadł ta radiostacje i dlaczego. A może w ogóle nikt nie napadł, skoro nie można ustalić, jak było, bo jedni mówią tak, a inni inaczej? Albo Katyń. Nie wiadomo, jak to było, Goebbels jedno, Stalin drugie, ludzie skołowani, a prawda pewnie leży pośrodku. A nie mogło tak być, że oni naprawdę uciekli do Mandżurii? Taki bałagan był, Niemcy parli do przodu. A Stalin miałby marnować amunicję, wagony, sznur na jakiś jeńców? Co za idiotyzm, że też ludzie, no, część ludzi uparcie wierzy w te bajki. A ten Sikorski, jak mu nie wstyd wykorzystywać poległych do swoich celów politycznych! Mieszać ludziom w głowach! Tak, mniej więcej wygląda rozumowanie Antoniego Dudka. Ba, ciekawostka, władze okupacyjne też tak uważały, zabraniając nauki historii, za to bez przeszkód propagując rozmaite gówniane kabareciki, w których ludność mogła się do woli pośmiać, tak samo, jak dzisiaj może sobie pooglądać teledurnieje TVNu, te gwiazdy sikające na lodzie i dramaty w odcinkach matki nieszczęsnej Madzi.

Antoni Dudek twórczo rozwinął hasło wyborcze: nie róbmy polityki, budujmy stadiony. Nie badajmy historii, oglądajmy teleturnieje. I nie róbmy sobie z tego powodu wyrzutów, ani nie miejmy dyskomfortu. Jakby to pisał kopacz rowów melioracyjnych , albo spinacz wózków w supermarkecie, z całym szacunkiem dla kopaczy i spinaczy, to można by to zrozumieć. Ale , jak to pisze historyk i to z IPN, to Houston, mamy problem!

http://freepl.info/seawolf
http://gpcodziennie.pl/autor/s...
http://niepoprawni.pl/blogs/se...
http://niezalezna.pl/bloger/69...
http://seawolf.salon24.pl/

Oraz w wersji audio tutaj:
http://niepoprawneradio.pl/

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika HENRY

10-04-2012 [17:44] - HENRY (niezweryfikowany) | Link:

wydudkany na strychu ;-)

Obrazek użytkownika wladeczek

10-04-2012 [18:09] - wladeczek (niezweryfikowany) | Link:

uwielbiam nowomowe seawolfa TELEDURNIEJE jest zajefajne.
tak trzymac ,idiotow i dupinosow pokroju dudka nie brakuje w naszym kraju i nie tylko u nas ,wczoraj slyszalem jednego z komentatorow politycznych (demokrata) w amerykanskiej telewizji ,ze obama to jeden z najlepszych prezydentow dal zatrudnienie 2mln ludzi ??@@@???
i jego polityka zagraniczna to pasmo sukcesow @@@@???@
to tak na boku

Obrazek użytkownika kanadyjczyk

10-04-2012 [23:08] - kanadyjczyk (niezweryfikowany) | Link:

Yes,We can!"
Obama cztery lata temu hasłem wyborczym"Yes,We can!", po raz drugi w historii podbił Amerykę. Głodni wyborcy łyknęli to jak gorące kluski, które spowodowały długotrwałą obstrukcję. Obecne wyborcze hasło prezydenta-elekta to: "Yes,he can!". Oczywiście, że on może uwolnić koszmarne zaparcie przez łagodne rozwolnienie i finałowe wytarcie. Papierki lakmusowe rosnących sondaży, wskazują na to a nawet nato, że He can!
Pozdrówka
ps. W polskim ogródku, wciąż POlitycy podczas grillowania i bigosowania toczą różne spory :czy lepsze jest rozwolnienie, czy też zatwardzenie? Czy lepiej iść na nieszpory, czy tylko posiedzenie?:-)

Obrazek użytkownika stanczykblazen

10-04-2012 [17:50] - stanczykblazen (niezweryfikowany) | Link:

"Każdy Dudek ma swój czubek".

Obrazek użytkownika wicenigga

10-04-2012 [17:55] - wicenigga (niezweryfikowany) | Link:

... wystrychnięty... teraz, kiedy głodówki za historią, Dudek wykonuje taką woltę ???!!! Śmierdzi coś, kasa ? szantaż ? groźby ?

Obrazek użytkownika fritz

10-04-2012 [18:29] - fritz (niezweryfikowany) | Link:

Ptaszysko w dodatku nalezeca do elit...
Teraz wypada tylko stwierdzic, z cala pewnoscia nie do elit zwiazanych z polskim etosem.

Obrazek użytkownika Gość

10-04-2012 [18:31] - Gość (niezweryfikowany) | Link:

Antoni Dudek, czy to rzeczywiście TEN z IPN. Tak kiedyś kalkulowałem, że mamy na szczęście dwóch niezłomnych Antonich..., no cóż wynika z tego, że "ostał się ino jeden" - Wielki PAN Antoni Macierwicz.

Obrazek użytkownika leda

10-04-2012 [20:38] - leda (niezweryfikowany) | Link:

chyba takie ptaszyska nie powinne miec etatu w IPN skoro maja "etat" u POciotkow WSI/UB. leda

Obrazek użytkownika demmo

10-04-2012 [20:27] - demmo (niezweryfikowany) | Link:

Nie wiem czy Dudka nastraszyli czy przestraszyli ale efekt jest ten sam
Dudek zaczął mówić z klucza

Obrazek użytkownika leda

10-04-2012 [20:33] - leda (niezweryfikowany) | Link:

widac,ze Dudek chce nas wystrychnac na dudka.

Zapisal sie widac do michnikowej sekty co chce zabetonowac archiwa,zeby narodu nie stresowac,a kolesi nie kompromitowac.

doszly za ocean sluchy,ze biedne Dzieci Polskie juz maja podreczniki do historii uzgodnione wspolnie z historykami niemieckimi(takich naszych historykow co uzgadniaja """prawde""' z naszymi sasiadami to pod TS za zdrade)
Larum graja czas wziasc szable w dlon. Pozdrawiam dzielnego wilka,co patrzy sokolim okiem na wszystkie nasze wazne sprawy. leda

Obrazek użytkownika moher

10-04-2012 [20:46] - moher (niezweryfikowany) | Link:

...może to tłumaczy profesurę nadaną 09.06.2010 r. przez szczykunowa - jeszcze marszałka sejmu , a za niedługo rezy-denta ... niestety ...

Obrazek użytkownika s.e.

10-04-2012 [23:24] - s.e. (niezweryfikowany) | Link:

dupek ... sorry dudek, nie ma zielonego pojęcia o co chodziło temu histerykowi, chyba że durszlak w TVN wytłumaczy. Stronnictwo brzozowe ma bowiem poważne kłopoty z funkcjonowaniem lewej półkuli

Obrazek użytkownika Gość

11-04-2012 [00:01] - Gość (niezweryfikowany) | Link:

on juz od pewnego czasu takie poglady wyglasza. Teraz tylko odkryl sie zupelnie.

Obrazek użytkownika bocian

11-04-2012 [00:04] - bocian (niezweryfikowany) | Link:

Nie ogladam tv, ale - niestety - wracam późno z roboty i kiedy zastaję żonę z żelazkiem w miłej dłoni to wiem, że musi mieć włączony odbiornik. I ja ponoszę zdrowotne koszty gdyż nadziewam się na rozmowę w 1 programie tvp, podczas której jakiś plackowato wyglądający cymbał z po (zapomniałem jak się ten szkodnik nazywa) zarzuca publicznie Panu Macierewiczowi szaleństwo, kłamstwo i tym podobne bzdury. I jeszcze głośno chrząka cham - średnio co drugie zdanie wypowiadane przez Pana Macierewicza - a mnie szlag mało nie trafił, szczególnie kiedy do chrząkania włącza się dziennikarz prowadzący, również nie pomnę nazwiska i dobrze, po cholerę zwiększać hałdę śmieci w głowie. Szczytem wszystkiego było powołanie do programu takiego eksperta jak pan hipki czy jakos tak. To dopiero egzemplarz. Powiem krótko. Odciąłem się od świata w kuchni, niech sobie sama ogląda

Obrazek użytkownika kanadyjczyk

11-04-2012 [00:09] - kanadyjczyk (niezweryfikowany) | Link:

Używki z życiorysu:
Antoni Kazimierz Dudek (ur. 17 października 1966 w Krakowie) – polski politolog, profesor nauk humanistycznych, członek Rady Instytutu Pamięci Narodowej... Stricto sensu(ściślej):profesor nadzwyczajny-członek zwyczajny.
...Od lutego 2006 do kwietnia 2010 był doradcą prezesa IPN Janusza Kurtyki. W 2011 został wybrany przez Sejm w skład nowo powołanej Rady IPN..Czyli dobrze wykonywał swoją robotę. Doradzał jak mógł do końca; do 10 04 2010r. i ani razu nie zdarzyło się by coś J.Kurtyce odradził!
...w latach 2002–2009 był członkiem redakcji półrocznika „Pamięć i Sprawiedliwość”..."Pamięć i Sprawiedliwość" w skrócie PiS, czyli taki cichotajny poplecznik partii J.Kaczyńskiego; raz na pól roku przypominał sobie o Prawie, lub prawie sobie przypominał.
... Ojciec Antoni Kazimierz Dudek (ur. 5 września 1949 w Kłodzku– polski historyk, palestynolog, misjonarz, franciszkanin, poliglota, rysownik...Ojciec?

Obrazek użytkownika ObserVer

11-04-2012 [08:45] - ObserVer (niezweryfikowany) | Link:

Cóż, najwyraźniej profesor nadzwyczajny, to zwyczajny członek ....

Obrazek użytkownika Bogdanrze

11-04-2012 [09:15] - Bogdanrze (niezweryfikowany) | Link:

Witaj Wilku. Swołoczy- jak pięknie napisał to pan Ewaryst -ci u nas dostatek (przez przypadek trafiłem wczoraj jedną zapluwającą się na Macierewicza w niby "rozmowie").
Jak zwykle u Ciebie celne, a dzisiaj dodatkowo smutne.
Pozdrawiam wilk emeryt.

Obrazek użytkownika Irvandir

11-04-2012 [11:59] - Irvandir (niezweryfikowany) | Link:

Nie chcę Was martwić, ale Lasota, czyli szef Dudka wypowiadał się niedawno w Radiu Kraków w bardzo podobnym stylu. Że nie ma dowodów na zamach i ludzie są zmęczeni, i ci, którzy chcą niech obchodzą rocznice (w domyśle - on nie chce). Oj, co nam się z tym IPNem stało!

Obrazek użytkownika Eee, Dudek poleć do PO_lszewii!

11-04-2012 [21:29] - Eee, Dudek pole... (niezweryfikowany) | Link:

przepoczwarzać... To już wtedy chyba było... Widać poczuł, gdzie i dzięki komu może mieć dostęp do "konfitur"...

Jakie to niezmaczn..! Antek Dudek jesteś niezmaczny i oślizły...!

Obrazek użytkownika Irena Jurand

11-04-2012 [22:35] - Irena Jurand (niezweryfikowany) | Link:

U mnie pan Dudek ma kreche dozywotnia. Zarowno jako historyk i jako czlowiek.